Az Eszterházy Károly Tanárképző Főiskola Tudományos Közleményei. 1989. 19/1. (Acta Academiae Paedagogicae Agriensis : Nova series ; Tom. 19)

Halmai István: Szempontok a jogászság rekrutációjának vizsgála-tához az egri Érseki Jogakadémián a polgári korszak első felében (1861 — 1913)

- 205 ­azokat, amelyek e korszakban számszerűen a legtöbb liallgntóval képvisel­tették magukat az akadémián, illetve amely megyék, nagyságrendbe és sor­rendbe állítva, együttesen az adott időintervallumban végzett összes hallgatónak legalább a 75 Vát kitették. A Heves, Borsod, Jász-Nagykun-Szolnok centrumhoz egy szélesebb — létszámát tekintve sokkal jelentősebb — északi (Nógrád, Gömör-Kishont, Szabolcs, Zemplén és Abauj-Torna vármegyék) és egy csupán a Bács-Bodrogra korlátozódó, de a Solt-Kiskun részeket is magában foglaló déli régió csatlakozik (2. sz. melléklet). Ez a rekrutációs körzet a vármegyék vonatkozásában szinte pontos le­képezése az egri és a kalocsai érsekség rónai katolikus egyházmegyéinek. A főhatóságok (Eger, Kalocsa) a központban lielyezkednek el. Egyértelmű, hogy az ortodox déli és egy zömében protestáns északi perem kivételével (amely lényegében az evangélikus bányai egyházkerület) a Dunán inneni ka­tolikus régió képezi az Egri Érseki Jogakadémia merítőbázisát területi szempontból. Ha a fenti összesített vonzáskörzetet (1061—1913) időben felbontjuk és a merítőbázis változását, dinamikáját kíséreljük meg nyomon követni, természetesen árnyaltabb képet kapunk. Négy időperiódust vettünk fel a jogakadémia belső szervezetét érintő lényeges módosulások logikája alapján, így egy szempontból szerves inter­vallumokat vizsgálhattunk. 1861--1B74 . Tehát a 4 évfolyamos képzés megindulásáig. 1075—1890 . Ezt tartjuk a létszám szempontjából stabilizációs korszak­nak. 1891—1900 . Az időszak a hallgatói létszám jelentős emelkedésének kez­detétől a századfordulóig tart, amely korszak egybeesik a délszláv nemze­tiségű és zsidó származású hallgatók tömeges megjelenésével a jogi főis­kolán. 1901--1 913 . A századfordulótól az utolsó békeévig tartó periódus ta­mely létszám és jelentőség szempontjából a jogakadémia /jogakadémiák/ regresszív időszaka), amely felveszi az összesített vonzási körzethatáro­kat az északi-keleti vármegyék, tehát Abauj-Torna, Szabolcs és Zemplén kivételével (3., 4., 5., és 6. sz. melléklet), A térképsorozatról első pillantásra megállapítható az a tény, hogy a

Next

/
Thumbnails
Contents