Az Egri Ho Si Minh Tanárképző Főiskola Tud. Közleményei. 1987. (Acta Academiae Paedagogicae Agriensis : Nova series ; Tom. 18/03)

D. Berencsi Margit — Fekete Péter — O. Bozsik Gabriella — Pásztor Emil — V. Raisz Rózsa — Varga Gyula: A szókincs-fejlesztés szükségessége és lehetőségei az általános iskolákban

- 84 ­jégszem kukoricaszem láncszem lencseszem műszem őrszem porszem szőlőszem tyúkszem üvegszem Teljesen rosszul vagy egyáltalán nem válaszolt: 68 tanuló (23,80 %) A sze m szónak elég tekintélyes szócsaládját sikerült összegyűjteniük a tanulóknak. Az nyilvánvaló volt, hogy az összetételi ág lesz a gazda­gabb, különösen a szem- előtagú. A képzett alakokból tizenhatfélét gyűj­töttek össze. Ezzel a számmal elégedettek lehetnénk, ám a képzett szavak együttes mennyiségével (203) nem. Elég sokan voltak, akik egyetlen példát sem tudtak a képzett szavakra írni, sőt az is előfordult, hogy a sze m szó ragos, jeles alakjait írták a képzett szavak helyére: szemem, szemet, szeme k stb. Gyakori hiba volt még a szemé t lexéma származékainak idesoro­lása is. Ennél a feladatnál nem azt tartottuk fontosnak, hogy az egyes képzett vagy összetett szavakból mennyit gyűjtöttek össze, hanem azt, hogy egy szócsaládból hány szót ismernek s tudnak felsorolni a tanulók, illetve felismerik-e a képzett és az összetett szavak közötti különbséget. A két mennyiségi mutató tehát ezt az átlagot tükrözi.

Next

/
Thumbnails
Contents