Az Eszterházy Károly Tanárképző Főiskola Tudományos Közleményei. 1998. Sectio Philosophica.(Acta Academiae Paedagogicae Agriensis : Nova series ; Tom. 24)

Loboczky János: Kisemmizte-e a filozófia a művészetet? (Megjegyzések Danto művészetértelmezéséhez Gadamer hermeneutikai nézőpontjából)

így azt a kérdést veti fel, hogy miért lehet valami műalkotás, ha vala­mi más, ami pontosan ugyanúgy néz ki, nem az. A műalkotás miben­létének kérdését tehát a modern művészet szokatlan alkotásai vetik fel önkéntelenül. Dan to szerint ezeknél a puszta tudomásulvétel nem ele­gendő, végső soron a kétféle, az esztétikai és a közönséges tárgy lét­módjának a különbségére kell magyarázatot találni. Ugyan Danto az analitikus filozófia képviselőjeként főleg nyelvfilozófiai-ismeretel­méleti módszerrel operál, A közhely színeváltozásának elemzései lé­nyegében a műalkotások ontológiai bázisát firtatják. Gadamer herme­neutikai művészetfilozófiája pedig kifejezetten a műalkotások lét­módjának, „antropológiai" bázisának az alapvetően ontológiai elem­zését állítja középpontba. E két, kiindulópontjában eltérő művészetfi­lozófia éppen ezen a ponton kínálja a termékeny egybevetés lehetősé­gét. Danto művészetfilozófiájában először is a művészet mimetikus jel­legét járja körül. Platón felfogásából azt emeli ki, hogy a görög filozó­fus szerint a mimetikus művészet alacsonyabb rendű a filozófiától, mivel elfordítja az emberek figyelmét az ideák magasabb rendű vilá­gától, az utóbbi viszont ezek megismerésére irányul. A művészet így csak afféle pótlék, kompenzáló tevékenység. Arisztotelész kapcsán pedig arra mutat rá, hogy a műalkotásokhoz fűződő gyönyör érzése abból is fakad, hogy tudjuk, nem valóságos dologgal, „csupán" után­zattal van dolgunk: „Vannak dolgok, melyeket önmagukban nem szí­vesen nézünk, de a lehető legpontosabb képük szemlélése gyönyört vált ki belőlünk, mint például a legcsúnyább állatok vagy a holtak ábrázolásai" . Danto szerint tehát a művészetkedvelő pontosan érzé­keli a „valóság" és a „látszat", illetve utánzat közötti különbséget: „... szoros fogalmi kötődések vannak a játékok, a varázslat, az álmok és a művészet között, amelyek mind világon kívüliek...". 4 Ezen a ponton lép be Dantónál a reprezentáció fogalma. Danto ezt a fogalmat Nietzsche nyomán kétféle értelemben hasz­nálja. Az egyik lényege a szó szoros értelemben vett megjelenés, ami­kor például a Dionüszosz-ünnepségek során a rítus résztvevői meg voltak arról győződve, hogy maga az Isten jelent meg közöttük. A tragikus drámában azután a reprezentáció másik jelentésével találkoz­hatunk, amikor a megjelenés már helyettesítés, az Istent már csak megjelenítik. Ez utóbbi esetben valóság és jelenség megkülönbözteté­82

Next

/
Thumbnails
Contents