Az Eszterházy Károly Tanárképző Főiskola Tudományos Közleményei. 1998. Sectio Philosophica.(Acta Academiae Paedagogicae Agriensis : Nova series ; Tom. 24)

Thiel Katalin: Az „álomjóslás" mint konfesszió (Elemző összehasonlítás Nietzsche Ecce homo c. írása és Hamvas Béla Interview c. öninterjúja alapján)

pedig szinte ironizál. Nietzsche saját 'okosságát', 'bölcsességét', sőt egész dionüszoszi lényét veszi célba. Az önfeltárásnak ezt a formáját - ami nemcsak Nietzschére, hanem Hamvasra is jellemző - hasonlíthatjuk az ókori jóslatkérés epidauroszi hagyományához. Nietzsche és Hamvas esetében is olyan típusú orá­kulum-kérési gyakorlatról van szó, melyben a jóslatot kétő és a jósla­tot adó egy és ugyanazon személy. Mindketten megteremtik egyetlen hallgatójukat, saját magukat, s így mondhatni mindketten orákulum­ként fordulnak saját magukhoz. Az epidauroszi Aszklépiosz szentély hagyománya 1 3 volt ehhez hasonlatos, ahol az orákulumot kérő egyben maga volt a jós, egyszerre felvállalva a prófétész és a püthia szerepét. A jóslatkérés ezen formáját „álomjóslás"-nak nevezték, mivel a jós­latkérő maga vált püthiává, s így külső közvetítőre nem volt szükség, a megszólaló belső hang maga volt a jóslat. Ez a jóshang nem adott pontos tudósítást a jövendőről, de mindenképpen jelzés volt, amelynek megfejtése a jóslatkérőre várt, hasonlóan a Hérakleitosztól ismert tö­redékhez: „Az Úr, akié a jóshely Delphoiban, nem mond ki semmit, nem rejt el semmit, hanem jelez." 1 4 A Nietzschénél és Hamvasnál megszólaló jóshang' ezért olyan kí­méletlen, mert mindkét esetben saját magukra irányul. Kettőjük eljá­rásmódja sok hasonlóságot mutat föl. Önmaguk orákulumként való feltárása/elrejtése, egyszerre 'önítélkezés' és 'önmegerősítés', ám ugya­nakkor prófécia, az 'álomjóslás' sorsmeghatározó processzusához ha­sonlóan. Mindketten így akarják igenlő véleményüket, s egyúttal igazlelküségüket felülvizsgálni, felmutatni. E vizsgálatban mindketten meg akarnak szabadulni a ressentiment kellemetlen érzésétől. E te­kintetben is egyértelmű a Hamvasra gyakorolt nietzschei hatás. Ham­vas az Interview-ban utal is minderre. Szerinte Nietzsche „ressen­timent-kritikát" tanított, ami leginkább valamiféle radikális „egzisz­tencia-mosáshoz" hasonlítható. A ressentiment embere Hamvas szá­mára „szubegzisztens", aki „célját csak úgy éri el, hogy megmozdítja az alvilágot. Irigység, méreg, gyűlölet, bosszú." 1 5 S az Ecce homoban ugyanez: „Semmitől sem lehet megszabadulni, semmivel sem lehet megbirkózni, semmit sem lehet visszalökni - sebet ejt minden. Ember és dolog tolakodóan közel férkőznek egymáshoz, az élmények túlsá­gosan mélyre hatolnak, az emlékezés gennyes seb. A betegség maga is egyfajta ressentiment." 1 6 33

Next

/
Thumbnails
Contents