Az Eszterházy Károly Tanárképző Főiskola Tudományos Közleményei. 2005. Sectio Scientarium Economicarum et Socialium. (Acta Academiae Agriensis : Nova series ; Tom. 32)

Kádek István: Gondolatok a 11—12 évesek gazdasági szemléletformálásáról és az ezt segítő eszközökről (egy tananyag-lektorálás tapasztalatai)

életközeliséget, az aktivizálásra és az erőteljes szemlélet-formálásra irányuló törekvést. Szintén hagyománykövetőnek mondható, hogy ehhez az anyaghoz is azonnal készült tanári útmutató: a szerzők és szerkesztők segíteni kíván­nak a kollégáknak. A tanároknak szóló háttér-magyarázatok révén a közgaz­dasági előtanulmányokkal nem rendelkező kollégák is megkísérelhetik a tananyag feldolgoztatását. Úgy vélem, jókor született meg ez a tananyag. Most, a NAT felülvizsgá­latának időszakában van remény a gazdasági ismeretek erőteljesebb tér­nyerésére a közoktatásban. A döntéshozókat talán ez a tananyag is motivál­hatja ebbe az irányba. Lektori munkám során természetesen igyekeztem alaposan átnézni az anyagokat; a tartalmi pontatlanságokra felhívtam a szerzők figyelmét, és megtettem módszertani jellegű észrevételeimet is. Természetesen, e rövid cikk olvasóit nem ezek felsorolásával kívánom untatni. Arra teszek kísérle­tet, hogy olyan szakmai és módszertani jellegű megjegyzéseket tegyek, ame­lyek kicsit általánosabb érvényűek, nemcsak e konkrét tananyagokhoz kö­tődnek, hanem tágabb érvényességgel szolgálhatnak tanulságul. Szakmai tanulságok Globális szemléletmód kialakítására kell törekedni Mai, globalizált világunkban nagyon fontos a tágabb perspektívában, át­fogó módon való gondolkodás kialakítása. Jól érzékelik ezt az anyag szerzői­szerkesztői. Az általam elemzett tananyag megkísérli, és összességében jól meg is oldja a globalizácíós látás- és gondolkodásmód kialakítását. Már az ötödikesekkel érzékelteti: az erőforrások egy-egy településen, annak körze­tében végesek. Szükséges az együttműködés kialakítása másokkal, távoli térségek vállalkozóival, vagy éppenséggel fogyasztóival. A hatodik osztá­lyos tananyagban ez a szemléletmód felerősödik, mivel itt a külkereskede­lem, világpiac témák direkt módon is előkerülnek. E szemléletet még tovább erősítik az olyan feladatok, mint pl. néhány multinacionális cég tevékenysé­géről szóló esettanulmány elemzése, vagy az a feladat, melyben olyan rek­lám készítésére szólítják fel a tanulókat, mellyel egy elképzelt cég termékét idegen országban reklámoznák. Érdekes az a feladat is, amely azt firtatja, hogy vajon mcgfclelne-e egy arab országban egy európai reklám? A fogalmi elhatárolás legyen pontos, már ezen a szinten is lépjünk túl az „utca emberének" fogalom-használatán. Noha a tananyag törekszik a pontos, ugyanakkor érthető fogalmi körülha­tárolásokra, e téren találunk hiányosságokat. Ilyen például az áru - nem áru - szolgáltatás fogalomkör interpretálása, mely sajnos, e fontos fogalmak 162

Next

/
Thumbnails
Contents