Dunántúli Napló, 1984. október (41. évfolyam, 270-300. szám)

1984-10-01 / 270. szám

Sakk Mádl Európa- bajnok Katowicében befejeződött a junior leányok sakk Európa-baj- noksága. A 11. fordulóban is megőrizte veretlenségét a ma­gyar Mádl Ildikó, aki záró erő­próbáján a holland Harmsen elleni fél ponttal bebiztosította pozícióit, és fél pont előnnyel megelőzve román riválisát, megszerezte az Európa-bajnoki címet. Módi Ildikó a holland ellen világos bábukat vezetett. A mögötte ezüstérmes román Oiarasu szintén döntetlent ért el az angol Walker ellen, és így jutott a második helyhez. A 6. junior leány sakk EB éllo­vasai: 1. Mádl Ildikó (Magyar- ország) 9 pont, 2. Gabriela Oiarasu (Románia) 8,5 pont, 3. Ihuana Erneszte (Szovjetunió) 7,5. Autóverseny A győztesek ismét útra kelnek Sebestyén György, Sebes­tyén Zoltán és Gyimesi Gábor nyerte a Sziléziai Automobil Club tavalyi georally meghí­vásos versenyét. Lengyelország felszabadulásának 40. és a Sziléziai Automobil Club 60. évfordulója tiszteletére e héten tartják az idei qeorallyt, mely­re újra elutaznak a tavalyi győztesek, a Baranyaterv szí­neiben. Ugyancsak a Baranya­terv állítja ki a Méhes Zsolt— Méhes Zsoltné—Tímár Lajos és a Halász Mikiás—Györki Imre csapatot az október 5-én kez­dődő versenyre. A Pécsi Geodéziai Vállalatot a Tütö Balázs—Tütő Balázsné —Selmeczi Aurél csapat kép­viseli. 0 RUSZE: Hat szocialista orszáq junior cselgáncsozóinak hagyományos viadalán a 86 kg-ban fényes magyar siker született: q döntőt Fekete Jó­zsef vívta Juhász Tamással, és a két magyar küzdelméből Fekete került ki győztesen. Az arany, és ezüstérem mellett bronzérem is jutott Keserű Jó­zsef utánpótlás kapitány váló. gatottjainak. A 60 kilós Luesz Péter a dobogó harmadik fo­kára léphetett. % TRIESZT: Sikeresen szere, pelt olasz és jugoszláv túráján a Székesfehérvári Volán női röplabda-csapata. A fehérvári lányok Triesztben 3-1 arányban legyőzték az olasz I. ligás Neblo Trieszt együttesét, majd a Rijekában rendezett nemzet­közi tornán — jobb játszma­aránnyal — végeztek az első helyen, megelőzve az OK Rije­ka és a Trieszt csapatát. ft-«sK»cl«irugó liB I. PMSC: Viták és vélemények Komoly meccsen ritkán látni ilyent! Mindkét csapat vitatta a 11-est és a maga módján mindkettőnek jó oka volt rá. A pécsiek azt szerették volna, ha egy helyett kettőt füttyent a sípmester, merthogy a lab­da a nagy birkózás közepette átvánszorgott a gólvonalon. A szombathelyiek vitája megszo­kottabb volt, hiszen ellenük ítélt büntetőt Köböl.- De még hozzá milyen büntetőt — dobogott szelíden, de elszántan a hajdan játé­kosként és most edzőként is rokonszenves edző, Rátkai László. — Ellökik a kapusunkat és még mi bűnhődünk érte. A szomszéd öltözőben vi­szont Réfi rázta úgy a fejét, hogy szanaszét repkedett a zuhany-permet: — Még csak az kellett vol­na! Hiszen nálam volt a lab­da, amikor rám zuhant Hege­dűs. Inkább azt magyarázza meg valaki, miért nem gólt ítélt a bíró?! Hát igen . . . Talán ha nem első NB l-es mérkőzését veze­ti a játékvezető, akkor tapasz­taltabban dönt, de így sem hi­bázott, és ezt elfogultság nél­kül állíthatjuk. Hiszen csak a kapus támadásáért ítélhetett volna kifelé szabadrúgást Kö­böl, de erről szó sem lehetett, mert Réfi a kapunak háttal biztosan birtokolta a labdát, amikor felöklelte a kimozduló kapus. Rónai István persze egészen más miatt vibrált, mén negyed­órával a találkozó után is. — Érthetetlen számomra az a két percnyi csőd, mely majd­nem elvitte a meccset is. Be­vallom: 2-2-nél nem bíztam a győzelemben, kiegyeztem volna a döntetlenben is — mondta szokott őszinteségével, a PMSC edzője, majd így folytatta. — Az viszont nagyon örömteli, ahogy talpraálltak a srácok és kihajtották a sikert. Ekkor már Rátkai László, a vasiak edzője is higgadtabb volt. — Nagy hibát követnénk el, ha csak erre a büntetőre ve­zetnénk vissza a vereséget. Mert azt a vitatott esetet is védelmi bizonytalankodás előz­te meg az első gólt meg Pásztor óriási egyéni hibája. No, és a szabadrúgás! Egy ilyen lövést szerintem egy NB l-es kapus­nak ki kell kapnia. Potyagól lett volna? Láttunk már ilyent kivédeni az bizonyos, de évente egyszer, akkor is rongyosra koptatja a visszaját­szásnál a filmet a tévé. De az ilyen lövés képét is! Miután Lőrincz meglóbálta félelmetes bal lábát, Hegedűs elindult, mint aki a légi akrobatikát ke­veri az újmódi nyújtó-tornával, de így is csak annyit ért el, hogy közelről láthatta — ha Réfi végig jól játszott a Haladás ellen. Ezúttal sem tudja sze­relni Vörös Cs. (balról) a szombathelyiek középhátvédje. Maletics László felvétele volt kedve hozzá — miként pú- posítja ki a labda a felső sarkot. Bődületes erejű lövés volt, olyannyira, mint amennyi­re szelíd Mészárosé, csakhogy ez is éppen annyit: egy^ gólt ért. — Kimaradtam a betegség miatt a válogatott mérkőzés­ről, de a hollandok ellen ját­szani szeretnék. Tudom, a csapatomban kell bizonyíta­nom. Botdog vagyok, hogy hozzájárultam gólommal ah­hoz, hogy ottmaradjunk az él­csoportban — mondta a villám­csatár. A PMSC tényleg az élvonal­ban maradt és valljuk be, kel­lemes ránézni a szurkolóinak a tabellára. Ilyenkor még azt is készséggel elhiszik, hogy a hátvédek bizonytalankodását a támadásokat segítő egész­séges kockázat szülte. Ami pedig a Haladást illeti: Védel­mük bizonyára Horváth hiá­nyát érezhette meg, középpá­lyásaikkal aligha van gond, muzsikálnak, akár a harmoni­ka, csakhát a csatárok! Per­sze, ha Pados és Schröter azt nyújtja, amit szombaton, ak­kor ezzel sem lesz baj. De, ha nem . . . Belénessy Csaba ZTE: Csalódás Csepelen A Ferencváros felett látvá­nyos játékkal aratott biztos győzelem után bizakodva vár­ták csapatuk csepeli vendég- szereplését, a ZTE szurkolói. — Jómagam is pontszerzésre számítottam — árulta el a bal­sikerű találkozó után Molnár László, az egerszegiek techni­kai vezetője. — Sajnos azon­ban csalódnom kellett. — Miért kapott ki a Gellei- legénység, a Gelei-gárdától? — Elsősorban azért, mert együttesünk több tagja igen mérsékelt teljesítményt nyújtott. A mezőnyben ugyan ennek el­lenére egyenrangú ellenfelek voltunk, sőt mi birtokoltuk töb­bet a labdát, támadásaink vi­szont lassúak, körülményesek voltak, alig-alig veszélyeztették a kaput. Márpedig rúgott gól nélkül nem, vagy csak igen rit­kán lehet pontot szerezni. Videoton: Egyébként — s ez még fájóbbá teszi a vereséget — a lista­vezető csepeliek nem tündö­költek. Ők is csupán akkor tud­tak helyzeteket teremteni, ami­kor mi az egyenlítés érdekében „kinyíltunk", kockáztattunk. — Jogos volt a két pont sor­sát eldöntő 11-es? — Igen. A hátráló Sipos Sa­nyi valószínűleg nem tudta, hogy már a 16-oson belül van, mert különben aligha ütött volna bele a labdába ... — Az éllovas otthonában mu­tatott játék kevés jót ígér a bajnokkal vasárnap vívandó hazai mérkőzés előtt. — Ez kétségtelen. Nagyon re­mélem azonban, hogy a fiúk, akárcsak a Fradival szemben, a Bp. Honvéd ellen is kitesznek magukért. Tarsoly József Rába ETO: Pontszerzés az utolsó pillanatban Biztató főpróba A békéscsabaiak készséggel tettek eleget a Videoton kéré­sének és az esedékes NB l-es bajnoki mérkőzést már pénte­ken este lejátszották Fehérvá­ron. (Természetesen a két csa­pat közös megállapodásához az MLSZ is hozzájárult.) Nos, minderre azért volt szükség, A PÉCSI AGROKER VÁLLALAT értesíti ügyfeleit, hogy alkatrész üzletága őszi betakarítási ügyeletet tart 1984. SZEPTEMBER 25.—NOVEMBER 10-IG. ♦ Az ügyelet ideje munkanapokon: 7—19 óráig szombaton: 7—17 óráig vasárnap: 7—13 óráig. ♦ Telefon: 11-255 ♦ Telex: 12-227 VÁRJUK KEDVES VÁSÁRLÓINKAT! mert a fehérvári csapatnak kedden kupa-kötelezettsége van Prágában. —■ Biztatóan mozogtak a fiúk a Békéscsaba ellen, nem lett volna meglepetés, ha nagyobb arányban is győzünk. Meg kell jegyeznem, hogy a vendégek méltó partnerek voltak ebben a kemény, de sportszerű küz­delemben — mondta Kovács Ferenc, a Videoton vezető ed­zője. — Mit vár a keddi kupa- találkozótól? — Hétfőn 9 órakor indulunk Ferihegyről Prágába. A Dukla stadionjában délután tartunk még egy edzést, majd kijelö­löm a csapatot, amely csak abban az esetben változik, ha valaki sérültet jelent. Úgy tű­nik, a Békéscsaba elleni győz­tes csapat kezd. Előnyünk mindössze egy gól, ez nem sok. A játékosok azonban fogad- koznak, hogy mindent megtesz­nek a továbbjutás érdekében. Taktikai tervünk: biztonságos védekezés mellett rajtaütés- szerű támadások vezetése. Ha gólt lövünk, helyzeti előnybe kerülhetünk, hiszen az idegen­ben lőtt találatok a kupa sza­bályai értelmében duplán szá­mítanak. Majd meglátjuk... A magyar szurkolók is lát­hatják a keddi mérkőzést, hi­szen a televízió a kettes csa­tornán 17.00 órától közvetíti a nagy érdeklődéssel várt vissza­vágót. Hollóssy Ferenc A mostani bajnokságban im­már negyedik olyan mérkőzé­sét játszotta a Rába ETO, amikor melléje szegődött a sze­rencse. A 4. fordulóban példá­ul Győrött, a 88. percben elért góllal nyert a Bp. Honvéd ellen. Most az 5. fordulóban még job­ban segítette a győrieket a For­tuna. Fél perccel a befejezés előtt egyenlítettek az újonc Eger otthonában, olyan mér­kőzésen, melyen a helyzetek sorozatát hagyták ki a hazaiak. Még maga Verebes edző is el­ismerte, hogy a játék összképe alapján a döntetlen bizony a győriekre hízelgőbb. A találkozó egyik szemtanúja, a Rába ETO régi szerelmese, dr. Varga László főorvos még va­sárnap délelőtt is igen keserű hangnemben idézte a látottakat. — Elképesztően gyengén fo­cizott a Rába Egerben. A vé­delem kezdetleges hibákat vé­tett, a középpályások szürkén, játszottak, támadósora pedig egyszerűen nem volt az ETO- nak. Nem csoda tehát, ha az ellenfelét láthatóan tisztelő újonc csapat levetkőzte kezdeti elfogódottságát, a mérkőzés nagy részében irányította a já­tékot. Szünet után, 2-1-es egri vezetésnél ökölvívó nyelven szólva bizony padlóra került a Rába és ekkor a hazaiak egy­másután hagyták ki helyzetei­ket. Aztán mikor már csak má­sodpercek voltak hátra, egy na­gyon dúrva védelmi hibából Kurucz a hálóba talált, s ezzel megmentette az egyik pontot. A Rába — nyíltan beismerve, •— ezt a mérkőzést a szerdai kupavisszavágó főpróbájának tekintette. Egyértelmű a megál­lapítás, hogy ez bizony nem si­került. Kezdetlegesen, nagyon sok hibával játszott a győri gárda. Erre pedig még az sem lehet magyarázat, hogy a be­teg Hajszán és a sérült Szen­tes hiányzott. Nagy kérdés, hogy a mér­kőzésen látott hibákat hogy le­het majd négy nap alatt kija­vítani. Pedig szükség lenne a nagyfokú javulásra, hisz a Manchester United összehason­líthatatlanul jobb, félelmete­sebb játékerőt képviselő csa­pat, mint a lelkes egri gárda. A háromgólos hátrány ledolgo­zására egyébként sincs valós remény, de azt joggal várják el, a szurkolók, hogy a Rába leg­alább szépen búcsúzzon. Havasréti Béla TOVÁBBRA IS NYERETLEN A SZEOL AK A labdarúgó NB I. 5. fordu­lójának vasárnapi mérkőzésén a Tatabánya biztosan, 3-0 arányban győzött a SZEOL AK ellen, és felkerült az 5. helyre. A szegediek változatlanul se­reghajtók, egyedül ők nem nyertek még mérkőzést a 16 csapat közül. AZ NB 1. Csepel 2. Bp. Honvéd 3. Videoton 4. Pécsi MSC 5. Tatabánya 6. Ferencváros 7. Rába ETO 8. Debrecen 9. Eger 10. MTK-VM 11. Zalaegerszeg 12. U. Dózsa 13. Békéscsaba 14. Vasas 15. Haladás 16. SZEOL AK ÁLLASA 4 — 1 8-3 4 — 3 1 3 1 2 2 3 — 2 2 2 1 1 3 1 2 1 2 2 — 2 — 1 1 1 — 1 6- 3 1 11- 6 1 7- 4 8- 4 9- 7 7- 7 6- 5 4- 6 6- 5 5- 5 5- 6 5-11 5- 7 4- 7 5 — 1 így láttám A PMSC—Haladás labda­rúgó mérkőzésen Katona Lász­ló, törzsszurkoló a következő­képpen értékelte a pécsi já­tékosok teljesítményét: Bodnár (5) — Róth (5), Torna (6), Brezniczky (5) — Csoboth (4), Dárdai (6), Czérna (5), Lőrincz (5) — Réfi (6), Dobány (4), Mészáros (6). Kézilabda NBI. Veszprémi Épftök- PMSC 32-24 (14-13) (Munkatársunk telelonjelenté- se.) Veszprém, 1000 néző. V.: Kliment, Papp Gy. PMSC: Ger- desics — Kőszegi (4), Kedves (10), Hang (1), Perger (3),Ta­kács (1), Kunos (3). Csere: Ko- vacsics (kapus), Hunyadi (2), Steer, Ivanics. Edző: Koleszár György. A veszprémiek megnövekedett bajnoki esélye és a pécsiek nagyszerű győzelemsorozata mi­att a csarnokba kilátogatott nagy számú nézősereg kezdet­ben elhűlve tapasztalta, hogy az első félidő nagyobb részé­ben az erőteljes és szellemes játékot mutató pécsiek vezettek egy-két góllal. A hazaiaknak csak az utolsó percben sikerült fordítani. Szünet után, 10 perc alatt eldőlt a mérkőzés. A bu­dapesti nagy csata, valamint az éjszakai utazási kalandok (szombaton este Dombóvárnál elromlott az autóbusz és csak éjfél után ért Veszprémbe) fi­zikai fáradtsága mellett ideqileg is kikapcsolt néhány PMSC-s játékos. Alig léptek pályára a szünet után a csapatok, egy lö­késért Pergert kiállították, az emberelőnyt két gólra váltották az Építők. Ettől az időponttól kezdve negyed órára felbom­lott a pécsi védőfal. Tíz perc alatt a hazaiak 7 qóljára csak kettővel tudott válaszolni a PMSC. Rengeteg ellőtt és el­adott labda jellemezte ezen idő­szakban a piros-feketék játé­kát. A félidő közepére ugyan sikerült rendezni soraikat, hát­rányukat azonban már nem tud­ták csökkenteni. A Vesznrém legjobb dobói: Horváth G. (8). Molnár és Végh (7—7). Kapu László Komlói Bányász—TFSE 26-24 (14-10). NB I. B. férfimérkőzés. Komló, 200 néző. A hazaiak végiq vezetve nyertek. Legjobb komlói dobók: Vörös (8), Amb- rusics (6). PMSC—Goldberger 21-20 (13-8). NB I. B. női mér­kőzés, Budapest. A PMSC leg­jobb dobói: Szebényi (9), Mé­száros (4). Egy-iksz-kettő A HDN totótipp- jeit a 40. játék­hétre Kun Csa­ba tanuló, pécsi lakos állította össze, aki két éve játszik rend­szeresen kollek­tív szelvénnyel. Eddigi legmója- sabb találata 12-es volt, mely 6800 forintot ért. A 40 hét tippjei: 1. Braunschweig—Hamburg. Tipp: x 2. Kaiserslautern-Mönchenglad- bach. Tipp: x. 3. 1. FC Köln—VfB Stuttgart. Tipp: 1, 2. 4. St. Pauli-Hertha BSC. Tipp: x. 5. Stuttgarter Kickers—Freiburg. Tipp: 1. 6. Ulm-Solingen. Tipp: 1. 7. Oberhausen-Kassel. Tipp: 1. 8. Cremonese-Avellino. Tipp: 1. 9. Internazionale—Verona. Tipp: 1, x. 10. Udinese-Torino. Tipp: 1, 2. 11. Arezzo-Padova. Tipp: x. 12. Bologna—Bari. Tipp: 1. 13. Parma-Pisa. Tipp: 1, x. + 1 14. Campobasso—Perugia. Tipp: 1. Már megrendelhető • a családi ház fűtésére alkalmas Carborobot PV-40. típusú, • közösségi épületek fűtésére alkalmas Carborobot PV-80. típusú automatikus vezérlésű kazán, amely az olajfűtés kényelmével oldja meg az olcsó széntüzelést. Fűtéskorszerűsítés — kedvezményes OTP-lehetőség! ELŐJEGYEZHETŐ: 1985. ÉVRE A PÉCSVÁRADI ÉPÍTŐIPARI SZÖVETKEZET ÉPÍTŐ- ÉS TÜZELŐANYAG-KERESKEDELMI TELEPÉN, PÉCSVARAD, Ipartelep 1., Pf.: 10. Telex: 12-598 Telefon: 48. Nagy érdeklődésre való tekintettel az előjegyzés sorrendjében elégítjük ki az igényeket. Korlátozott számban 1984-ben is biztosítjuk a kazánt. Kereskedelmi telepi ár: PV—40-es 47 000,— Ft, PV—80-as 81 000,— Ft. UGYANITT ZALAEGERSZEGI KERÁMIA KANDALLÓ- GARNITÚRÁK VÁSÁROLHATÓK.