Dunántúli Napló, 1976. május (33. évfolyam, 120-149. szám)

1976-05-10 128. szám

Ifjúságunk a szocializmus feltétlen híve Folytatta munkáját Dárdai P. a 33. percben a PMSC második gólját lövi a debreceniek kapujába. Jónás beadását az ötösön kapta Dárdai P., és a pécsi játékos nem hibázott. Fotó: Arató László Kádár János felszólalása Dárdai P. az ötösről a kapu bal sarkába lőtt. Kun vetődött, de csak érinteni tudta a labdát. 2:0 a PMSC javára. Szünet után debreceni góllal folytatódott a mérkőzés. A 47. percben Bodonyi II. jobboldali szög­letét Potyák magasan ki­emelkedve a pécsi kapu bal felső sarkába fejelte. 2:1. Szépítettek a debreceniek. Pécsi ellentámadás során Kiss lövése hajszállal kerülte el a debreceniek kapuját. Megélén­kült a küzdelem, a vendégek az egyenlítésért harcoltak. A pécsi védők nagy csatát vívtak a rohamozó debreceniekkel. Az 58. percben Gottdiener már csak Katzirzzal állt szemben, de a pécsi kapus bravúrosan mentett. A 63. percben Vachter megsérült, néhány perces ápo­lás után tovább játszott. A 66. percben Bodonyi II. baloldali beadása után Gottdiener előtt nyílott gólszerzési lehetőség, de kivárt és a pécsi védők fel tud­tak szabadítani. A 78. percben eldőlt a mérkőzés, a pécsi Kiss jól indította Nagyot, aki a középen ki­ugrott és a kapus mellett a hálóba lőtt. 3:1 a PMSC javára. A hajrá­ban a pécsieknél volt többet a labda, a debreceniek már nem erőlködtek. A debrecenieknek sorsdöntő mérkőzés volt a pécsi találkozó. A feljutásért vivott harcban égetően szükségük lett volna a pontokra. A pécsiek gyors gól­ja meglepte a vendégeket, a PMSC második gólja is jókor jött, megtörte a debreceniek lendületét. Mindkét csapat já­tékosai nagy becsvággyal küz­döttek és a pécsiek az első félidőben a kinálkozó lehetősé­geket jól kihasználták. Szünet után a debreceniek gólja utón érdekesen alakult a mérkőzés, nyilt lett a találkozó. A deb­receniek dicséretére legyen mondva, 2:0 után sem adták fel. Hiába támadtak azonban, támadásaikban nem volt elég átütő erő és a pécsiek maguk­nak biztosították a két pontot A PMSC nagy ellenfelet fekte­tett kétvállra. A pécsi kapuban Katzirz egy biztos góltól mentette meg csa­patát, iványi lelkesen küzdött, Englóner és Schulteisz többször zavarba jött, Kincses volt ez­úttal is a védelem legjobbja, Bodonyi ll-töt kikapcsolta a já­tékból. Lörincz jól kezdett, ké­sőbb visszaesett, Dárdai P. két gólt lőtt, ezúttal is fáradhatat­lanul küzdött. Kissnek csak fel­villanásai voltak. A szélsők adó­sak maradtak a jó játékkal, a fiatal Nagy nem egyszer meg­zavarta a debreceni védelmet. A debreceniek legjobbjai Vacz- lavik, Lipök és Potyák voltak. Hegyi István (Munkatársunk teletontudósitása.) Küldöttek, meghívottak, küldföldi delegációk, tolmácsok, újság­írók. A kongresszusi teremben dolgoznak a tévések, a fotóripor­terek, a sajtóközpontban kattognak a telexek és az írógépek. A szónoki emelvényen egymást váltják a küldöttek. „Nagyüzem” van a kongresszuson. Vasárnap plenáris üléssel folytatódott a munka. Reggel a küldöttek megemlékeztek a fasizmus felett aratott győze­lem 31. évfordulójáról. Szom­baton este a győzelem napja tiszteletére ünnepi hangver­senyt rendeztek a Körszínház­ban. Tegnap sorra szólaltak fel a küldöttek, hogy elmondják véleményüket, gondolataikat a Központi Bizottság első titká­rának szóbeli kiegészítőjéről. Ugyancsak a tegnapi napon tény, hogy a szakmunkásta­nulók és az ifjúmunkások kö­zött viszonylag alacsony c KISZ szervezettsége, ezért von­zóbb, fiatalos programokra van szükség. — Szerintünk sok az értekez­let, kevesebb a színes, fiatalos rendezvény. Az arányokon kel­lene csupán változtatni. Több tettet, kevesebb szót! — fe­jezte be hozzászólását Győrfi Mária. Kádár János beszél a KISZ-kongresszuson kaptak szót a külföldi testvér- szervezetek képviselői, akik ifjúsági szervezeteik nevében üdvözölték a KISZ IX. kong­resszusát. A délelőtti vitában harma­dikként szólalt fel Győrfi Má­ria, megyénk küldötte, az 500- as Szakmunkásképző tanulója. Hozzászólásában a szakmun­kástanulók mozgalmi életéről, és a munkahelyi beilleszkedés gondjairól beszélt. Hangsúlyoz­ta, hogy több segítséget vár­nak az üzemektől és az iskolák­tól, hiszen — többek között — a szakmunkástanulók alkotják a munkásosztály utánpótlását. Helyzetük pedig sok szempont­ból nem könnyű, ugyanis a hét egyik felében tanulnak, a másik felében dolgoznak, rá­adásul helyenként váltott mű­szakban. Ez a szervezeti rend­szer nem segíti a KISZ-munkát. Javasolta, hogy a szakmunkás- képző intézetekben is vezessék be a Világnézetünk alapjai cí­mű tantárgy oktatását. Ismert Ezt követően nagy taps kö­zepette lépett a mikrofonhoz Jevgenyij Mihajlovics Tyazsel- nyikov, az össz-szövetségi Le­nini Komszomol Központi Bi­zottságának első titkára, a Le­nini Komszomol delegációjának vezetője, aki elöljáróban a Komszomol, a Szovjetunió űr­hajósai, a Bajkál—Amúr vasút­vonal építői, a szovjet fiatalok forró testvéri üdvözletét tolmá­csolta a Magyar Kommunista Ifjúsági Szövetség IX. kongresz- szusának, majd azt hangoztat­ta, hogy a KISZ az elmúlt több mint négy esztendőben nagy utat tett meg, A Magyar Szo­cialista Munkáspárt vezetésével hatékonyan mozgósítja a fiatal nemzedéket az állami, a gaz­dasági és a kulturális építő­munkában való aktív részvétel­re, a kommunizmus szellemé­ben neveli a fiatol állampol­gárokat, és becsülettel viszi a proletár internacionalizmus zászlaját. (Folytatás az 5. oldalon.) A bátrabbak vasárnap már kimerészkedtek egy kis dunai fürdésre a Mohácsi-szigeti strandra. Erb János felvétele Koszorúzott a baranyai küldöttség fl győzelem napját ünnepelték Lvovban Virágokat mintáznak a színes díszek a hatalmas ukrán ke­nyéren, melyet Brodi város ha­tárában kapott a baranyai po­litikai küldöttség. Úttörők, kom- szomolisták ezrei álltak sorfa­lat a városba vezető úton, szovjet, ukrán és magyar zászlókat iöbogiuiva. A bara­nyai delegáció tagjai fákat ül­tettek a Barátság fasorba, majd forró hangulatú barátsági nagygyűléssel zárult a Brodi program. A kultúrházban tar­tott nagygyűlésen dr. Földvári János, a Baranya megyei Ta­nács általános elnökhelyettese ismertette Baranya gazdasági életét és szólt a megyét jel­lemző jelenlegi helyzetről. Szombaton délután a Ivovi Lenin-díjjal kitüntetett Iván Franko Tudományegyetem au­lájában kétnyelvű felirat várta a Szovjet-Magyar Baráti Tár­saságok aktivistáit, az egyetem vezetőségét: Éljen és erősödjék a szovjet-magyar barátság! Az ünnepi ülésen Czégény József, az MSZMP Baranya megyei Bi­zottsága titkára megemlékezett hozónk felszabadulásának 31. évfordulójáról, majd szólt a győzelemnapi ünrvepségi jelen­tőségéről. Baranya megye ipari, mezőgazdasági és kulturális fejlődését érzékeltetve kitért a Lvov területet Baranyával ösz- szekötő kapcsolatokra, majd méltatta a Szovjetunió XXV. pártkongresszusának munkáját. A XI. kongresszus határozatai­nak megvalósulásáról, az V. ötéves terv első évének felada­tairól szólva a baranyai sajá­tosságokat részletezte. Beszé­dét D. A. Jaremcsuk, a Lvov Területi Pártbizottság ideoló­giai titkára köszönte meg, aki szólt a Kádár János elvtárs ál­tal vezetett magyar pártküldött­ség Ivovi tartózkodásának je­lentőségéről, valamint az SZKP XXV. kongresszusán mondott felszólalásáról. Az egyetem rek­tora, N. G. Makszimovics pro­fesszor a tudományegyetem fennállásának 300. évfordulójá­ra készült érmekkel ajándékoz­ta meg a baranyai vendége­ket, akik szintén átnyújtották ajándékjaikat. Szombaton késő este Czégény József, az MSZMP Baranya megyei Bizottságának titkára, Novák Szilveszter, a Pécs városi Pártbizottság osz­tályvezetője és dr. Földvári Já­nos, a Baranya megyei Tanács általános elnökhelyettese a Ivovi opera igazgatójával és vezető művészeivel találkozott. Tegnap délelőtt a tisztelet és háló virágait helyezte el a ba­ranyai politikai küldöttség a Ivovi Lenin-szobornól, a dicső­ség halmánál, a katonai teme­tőnél, valamint a szovjet had­sereg monumentális emlékmű­vénél. Hárságyi Margit Üjmecsekalja, 500 néző. V.: Bana. PMSC: Katzirz — Iványi, Schulteisz, Englóner, Kincses — Kiss, Dárdai P., Lőrincz — Kar­dos, Nagy, Jónás. Edző: Kovács Imre. Debrecen: Kun — Nagy (a 37. percben Kiss J.). Vach­ter, Puskás, Lipök — Potyák, Kiss L., Vaczlavik — Bodonyi ll„ Maczkó (46. p. Mezei), Gottdiener. Edző: Makray Ba­lázs. Jól indult a mérkőzés. A pé­csiek első támadása gólt ho­zott. A 3. percben Lőrincz ve­zette fel a labdát. Dárdai Pálhoz játszott, aki két-három lépést tett a lab­dával és 18 méterről lövésre szánta el magát. A jól elta­lált, erős lövés nyomán a labda a debreceniek kapu­jába vágódott. 1:0 a PMSC javára. Két perc múlva Kardos beadását szög­letre fejelték ki a debreceni védők a pécsiek elől. A 12. percben a jól keresztező Kin­cses az utolsó pillanatban mentett a kapura törő Kiss L. elől. A debreceniek rendezték soraikat és magukhoz ragad­ták. a játék irányítását. A pé­csiek a debreceniek rohamai­nak lelassítására törekedtek. A 19. percben baloldali debrece­ni szöglet szállt a pécsi kapu elé, Potyák jó helyzetben kapu mellé fejelte a labdát. A pé­csiek visszaestek. A 25. perc­ben Schulteisz mentett Sodo- nyi II. elől. A 29. percben Kiss L. 16 méteres bombája a ka­pufát találta el. A debrece­niek támadtak és a pécsiek lőttek gólt. A 33. percben Jó­nás egy hátulról előrevágott labdával elfutott, a baloldalról beadott, Világ proletárjai, egyesüljetek! héttői Dunántúli napló XXXIII. évfolyam, 128. szám 1976. május 10., hétfő Ara: 1,50 Ft Az MSZMP Baranya megyei Bizottságának lapja a KISZ IX. kongresszusa Nagy ellenfelet győzött le a PMSC PMSC—Debrecen 3:1 (2:0)