Dunántúli Napló, 1960. február (17. évfolyam, 27-50. szám)

1960-02-09 / 33. szám

NAPLÓ I960. FEBRUAR 9. Hol fnminiliüfil at s *z ál a le a<z*zu HkJ A Pécsi Dózsa a Dunántúli Napló kupa-mérkőzés győztese Pécsi Dózsa—PVSK 3:0 (2:0), Komló—PBTC 4:0 (O.O) Jó napjuk wait Ismét a pécsi 'labdarúgó-szurkolóknak. A Dunán­túli Napló kupa-mérközések má- sodiK fordulójára, ha kevesebben is mint az elmúlt héten, de mégis összegyűlt, vagy háromezer néző. A csapátok enyhén emelkedő for­mában Játszottak, ami azt Jelenti, hogy a kupa-mérkőzések tanúsá­gait bőven van alkalmuk az ed­zőknek hasznosítani. Természete­sen nagyban hozzájárult a Játék kialakulásához a dermesztő hideg, ilyen időben az izmok mereveb­bek, a játékosok figyelmét elvon­ja a hideg, tehát nehezebb a já­tékra összpontosítani. Komlói Bányász—PBTC 4:0 (0:0). woo néző, vezette: Sümegi. Komló: Lukács — Kanizsai, Győ­ri (Palotás), Komlói — Kékesi, Molnár n. (Molnár L) — Garai, Kereszti (Cziráki), Perényi, Sós, Tamás (Faragó). PBTC: Seres (Sarhak) — Berta, Marton, Kékvölgyi — Katona, Horváth — Szigeti, Győrfi, Füleld (Szálai), Hazai (Galambos, Pápista) Gskó, Az első főidőben kiegyenlített játék folyt a pályán. A Komlói Bányász játékában ugyan nagyobb iskolázottság látszott, de a körül­ményesen szőtt támadásokat a bőrgyári védők minden esetben hárították. Ezzel szemben a bőr­gyári csatárok támadásai sokkal több veszélyt jelentettek a komlói kapura. Az első veszélyes lövést e 30. percben védte Seres, a bőr­gyár újonca. A továbbiakban Győrfi lövése jelentett veszélyt a komlói kapura. Az L félidő képe alapján a szurkolók joggal re­mélhették azt, hogy meglepetést fog a BTC csapata okozni. A H. félidőben azonban megváltozott ■ helyzet. Az eddig körülményesen játszó Komlói Bányász lendületes támadásokkal rohamozta a bőr- gyári kaput, melynek eredménye­ként 4 góllal terhelték meg ebben a félidőben a bőrgyár! kaput. Eb­ben a Játékrészben a folyamatos komlói támadások ötletesek és eredményesek is voltak. Joggal tapsolta a közönség a szebbnél szebb komlói akciókat. A gólokon Seres és társa Sarbak testvériesen osztoztak. Ugyanis Cziráki és Pe­rén yl Seresnek, Sós és Garai pe­dig Sarbakilak rúgta a maga két gólját. Dicséretére váljék a bőr­gyár! csapatnak, hogy a négy gól ellenére sem adta fel a harcot, tovább küzdött, de a szórványos támadásai már csak azért sem lettek eredményesek, mert azokat nem az egész csatársor hajtotta végre, hanem csupán egyéni kitö­rések voltak. Komló csapatából Cziráki pompásan fogta össze csa­társorát. a fedezetek közül Kékesi jól segített, míg a védelemnek Komlói volt a legbiztosabb osz­lopa. A bőrgyár! csapatból csak Martont és Horváthot emelhetjük ki. Kovács, a harmadik gól szerzője b PVSK elleni mérkőzésen. Pécsi Dówa—PVSK 3* (2:0) 30U0 néző, vezette: Rolléder. Pécsi Dózsa: Danka (Zengói) — Bendes, Kocsis, Hegyi — Pleok, Kresz — Kamondi, Rádi, Opova, (Garami), Serédl, Kovács. PVSK: Hámori L (Bogyai) — Lendvai, Tamási, Köves — Mohá­csi, Mező — Kardos, Vlmeze, Ball (Vigh), Kakuszl, Szentannai. Jól Indult a mérkőzés. A Dózsa játékosai kaptak hamarabb lábra, és úgy látszott, mintha a PVSK csapata megületődötten játszott volna. A folyamatos Dózsa-táma- dások már a 12. percben ered­ményt hoztak, Serédi fordulásból nagy gólt lőtt a PVSK kapujába. Három perc múlva ismét a Dózsa volt eredményes, amikor Kamondi partdobását Opova a hálóba fe­jelte. A kezdeti sikerek arra en­gedtek következtetni, hogy a Dó­zsa eredményes játékát tovább fogja folytatni, azonban nem így történt. Hiúba ugrott ki nem egyszer kecsegtető helyzetben Opova, a várt gól elmaradt. Később fokoza­tosan gyengültek a Dózsa támadá­sai, a veszély mind kevesebb volt és a játékból más nem ma­radt, mint csupán a kezdeménye­zés. A PVSK ebben a játékrész­ben eléggé tartózkodóan játszott, mintha a lelkesedés hiányzott vol­na a fiúkból. Úgy is mondhat­nánk, hogy gépies játékot láthat­tunk a PVSK csapatától. A n. fél­időben kíváncsian várta a közön­ség, hogy Garami hogyan játszik. Sajnos tartózkodó játékával nem tudta feledtetni Opovát, így bi­zony nagyon szárnyszegett Dózsa- esatársort láthatott a közönség. Noha az első percekben Kovács­nak volt egy kapuralövése, de az­után 40 percig még kapura sem lőttek a csatárok. Es ezt nemcsak a Dózsáról, hanem a PVSK-ról is mondhatjuk. Ellaposodott játék, körülményes és eredménytelen támadásszövés jellemezte a n. fél­időt. A Dózsa-csatárok annyival voltak gyengébbek a PVSK csatá­rainál, hogy míg a PVSK táma­dói 2—3 adogatással tudtak a kapu felé törni, addig a Dózsa játéko­sai rendszerint az első átadás után elvesztették a labdát. Már- már úgy látszott, hogy gólnélküli félidő lesz, mikor Rádi labdájával Kovács a 86. percben balsarokba lőtt éles lövéssel megszerezte a Dózsa harmadik góyát. A Dózsa győzelmét megérdemelt­nek tartjuk, de játékával nem le­hetünk elégedettek. Egyénileg csak Opova I. félidei játékát, Bendes nyugalmát és Kresz magabiztos­ságát emelhetjük ki. A PVSK csa­patában viszont Lendvai és Mező játéka érdemel említést. A PÉCSI RADIO 1360. február S-i, keddi műsora a 223,8 m középhullámon: 17.30: Szerb—h^rvát nyelvű műsor: Sokac kóló. Hírek, tudósítások. Dallal—tánccal. Népdalok és poszkocsicák. Felsöszentmártoni tervek ... Néhány perc mezőgazdaság. Tamburazene. 18.00: Német nyelvű műsor: Robert Dehmel. Megemlékezés. Andulka. Induló. A termelőszövetkezetek életéből. Fúvószenei (Siet Komló, Béta­aknán. Riport. Szív küldi szívnek szívesen. Egyvelegek. 18.30: Magyar nyelvű műsor: Szív küldi szívnek szívesen. 18.50: Az Európa-hírű szigetvári cipők gyárában. — Riportműsor. 18.00: Munka után. Zenés össze­állítás. 13.30: Kommentár. 13.33: Hírek, tudósítások; 20.00: Műsorzárás. SZÍNHÁZ: Nemzeti Színház: Macbeth (d« után 3 órakor). Pillangókisaaszolí (Puccini-bérlet, este 7 órakor). Kamaraszínház: Anna Kareni* (este fél b órakor). MOZI: A televízió mai műsora: 13.00—17.03: Ipari és kereskedelmi adás. 18.30: Varözsszem. 13.30: TV Híradó. 13.45: Két ember sok hangszerrel. 20.00: Micsoda éjszaka. Magyar film. Kb. 21220: Gyermekeinkről. — Előadás. Park: Szerelem csütörtök (fél • fél 7 és fél 9 órakor, szélesvásznú Kossuth: Szökés a szigetről lfl 5, fél 7 és fél 9 órakor). Petőfi: Merénylet (fél 5, fél,' és fél 9 órakor). Kossuth Híradó Mozi: Mags'* híradó, 60/2. világhíradó, Beszá gyümölcs, Bűvös ecset. (Előadás* 11 órától 3 óráig folytatólagos* Pénztárnyitás fél 11 órakor). _l Mopresszó: Magyar híradó, fl>- világhíradó, Beszélő gyümölcs, B* vöcs ecset. Tenger festője. (Előad* sok — hétfő kivételével — m® üennap fél 5, 6 és fél 8 órakor). Fekete Gyémánt (Gyárváros): Asch őrvezetö kalandos lázadásai és 7 órakor). Építők bultúrotthona: Amigojl és 7 órakor). Jószerencsét (Pécsszabolcs):,! Odüsszeusz (fél 6 és fél 8 órai* Rákóczi (Mecsekalja): Szegét* gazdagok (6 és 8 órakor). 1 , Május 1. (Vasas II.): Rose B»J (7 órakor). Csak 18 éven lei üli* nek! Kossuth (Mohács): Láthatatlan kötelék (6 és 8 órakor). Zrínyi (Szigetvár): Gyalog 8 mennyországba (8 orakor). Táncsics (Siklós): Nincs leégi1 lem (8 órakor). Sporthírek Totóeredmények: x, 1, S, 2, 1, *, x, I, l, 2, x, 2. A davosi gyorskorcsolyázó világ- bajnokságon a világbajnokságot Sztyenin (Szovjetunió) nyerte, 2. Kouprianojf (Franciaország), 3. Kuchner (NDK), Johanessan Euró- pa-bajnok a hetedik lett. Budapest nyerte a három város asztalitenisz-versenyét. Második Zágráb., harmadik Belgrád csapa­ta. Az egyéni versenyben a nők között Kóczián és Lantosné, a férfiak között Gyetvai, Bérezik, párosban a Sidó—Bérezik és Bubonytk—Földi, női párosban a Kóczián—Mosóczky es Lantosné— Kerekesné, vegyespárosban a Földi Kóczián és Sidó—Mosóczky pár jutott a döntőbe. * Az országos vidéki asztalitenisz- bajnokságon a fiú egyest 30 in­duló között a pécsi Koronics (Vö­rös Meteor) nyerte. 2. Balázs (P. Urán). Az ifjúsági leány egyesben 3. Reményi (Dombóvár), férfi pá­rosban 3—4. Ragoncsa—Székelyhídi pár és a Vörös Meteor Hartay— Kőhalmi kettőse. * Az olimpiai B. keret 10:l-re győzött a Komáromi Textiles el­len. Dunai 3 gólt rúgott. A négyet bob-világbajnokságot óban Óla Cortina D'Ampezzóban Olaszország együttese nyerte." John Thornes szombaton Bosz- lonban fedettpálya-versenyen is­mét 2 méter 16 cm-t ugrott. * Kanada műkorcsolyázó bajnok­ságát a 15 éves Gringer nyerte, a férfi bajnok Javkson lett. A pá- rosversenyt Barbara Wagner—Ró­bert Paul kettős nyerte. Az egyiptomi kerékpáros körver­seny tizenegyedik szakasza után egriént összetett versenyben Mül­ler NDK vezet. Összetett csapat- versenyben az NDK áll az élen Bvlnirja is Csehszlovákia előtt. Herb Elliot a mérföldé« síkfutás világcsúcs-tartójának szombaton sikerült 4 percen belüli Időt fut­nia ezen a távon. Eredménye: Megtörtént a Dunántúli Napié kupa ünnepélyes díjkiosztása « Hétfőn délelőtt II orakor a Du­nántúli Napló kupában szereplő csapatok vezetói, edzői, és csapat­kapitányai jelenlétében átadta a kupa szervező bizottsága a győz­tesnek és a helyezetteknek a Du- > nántúli Napló kupát, illetve em- légserlegeket. A szerkesztőségben megtartott ünnepség baráti lég­körben zajlott le. Nagy öröm volt látni azt a sportbaráti kapcsola­tot, mely a négy csapat között a kupa-mérkőzések során megnyi­latkozott és melynek bizonyságát a vezetők az ünnepség alkalmá­val is bebizonyították. Általános­ságban az a vélemény alakult ki, hogy komoly segítségét nyújtott a kupa-mérkőzések sorozata a ta­vaszi felkészülésben és jelentős állomása lett a csapatok egészsé­ges baráti szelleméinek kialakítá­sában. A DUNÁNTÚLI NAPLÓ KUPA- MERKOZESEK VÉGEREDMÉNYE: L Pécsi Dózsa 3 2 — — 6:2 4 2. Komlói Bányász 2 1 — 1 6:3 2 3. PVSK 2 1 — 1 1:3 2 1. PBTC 2------2 0:5 — Népi tekeversenyek Pécsett Vereséget szenvedett a PVSK női kosárlabda-csapata Az első tavaszi mérkőzésen, mi­ként az várható volt, vereséget szenvedtek a .PVSK kosarasok. Noha nagy magassági fölényben voltak a diósgyőri lányok, mégis az I. félidőben kiegyenlített küz­delem folyt. A magassági fölényt a PVSK kosarasok pontos távoli dobásukkal egyenlítették ki. Ez meg is mutatkozott az eredmé­nyen. Ebben a játékrészben nem tudott kialakulni a DVTK fölénye. Kalló H- a magyar válogatott tagja, hiába Igyekezett, a pécsi lányok jól és eredményesen .vé­dekeztek. A második félidőben a folytatás azonban elmaradt a PVSK részéről. A játék irama le­csökkent és a DVTK sorra sze­rezte a pontokat, míg a PVSK a legbiztosabbnak látszó helyzeteit sem tudta értékesíteni. Ugyan­akkor a PVSK csapata nehezeb­ben tudott gazdálkodni emberei­vel és játékosai sorra kipontozód­tak. Csupán három játékos ma­radt a mérkőzés végére a PVSK- nál. így a Diósgyőr biztos győze­lemmel távozott Pécsről. DVTK—PVSK 55:45 (24:25). PVSK sportcsarnok, 120 néző. Vezette: Sz;ibo II.—Tvordy. DVTK: Kama- rásné Pusztai, Kalló U., Kalló I., Horváth, csere: Szukup, Lajka, Barta. PVSK: Kelenfiné, Szabó, Kósáné, Erdősiné, Aratóné. Caere: Kovács, Farkas, Láng. Legjobb dobók: Kalló I. (14) Kalló II. (11), Pusztai (12), illetve Aratóné (12), Szabó (9). Kovács (8). Jók: Kama- rásné, Kalló TI., Pusztai, illetve Szabó, Láng, Kósáné. j A külföldön annyira közkedvelt népi tekejáték Pécsett is megho­nosodott. Nyolc pécsi csapat vesz részt a versenysorozaton. Csapa­tonként 10—10 fő versenyzővel. A versenyeket hatfordulós verseny- sorozatban játsszák le a csapatok. A harmadik forduló után az él­mezőny állása a következő: 1. Építők 1031 fa, 2. PVSK 1004. 3. Kinizsi 966, 4. BTC 949. 5. SZÜiTa 939 fával. A múlt forduló legjobb dobója Golácz József (Epitók) 84 fával. PVSK-győzelem a teru'eti felnőtt birkózó szabadfogású CSB-n A vártnál kevesebb csapat in­dult a szabadfogású birkózó csa­patbajnokságok során. Az induló négy csapat vetélkedéséből a PVSK csapata került ki győztesen a Kaposvári Dózsa csapata előtt. A mérkőzéseken meglátszott az, hogy a versenyzőknek igen kevés a szabadfogású edzése. Részletes eredmények: Pécsi VSK—Pécsi Kinizsi 10:6. Győzte­sek: Horváth, Szekeres, Bognár, Odor, Sánta, illetve Övári, Kop- lányi, Keresnyei. Pécsi Dózsa— Kaposvári Dózsa 8:0. Győzteseit: Könnyű, Koppány, Kari. Buda­vári, illetve Fenyő, ülés, Bokor. Pécsi Dózsa—Pécsi Kinizsi 8:8. Győztesek: Fi, Koppány, Tóth és Budavári, illetve Óvári, Koplányi, Keresnyei. Kaposvári Dózsa— PVSK 9:7. Győztesek: Németh, Il­lés Bokor, Retchardt, Illetve: Hor­váth, Szekeres, Odor. Bognár­Fenyő döntetlen. PVSK—Pécsi Dó- 10:0. Győztesek: Horváth, Maszlovér. Bognár, ódor, Sánta, illetve Koppány, Tóth, Budavári. Kaposvári Dózsa—Pécsi Kinizsi 831. Győztesek: Németh, Fenyő Illés, Bokor, illetve Simon, Kal­már, Keresnyei Teremkézilabda-mérkőzések Aü elmúlt hét halványabb telje­sítményei után szombat-vasárnap ismét jó játékkal rukkoltak ki a kézilabdátok. Igaz, hogy a mér­kőzések során olyan érdekes küz­delemnek is szemtanúja lehetett a közönség mint a Pécsszabolcs— Pécsi Bányász férfi mérkőzés, vagy vasárnap a Dózsa—Komló vetélkedés. Az előbbiben változa* toe küzdelem után döntetlen ered­mény született. A pécsszabolcsiak Mosbacher eredményességével az utolsó percekig győzelmet várhat­tak, azonban a fellángoló Pécs- bánya végül, ha szerencsével is, de kiegyenlített. A vasárnapi Dósasa—Komló mér­kőzés alkalmával nyilvánvalóan látszott, hogy a komlói csapat tör­leszteni akar az első fordulóban elszenvedett vereségért. Ez sike­rült is, noha a szoros mérkőzé­sen meggyőző előnyt egyik csa­pat sem szerzett. Dicséretére vál­jék mindkét csapat játékosainak az. hogy a mérkőzés fegyelmezett körülmények között. sportszerű keretekben zajlott le. A női i*£ közösek között a pécsszabolcfll játéka keltett csalódást. A kell csapatnak meg kell szoknia hogy a tartalékosán is n.igj- önbizalommal és teljes ereibe"' bással küzdjön. A Pécsi Bánj** csapata ismét Jól játszott. Eredmények: Férfi L ősz Komló—Dózsa 11:10, Pécsszal —Pécsi Bányász 18:18, K< gógiai Főiskola—Komló II. 1*'! Gépipari—Pedagógiai Főink. 16; Srmontomya—Komló II. 12:11. h osztály: Urán 1L—Elektrflji 18:13, Kesztyűgyár—Mecseknél«! 16:6. Női I. osztály: Dózsa—PR Szabolcs 9:4, Bányász—PEAC 1* Dózsa—Leőwey 6:3, Vörös Nie' —Pécsszabolcs 10:5, H. oszt Simontorn5'a—Porcelángyár a Bányász II.—Elektromos 11:1. fi osztály: Janus—Közgazdasági !, V. M. AUami Áruház—Kinizsl-1 Slmontornya n.—Komló 5:2. f Szép eredményt értek el az I%B 1-es sakkozók Kitűnő formában játszottak a pécsi sakkozók a bajnokjelölt Bu­dapesti Spartacus élversenyzőivel szemben. András Ferenc szép mér­kőzésen győzött Vámusz Egon el­len, Kádár Gábor győzelemmel felérő döntetlent ért el Flórián nemzetközi mesterrel szel szóm*! Kocsis László mérkőzése I*í függőben maradt Tipary ellen. Ivánfi, Tóth és Horváth aránt döntetlent ért el. A cs»! szereplése biztató, az NB';P bennmaradás szempontjából. Jó mórkőzósek a röplabda léli kupába* Mindjobban játékba lendülnek a röplabdások is. A kezdeti hibákat jól kijavították a szövetség veze­tői, így időben is pontosan, ered­ményeiben Ls fejlődő játékot lát­hattunk. Egy szépséghibája volt a mérkőzéseknek, hogy a PEAC II. csapata kevés emberrel jelent meg, így mérkőzése a Tanítókép­ző ellen elmaradt. A Bányaipari csapata múlt heti jó Játékát meg­ismételve szép győzelmet aratott a Gépipari ellen. A Dózsa II. csa­pata kettős győzelmet aratott, a Komlói Bányász és a Pénzügyőr­ség csapatát győzte le. Eredmények: férfi I. osztály: Dózsa IL—Pénzügyőrség 50:38 Dó­n.—Komlói Bányász PEAC—Komlói Bányász 44:40- j osztály: Bányaipari—Gépipari /’l Megyei női mérkőzés: Komidig nyász—Janus Pannonius G»ú zium 42:18. Megyei labdarúgó előkészületi mérkőzések A megyei csapatok is megkezd­ték előkészületi mérkőzéseiket. Vasárnapi eredmények: Villány— Pécsi Postás 4:2 (2:2). A villányi csapat az edzések kezdetén lévő Postás csapatát biztosan győzte le. Pécsi Bányász—Mohácsi TE 5:1 (2:0). A Bányász csapata bízta­tó formát árult el és Jó játékkal győzött. A mohács egyetlen gólját 11-esből lőtte. Porcelángyár—Béta­akna 1:0 (0:0). Nagy fölényben játszott a Porcelángyár csapata, a Béta-akna aránylag szoros ered­ményét jó védelmének köszönheti. ! pécsi Dózsa II.—Dózsa ifi 6:3. A két Dózsás csapat mérkőzéséből a ; techntkásabb II. csapat győzelme született. PVSK II.—Bóly 6:2 (22!). Folyamatos játékkal és jobb erőn­léttel a PVSK csapata bizonyult jobbnak és eredményesebbnek Bóly ellen. ff. osztályú tőrverseny az egyetemi tornacsarnokban 10 versenyzővel zajlott le a PE­AC II. osztályú párbajtőr-versenye. Színvonalas küzdelemben a buda­pesti Stmonfai győzött, míg a he­lyezéseken már pécsi versenyzők osztozkodtak. A győztes Simonfai balkezes versenyző, így vívása szokatlan volt a pécsiek számára. Lendületes támadásai ellen a pé­csi versenyzők nem tudtak véde­kezni. Méhes és Karakán a várt teljesítményt nyújtotta, míg Ko­vács gyenge napot fogott kL Eredmények: L Simonfai (BV- SC) 9 győzelem. 2. Méhes (PEAC) 7 gy. 3. Karakán (PEAC) 3 gy„ 4 Kovács (PEAC) 5 gy. 5. Szepes (PEAC) 5 gy- 6- Madarász (Veszp­rémi Haladás) S gy., 7. Papp (BV- SC1 4 gy- *• Gyenge (PEAC) 2 gy 9. Mőor (PEAC) 2 gy., 10. Ko­vái» (PEAC) 1 győzelem. Kovács (PEAC), Simon csörtéje a U. osztályú pArD vívó-versenyen. Á DUNÁNTÚLI NA Fi A A Magyar Szocialista Baranya megyei Bizottság* megyei tanács lapja­Felelős szerkesztő: Vasvári _*. ■ Kiadja a Dunántúli Na™ Lapkiadóvállalat Felelős kiadó: Braun K® Szerkesztőség és kiadóm'.,, Pécs, József Attila u. j Telefon: 15-32, 15-33- PÉCSI SZIKRA NYOld |3 péc - - -y Mihály ü- Bj Terjeszti a Magyar Pű5Í3 Előfizethető a helyi prate!” nál és kézbesítőkre-1-.,' Előfizetési díj 1 hónapra J