Dunántúli Napló, 1958. szeptember (15. évfolyam, 206-230. szám)

1958-09-09 / 212. szám

N A P I O 1958. SZEPTEMBER 9. SPORT HÍREK, 2h£dtmén.L{Q,lc A 12 találatos totószelvény: 2, 2, 8, x, 1, 1, 1, x, 1, 2, 1, 1. * Az NB I. eredményei: MTK— Salgótarján1 1:0, Bp. Honvéd—Ta­tabánya 2:1, Vasas—Szombathely 0:0. Újpesti Dózsa—Győr 4:0, Mis kolc—Dorog 1:1, Diósgyőr—BVSC 3:0, Csepel—Ferencváros 1:1, Kitünően szerepel Prágában röplabda Európa-bajnokságon a magyar férfi csapat. A döntőben először a világbajnok csehszlovák együttest győzte le, majd utána Lengyelország és Franciaország e'len is győzött. A női csapatnak már gyengébben megy a játék, — legutóbbi mérkőzésükön Csehszlo­vákiától 3:0 arányú vereséget szen­vedett. * A 100 méteres síkfutásban a nyu- Kátnémet Armin Hart új világre­kordot állított fel, ideje kerek 10 másodperc volt. * Az NDK férfi és női csapata nyárié a teke Europa-bajnokságot. A Münchenben megtartott verse­men a magyar női csapat máso­dik, a férfiaké harmadik helyen végzett. A verseny során Szabó József 943 fával új világcsúcs eredményt állított fél. * Kettős csehszlovák győzelem szü­letett a nemzetek közötti atlétikai virdalon. A csehszlovák férfi vá­logatott 13, a női 10 ponttal győz­te le a magyar csapatot. — Két számban magyar rekord született a női diszkoszvetésben: Hegedűs 48 méter 12 centiméteres dobásá­val. a kalapácsvetésben pedig Zsi- voczkt 83 méter 84 centiméteres teljesítményével új csúcseredményt állított fel. * A röplabda NB II-ért játszották le vasárnap Pécsett a Pécsi Dózsa —Bp. Csatornázás férfi találkozót. A mérkőzésből nagy meglepetésre a lelkesebben játszó és jobban fel­készült pesti csapat került ki győz­tesen, a Dózsa még formán kívül van. * Befejeződtek az úszó Európa- bainokságok versenyei. A magyar vízilabda-csapat megvédte Euró- pa-bajnokságát. Az utolsó napon a 4x100 m férfi vegyesváltó a győztes Szovjetunió mögött máso­dik lett. Katona az 1500 méteres gyorsúszásban új magyar csúcs- eredménnyel másodiknak úszott be a célba, a toronyugrásban a fiatal Márton nyújtott Jó teljesítményt: harmadik helyen végzett. * Budapesten a csehszlovák—ma­gyar. nemzetek közötti viadal ke­retében meghívásos versenyt Is rendeztek. A 400 méteres síkfutás­ban Fogarassy (Pécsi Dózsa) ne­gyedik lett, ideje: 50.4. A 800 mé-, teres síkfutásban Révész (PVSK) 1:53,4-es idővel ugyancsak negye­dik helyen végzett, míg az idei legjobb magyar ifjúsági eredményt elérő Nagy (PVSK) 1:54.8-as idővel batodlk helyet szerezte meg. Ufahh győzelmet aratott a Dózisa és a KomSói Bányász A Szállítók legyőzte a PVSK~t Az NB II. nyugati csoportjában már csak három csapat: a Dózsa, a Komlói Bányász és az Orosz­lányi Bányász veretlen, és még csak a második fordulót játszották. A Pécsi Dózsa Budapesten sze­rezte meg a két pontot a Láng gépgyártól, a Komói Bányász a KISTEXT-et győzte le. Mindkét csa­pat komoly ellenfelet terített két vállra. A PVSK váratlan vereséget szenvedett a Szállítók együttesé­től. Eredmények: Mosonmagyaróvár—Székesfehérvár 1:0, Vác—Sztál inváros 2:0, Dél-Budai Spartacus— Zalaegerszegi TE 0:0, Csepel Autó—Budafoki MTE 3:2, Oroszlányi Bányász—Kaposvári Kinizsi 4:0. PÉCSI DÖZSA—LÄNG GÉP­GYÁR 2:0 (1:0) Rozsnyai u., 4000 néző. Vezette: Szaffián. PÉCS: Danka — Farkas. Kocsis, Hegyi — Lovig, Kresz — Rámon­dj. Csupák, Opova, Kakuszi, Ko­vács. LANG GÉPGYÁR: Gulyás — Mihalics, Mészáros, Juhos — To- lonics, Farkas — Steiner, Loványi, Szakács, Bacsó, Sitkéi. A pécsiek nagy lelkesedéssel küzdöttek. A kezdeményezést az első félidőben agy pillanatra sem engedték ót a Láng gépgyárnak. Több veszélyes támadást vezetett Dózsa és ennek eredményeként Kamondi megszerezte a vezetést. Továbbra Is támadásban marad­tak a pécsiek, két kapufa, vala­mint számos kihagyott gólhelyzet mutatta fölényüket. A második félidőben, miként legutóbb Mo­sonmagyaróvár ellen, visszaestek a kék-sárgák, ekkor a pestiek is szóhoz Jutottak. A mérkőzés vé­gén hallatlan akarással ismét fö­lényt harcolt ki a Dózsa és hét perccel a befejezés előtt Opova lövése beállította a végeredményt. 2:0. A pécsi csapat legjobbjai Ko­csis, Hegyi voltak. De igen jól vé­dett Danka és kiemelkedett Lo­vig és Kovács játéka is. A Láng gépgyár együtteséből Mészáros és Juhos mutatott jó formát. KOMLÖI BÁNYÁSZ—KIS- TEXT 2:1 (0:0) Komló, 4000 néző, vezette: Ham­mer. KOMLO: Krausz — Kanizsai, Komlói, Preloger — Kollmann, Balázs, — Róth, Cziráki, Perényi, Molnár, Kiss. KISTEXT: Katona — Kemény, Merész, Rubes — Szabó, Tóth — Hús, Stranszky, Molnár I., Galam­bos, Török. Nagy lendülettel kezdtek a csa­patok. Igen izgalmas és érdekes volt a játék. Hol az egyik, hol a másik kapu volt veszélyben, de Krausz és Katona, a két kapus Igen jő formában védett és sorra ártalmatlanná tették a csatárok lövéseit. A bányászcsapat előtt nyílott több helyzet, de a komlói­ak még 11-est sem tudtak értéke­síteni. Szünet után két gyors gólt ért el a bányász. Ez lényagében eldöntötte a két pont sorsát, mert a KISTEXT hiába küzdött nagy erővel a kiegyenlítésért, ez nem sikerült, »csak öt perccel a befe­jezés előtt tudtak szépíteni az eredményen. Góllövők: Kiss, Pe­rényi, illetve Török. A bányász­csapat megérdemelt győzelmet aratott, a KISTEXT csapatában jó képességű, kiegyensúlyozott együt test ismertek meg a komlói szur­kolók. A bányászcsapatból Krausz, Komlói, Balázs és Róth játéka emelkedett ki, míg a vendégektől Katona, Merész és Molnár I. nyúj­tott jó teljesítményt. SZÁLLÍTOK—PVSK 3:2 (1:1) PVSK-sporttelep, 2500 néző, ve­zette: Markovics. SZÁLLÍTOK: Szabó II. — Jera- bek, Moravcsik, Blaska — Búza, Vasgyera— Farkas, Makrai H„ Bajzák, Zárai, Nárai. PVSK: Hámori I. — Lendvai, Köves, Szegedi — Kutas, Laczkó — Nyári, Göncz, Vincze, Freppán, Szederkényi. Az első negyedórában változatos volt a mérkőzés. Mindkét csapat kivette részét a támadásból. A 12. percben Göncz lövése az alsó ka­pufát találta el, de a vendégek is veszélyeztettek, néhány formás tá­madást vezettek. A védelmek mindkét oldalon többször köny- nyelműsködtek, de ezt a csatárok nem tudták kihasználni. A 26. percben a vendégcsapat szerezte meg a vezetést, Bajzák 20 méter­ről váratlanul kapura lőtt és a labda a jobb sarokba vágódott. Négy perc múlva egyenlített a PVSK. Vincze lövése a Szállítók kapujába jutott. Szünetig a PVSK rohamozott, eredmény nélkül. Szünet után a Szállítók kezdtek jobban. A 65. percben Vasgyera előreadott labdáját Bajzák értékes! tette. A PVSK-nak még volt eredé a kiegyenlítéshez. Freppán kihasz­nálta a vendégcsapat megingását, közvetlen közelről a hálóba lőtt. A győztes gólért nagy küzdelem indult meg, nagy volt az izgalom a pályán és a nézőtéren egyaránt. Néhány perccel a befejezés előtt szabadrúgáshoz jutottak a vendé­gek és Makrai II. beívelése Há­mori kapujában kötött ki. Jók: Jerabek, Bajzák, Nárai, illetve Köves, Szederkényi. az NB II. allasa 1. Oroszlány 2 2 — — 7:1 4 2. p. Dózsa 2 2 — — 6:1 4 3. Komló 2 2 — — 6:4 4 4. Vác 2 1 1 — 3:1 3 5. Db. Spart. 2 1 1 — 2:1 3 6. Csep. Autó 2 1 1 — 4:3 3 7. Szállítók 2 1 1 — 5:4 3 8. Láng gépgy. 2 1 — 1 2:3 2 9. Mosonmagyó. 2 1 — 1 2:4 2 10. Pécsi VSK 2 — 1 1 4:5 1 11. Székesfehérv. 2 — 1 1 2:3 1 12. Zalaegersz. 2 — 1 1 1:3 1 13. Kaposvár 2 — 1 1 1:5 1 14. Budafok 2 — — 2 5:7 — 15. KISTEXT 2 — — 2 2:4 .— 16. Sztálinváros 2 — — 2 1:4 — Dévai nyerte a kerékpárosok Pruzsina-emlékversenyét A bányásznapon tartották meg a kerékpáros hagyományos Pru- zsina-emlékversenyt. A Budapest—Tatabánya—Budapest közti 166 ki­lométeres távon a legjobb magyar kerékpárosok indultak. Az első helyet a pécsi Dévai szerezte meg heves és izgalmas küzdelem után. Dévai okosan versenyzett, állandóan az élcsoportban tanyázott és végül is jobb hajrájával megelőzte az egész mezőnyt. Dévai Ideje 4 óra 6 perc 30 másodperc volt. Az ifjúságiak 100 kilométeres távon versenyeztek. Itt a pécsi Spartacus versenyzője, Maho aratott szép si­kert, a második helyet foglalta el. Késtilabda-mérkőxések Debreceni VSC— Komlói Bá­nyász 14:8 (6:5). NB I. férfi mérkőzés, Debrecen. Az első félidőben még Jól tartotta ma­Ez történt az NB IH-ban Pécsi Bányász—Bajai Bácska 3:0 (3:0). Pécsbányatelep, 1000 néző, — vezette: .Berta. Pécsbányatelep: Kovács — Sértő I.: Vámos, Szőke — Varga, Hudecz — Czukor, Pin­tér, Kása, Keszler, Gyurkó. — Ba­jai Eácska: Körmendi — Bisztro- czi, Illos II., Barta I.; — Illos I. Horváth — Albert, Borsodi, Wel­lig, Barta II., Fetrosovics I. — zés előtt Stelzammer a győzelmet jelentő gólt is megszerezte. A Va­sas játéka elismerést keltett Bács­almáson a déli NB m. csoport el­múlt évi második helyezettjénél. Bázakerettyei Bnáyász—Nagyatá­di Kinizsi 3:0 (0:0). Bázakerettye, 500 néző. Vezette: Bagari. Jó ira­mú mérkőzésen a hazaiak biztos győzelmet arattak, bár a vendégek változtatni nem tudtak. A szek­szárdi csapat góllövői: Benács (2) és Bosnyák voltak, az NB in. Állasa Nagy érdekődéssel várták Pécs- is számos gólhelyzetet hagytak ki bányatelepen a tavalyi bajnokcsa- és csak gyenge védelmüknek kö- patot. A bányászok igen jó játék- szönhették verésegüket. Góllővők: kai megérdemelt győzelmet arat- Tamás II. és Horváth I. (2). tak, szereplésük biztató volt a Kaposvári MTE—Bonyhád 3:0 jövőt illetőleg. A pécsi csapat jól (1:0). Kaposvár, 1000 néző. Vezette: u'Székesfehérvár kezdett, hiszen az első tíz percben mér 2:0-ra vezetett. Ekkor Illos I-nek a bajaiak jobb fedezetének kiújult sérülése és később a bal­szélen csak statisztált. A bányász csapat végig kezében tartotta a já­ték Irányítását. Sokkal többet kez­deményezett, mint ellenfele és nyugodt játékával Kása 2 és Pin­tér góljaival biztosan győzte le a jóképességű Bácskát. Pécsi BTC—Dombóvári VSE 3:1 (1:1), Pécs, Postás-pálya, 400 néző. Vezette: Biró L. Erős irammal in­dult a mérkőzés és veszélyes tá­madások alakultak ki mindkét részről. Egy Ilyen formás támadás végén Gebhardt a vendégeknek Bzerezte meg a vezetést. Hauschl egy potyagóllal azonban hamaro­san egyenlített. Ahogy melegebb lett, úgy esett a mérkőzés színvo­nala. Feltűnt a Dombóvári VSE kapusának egész gyenge védése, amelyet a bőrgyárlak nem hasz­náltak ki. A mérkőzés végén a DV- SE teljesen elkészült erejével, el­laposodott a játék és Horváth K., Krausz góljával megérdemelten győzött a PBTC. Igen gyenge já­tékvezetés. Pécsi Vasas—Bácsalmás 4:3 (1:3). Bácsalmás. 1100 néző." Vezette: Me­cseki. A forduló egyik meglepeté­se, A 2. percben Sárosics kiugrat­ta Fodmaniczkit, aki nem hibá­zott (0:1). A 20. percben Pinkovics szabálytalankodott és a megítélt szabadrúgásból Karácsonyt nagy lövése a kapufáról vágódott a há­lóba. (1:1). A következő percben a játékvezető Jogtalan 11-est ad a pécsiek ellen, amelyet Wacktler értékesített (1:2). a félidő előtt PodmaniozWi szögletből fejelte a harmadik gólt (1:3). A második félidőben a Vasas kitűnő játékot mutatott. Karácsonyi átadását. So- mogyvári értékesítette (2:3). majd Rákóczi fejesgóljával egyenlítettek ti »tadelt 13:3),' 5 perccel a befője­Sutyor. Az első félidőben kiegyen, lített erők küzdelmét hozta a mér­kőzés. Kis szerencsével akár Bony­hád is vezetést szerezhetett vol­na. A második félidőben a vendé­gek összerogytak és a 65. percig nyílt mérkőzés a hazaiak biztos győzelmével végződött. Góllövők: Cserzes (2) és Zsoldos. Székesfehérvári MÁV Előre— Nagykanizsai Bányász 1:1 (0:0). — Székesfehérvár,'2000 néző. Vezette: Pásztor. Inkább küzdelem folyt, mint jó játék. Igazságos ered­mény. A második félidő 15. per­cében Szilasi a hazaiaknak szerez­te meg a vezetést, azonban ennek nem sokáig örülhettek, mert két perc múlva a Bányász Németh ré­vén egyenlített. Simontornyai BTC—Bajai Építők 3:2 (3:0). Baja. 2000 néző. Vezette: Rolléder. A forduló legnagyobb meglepetése. Az Építők a múlt heti dombóvári győzelmük és kitűnő játékuk után elbizakodottan kezd­tek. A simontornyaiak a biztos vereség tudatában is hatalmas lel­kesedéssel vetették magukat a küzdelembe. Csapó. hatalmas part­dobását a kapus beejtette (1:0), majd Csapó egyéni játék után nagy lövéssel növelte a gólok szá­mát (2:01. a nagy formában lévő Csapó újabb 20 méteres hatalmas lövéssel mesterhármast csinált. A második félidőben a bajaiak telje­sen beszorították ellenfelüket, de egy kapushibából és egy ll-esből Rápity II. góliaival csak szépíteni tudtak a szívvel-lélekkel küzdő bör'jsök ellen. Szekszárdi SC—Bálinkat Bányász 3:1 (3:1». Kisgyón. vezette: Tóth N. Az első 20 percben még a hazaink rohamoztak és. középcsatáruk ré­cén a vezetést is megszerezték. — Később mindinkább a szekszárdi­ak vették át a játék irányítását, a hajrában Iámét a vendégek szoron- eredményen mir I. Szekszárd 2 2 — — 6:1 4 2. Pécsi Bányász 2 2 — — 5:1 4 3. SBTC 2 2 — — 4:2 4 4. Pécsi Vasas 2 2 — — 6:4 4 5. Bázakerettye 2 1 1 — 3:0 3 6. Nagykanizsai B. 2 1 1 — 4:2 3 7. Bajai Építők 2 1 — 1 5:4 2 8—9. Pécsi BTC 2 1 — 1 4:4 2 8—9. KMTE 2 2 — 1 3:3 2 10. Bajai Bácska 2 1 — 1 1:3 2 11. Székesfehérvár 2 — 1 1 2:3 1 12. Bonyhád 2 — 1 1 0:3 1 13. Bácsalmás 2 1 — 2 3:5 — 14. Dombóvár 2 — — 2 2:6 — 15. Bal inka 2 — — 2 1:5 — 16. Nagyatád 2 — — 2 1:5 — gát a komlói együttes. Szünet után a debrecenieknek sikerült felülkerekedni és ha nagy küzdelem után is, de mind a két pontot megszerezték. A megyei kézilabda-bajnok­ságért lejátszott mérkőzések közül ez alkalommal a .Pécs- szabolcsi Bányász—PEAC férfi találkozón született meglepe­tés. Az egyetemistáknak dön­tetlennel kellett megelégedniük a lelkesen játszó szabolcsiak ellen. A Dózsa férfi csapata mint várható volt, nagyarányú győzelmet aratott az Építők el­len. Fölényesen győzött a Pé­csi Bőrgyár is. Az Urán SC vi­szont csak szoros küzdelem­ben győzte le a Kinizsit. Ered­mények. Férfi csapatok: Pács- szabolcsi Bányász—PEAC 12:12, Dózsa—Építők 29:10, Urán SC— Kinizsi 19:16, Pécsi Bányász- Fáklya 30:4, Fáklya—Építők 15:13, Gépipari—Traktor 22:20, Női csapatok: Dózsa—Sziget­vár 6:3, Vörös Metetr—Sellye 6:1, Fáklya—Építők 4:0, Pécs- szabolcsi Bányász—PEAC 6:6. +!d sváialca&xuHlt* ? A Magyar Rádió PÉCSI ADÓJÁNAK 1.958. szeptember 9-i, keddi műsora a 223,8 méteres középhullámon 1(>.30 Szerb—horvát nyelvű műsor. Napról-napra. Hírek és tudósí­tások. — A szökédi könyvtárban. (Riport) — Korszerűsítik a bara­nyai utakat. — Baranyai népda­lok. 17.00 Német nyelvű műsor. Szórakoztató zene. 17.30: Magyar nyelvű műsor. Szív küldi szívnek szívesen. 17.50: Válaszolunk hallgatóinknak. 17.55: Művészlemezek. 18.10: Dél-dunántúli híradó. 18.23: Tudomány és az élet. — A mesterséges holdaktól az űrhajó­kig. 18.30: Baranyai kórusok. Közremű­Kossuth: Isten és ember előtt (fél 5, fél 7 és fél 9 órakor) Petőfi: váratlan vendég (fél 5; fél 7 és fél 9 órakor) Fekete Gyémánt (Pécsgyárvá- ros): Ne várd a májust (6 és 8 óra­kor) Építők Kultúrotthona: Két szí­nésznő — egy szerep (5 és 7 óra­kor) Jószerencsét (Pécsszabolcs): Idő­zár (6 és 8 órakor) Rákóczi (Mecsekalja): Legenda a szerelemről (7 órakor) Május 1. (Vasas n.): Pickwick­klub (7 órakor) Kossuth (Mohács): Az élet kü­szöbén (6 és 8 órakor) Zrínyi (Szigetvár): Mert szegény ködik a mágocsi, dióspusztai és vagy, előbb kell meghalnod (fél 9 órakor) Park-mozi (Szigetvár): Király­asszony lovagja (8 órakor) Táncsics (Siklós): Éjjeli őrjárat (fél 9 órakor) véméndi énekkar. 18.40; Eisemann Mihály szerzemé­nyeiből. Uj felvételeink. 19.00: Műsorzárás. A Magyar Posta PÉCSI ULTR A.-RÖ VIDHULLÁMU KÍSÉRLETI ADÓJA a 88,6 megacikluson 17.00. Ipari adás. 17.30: Azonos a Magyar Rádió pé­csi adójának műsorával. 19.00—20.00: I. Magyamóták. —- II. Szimfonikus zene. Megvette már lottószelvényét? SZÍNHÁZ Nemzeti Színház: Bástyasétány 77. (este 7 órakor) MOZI Park: Váratlan vendég (5, 7 és 9 órakor). Kedvező idő esetén a két utolsó előadás a kertben. MODERN TÁNCTANFOLYAM Indul szeptember közepén a TIT rendezésében „Fiatalok iskolája” címmel. Az összes modem táncok, új táncok tanítása Hermann tánc­tanár vezetésével. Illemtant, eti­kát, esztétikát is tanulnak a fiata­lok, UJ TÁNCISKOLA kezdődik szeptember 12-én, pénte­ken este fél 8 órakor a KISZ és a Szakszervezetek Doktor Sándor Művelődési Házában. (Kossuth u. 13.). Tanítás: kedd, péntek este 7 órától. Vezeti: Balog. Előzetes je­lentkezés a művelődési ház irodá­jában. A megyei első osztály mérkőzései PEAC—Pécsi Kinizsi 3:1 (0:0). — Pécs, Tüzér utca, 400 néző. Vezet­te: Kulcsár. Meglepetésre, de a második félidői játékuk alapján teljesen megérdemelten győztek az egyetemisták. Különösen a csatár­soruk belső hármasa játszott biz- tzRfran. Egyes játékosaik néha egé­szen kitűnő labdakezelést mutat­tak. A sörgyáriak játékára rá­nyomta bélyegét Kovács indolens játéka. GOUövők: Györkő (2), Szé- csei, illetve Katona. Pécsi Postás— Pécsi Traktor 2:1 (0:1). Pécs, Traktor-pálya, 200 né­ző. Vezette: Bácsván. Kemény, jó­iramú mérkőzésen szinte mindvé­gig a postások Irányították a játé­kot és megérdemelt győzelmet arattak. Nagy J. a Postás részéről egy 11-est kihagyott. Góllővők: Fejes, Gaál, illetve Halász. Pécsi Porcelángyár—Hidasi Bá­nyász 4:1 (3:1). Hidas. 500 néző. Vezette: Szeghő. Már az első perc­ben megszerezték a pécsiek a ve­zetést: ezt 5 perc múlva Toszen- berger még kiegyenlítette, később a Porcelángyár kitűnő játékkal nö­velte az Iramot. Technikásabb labdarúgásuk ellen a hidasiak küz­dése nem volt elegendő. A pécsi­ek biztos győzelmet arattak, a II. félidőben iskolajátékot mutattak be és csak az eredmény tartására törekedtek: Vasas I. Bányász—Villányi Trak­tor 2:0 (2:0). Vasas I., 100 néző. Ve­zette: Budán. Erős iramú, de kö­zepes színvonalú mérkőzésen sze­rencsésebb csatárjátékkal győzött Vasas I: Góllővők: Deák, Fél­tig. Mohácsi TE—Komlói Béta-akna 4:0 (2:0). Mohács, 1000 néző. Vezet­te: Stadler. A komlóiak egy pil­lanatig sem tudták a jó formában lévő mohácsiak győzelmét vitássá tenni. A vendégek gyengén ját­szottak, a mérkőzés sportszerű légkörben folyt le. Góllövők: Ki­szál (3) és Csordás II. Jók: Heve­si, Kiszál, Kővári, Illetve Somogy- várl, Tóth. Szigetvári ZMSE—Szentlőrinci Traktor 13'0 (6:0). Szigetvár. 500 néző. Vezette: Sümegi. A megyei I. osztály leggyengébb formában lévő csapata ellen a hazaiak köny- nyen érték el kétszámú győzelmü­ket. Góllövök: Tobnal (4), Soós (4), Sárközi (3), Zsigrnond (2). Szászvári Bányász—Sellyéi Spar­tacus 7:0. Szászvár. Vezette: Ak­nai. Pécsszabolcsi Bányász—Pécsvárad 5:1. Pécsszabolcs, vezette: Bors. A MEGYEI ELSŐ OSZTÁLY ALLASA 1. P£)si Postás 2 t — 8:1 4 2. Porcelángyár 2 2 — — 7:1 4 3. Mohács 2 2 — — 9:2 4 4. Pécsszabolcs 1 1 — — 5:1 2 5. Szigetvár 2 1 — — 13:3 2 6. Szászvár 2 1 — 1 8:2 2 7. PEAC 1 1 — — 3:1 2 8. Pécsi Kinizsi 2 1 — 1 4:3 2 9—10. Villány 2 1 — 1 2:3 2 9—10. Vas. I. Bá. 2 1 — 1 2:3 2 11. Traktor 2 — 1 1 3:4 1 12. Hidas 2 — 1 1 1:4 1 13. Senye 2 — 1 1 2:9 1 14. K. Béta-akna 2 — 1 1 0:4 1 15. Szentlőrlnc 2 — — 2 2:18 — 16. Pécsvárad S — — 2 1:11 — Közlemények A Nagy Lajos Gimnázium igaz­gatósága értesíti az esti tagozat (dolgozók gimnáziuma) tanulóit: beiratkozás szeptember 12-én és 13- án (péntek, szombat) 16—18 óráig. Tanévnyitás: szeptember 15-én, hétfőn 17 órakor. (I. em. 80.) * szülőket, hogy a kedd és pénteki csecsemőtanácsadás szeptember hó 9-töl fél 3 órakor kezdődik és fél 5 óráig tartj * Pécs város Tanácsa VB Művelő­dési Osztálya felhívja az érdekel­teket, hogy a dolgozók általános A ül. kerületi tanács vb egész- iskoláiban az oktatás szeptember ségügyl csoportja értesíti a stock- házi csecsemőtanácsadásra járó 4 vívók is megkezdték a készülődést Visszatértek nyári pihenőjükről a vívók is. S miközben a lányok és fiúk a vívótermekben készül­nek fel az őszi versenyekre, a Pécsi Városi Vívószövetség ülésén a vezetők papírra rögzítették a soronlévö feladatokat és az őszi versenynaptár Vívóink őszi programja változa­tosnak és gazdagnak ígérkezik. Az első nagyszabású versenyre október 4-én kerül sor. Ekkor a PEAC a magyar bajnokság máso­dik helyzetijét, a budapesti OSC csapatát látja vendégül. A tervek szerint ekkor lesz a Városi TST által vásárolt elektromos tőr és párbajtőr találatjelző gép pre­mierje. A pécsi sportnak ez ki­emelkedő eseménye lesz, mert je­lenleg a világnak még nagyon ke­vés városa van hasonló berende­zéssel felszerelve. Október 12-én ismét a PEAC rendez országos egyéni férfi tőr és kardversenyt, amelynek kere­tében a városi szövetség megren­dezi Pécs város 1958. é oi bajnok­ságait. A kettős versenyen már a PVSK vivői is rajthoz állnak és több értékes helyezést is szerez­hetnek majd. 19-én a pécsi vivők kedves ismerősei, a BVSC ver­senyzői látogatnak a tervek sze­rint Pécsre. A nemzetközileg is elismert kitűnő csapat tavalyi vendégszereplést nagy élmény volt. Az utolsó októberi vasárna­pon Pécsett kerül sor a délnyu­gati területi csapatbajnokságra. Bízunk benne, hogy a PEAC-nak tőrben, a PVSK-nak kardban sike­rül bajnokságot és ezzel jogot nyerni az országos CSB-n való in­dulásra. Női tőrben a kaposváriak esélyesebbek. A PEAC párbajtő­rözői pedig osztályozó nélkül in­dulhatnak az országos bajnoksá­gon. Ezek lehat a közvetlen felada­tok és valljuk meg, elég nehéz feladatok. A PEAC az új szezonra erősen meggyengült. Kitűnő pár­bajtőrcsapata szétesett és csak a jelenleg rendelkezésre álló gárda: Boros dr., Császár, Méhes, Mi­hály, Kovács és Karakán szorgal­mas és kitartó munkája nyomán ismételhetök meg a tavalyi, jó eredmények. Férfi tőrben valószí­nűleg nagy fejlődést fog hozni a gép előtt való vívás, ennek ered­ményét azonban csak 1—2 év múl­va élvezhetjük. A PF.AC tározóit: Szabót, Kovácsot, Kollárt és Szál­lásit mindenesetre képesnek tart­juk. a területi bajnokság megnye­résére. Kardban és női tőrben az egyetemisták változatlanul gyen­gén állnak, bár utóbbiban A'másy Györgyi mellett, már több ttátat tehetség bontogatja szárnyait: A PVSK-ban jő szereplés vár­ható a Szilvást: Némethi Gőbcl, Pető összetételű kardcsapaítól, de számolni kell női tőrben Sétálóval, tőrben Sípossal és párbajtőrben Loviaginnal Is. Igen örvendetes, hogy ma már a vasutasok vívó­szakosztálya is egységes és szet- vezett együttest alkot. Külön öröm, hogy a város két szakosz­tálya között végre teljes egyet­értés és összhang uralkodik, Az utánpótlás nevelésének kér­dése is megoldódott. A jól bevált vivóiskola a PEAC-ban szeptem­ber 8-án újra megnyílik és hét­főn. szerdán és pénteken délután 5 órakor ismét elfogadnak jelent­kezéseket az egyetemi torna csar­nokban. Vivóiskolát szervez a PVSK is, amelynek vezetésével a szakosz­tály valószínűleg egy külön, az utánpótlás nevelésével foglalkozó szakembert fog megbízni, jeusnt- kezéseket kedden és csütörtökön délután 5 órakor fogadnak el a vasutas tornacsarnokban. A Városi Vivószövetség ver­senybírói tanfolyamot, indít októ­ber hónapban. Jelentkezéseket a Városi TST helyiségében kejl le­adni név és lakcím, feltüntetésé­vel. Minden remény megvan arra. hogy a. sikeres tanfolyam és a szövetség egyéb intézkedései, to­vább fogják népszerűsíteni Pécs tét ezt • ata» a 13-én kezdődik. Jelentkezni még lehet a kertvárosi és a belvárosi fiúiskolában. Felvételt nyerhetnek azok a 15 évnél idősebb dolgozók, akik" az általános iskola nyolc osztályát valamilyen okból kifo­lyólag nem tudták elvégezni. A Pécs város IT. kér. tanács vég­rehajtó bizottsága közli, hogy a kerület pécsi, valamint malomi és a nagyárpádi területén a magyar állam által haszonbérletként hasz­nosított, felajánlott, elhagyott és kényszerhasznositott ingatlanokat, melyek még a volt tulajdonosok nevén szerepelnek, a 3/1958. (I. 15.» F. M. számú utasítás alapján a volt tulajdonosok nevéről törli és a magyar állam javára kebelezted be. A volt Ingatlantulajdonosok jegyzéke a kirendeltségeken, vala­mint a II. kér. tanács hirdetőtáb­láján szeptember 8-tól szeptember 15-ig megtekinthető. A névjegyzék­ben szereplő személyek az állami tulajdonba való vétel ellen felleb­bezéssel élhetnek. A fellebbezések írásban szeptember 23-lg a II. kér. tanács vb mezőgazdasági csoportjá­nál nyújthatók be. dunántúli napló a Magyar Szocialista Munkáspárt Baranya megyei Bizottsága és a megyei tanács lapja Szerkeszt! a szerkesztőbizottság . Felelős kiadó: Az MSZMP megyei pártbizottsága Szerkesztőség és kiadóhivatal: Pécs. József A. u. 10. T: 15-32. 15-33 Hirdetésfelvevö Iroda: Kossuth Lajos utca 22. Tel: 19-18 PÉCSI SZIKKA NYOMDA Pécs: Munkácsy Mihály u, 10. es> Telefon: 50-ab Nyomdáért felelt MeBes Ik«g