Dunántúli Napló, 1956. szeptember (13. évfolyam, 206-231. szám)

1956-09-04 / 208. szám

4 NÁPCö 1956 SZEPTEMBER 4 1 CÁ mCLL NAPLÓ Ezer állomással bővül a pécsi telefonközpont 7 A második ötéves tervben felújítják a pécsi posta telefon automata központját; Ezenkí­vül a posta a budapesti Beloi­annisz H íradóte chnikai Gyár­ban megrendelte telefonköz­pontjának ezer állomással va­ló bővítését. A bővítési mun­kálatokat a gyár előrelátható­lag 1 ti? 8 első hónapjaiban fe­jezi be; A telefonautomata központ bővítése mellett a posta megtette a szüksé-t.-s in- tézkcdéfeket a hálózat bővíté­sére is. Ennek eredményeként 1958 elején a telefonállomások bekapcsolásának ma még fenn­álló nehézségei megszűnnek majd; 1956. szeptember 4. Névnap: Rozália; 1| Ügyeletes gyógyszertárak: 1; sz; (i gyógyszertár: Széchenyi tér 2.) Tel: 17-85; — 8; sz. gyógyszertár,a Kossuth Lajos U; 81; Tel: 23-94.J — 12. sz; gyógyszertár, Doktor^ Sándor utca 47. sz. Telefon: 13-53.á Idöjárásjelentés, SPORT Bp. Vörös Lobogó—Pécsi Dózsa 4:2 (0:1) Budapest, Népstadion 40.000 néző, vezette: Rozsnyai Bp. V5r5s Lobogó: Gellér — Fá- bián, Börzsel, Lantos — Kovács I, Közép-Európa f Sípos — Sándor, Hidegkúti, Pa­Száznegyvennégy lakás ké­szült el a nyugati város­részben A Baranya megyei Építőipa­ri Vállalat dolgozói .a nyugati városrészben négy háromeme­letes, háromszekciós, 48 laká­sos ház építését fejei'ék be. A házak külső vakolása is el­készült és a 144 család már december elsején beköltözhet új otthonába; Meggyorsul a Kokszművck generátor betoncsarnoká­nak építése A Pécsi Kokszműveknél most épül a közel 20 méter ma­gas generátor betoncsarnok, amelyben négy darab 2 C90 milliméteres Koller-rendszerű generátor működik majd; Ez 1957. IV. negyedétől kezdve lé­nyegesen megjavítja Pécs vá­ros gázellátását. Az építkezést eddig azonban az akadályoz­ta, hogy a III-as szám 1 Mély­építő Vállalat nem tudott fe­nyőfűrészáruhoz jutni: Szep­tember 3-án Jugoszláviából a Kokszművekhez megérkezett egy vagon fenyőfűrészáru és ezzel az építési munkálatok meggyorsulnak; Naponta 7 padlókefélő­gépet és 10 porszivógépet kölcsönöznek A Pécsi Kiskereskedelmi Vállalat Sallai utca 1 szám alatt lévő Játékboltjában aug. 22-én megkezdték a háztartási kisgépek kölcsönzését, hogy megkönnyítsék a háziasszo­nyok, a dolgozó nők otthoni munkáját. 'Az üzletben porszí­vógépet, padlókefélőgépet és varrógépet adnak kölcsön; A vállalat» naponta átlag 7 padló­kefélőgépet és 10 porszívógé­pet kölcsönöz; Az üzletnek 10 padlókefélőgépe és 20 porszívó" gépe van és így nagyobb igé­nyeket is kielégíthet; > A mohácsi járás az első a járások közötti begyűj­tési versenyben Ä Megyei Begyűjtési Hivatal jelenti: az augusztus 25-i ér­tékelés szerint a járások kö­zötti begyűjtési verseny állá­sa a következő: 1: a mohácsi járás 95,3, 2. a pécsváradi 89,6, 3. a siklósi 85,1, 4. a pécsi 80,9, 5. a szigetvári 76,3, 6. a sásdi 75,4, 7. a sellyei 72,4 szá­zalékos eredménnyel; A váro­sok közötti versenyben első Mohács városa 116,1, második pedig Komló városa 75,6 szá­zalékos eredménnyel: legnagyobb része felett délles aéloíjf- Szimcsák I. légáramlás és ez meleg, szubtró-f Hegyi, Bencsik — Fazekas, Kresz pusl levegőt szállít. A Nyugat- f — Kamondi, Lehel, Opova, Csu- Európa felett elhelyezkedő vihar-1 ,H°í7áth- . . _, ciklon továbbra is záporokat, zi-f vörtte^bofö e “n. A?1lsS fél vatarokat okoz Franciaországban, f időben a pécsi csapat irányította Várhatő időjárás kedden estig: játékot, lendületes támadásokat leteebb felhőátvonulások, holnap f ^ke^rn^ye if néhány helyen, inkább csak a Dózsa 1:0-ás vezetésre tett szert. Dunántúlon záporeső, zivatar, k Ekkor úgy látszott, hogy megle- \ mérsékelt délkeleti-déli szél. A\ petést hoz a mérkőzés. Szünet f meleg idő tovább tart. Várható F után azonban az eddig kitűnően i legalacsonyabb hőmérséklet ma f működő pécsi védelem, főleg He- : éjjel: 15—18, legmagasabb nap- i gyl érthetetlenül megzavarodott f pali hőmérséklet kedden nyuga-\ és teljesen visszaesett. A Vörös é ton 25—28, keleten 30—33 fok kö-F Lobogó ezt jól kihasználta, sike- t zött; é rült felülkerekednie és a győzel­r 1i met kiharcolnia. Igaz ebben némi része volt a játékvezetőnek is, aki a második félidő elején egy teljesen szabályos pécsi gólt nem adott meg. A pécsi játékosok ide­gesek lettek, a pestiek viszont fel­lelkesedtek. Végeredményben a győzelmet a Vörös Lobogó meg­érdemelte, de a két pont meg­szerzéséért nagyon meg kellett harcolnia. A pécsi csapat lendületes táma­dásokkal kezdett. Több helyzetet is kidolgoztak a játékidőnek eb­ben a részében a pécsi csatárok. A 13. percben Opova hirtelenke- dett el egy nagy helyzetet. A 17. percben Csupák nagy lövése a 1. Sztálin város 17 12 2 3 38:15 26 2* Komló 17 10 5 2 34:14 25 3. Győr 17 10 2 5 34:17 22 4. Budafok 17 7 5 5 23:24 19 5. Vác 17 6 6 5 22:24 18 6. Izzó 17 7 3 7 25:16 17 7. Pénzügyőrök 17 8 1 8 25:21 17 8. Nagykanizsa 17 4 9 4 19:18 17 9. Zalaegerszeg 17 7 3 7 25:24 17 10. Pécsi Tör. 17 7 3 7 23:27 17 11. Bp. Szikra 17 5 7 5 20:24 17 12. Dinamó 17 5 5 7 18:20 15 13. Kaposvár 14. Szállítók 17 7 1 9 31:41 15 17 4 4 9 16:33 12 15. Sopron 17 3 5 •9 16:29 11 16. Gázmüvek 17 3 1 13 19:41 7 Megyei I. osztály állása 1. Pécsb&nys 23 1» 2 2 87:17 40 2. Pécsszabolcs 23 13 6 4 50:31 32 3. Szigetv. V. L. 23 14 2 7 47:33 30 4. Pécsújhegy 23 11 4 8 42:25 26 5. Pécsi D. Hl. 22 10 4 8 47:38 24 6. Pécsi Vasas 22 8 7 7 34:38 23 7. Haladás 20 10 2 8 37:29 22 8. Pécsi VL. 23 9 4 19 39:39 22 8. Szászvári B. 23 8 5 10 45:54 21 10. Hidasi B. 23 8 4 11 47:55 20 11. Pécsi Traktor 22 6 7 9 20:36 19 12. Pécsi Kinizsi 22 8 2 12 34:48 18 13. Pécsi Építők SS 8 3 12 30:46 17 14. Mohácsi tB. 23 8 1 14 24:55 17 15. Pécsi Postás 23 4 6 13 38:57 14 16. Véméndi T. 22 S 3 14 34:33 13 Megjelent Franko „Emberek" című köte­te. — A nagy ukrán író ma­gyar nyelven eddig még meg nem jelent elbeszélé­sének gyűjteményét születésé­nek századik évfordulója al­kalmából adta ki az Uj Ma­gyar Könyvkiadó. A novel­lák színhelye: Galicia olajipari központjai, a múlt század 70- 80-as éveiben: A címadó el­beszélés megrendítóen mutat­ta be a tömegszállásokon há­nyódó, testi, lelki nyomorúsá­gában itallal vigasztalódó munkás emberi érzéseinek el­fajulását és késói magáraéb- redését; illusztráció Franko „EifXiíew e. kótetéböU _ Huszonhét vagon amerikai búza a baranyai árvíz­károsultaknak Az Amerikai Egyesült Álla­mok kormánya a Vöröskereszt Egyesületek Ligája útján ku­koricát, gabonát, babot és va­jat, összesen 15 800 tonna ter­ményt ajándékozott a magyar- országi árvízkárosultak részé­re. Az adomány első szállítmá­nya már megérkezett hazánk­ba. Szétosztáséra az elmúlt hé­ten a Vöröskereszt Egyesületek Ligájának képviseletében Svájcból Pécsre érkezett L. William; A szállítmányból Mo­hácsra eddig 27 vagon búza érkezett és a Vöröskereszt szervezet Mohácsszigeten, Bár­ban és Dunaszekcsőn már megkezdte szétosztását az ár­vízkárosultak között; Valószí­nű, hogy további száliítená- riyok is érkeznek Baranyába. MAJSON, az Alsó út 383 szám alatt, László Károly egyénileg dolgozó gazda szé- rüskertjóben saját gyermeké okozott tüzet, aki gyufával ját­szott. Elégett 20 mázsa fenyer- széna és 8 mázsa alomszalma. Hol művelődjünk, hol szírakozzunk? A PÉCSI rAdiö műsora 18.00: Hírek. 18.03: Riportműsor. — Evek mér­legén. — Fészekhagyó fiatalok. — Innen-onuan. — Zwickaui ven­dégek Pécsett: — Kis képek a nagy kiállításról. — Zenés napló. — Az illetékes válaszol; — Jó ha tudjuk. — Bolgár vendég- művészek a Btudióban: — Láto­gatás a Szikra-nyomdában, 18.30: Délszlávnyelvü műsor. 88.50: Műsorzárás. SZÍNHÁZ Nyári szünet. MOZI Park: Othello (5 7 és 9 órakor) Kossuth: Othello (fél 5; fél 7 és fél 9 órakor) Petőfi: A mexikói (fél 5; fél 7 és fél 9 órakor) Jószerencsét (Pécsszabolcs): Irén menj haza (6 és 8 órakor) Kossuth (Mohács): A félelem bére (fél 7 és fél 9 órakor) Csak 16 .éven felülieknek! ftrínvi (Szigetvár): Az első számú közellenség (fél 9 órakor) Csak . 16 éven felülieknek! ftlajus 1. (Komló): A papa; a ma- ’ ma, a feleségem; meg én (fél 7 és 9 órakor) tzabadság (Komló): Harc R sí­nekért (6 és 8 órakor) _ Iskolai hír A Pécsi Zenepedagógusok Mun­kacsoportjának Zeneiskolájában a beiratások szeptember 5-től 8-ig lesznek, naponta 9—12 óráig és délután 16—19 óráig, az Állami Zeneiskola helyiségeiben (Rákóczi út 68. sz.). A részletes tudnivalók az iskola előcsarnokában elöl vas­hatók. A mezőgazdasági kiállítás megtekintése A Pedagógusok Szakszervezete jjgevelők Háza’* tanulmányutat rendez a budapesti Mezőgazdasági Kiállítás megtekintésére. Indulás szeptember 8-án 13 órakor, vissza- indulás Budapestről 9-én 23 óra­kor. Részvételi dij: autóbuszkölt­ség, szállásdíj, belépődíj — 92 fo­rint. Jelentkezés a Nevelők Há­zában 5-én 12 óráig. Modern tánctanfolyam Szeptember 7-én; (pénteken) este fél 8 órakor a Szakszervezett Székházban (Színház tér 1.). Her­mann Ferenc tánctanitó vezetésé­vel hathetes tánctanfolyam kezdő­dik, Jelentkezés a helyszínen. NB II állása Szegeden vasárnap rendezték meg a Pécs—Szeged városok kö­zötti atlétikai viadalt. Szombathely atlétái nem érkeztek meg. A fér­fiaknál a pécsiek biztosan győztek, ellenben a nők vereséget szenved­tek. A verseny során Sági a 400 méteres gátfutásban, Szende á kalapácsvetésben ért el figyelem­reméltó eredményt. A pécsi atlé­ták eredményei. Férfiak: 100 m: 1. Varga UH, 2. Fogarasi 11.9, 400 m: 1. Horgas 51.8, 3. Fogarasi 52.6, 400 m gát: 1. Sági 58.8, 3. Wagner 63.8. Magasugrás: 3. Per­laki 170, 4. Varga 170. Hármasug­rás: 1- Dombi 13.46, 4. schuszter 11.25. Diszkoszvetés: 1. Gaál 39.45, 2. Borbás 38.45. Kalapácsvetés: 3. Szende 45.39, 4. Rész 43.88. 1500 m: 1. Kolozs 4:07.4, 2. Somorjai 4:14.4, 5000 m: 2. Tóth 16:20.2, 3. Combos 17:00.8, 4X100 méteres váltó: 1. Pécs 45.5. 2. Szeged 47.2; Nők: íoo m: 3, Varga 14.*; 4. Gajda 14.3, 400 m: 1; Varga 65.7, 2, Baranyai 66.5 , 80 m gát: 2. Sebes 15; 3. Varga 15.8. Magasugrás: 3. Varga 130. 4. Baranyai 120. Suly- lökés: 1; Sebes 11.41; 3. Varga 9.63. Djszkoszvetés: 3. Varga 27.87, 4. Bakos 24.38. 4x100-as női váltó: 1; Szeged 55, 2. Pécs 35.9. Pont­versenyben: férfiak: 1. Pécs 65, 2. Szeged 35 pont. Nők: 1, Szeged 50 pont; 2. Pécs 47 pont. Az ösz- szesített pontverseny végeredmé­nye: 1. Pécs 100, 2. Szeged 97 pont. kapufáról Opova elé pattant, de a középcsatár most sem találta fel magát. A 28. percben szerezte meg a vezetést a pécsi csapat. Hegyi Opovát futtatta, aki lehelhez ját­szott. Lehel a kapust is kicselezte és a balsarokba lőtte a labdát. 1:0 a Dózsa Javára. A második félidő elején növel­hette volna góljai számát a Dózsa. Opova kitört: a kifutó Gellérről Kamondihoz került a labda, aki a hálóba vágta. A Játékvezető azon­ban nagy meglepetésre szabályta­lanságot látott és a Dózsa ellen ítélt szabadrúgást. Ezután a pesti csapat vette át a Játék irányítá­sát és a pécsi védelem „jóvoltá­ból” két perc alatt két gólt lőtt a Dózsa hálójába.' A 3. percben Bödör kijátszotta Hegyit és a kapujából rosszul kiinduló Dan­ka mellett a hálóba lőtt, 1:1. Egy perc múlva a jobbszélre húzódó Palotás bombázott a jobbfelső sarokba, 2:1 a Bp. Vörös Lobogó Javára. A Bp. Vörös Lobogó mindjobban játékba lendült és fölénybe ke­rült. A 18. percben Ismét a kitűnően játszó Palotás volt eredményes, 3:1. A pécsi csapat Is lőhetett volna gólt: a tiszta helyzetben ál­ló Opova azonban lövés helyett Kamondihoz Játszott, akinek lö­vése elkerülte a kaput. A 75. perc­ben a Bp. Vörös Lobogó újabb gólt lőtt. Hidegkúti—Palotás össz* játék után a középcsatár a kapu baloldalába vágta a labdát, 4:1; Egy perc múlva tizenegyeshez ju­tott a Dózsa, melyet Szőcs értéke­sített, 4:2 lett az eredmény a pesti csapat javára, és ez a mérkőzés végéig már nem változott. A Bp. Vörös Lobogó csapatából Gellér, Börzsel, Sándor és Palo­tás játékát lehet kiemelni. A Pé­csi Dózsa kapujában DankAnak több jó védése mellett egy-ltét ki­hagyása is volt. Az első gólt fel­tétlenül védeni kellett volna. A hátvédhármas az első félidőben megbízhatóan játszott. Szünet után többször kihagytak. Aránylag még Bencsik nyújtott végig ki­egyensúlyozott teljesítményt, de ő is többször zavarba jött a máso­dik félidőben. A két fedezet közül Fazekas volt a jobbik, később azonban ö Is, csakúgy, mint Kresz kifulladt. A csatársorból ezúttal is egyedül Lehel tudott veszélyes lenni a kapura. Neki azonban ke­vés helyzete volt. Csupák is jól küzdött, végig bírta a mérkőzést. Opova és Kamondi több jó hely­zetet hagyott ki. Horváth semmi különösebbet nem mutatott. * Az NB I. további eredményei! Bp. Honvéd—B'p. Kinizsi 3:2. — Szombathelyi Törekvés—Bp. Vasas 3:1, Salgótarjáni Bányász—Dorogi Bányász 0:0. Tatabányai Bányász —Csepeli Vasas 0:0. Bp. Dózsa— Szegedi Haladás 5:4. Mindkét NB Il-es csapatunk győzött Az NB n. legutóbbi fordulójában megyénk mindkét NB H-es csa­pata győzelmet aratott. A forduló eredményei: Soproni Törekvés- Budafoki Építők 1:0, Sztálinvárosi Vasas—Kaposvári Kinizsi 7:0, — Győri Vasas—Vasas Izzó 1:1, Szik­ra Gázmüvek—Törekvés Szállítók 5:2, Vasas Dinamó—Vád Bástya 2:0, Zalaegerszegi Dózsa—Nagyka­nizsai Bányász 3:0. Komlói Bányász—Pén-.flgyőrök 5:0 (2:0). Komló, 1000 néző, vezette: Tausz. Komló: Magyar — Kani­zsai, Csárdás. Kripl — Kholmann, Polgár — Grózdics, Korom, Udva­ros, Molnár, Gelencsér. Pénzügy­őrök: Szabadkai — Kassai, Koós, Takács — Babits; Kovács — Gye­pes, Murár, Horváth, Bencze, Mé­száros. A bányász csapat tartja Jő formáját, győzelme még ebben az arányban is teljesen megérde­melt volt. Jellemző a komlóiak fölényére, hogy csatáraik 5 kapu­fát lőttek. Góllövők: Gelencsér, Grózdics, Molnár, Kohlmann, Ud­varos. Jó: Kanizsai, Polgár, Mol­nár. illetve Takács, Bencze. Pécsi Törekvés—Bp. Szikra 4:2 (3:1). Pécs, 800 néző, vezette: Ré­vész. Pécs: Hámori I — Lendvai, Göttlinger, Szegedi — Freppán, Hernádi — Csete, Kakuszi, Hámori II, Túra, Károlyi. Bp. Szikra: P. Szabó — Hruza, Kósa, Kun — Víg, Fizi — Bene, Huber, Zeidler, Solti, Hidasi. Heves Törekvés tá­madásokkal kezdődött a mérkő­zés, később is Jól játszott a vas­utas csapat és a hajrában is erő­síteni tudott. A vendégek a me­zőnyben egyenrangú ellenfélnek bizonyultak, védelmük azonban nem birt a Törekvés támadósorá­val; csatársoruk pedig nem volt elég gólra törő. Góllövő: Károlyi 3, Csete, illetve Hidasi; Kun (tizen­egyesből). Jó: Kakuszi; Csete, Hernádi, Károlyi, ültetve Kun és Solti; Megyei labdarúgó bajnokság eredményei Pécsbányatelepl Bányász—Pécs- újhegyi Bányász 3:0 (0:0). Fécs- bányatelep. A hazai csapat győ­zelme nen) volt vitás, annak el­lenére, hogy tartalékos összeállí­tásban szerepeit. Az újhegyiek a mezőnyben szépen játszottak, de erőtlenül. GóUövők: Ká6a 2, Oskó. Pécsi Dózsa III—Mohácsi Bástya Z:l (0:0). Tüzér utca. Alacsony színvonalú mérkőzés, a szerencsé­sebb csapat győzött; Pécsszabolcsl Bányász—Pécsi Ki­nizsi 5:1 (2:0). Pécsszabolcs. Jó­iramú mérkőzés, szép játékkal megérdemelt győzelmet aratott a bányász csapat. Góllövő: imrő, Mazü, Ferenc, Kisborbás és La­jos. Haladás—Pécsi Postás 7:8 (4:1). Tüzér utca. Közepes iramú mér­kőzés, a játékvezető 3 tizenegyest ítélt a Postás ellen. Góllövő: Kasza 3. Hídvégi és Forró (tizen­egyesből); Zsemberi, Szabó, illet­ve Varjú 2, Hegyi (öngól); Pécsi Építők—Pécsi Vörös Lobo­gó 3:1 (1:1). Sörgyár pálya. Má­sodik félidöbeni játékával megér- mellen győzött az Építők. Góllö­vö: Tolnai; Gamble«; Dávid, il­letve KatiCS; Szászvári Bányász—Véménd 1:0 (0:0). Szászvár. A véméndi csapat győzelmet érdemelt volna. Sokkal jobban játszott, mint ellenfele. Helyzeteit azonban nem tudta ki­használni. Góllövő: Ditrói. Szigetvári Vörös Lobogó—Hidasi Bányász 5:2 (3:0). Szigetvár. Ér­dekes jó iramú mérkőzés. Góllö­vők: Győrü 3, Tolnai 2. illetve Mező 2. Pécsi Traktor—Pécsi Vasas 4:3 (0:2). Traktor pálya. A Vasas vé­delme a második félidőben sokat bizonytalankodott, ennek eredmé­nye volt, hogy a Traktor 0:3-ról tudott győzni. Góllövő: Dévai 2, Halász, Czigler, illetve Szopka 2, Somogyvári; A Pécsi Dózsa vízilabda csapata játék nélkül Jutott tovább az OB n-be jutásért folyó osztályozó első fordulójából, mivel ellenfele, Zala megye bajnokcsapata le­mondta a mérkőzést; Az NB I állása 1. Bp. Honvéd 2. Bp. Dózsa 3. Bp V Lobogó 4. Salg. Bányász 5. Bp. Kinizsi 6. Cs. Vasas 7. Tat. Bányász 8. Bp. Vasas 9. Dorogi B. 10. Szegedi H. 11. Szomb. Tör. 12. Pécsi Dózsa 18 11 19 10 5 47 5 26 2 32 5 28 6 34 6 24 7 20 3 25 4 10 20 4 9 20 2 11 18 2 11 17 :26 24 :2l 24 :19 22 :22 22 26 20 :24 19 25 17 :20 16 :32 12 :33 12 :31 12 :32 12 NB I. tartalékmérkőzések: Bp. Vörös Lobogó—Pécsi Dózsa 5:4 (3:1). Budapesti Vörös Lobogó sporttelep, vezette Istvánfi. A pesti csapat az első 15. percben három gólt ért «1. Később feljött a pécsi csapat és jól játszva 4:3- as vezetésre tett szert, a hajrában azonban a Vöi'ös Lobogónak si­került a maga javára döntenie el a mérkőzést. Góllövők: Szolnok 2; Kovács II. 2, Szalai, illetve Ko­csis 2, Samu®, Lovíg. Szombat- helyi Törekvés—Bp. Vasas 2:2* Dorogi Bányász—Salgótarjáni Bá­nyász 2:1, Csepeli Vasas—Tatabá­nyai Bányász 4:2. Bp. Dózsa— Szegedi Haladás 3:2, Bp. Honvéd —Bp. Kinizsi 3:0. Nemzetközi mérkőzés Komlói Bányász—Zwlckaul Bá­nyász 2:2 (1:0). Komló, 1500 néző; vezette: Aknai. A komlói csapat könnyedén vette a játékot és ez megbosszulta magát. A vendégek az első félidőben fölényt harcoltak ki és jó erőnlétükkel szünet után is sokáig tartották az eredményt. A komlói csapatnak nagyon meg kellett harcolni a kiegyenlítésért; a jól tömörülő, keményen véde­kező vendégcsapat ellen. A zwic­kaui kapus igen jó teljesítményt nyújtott. Góllövők: Szám II; Daujn II, illetve Frölich és Brun­ner. Jó: Csárdás, Kohlmnnn; Szám n. illetve Franc és Frölich: * Értesítik a segédoktatöi tan­folyamra jelentkezetteket, hogy felvételi vizsgájukat szerdán reg­gel 8 órakor tartják a VTSB he­lyiségében. A foto 12 találatos szelvénye: 1, 1. 1» Zj z, 2f 2, 1, 1, 2, l, x. Apróhirdetések — HALÁLOZÁS. Petkó Jó­zsef szennyvíztelepi gépész hosszas szenvedés után el- húnyt. Temetése 4-én délután fél 4 órakor a pécsi temetőben. BALETTISKOLAI belratás szeptember 6-ig, naponta dél­után 5—7 óráig Széchenyi tér 2.,- I. emelet. Tanárok: Blau- hora, Stefán, Greguss. 944 NŐI munkaerőket szüvamago- zásra alkalmaz a Baranya megyei MEK tartósító üzeme, Pécs, Baj­csy Zs. u, 16. sz. Jó kereseti le­hetőség. AZ EGYETEMI Könyvtár 16—18 éves kézbesítő fiút alkalmat; Je­lentkezés: 4-én (kedden) reggel, Leonardo da Vinci utca 3; GYORS- és gépírást; kettős könyvvitelt, helyesírást, számtant tanítok. Homok u. 3. 27 ELADÓ Máriagyűdön 1200 négy­szögöl terület 809 négyszögöl ter­mő szőlővel. Lakható épülettel, teljes felszereléssel, istállóval. — Érdeklődni Törő János, Mária- gyűd. 26 250-ES Viktória motorkerékpár kifogástalan állapotban eladó, vagy nagyobbért elcserélendő. Móricz Zsígmond u. 3. 24 PÉCS közelében gyönyörű he­lyen 7 000 négyszögöl szántó cs gyümölcsös beköltözhető nagy la­kással, kedvező fizetéssel eladó. Cím: Bonyh&l. Pécs, Készül út; EGY Gombor-féle mély gyermek­kocsi eladó. Alsóbalokány u. 27. 22 ELVESZETT J-án egy darab an­gol süldő a Siklósi utca környé­kén. Kérem a becsületes megta­lálóját, Jutalom ellenében értesít- sen. Balázs József, KŐvágótöttos 72. sz. 35 EGY ebédlőszekrény, vitrin, tá­laló eladó. Bátort u, 2/1. 9—11-ig. 28 BECHSTEIN angolmecbanikás príma zongora eladó. Mátyás Ki­rály utca 10. 34 ELCSERÉLNEM Bzoba-konyháa lakásomat (sertés-; baromfitartás van) egy nagyobb szobáért. Ugyan­ott űj tégla eladó, Tüskésdülő 2. szám. 19 PATACSON a 62; számú ház azonnal eladó; Érdeklődni: dr. Szélénél Mihály ügyvéd; Saüal U, 7; 33 HÁZ eladó gazdasági épülettel. Kozásmisleny 110. 20 KERTES családi ház Sztálin üt elején eladó. Bővebbet a tulajdo­nosnál. Alkotmány u. 37. 32 ELCSERÉLNEM kétszobás össz­komfortos sztálinvárosi és kom­lói lakásunkat hasonló pécsiért. Érdeklődni: Pécs, Citrom u. 8. 19 MO-FOGSOR javításokat soron- kivül Vállal; Vajda fogtechnikai laboratórium. Mártírok u. 7. 30 KOMBINÄLTSZEKRENY eladó. Hargita u. 5. (Petőfi utcából nyí­lik.) M SZORMEBUNDAK alakítását ja­vítását elvállalja, Tukács szűos- mester, Teréz utca 5. Telefon: 35-61. 36 ELADÓ fényezett kombinált- szekrény; egy ágyi puhafa szek­rény, vaskályha, használt asztali tűzhely. Citrom u. 16. 18 ELADÓ: rekamié, 2 darab fotel, 4 darab szék, asztal, 100 1-es szőlő­prés és egy 600 literes szüretelő­kád. Cim: Petrovics. Havi dűlő 4. sz. 37 BOTOR átalakítást, Javítást, fé­nyezést vállal Alpár, Alsóbalokány u. 41; »°ß KERESÜNK ipari tanulókat 16 éves kortól 18-ig, Vin. ált. iskolai végzettséggel. Alkalmazunk kő­műves segédmunkásokat és kubi­kosokat is. Jelentkezés: Komló, 49. sz. Építőipari Vállalat, munka­ügyi osztályán. 883 KERESKEDELMI tanulót nyolc általános iskolai végzettséggel fel­veszünk. Baranya megyei Vas- és Műszaki Nagykereskedelmi Válla­lat Pécs, Lenin tér 6. 38 SÜRGŐSEN eladó egy jó álla­potban lévő 200 cm*-es zündapn motorkerékpár. Megtekinthető délután 5-től. Mihály u. 6. Bálint József. 42 ÍRÓGÉPEMET gyakorlásra, ál­landó irodai használatra kölcsön­adnám. Telefon: 23—85. 946 SEGÉDMUNKÁSOKAT azonnali belépéssel alkalmazunk; Jelentke­zés Komlói Mélyfúró Vállalatnál. IMS ELADÓ egy Jókaiban lévő esz szaxofon. Rész József; Siód; — Távbeszélőn: Xi _____9*8 PRIMA Frauz öeser bécsi gyárt-* mányú zongora eladó. Érdeklődni szeptember 10-ig, délután 6—7 óra között, Pécs, Perczel utca 13., félemelet, Simon lakás. 40 GYAKORLOTT anyagkönyvelőt keres a kozármislenyi gépállomás; HOLD u. 1; számú ház kedvező részletfizetésre eladó. Márkus Jó­zsef. 31 IVANBATTYÄNBAN kováösszer- szám sürgősen eladó. Érdeklődni a helyszínen. Hőbor; 39 ELADÓ szobabútor. I darab Sachs motor, Pécsiújhegy, I. dűlő 18. sz. <3 ASZTAI/OS, kovács szak- és se­gédmunkásokat azonnali belépés­re alkalmazunk. Mohácsi Szeráru- gyár. _____________"_____________10# BÁ NYÁSZ fiatalember bútoro­zott szobát keres, lehetőleg tel­jes ellátással magános nőnél. — Nagy András Fécsbánya, Kőrház u. 8—B 3. 41 DUNÁNTÚLI napló a Magyar Dolgozók Pártja Baranya Megyei Bizottságának é* a megyei tanács lapja Szerkeszti a szerkesztőbizottság Felelős kiadó: FARKAS LÁSZLÓ Szerkesztőség és kiadóhivatal: Pécs. József A; u. 10. T: 15-32. 15-33 Hirdetésfelvevő Iroda: Kossuth Lajos utca 22; Tel.: 19-18. Terjeszti: a Megyei Postahivatal Hlrlaposztálva és a hlrlao-kézbesHö pop ta hivatalok. Előfizetés: nősül híva t sióknál és kézbesítőknél. Havi előfizetési dit: 11.— Ft; Pécsi Szikra Nyomda Pécs; Munkácsy Mihály U; 10. sSj Telefon) 20-27 Nyomdáért felel: Melle« Rezső