Délmagyarország, 2001. október (91. évfolyam, 229-254. szám)

2001-10-22 / 247. szám

HÉTFŐ. 2001. OKTÓBER 22. A DÉL SPORTJA III. Focireform ­kivégzés? LABDARÚGÓ NB I Már a pénteki „mati­né" meglepetéssel szol­gált a labdarúgó NB I 13. fordulójában: a megállít­hatatlannak tűnő MTK nem bírt a Győrrel. Szom­baton a Vasasnak nem je­lentett előnyt a hazai pá­lya, míg a Videoton és a Dunaferr otthon tartotta a pontokat. A Haladás színvonalas mérkőzést ví­vott az UTE-val, amely vé­gül döntetlennel zárult. Vasárnapra maradt a fő­városi derbi, melyen a Kis­pest diadalmaskodott. A hét végén nem csak a pá­lyán, azon kívül is zajlottak az események: Gyurkovics Ti­bor író a sportnapilap hasáb­jain szokatlan focireformot fo­galmazott meg, melynek a lé­nyege a játékosok likvidálása (idézve: kivégezném őket, mindet golyó általi halállal) lenne. Az edzőket sem dicsér­te.... Ez a tervezet nem nyer­te el az MTK trénerének a tet­szését, Bognár György emiatt nem állt szóba az újság tudó­sítójával. Mások nem vették ennyire zokon a megjegyzést, „készültek a halálra", s azon tanakodtak: vajon az egyesü­let saját halottjának tekinti-e majd őket? Tény: megújulás­ra szükség van, a szakemberek csak abban reménykedhetnek, hogy az MLSZ ennek a kidol­gozásával nem Gyurkovicsot bízza meg... Következzen a zöld gyep! Az MTK az utolsó pillanatig nyerésre állt Győrben, ekkor (a 91. percben) érkezett Szanyó és pontot mentett a Rába-par­tiaknak. A Vasas mélyrepülé­se tovább tart, ezúttal a dobo­gós helyre is esélyes Zalae­gerszeg rabolta el a pontokat a Fáy utcából. A Videoton ha­zai pályán állította meg a kö­zépmezőnyben zakatoló Lo­kit. A 64. percben még re­ménykedhettek a vendég haj­dúságiak, akkor még l-l-re állt a parti. A Dunaferr a Sop­ron elleni sikert Tökölinek kö­szönhette. A Haladás-Újpest találkozó, a magyar átlaghoz képest, rendkívül nagy iramot, küzdelmet, jó játékot, olykor parázs összecsapásokat és nem utolsósorban négy gólt hozott. A drukkerek a helyszínen és a televízió előtt egy percig sem unatkoztak - ennél nagyobb dicséreten kár lenne gondol­kozni. A vasárnapi derbit Pi­roska két góljával a Kispest nyerte meg az Üllői úton. Könnyen lehet, hogy ez az újabb fiaskó „megmozdította" Csank János alatt a kispadot. Eredmények: Győr-MTK l-l (0-1) Győr, 3000 néző. Vezette: Megyebíró. Gólszerzők: Szanyó (91.), ill. Zavadszky (52.). Kiállítva: Fűzi (MTK. 52.) Vasas­Zalaegerszeg 1-2(1-0) ~ Budapest, Fáy utca, 2500 néző. Vezette: Makai. Gólszerző: Maróti (5.), ill. Waltner (47.), Egressy (65.). Videoton-Debrecen 3-1 (1-0) Székesfehérvár, 2000 né­ző. Vezette: Szarka. Gólsz.erzó'k:Pomper (13.), Térjék (75.), Gajics (81.), ill. Nenadics (64.). Dunaferr-Sopron 2-0(0-0) Dunaújváros, 3000 néző. Vezette: Bede. Gólszerző: Tököli (50., 63.). * Haladás-Újpest 2-2(2-1) Szombathely, 5000 néző. Vezette: Arany. Gólszerzők: Filipovics (21.), Preisinger (26.), ill. Erős (4.), Tamási (79.). Ferencváros­Kispest 0-2(0-1) Budapest, Üllői út, 5000 néző. Vezette: Kassai. Gólszerző: Piroska (29., 77.) A bajnokság állása: 1. MTK 2. Zalaegerszeg 3. Videoton 4. Dunaterr 5. Ferencváros 6. Újpest 7. Debrecen 8. Haladas 9. Kispest 10. Soron 11. Győr 12. Vasas 13 10 13 8 13 i 2 1 30-8 32 1 4 23-17 25 3 3 15-14 24 3 4 22-13 21 0 6 10-15 21 3 5 27-22 18 5 4 14-17 17 4 5 16-26 16 3 6 10-27 15 1 8 18-25 1? 6 6 15-22 0 13 2 1 10 14-27 7 A 14. forduló párosítása; október 23., kedd: MTK­Debrecen (Sport 1,18 óra): ok­tóber 24, szerda: Sopron­Haladás (14.30), Újpest-Fe­rencváros (ml, 17.15), Zalae­gerszeg-Győr, Kispest-Vasas, Videoton-Dunaferr (utóbbi három 18 óra). I. P. KM-túra jövőre is Nagy sikert aratott a Csongrád Megyei Triatlon­szövetség és a Szeged Váro­si Sportigazgatóság közös szervezésű szabadidős ver­senysorozata, a KM-tűra 2001, amely hat rendezvény­ből (ebben szerepelt két-két duatlon-, triatlon-; egy-egy úszó- és futóverseny) állt és az olimpiai ötpróba adta az alapötletét. Célul elsősorban a triatlon- és a duatlonspor­tágak további népszerűsítését tűzték ki, s ez a törekvés eredményes volt, hiszen még külföldről is érkeztek részt­vevők. Ezeknek a rendezvé­nyeknek külön vonzerőt adott, hogy az amatőrök a profikkal, a sportág sztárjai­val, Európa-bajnoki helye­zettekkel együtt indulhattak a futamokban. Talán ennek is köszönhető, hogy kétezer­nél is többen teljesítették a különböző feladatokat, felel­tek igennel a kihívásokra. A sikerélmény is garantált volt, mert a korosztályos ered­ményhirdetések okán min­den eseményen legalább 45­50 ember állhatott dobogóra. Új sportág is debütált Csongrád megyében, az aqu­atlon (futás, úszás, futás), s a már hagyományos családi váltók is megmozgatták a szegedi, a vásárhelyi, a szen­tesi, a makói és a csongrádi famíliákat. A szabadidős ver­senysorozatot a Pick-futás zárta és ennek a végén meg­tartották a már többször be­harangozott tombolasorso­lást is. A fődíjat, a kétszem­élyes máltai repülős utazást Szabó Árpád nyerte meg mintegy száz aspiráló közül - ennyien vettek részt a hat közül legalább öt viadalon. - A szponzoraink előze­tes ígéretei alapján nyugod­tan állíthatom, hogy jövőre is lesz KM-túra. Fó vonalaiban hasonlítani fog az idei soro­zatra, de meglepetésekkel is készülünk - mondta Halá­szevics Péter, a Csongrád Megyei Triatlonszövetség tit­kára, főszervező. I. P. Egy pont két meccsből LABDARÚGÓ NB II A Szabolcs-Gabona cso­port hétvégi fordulójában nem sok sikerélményben volt részük a Csongrád megyei csapatoknak: a második helyezett Makó hazai környezetben kép­telen volt legyőzni a Kar­cagot, az alsóházi derbin pedig a Szeged kikapott Gyulán. Makó-Karcag l-l (1-0) Makó, 600 néző. Vezette: Némethy. Makó: Ménesi - Görög, Dálnaki, Magyar, Krucsó ­Bagi, Sümeghy (Balázs), Fe­renczy, Kis K. - Szegedi (Gyenes), Varga. Edző: Ko­lozsvári János. Karcag: Tarjányi - Sza­lai, Orosz (Bujdosó), Tamás (Szatmári), Varga - Trencsé­nyi, Keserű, Bálint (Czibi), Békési - Binder, Fehér. Edző: L. Kiss Lajos. Gólszerzők: Szegedi, ill. Tamás. A találkozó első perceiben a vendégek léptek fel tá­madólag, mezőnyfölényben fociztak, helyzetet azonban nem tudtak kialakítani. Ezt követően három hatalmas ma­kói ziccer maradt kihaszná­latlanul. A 7. percben előbb Magyar lőtt a karcagi kapus­ba, majd a kipattanó labdát Varga emelte a felső lécre. A 10. percben Bagi viharzott el a jobb szélen, közepre adott, de a labda két hazai játékos előtt is elsuhant az ötösön be­lül. Ezután karcagi akciókat láthatott a publikum, amelyek közös vonása volt, hogy szög­lettel zárultak. A 27. percben a Jász-Nagykun-Szolnok me­gyei gárda védői majdnem besegítettek a Maros-parti csatároknak: egyikőjük úgy mentett fejjel, hogy csak 10 centin múlott a gól. A 31. percben végre ünnepelhetett a közönség: Szegedit középen kiugratták, majd bal lábbal elpöckölte Tarjányi mellett a labdát, amely a jobb kapufa mellett landolt a hálóban, 1-0. A folytatásban is akadtak még helyzetek mindkét oldalon, sőt a 44. percben büntetőt rek­lamált az ezerfejű. Fordulás után a Karcag volt az ak­tívabb, s ez az 51. percben eredményt hozott: egy kapu­fáról kipattanó labdát Tamás félmagasan, mintegy 7 mé­terről emelt a hálóba, l-l. Említésre méltó még, hogy a 69. percben Ferenczyt a bün­tetőterületen belül elkaszál­ták, de Némethy sípja néma maradt... A helyzetek alapján a Ma­kónak nyernie kellett volna. Az elvesztett pontok (ez a ket­tő és a Gyula elleni három) a végelszámolásnál hiányozni fognak. Az is igaz, hogy a já­tékvezető két, jogosnak tűnő tizenegyestói fosztotta meg a házigazdákat, de nem lehet csak erre fogni a döntetlent. Kolozsvári János: - A ki­hagyott helyzetek megbosszul­ták magukat. Ahelyett, hogy az esélyeknek megfelelően, gólkülönbséget javítottunk volna, szenvedtünk. Jók: Bagi, Magyar, Kis K., ill. Binder, Tamás. I. P. Gyula-FC Szeged 3-1 (2-1) Gyula, 400 néző. Vezette: Nagypál. Gyula: Steigerwald - Kul­csár, Kiss L., Tamási, Resetár - Papp (Lázok), Csúz (Gaj­dács), Ekker, Lábos (Fehér­vári) - Boruzs, Czifrák. Edző: Szentléleki Béla. Szeged: Dobó - Sza­mosszegi, Mórocz, Kiss Z. ­Rácz (Szekeres), Dóra, Gál Sz., Csűri, Puskás - Kulacsik, Kurucsai. Edző: Szalai István. Gólszerzők: Tamási, Bo­ruzs, Fehérvári, ill. Kurucsai. Jól kezdett a Szeged, amely rögtön támadólag lépett fel. A 7. percben Dóra alig lótt 16 m-ről fölé, de Kurucsai a 16. percben Kulacsik jobb ol­dali beadása után már ponto­sabban célzott; 10 méterről talált a gyulai kapuba. A foly­tatásban már kevesebbszer fo­rogtak veszélyben a kapuk, ezért volt meglepő, hogy a házigazdák a 37. percben Ta­mási révén egyenlítettek, majd öt perc elteltével Boruzs a ve­zetést is megszerezte, 2-1. A szünetet követően kont­rára rendezkedett be a Sze­ged, volt is helyzete a kék-fe­hér-fekete alakulatnak, de kép­telen volt egyenlíteni. Ahogy az ilyenkor lenni szokott, a nagy akarásnak nyögés lett a vége, a 91. percben Fehérvá­ri lapos lövéssel végleg be­biztosította a hazaiak sikerét, 3-1. Szalai István: - Szépen in­dult a mérkőzés, fájón fejező­dött be... Jók: Boruzs, Resetár, Steigerwald, Tamási, ill. Gál Sz., Kurucsai, Dóra, Csűri. Sx. L. További eredmények: Bőcs-Nyírbátor 0-0, Deme­cser-Tiszaújváros 3-1, Oros­háza-Jászberény 0-1, Kazinc­barcika-Baktalórántháza 2-0. Szabadnapos: Mátészalka. A bajnokság allása: 1. Uemecser 10 7 2 I 22-12 23 2. Makó II 6 2 3 19-18 20 3. Rács 10 5 3 2 19-11 18 4. Jászberény 10 5 3 2 14-9 18 5. Orosháza 10 4 4 2 19-10 16 6. Tiszaújváros 10 4 4 2 21-13 16 7. Kazincbarcika 10 4 3 3 19-12 15 8. Nyírbátor 10 3 2 5 14-18 II 9. Karcag 10 2 4 4 10-16 10 10. Málészálka 10 2 4 4 13-20 10 11. FCSzeged 10 1 5 4 8-13 8 12. Gyula II 2 I 8 9-22 7 13. R. loranthaza 10 I 3 6 14-27 6 A következő forduló pá­rosítása. Október 27. (szom­bat), 14.30: Jászberény-De­mecser, FC Szeged-Baktaló­rántháza. Október 28. (va­sárnap, óraállítás!), 13.30: Tiszaűjváros-Bőcs, Kar­cag-Gyula, Nyírbátor-Máté­szalka, Orosháza-Kazincbar­cika. Szabadnapos: Makó FC. Első helyen a MÉH-Szentes! LABDARÚGÓ NB III Az Alföld csoport 11. fordulójában a megyei presztízsmeccsen, a Csongrád-Szentes talál­kozón elmaradt a nagy csata, a vendégek alapo­san lenullázták a házigaz­dákat. A Kurca-partiak si­kerükkel megelőzték az addigi listavezető Kiskő­röst, és az élre ugrottak! Csongrád­MÉH-Szentes 0-7 (0-3) Csongrád, 500 néző. Vezet­te: Styitövics. Csongrád: Révész - Pa­lásti (Kocsis), Muskó, Bencze, Hardon - Varga, Lovas, Tar (Gál), Pót - Schal (Vidéki), Csillag. Edző: Keller Mihály. Szentes: Vratnjan (Széná­si) - Bosánszki Zs., Erdei, Faj­kusz - Törtei, Kerepeczki, Koncz, Bán fi - Bu bor (Nana), Tóth Cs. (Jernei), Bosánszki M. Edző: Bódi Attila. Gólszerzők: Bosánszki M. (3), Koncz (3), Kerepeczki. A két csapat tabellán elfog­lalt helyezése a játékban is megmutatkozott. Nagy volt a különbség a két gárda tudása közt, a szentesiek nem csak technikailag, fizikálisan is a csongrádiak fölé nőttek. Sze­gény embert az ág is húzza, tartja a mondás, és ez igaznak bizonyult a CSLC esetében is. Az eleve szűk játékosállomány az első félóra leforgása alatt to­vább apadt, Keller edzőnek sérülések miatt hármat is kel­lett cserélnie. A vendégek ké­nyük-kedvük szerint alakítot­tak ki helyzeteket, és ha job­ban céloznak, még több gólt elérhettek volna. A házigaz­dák a kilencven perc alatt mindössze egyetlen alkalom­mal veszélyeztettek, amikor egy 18 méteres szabadrúgás szállt kevéssel fölé. Keller Mihály: - Sok si­kert kívánunk a szomszédvár­nak, szorítunk neki, hogy nyer­je meg a bajnokságot. Bódi Attila: - Nem vagyok a játékunktól, néhány futballis­tám teljesítményétől elájulva, de a lényeg az újabb győzel­münkön van. Jók: Csillag, ill. Bosánsz­ki M., Koncz, Törtei, Erdei. A szentesi Bosánszki Mihályt (középen szemben, világos mezben) hiába vették körül a csongrádi védők, mégis szerzett három gólt. (Fotó: Miskolczi Róbert) Algyő-lzsák 2-0(0-0) Algyő, 200 néző. Vezette: Gulyás. Algyő: Halász - Kazán, Gábor, Krajczár, Kiszner ­Koncz (Adelhardt), Kothencz, Erhardt, Varga (Angeli) ­Krisztin B„ Brinszky (Pálin­kó). Edző: Takács Zoltán. Izsák: Molnár - Horváth, Kurucsai, Banea (Virág), Já­vorka - Török, Márton, Gréc­zi, Mezei, Király - Bankes. Játékos-edző: Gréczi Gábor. Gólszerzők: Krisztin B., Kothencz. Nyolcvan percig felejthető mérkőzést produkált a két csa­pat, a hajrában azonban a ma­ga javára fordította a találko­zót az Algyő. Előbb Krisztin B. gyötörte a kapuba a labdát egy szöglet után, majd öt perc­cel később, újabb sarokrúgást követően. Kothencz volt ered­ményes. A labdát végig többet birtokló algyőiek, ha nehezen is, de megérdemelten tartot­ták otthon a pontokat. Takács Zoltán: -A megér­demelt sikerért alaposan meg­szenvedtünk. Jók: Koncz, Kothencz, Pá­linkó, ill. Gréczi. HFC-Jamina 1-0 (0-0) Vásárhely, városi stadion, 200 néző. Vezette: Holczim­mer. HFC: Bíró - Hóbel, Szren­ka, Csató, Borbás Zs. - Borbás P„ Kiss (Juhász), Major (Faze­kas), Szűcs - Nagy, Katona. Edző: Kiss Tibor. Jamina: Kollár - Moch­nás (Vilcea), Pozsár (Frideri­kusz), Pájer, Iványi - Pusztai,' Nagy, Kurilla, Botyánszky ­Cseke, Horváth (Jantyik). Edző: Zsíros György. Gólszerző: Szűcs. A nagyon taktikusan és fe­gyelmezetten védekező, vala­mint nagy lelkesedéssel ját­szó vendégek ellen a hazaiak nyomasztó mezőnyfölény el­érésére voltak képesek. A meccsnek nyolcvan százalé­kában a Jamina térfelén folyt a játék, de igazán nagy hely­zet a csabaiak előtt adódott. A töretlen, határtalan lelkese­déssel játszó házigazdák az utolsó utáni percben végül ki­csikarták a győzelmet. A ven­dégvédők által hazafejelt lab­dát Szűcs gyönyörű mozdu­lattal, háttal a kapunak továb­bította azt a hálóba. Kiss Tibor: - Játékosaim sportemberi nagyságukról tet­tek tanúbizonyságot. A mér­kőzést gyengébb játékkal, de határtalan akarattal sikerült megnyerni. Jók: Bíró, Csató, Szrenka, Fazekas, ill. Kollár, Pozsár, Horváth, Kurilla. További eredmények: Rá­kóczifalva-Békés 2-0, Gyo­maendrőd-Örkény 0-1, Ka­locsa-Kiskőrös 3-1. Szabad­napos: Kondoros. A bajnokság állása: 1. MKH-Szentes 2. Kiskoros 3. Rákóczifalva 4. Algyő 5. HFC «• 6. Kondoros 7. MUá 8. Örkény 9. Kalocsa 10. (lyomaendród 11. Izsák 12. Jamina 13. Csongrád 10 5 22-6 22 21-11 22 21-11 19 17-8 19 16-7 18 14-13 15 13-13 15 13-11 14 18-14 13 10-15 10 19-20 9 11-19 7 3-50 0 A következő forduló páro­sítása. Október 27. (szom­bat), 13.30: Jamina-Rákóc­zifalva, Kondoros-Algyő. Ok­tóber 28. (vasárnap, óraállí­tás!), 13.30: Örkény-Kiskő­rös, Izsák-Gyomaendrőd, HFC-Kalocsa, Békés-Csong­rád. Szabadnapos: MÉH­Szentes. Szélpál László