Délmagyarország, 1983. május (73. évfolyam, 102-127. szám)

1983-05-17 / 115. szám

4 Kedd, 1983. május T7. Csak az utolsó fél óra „Égetett" a görögtűz... így kellett volna tippelni! A 20. heti totónyeremé­nyek az illeték levonása után a következők: 13 találatos szelvény 556 darab, nyereményük egyen­ként 6352 forint. Ezek kö­zül 13+1 találatos szelvény 298 darab, a nyeremény és a jutalom együtt 13 740 fo­rint. 12 találatos szelvény 9867 darab. nyereményük egyenként 239 forint. 11 ta­lálatos szelvény 72 153 da­rab, nyereményük egyen­ként 33 forint. A 10 talála­tos szelvények száma 312 535 darab, nyereményük egyen­ként 14 forint. A telitalálatos szelvény a következő: 1. 1, x. 1, x; x, 1; 1, 1, 1; 1, x, x, 1 volt. SZEOL AK—Nagykanizsa 3-0 (0-0) Szeged. Vasutas-stadion, 2000 néző. Vezette: Kokavecz (Bogyó, Szeles). SZEOL AK: Hornyák — Hevesi, Kozma Z., Somogyi, Kutasi — Kovács, Repka, Weitner — Gögicz, Gruboro­vics, Tóth. Edző: Kaszás Gábor. Nagykanizsai Olajbányász: Fullér — Fodor, Csepregi, Kormos, Bántó — László, Varga, Hozbor — Lukács, Martinkovics, Kelemen. Mb.: Kovácshegyi Lajos. Csere: Varga helyett Fuisz a szünetben, Gőgicz helyett Orosházi az 58. percben, Fodor helyett Müller a 66. percben. Góllövő: Kutasi a 64. perc­ben, Repka a 70. percben, Orosházi a 88. percben. Sárga lap: Hozbor a 29. percben, Weitner a 65. perc­ben, Kozma a 75. percben. Szögletarány: 8:3 (4:1) a SZEOL AK javára. Mozgalmas, lüktető játék­kal kezdődött a mérkőzés. Tóth élesen kapu elé lőtt labdáját hárította Fuliér, nem sokkal később a tétová­zó Gőgicz elöl mentettek a védők. A 9. percben egy Váradi és Álvics ezüstérmes Vasárnap délután Várná­ban a döntőkkel befejező­dött a XXV. ökölvívó Eu­rópa-bajnokság küzdelem­sorozata. Az 51 kg-osok fináléiában Váradi János az olimpiai bajnok bolgár Petar Laszov val mérkőzött. A kiegyenlí­tett első menet utolsó pil­lanataiban összefejeltek, s Leszov bal szemöldöke fel­szakadt. Az olasz Costa mérkőzésvezető nem hívott azonnal orvost, a sarokba engedte a bolgárt. A gong után azonnal orvost kért Costa, aki ielezte: nincs to­vább! Joachom Wolf. a bí­róbizottság tagja másként vélekedett: lepontoztatta az első menetet, s ez alapján 5:0-ra Leszovot hozták ki győztesnek. Egyöntetű volt a vélemény, hogy Váradit megfosztották az Európa­bajnoki aranytól Nehéz­súlyban Alvics Gyula a címvédő és világbajnok szovjet Jagubkin ellen ki­élezett küzdelmet vívott, de mind a három menetben Jagubkin volt a jobb. Az Európa-bajnokság győz­tesei: 48 kg: Musztafov (Bulgária). 51 kg: Leszov (Bulgária). 2, Váradi János (Magyarország). 54 ke.: Alek­szandrov (Szovjetunió). 57 kg: Nurkazov (Szovjetunió). 60 kg: Csurpenszki (Bulgá­ria). 63,5 kg: Sisov (Szov­jetunió) 67 kg: Galkin (Szovjetunió). 71 kg: Lap­tyev (Szovjetunió). 75 kg: Melnyik (Szovjetunió). 81 kg: Kocsanovszkij (Szovjet­unió). 91 kg: Jagubkin (Szov­jetunió), 2. Alvics Gyula. 91 kg felett: Damiani (Olasz­ország). baloldali hazai támadás vé­gén Repka mellel Gőgicz elé perdítette a labdat, aki az öt és feles sarkáról Fullért találta telibe. A 18. percben a vendégek 16-osán belül Csepregitől Gruborovics el­vette a labdát, Gőgiczhez továbbított, de a szélső jó helyzetből, közelről elha­markodottan a kapu fölé durrantott. Ezután Kormos saját 16­osánál próbált menteni, a labda a lábáról a jobb oldali lécre, onnan szögletre pat­tant. Nem sokkal később Weitner elkapkodott lövése az egyik védőről vágódott az alapvonalon túlra. A 35. percben vezették első vala­mire való támadásukat a vendégek, Hozbor próbálko­zását azonban Kozma meg­hiúsította. Három perc múl­va viszont majdnem baj származott a könnyelmüskö­désből. Egy ártalmatlannak látszó előre ívelésre Hornyák feleslegesen és későn indult, a kaputól 20 m-re Martin­koviccsal ütközött — mind­ketten a földre zuhantak —, a labda túljutott rajtuk, vé­gül a védők felszabadítot­ta k. A szünet után, a 49. perc­ben Fuiszt szerelte kecseg­tető helyzetben Kozma. A 64. perc hozta meg a szege­gediek első gólját. A bal ol­dalrol Orosházi végezhetett el szögletrúgást, Tóthhoz to­vábbított, a szélső azonnal a túlsó oldalra ívelt, és a jó ütemben érkező Kutasi 5 m­röl a kapu bal oldalába fe­jelte a labdát: 1-0. Lendü­letbe jött a SZEOL, nyo­masztóvá vált fölénye. Oros­házi 28 m-ről leadott lövése a felső kapufán csattant. a 70. percben azonban már nem volt, aki és ami meg­akadályozza az újabb gólt, A lesre állítással próbál­kozó nagykanizsai védők fö­lött Orosházi okosan átemel­te « labdát, Repka pedig megiramodva a kifutó Fullér mellett a kapu bal oldalába helyezett: 2-0. A 88. perc­ben Repka viszonozta a ko­rábbi „szívességet", a jobb oldalról remek átadással in­dította Orosházit, aki az őt üldöző Fodort becsapva tisz­tára játszotta magát, és a kapujából kimozduló Fullér fölött mesterien a bal felső sarokba csavarta a labdát, 3-0. „Számunkra létkérdés, hogy egy pontot elvigyünk!" — hangoztatta a mérkőzés előtt az Olajbányász megbízott edzője. Hogy ezt mennyire komolyan gondolta, leginkább hadrendjük igazolta: játéko­sai valósággal tapadtak kije­lölt ellenfelükre, mindenho­va követték a szegedieket. A 0-0, a remélhető egjj pont „jegelése" több mint 60 per­cen át sikerült is, de ez nem a nagykanizsaiak erdeme. A szegedieknek már az első negyedórában lehetőségeik adódtak önmaguk és a kö­zönség megnyugtatásába, csak éppen élni nem tudtak ezek­kel, immár ki tudia hányad­szor. A későbbiekben aztán hiába egykapuzott szinte a SZEOL AK. játéka lelassult, elbizonytalanodott. A fordulatot az utolsó fél óra, Orosházi beállítása hoz­ta meg. aki színt, lendületet vitt a csapatba, általa fel­gyorsultak az akciók. Az első gólt követően a hazaiak lé­legzetvételnyi időt sem hagy­tak ellenfelüknek, űzték, haj­tották őket, csupán az volt a kérdéses, milyen különb­ségű lesz a győzelem. Jó: Kozma. Kutasi. Repka. Oros­házi. illetve Fullér, Martin­kovics. Gy. E. Az NB II további eredmé­nyei: Debreceni Kinizsi—Vo­lán SC 0-0, Szekszárd—Sop­ron 2-0 (1-0). STC—22. sz. Volán 2-1 (0-0). Dorog— Nagybatony 7-2 (4-0), Siófok Ganz-MÁVAG 4-0 (2-0), Keszthely—Kazincbarcika 4-0 (2-0). KSC—Eger 2-1 (1-0), Baja—Tanolca 3-1 (1-0), Ózd—HMSE 5-1 (3-1). A bajnokság állása: t. Volán 31 17 9 5 71-29 43 2. SZFOL 31 16 6 9 60-",8 38 3. Siófok 31 13 11 7 53-37 .17 4. Salgút. 31 16 5 W 52-36 37 5. KP'skemét 31 13 9 9 43-33 35 6. HMSE 31 15 4 jz 4-,-43 14 7. Kazincb. 31 13 5 1' 44-42 32 8. Sopron 31 11 9 11 31-33 31 9. Szekszárd 31 12 - 12 38-48 31 10. F.ger 31 13 4 14 58-30 30 + • 31 lÍyU.1, 4(1,38 3(1 12. «Vd 31 11 8 12 48-52 30 13. Keszthely 31 12 5 14 46-46 39 14. Hebr. K. 31 9 11 11 34-35 79 13. noroe 31 9 10 12 38-4? 28 16. Rauxitb. 31 11 6 14 47-31 28 17. Oanz-M. 31 11 6 14 45-72 28 18. 27. sz. Volán 31 9 9 13 48-55 77 19. Naevk. 31 13 3 16 43-55 27 20. Nagyb. 31 6 4 21 34-81 16 Kézilabda NB I Áz utolsó perc döntött Vendégcsapatok „fekete fordulója' DÉLEP SC—Cjpesti Dózsa SC 31-30 (11-17). Férfimér­kőzés. Budapest. 300 néző. Vezette: Hűmmel, Kaszap (jól). DÉLÉP SC: BUSA J. (ka­pus). DOBÖ K. 3, Várhegyi 1. Paku 9. BARABÁS 7. Far­kas I. 4. Zsódi. Csere: Fejes (kapus). TAMÁS 6. Danyi, Gazső 1, Steer. Edzők: Fel­legvári Zoltán, Szabó Jó­zsef. Az első félidőben a szege­diek játékát a eok eladott és ellőtt labda jellemezte. A má­sodik játékrészben (19-1 l-es Újpesti Dózsa vezetésnél) a DÉLÉP SC nagyobb iramra kapcsolva, jo játékkal a 38. percben kiegyenlített, majd átvette a vezetést. Ettől kezd­ve felváltva estek a gólok, a mérkőzés befejezése előtt 40 másodperccel Paku bün­tetőből állította be a vég­eredményt. Javuló formában Hajrájához érkezett a férfi röplabda NB I. A tartalékos DÉLÉP SC Székesfehérváron játszott, ahol csak helyen­ként hozott elfogadható szín­vonalat a találkozó. Az első játszmát biztosan nyerték a hazaiak. A folytatásban be­lelendült a DÉLÉP SC. és mindkét játékrészben 10:10­ig fej-fej mellett haladtak a csapatok. Onnan kezdve vi­szont a hazaiak sikerét „szí­vükön viselő" játékvezetők átsegítették a holtponton a fehérváriakat... A javuló formában küzdő szegediek biztatóan játszot­tak ám sérültjeiket képte­lenek pótolni. Székesfehérvári Volán— DÉLÉP SC 3:0 (7, 12, 12). Férfimérkőzés. Székesfehér­vár, 200 néző. Vezette: Sze­le, Kalász. DÉLÉP SC: Arany. Ka­tona. HUSZTA. NAGY L., Petre, Tihanyi. Csere: Pesti, Lénárt. Edző; Nyári Sándor. Befejeződött Szegeden a középiskolai röplabdacsapa­tok területi döntője. Az el­ső- és másodéves, egyesület­hez nem igazolt játékosok bajnokságában a területi döntőben a lányoknál a sze­gedi Körösy J. Szakközépis­kola (testnevelő tanár: dr. Palásthy Pál) lett az e'ső. További sorrend: 2. Kunhe­gyest gimnázium, 3. Berety­tyóújfaiusi Arany J. Gim­názium, 4. Gyulai Román nyelvű Gimnázium. A fiúknál a sorrend: 1. Szegedi Textilipari Szakkö­zépiskola (testnevelő tanár: Lalia András), 2. Zalaeger­szegi Dimitrov Szakközépis­kola. 3. Szolnoki Szamuely Szakközépiskola, 4. Békés­csabai Kemény G. Szakkö­zépiskola. Az országos döntőbe a DÉLÉP SC szakosztályának utánpótlás bázisát jelentő két szegedi középiskolás csa­pat jutott. A megyei I. osztályú lab­darúgó-bajnokság 26. for­dulójában nem sok babér ter­mett a vendégcsapatoknak. Mindössze a Sándorfalva szerzett két pontot idegen­ben. míg a Mártély döntet­len eredményt ért el Dorozs­mán. A pályaválasztók te­hát gólokra, illetve pontok­ra váltották helyzeti előnyü­ket. mi több. a Szentesi Víz­mű és a Makó a gólkülönb­ségét is alaposan megjaví­totta. Tanárképző Főiskola—Apát­falva 3-0 (3-0). Kisstadion, 200 néző. Vezette: Madarász. Tanárképző Főiskola: Si­mái — Miskolczi, Bujdosó, Hornyák (Gát), Udvarhelyi — Tóth I. (Tóth T.), Kálmán, Tóth Z. — Kakuszi. Protity, Gyenge. Edző: Miskolczi Jó­zsef. Már a 10. percben 2-0­ra vezettek a főiskolások. Góllövő: Protity (2). Kálmán. Jó: Kakuszi. Protity. KSZV SE—Tápé 3-0 (0-0). KSZV-pálva. 200 néző. Ve­zette: Szilágyi. KSZV SE: Pécsek — Ju­hász, Muskó. Peták. Rup­pert — Pásztor (Driszner), öze. Szántó, Bacsó — Ne­mes. Gerecz (Soós). Edző: Sándor Zoltán. A kiesési rangadó 65 percig egyenran­gú ellenfelek küzdelmét hoz­ta. A büntetőből esett vezető gól érezhetően kedvét szeg­te a vendégcsapatnak. Gól­lövő: Szántó (2-őt, egyet 11­esböl, Driszner). Jó: Muskó, Szántó. Bacsó. Kistelek—Tisza-Éj KSK 2-0 (0-0). Kistelek, 300 né­ző. Vezette: Jakus. Góllövő: Czeigerschmidt, Czirok Z. A győztes csapatban Krizsán és Varga nyújtott átlagon fö­lüli teljesítményt, a vendé­gek soraiban pedig Tóth ját­szott jól. Kiskundorozsma—Mártély 0-0. Kiskundorozsma, 300 néző. Vezette: Engi. 90 per­cen át egykapuzott a Do­rozsma. támadói számos hely­zetet hagytak kihasználatla­nul. háromszor pedig a ka­pufát is eltalálták. Jó: Far­kas Z.. Takács. Szentesi Vízmű—Csongrád 7-3 (3-0). Szentes. 400 né­ző. Vezette: Bodor. Góllövő: Vörös (2). Mák, Marté, Ma­gony. Berezvai. Kurucz (ön­gól). illetve Pajkó (3-at, egyet 1 l-esből). Makó—Kinizsi Húsos 7-f (2-1). Makó. 500 néző. Ve­zette: Veress. 0-1-töl fordí­tott a Makó. Góllövő: Ko­vács J. (2) Horváth (2). Ná­dasdi (2), Gyovai, illetve Per­neki. Alsóvárosi MÁV—Szentesi Kinizsi 3-1 (l-l). Szahadság tér. 200 néző. Vezette: Kér­dő Góllövő: Szélpál (2), Oláh. P'etve Ivaiov. Sándorfalva—Fáblánsebes­tyén 2-9 (2-0). Fábiánsebes­tvén. 200 néző. Vezette: Kiss. Góllövő: Bitó, Gonda. A bajnokság állása: „Itthon csak egyetlen eredmény fogadható el!" — nyilatkozta Mészöly Kálmán a vasárnap esti magyar—gö­rög EB-selejtezö előtt. Tö­kéletesen igaza volt a kapi­tánynak, mert ahhoz, hogy válogatottunk továbbra is versenyben maradhasson vetélytársaival, hogy re­ménykedhessen egy esetle­ges továbbjutásban, min­denképpen nyernie kellett volna. A futballhoz értők — sokan vannak ilyenek szé­les e hazában — merészebb­jei egy pillanatig sem von­ták kétségbe sikerünket, a sportág hazai viszonyait mé­lyebben tanulmányozók, be­tegségeinek kórokozóit jól ismerők már korántsem vol­tak ennyire dérűlátók. Óva­tosságra intettek, mondván, rég volt, amikor a görög labdarúgás botladozott, mos­tani, tartalékos válogatott­ját sem szabad lebecsülni. Bizakodni azonban ők is bizakodtak a rajongók sok­ezres táborával egvütt. hát­ha sikerül egy icike-picike, bármilyen góllal is legyőzni a görögöket. Ehhez minden adva volt — egyhetes közös felkészü­lés, megfelelő ráhangolás, a játékosok kérésének eleget téve csúszósra locsolt gyep­szőnyeg, esti kezdés stb. — tehát, látszólag legalábbis*, nem volt akadálya, hogy az óhaj megvalósuljon. A mér­kőzés is a tervezettek sze­rint kezdődött, a görögök élő védőfalat vontak 16­osuk elé. csak a rombolás­sal törődtek. Mintha igazol­ni akarták volna mesterü­ket. Hrisztosz Arkontidisz kapitányt, hogy tudnak vé­dekezni. Tették mindezt a 16. percig, akkor ugyanis ..egyszemélyes csatársoruk", Anasztopulosz bombagóllal jelezte, a védekezés mellett máshoz is értenek. A továb­biakban egyértelművé vált Arkontidisz korábbi. igen sokszor tapasztalt reánk vo-. natkfczó megátlápítása, mir szerrnt -a •magyarok* hátsó alakzata — bárkik is alkos­sák azt — könnyen zavar­ba hozható. Játékosai éltek is ezzel a lehetőséggel an­nak rendje-módja szerint, valósággal a kétségbeesésbe kergetve védelmünket, me­lyen oly könnyedén jutot­tak át. mint szitán a víz. Mégpedig azért, mert játé­kosainknál gyorsabbak, ötle­tesebbek. technikailag isko­lázottabbak, tehát jobb lab­darúgók a görögök, akiknek élettel, tűzzel teli játéka ala­posan megperzselte. meg­égette válogatottunkat. Csapatunk, amely állító­lag a közvélemény — csak azt nem tudjuk éppen, me­lyik (köz)vélemény (?) — akarata szerint lett összevá­logatva, ismét padlóra ke­rült. Hogv így történt, azon aligha lehet csodálkozni. Azon már inkább, hogy a labdarúgásunkat irányítók miért képtelenek kilépni a maguk alkotta bűvös kör­ből, és változtatni a sport­ágat ily mélyre süllyesztő légkörön. Régi igazság: amilyen a bajnokság színvonala, olyan a válogatott csapat! És ez — bármily sokan is vallják — nem a szövetségi kapi­tány személyét, hanem a sportág egészét érintő igen súlyos, morális gond. Gyürki Ernő A mérkőzés jegyzőkönyve: Görögország: Szarganisz — Szkartadosz, Mihosz, Ga­litsziosz, Vamvekulosz — Kuszulakisz, Alavantasz, Papaioannu, Kosztikosz — Anasztopulosz, Mitropulosz. Magyarország: Zsiborás — Kardos, Kocsis, Varga — Martos, Ebedli, Garaba, Pó­c/.ik — Bodonyi, Nyilasi, Hajszán. Csere: Martos helyett Jan­csika a 43. percben, Bodo­nyi helyett Szokolai a szü­netben. Kuszulakisz helyett Ardizoglu a 67. percben, Szkartadosz helyett Mano­lasz a 75. percben. Gólszerző: Anasztopulosz a 16. percben. Nyilasi a 24. percben, Kosztikosz a 33. percben. Papaioannu az 51. percben, Hajszán a 88. perc­ben. Sárga lap: Vamvekulosz a 46. percben. Szögletarány: 7:3 (5:1) a magyar csapat javára. A III. c&pport állása: 1-rAngW 5 s~2— 16- 2 8 2. Dánia 3 2 1 - 5-3 8 3. C;óriigo.rRzág 3 2 1 2 3- 8 4 4. Magyarország 4 2 - 2 14- 9 6 5. Luxemburg 5 - - 5 5-25 ­Úszótanfolyam A Juhász Gyula Tanárkép­ző Főiskola SK és a SZEOL AK június 20-tól kéthetes turnusokban úszótanfolyamot sz.ervez a partfürdőn 6—14 éves korú gyerekeknek. Rész­vételi díj: 250 forint. Jelent­kezés a turnusok kezdőnap­ján regge! fél 8 és 9 órakor a partfürdő bejáratánál. Területi bajnokság SZVSE-bravúr idegenben 1. Vízmű 26 18 4 4 87­25 40 2. Makó 26 15 6 5 62­•31 36 3. Dornzsma 26 11 10 5 50­27 32 4. Csongrád 26 14 4 8 51 -35 32 5. Kisietek 26 13 6 7 56-•48 32 6. K.-HÚS 06 26 11 8 7 42-•43 30 7. Tanárk. 26 10 7 9 37--36 27 8. Mártély 26 10 6 10 37 "5 9. Alsóv. 26 10 5 11 40 •39 23 10. Sándori. 26 8 9 9 31­•37 ?> 11. Fábláns. 26 8 8 10 32 •SS 2-1 12. Szentesi K. 26 5 11 9 41 -50 21 13. KSZV SE 26 8 4 14 32­•5? 20 14. Tisza-Cj 26 7 5 14 42 -34 19 15. Tápé 26 6 5 15 33 -71 17 16. Apátf. 26 3 4 18 29 -86 10 A területi labdárúgó-baj­nokság Körös-csoportjában vasarnap a 25. forduló mér­kőzéseit rendezték. Az SZVSE idegenben, a jó ké­pességű H. Kun Béla SE ellen aratott meglepő győ­zelmet. CsapatainK közül a DÉLÉP SC ezúttal szabad­napos volt, a Sz. Dózsa pe­dig már szombaton leját­szotta mérkőzését. Eredmények: SZVSE—H. Kun Béla SE 2-1 (2-1). Kiskunfélegyháza, 400 néző. Veze te: Kiss. SZVSE: Pozsár — Méne­si, Szilagyi, Földeák, Deák — Nagy Z.. Simái, Kará­csonyi (Juhász) — Ko\ acs S. (Miklós), Széli, Nagy L. Megbízott edző: Tóth II. La­jos. Nagyszerűen kezdtek a vasutasok, s már a 7. perc­re 2-0-ás vezetésre tettek szert. Ezt követően a ha­zaiak nagy erővel támad­tak, s a félidő hajrájában sikerült szépíteniük az ered­ményen. Fordulás után sem változott a játék képe. A H. Kun Béla SE birtokolta többet a labdát, az SZVSE a kontrajáték nyújtotta le­hetőségeket próbálta kihasz­nálni. Széli és Kovács S. gyakran hozta zavarba a hazaiak védelmét, helyzetei* ket azonban rendre elügyet­lenkedték. A látottak alap­ján az SZVSE rászolgált a győzelemre. A győztes csapatban Mé­nesi, Szilágyi, Földeák nyúj­tott átlagon fölüli teljesít­ményt, míg a nagyszerűen futballozó Simái a mezőny legjobbjának bizonyult. A szegedi góllövők: Ménesi, Nagy Z. A további eredmények: Gyulai SE—Orosházi MTK 3-1 (3-0), Nagyszénás—Fü­zesgyarmat 2-2 (1-0). H. Szabó L. SE—Mindszent 5-u (3-0), Lajosmizse—Dom­söd 1-0 (0-0). A Békés—KTE mérkőzésről nem érkezett jelentés. Szombaton játszot­ták: Sz. Dózsa—Szarvasi Főiskola Spartacus 5-1 (3-1). A bajnokság állása: 1. Szabó L. SE 25 15 7 3 53 -17 37 2. tlvula 24 13 7 4 48 •78 33 3. DEl.EP SC 24 11 10 3 38­•24 32 4. KTE 24 11 9 4 46 37 31 5. Orosháza 25 12 7 6 32-•26 31 C. Szarvas 25 12 6 7 34-34 3C 7. Béllé-23 11 8 4 39­-18 30 8. niimsüd 24 7 9 8 28--32 23 9. Szegedi D. 21 7 7 10 50-•41 21 10. Kun B. SE 24 6 9 9 37­•28 21 11. SZVSE 24 6 9 9 24 -32 :i 12. I.ajosm. 24 5 6 13 29­•35 16 13. Nagyzz. 24 4 6 14 24-30 14 14. Mindszent 24 5 4 15 74 •55 14 15. Füzesgy. 24 1 6 17 18 -65 8