Déli Hírlap, 1979. december (11. évfolyam, 282-305. szám)

1979-12-13 / 292. szám

I K. O. az UEFA Kupában A gólok, nagyító a!ait /. FC Kaiserslautern—DVTK 6:1 (0:0) (Munkatársunk frankfurti telefon jelentése) Dilemma előtt áll a sport­tudósító, dicsérje-e a csapa­tát, a magyar és a miskolci színekben kiálló DVTK-t, hi­szen ezáltal az 1. FC Kai­serslautern tegnapi 6:l-es győzelme még inkább kiemel­kedne, vagy dicsérje az ellen­felet, hogy a DVTK tűnjön jobbnak, mint azt az ered­ménye mutatja. A dilemmát csak úgy lehet feloldani, ha közös nevezőt találunk, és ezt elöljáróban leszögezzük (remélve, hogy az érdeklődők hallgatták a rádióban tegnap a második félidőt, és olvas­ták a ma reggeli napilapo­kat): az 1. FC Kaiserslautern otthonában sem játszott job­ban. mint Diósgyőrött, és a DVTK sem rosszabbul, mint saját pályáján. Bizonyítékaink: 1. Az első félidőben — a diós­győrieknél már hagyományosan rossz 20 percet leszámítva — teljesen egyenrangú volt a két csapat. Veréb, ha esetleg már a védőket átjátszották. a bravúrok egész sorozatát mutatta be, elől pedig Borostyán „dugta el” a labdát: cselezett, elfutott, sőt gólt is lőhetett vola. A 16. percben nem kevesebb, mint öt védő között cikázott a félpá­lyától majdnem az alapvonalig. Ott be akarta gurítani a labdát, vagy rálőni, ez most már nem fog kiderülni, de elcsúszott. 2. A kapott gólok közül kettő rendkívül szerencsétlen körülmények összejátszása folytán született. A második így: szinte csak fehérmezes állt már a tizen­hatoson belül (a DVTK tiszta fehérben, a hazaiak tiszta pirosban játszottak), miután hárítottak egy támadást. Gör- gei, hogy még inkább felsza­baduljon a kapu. nagyot rú­gott a labdába (13—14 mé­terre állt a gólvonaltól). A labda azonban pontosan láb­száron találta Melzert, és mintha falba ütközött volna, úgy vágódott Veréb kapuja felé A diósgyőri kapusnak még ideje sem volt megmoz­dulni, a bal alsó sarok mö­götti háló már rezgett. Íme a negyedik (66. pere): Három „vörös ördög” meg- - keverte a védelmet, de Veréb A szőke, svéd Wendt is­mét főszerepet játszott a Kaiserslautern együttesében. Az első gól (ami tizenegyes­ből született) előtt profimó­don szedte rá a spanyol Ma­ra játékvezetőt és ezzel hoz­zásegítette csapatát 47 perc gólképtelenség után a diós­győri csapat szoros védeke­zésének felőrléséhez és fel­töréséhez. (Solymos László felvétele) remekül védett. A labda ma­gasra felszállva szállt-szállt, pontosan Szántó fejére. A védőt egyensúlyi helyzetéből kimozdítva, nem tudta csak fejebúbjával érinteni, így a labda német játékoshoz ke­rült. Rálőtte. Veréb kitűnő reflexszel védett. A berohanó sok pirosmezes közül valaki ismételt, a labda pontosan arcon találta a kapust, ahon­nan kipattant, az épp vala­mivel korábban csereként be­állt Kaminké elé, aki most már a földön fekvő, tehetet­len kapuvédő mellett nem hibázott. 3. Igaz, az alábbiak „nem Igazi bizonyítékok”, de le kell ír­nunk, hogy a másik hárorn^ gól sem született szabályos körül­mények között. Az első hazai gól előtt (két perccel a térfélcsere után) óri­ási versenyfutás kezdődött a Sportszeretet Tudomásunkra jutott, hogy a DVTK labdarúgó-szakosz­tályának elnöksége tegnap délelőtt rendkívüli ülésen tár­gyalta meg a DVTK—Ű. Dózsa bajnoki mérkőzés után ki­alakult helyzetet. Mint ismeretes, az MLSZ fegyelmi bizott­sága a mérkőzés utáni rendbontás miatt egy mérkőzésre betiltotta a diósgyőri pályát, és így a DVTK labdarúgó­csapatának december 19-én a Salgótarján elleni hazai talál­kozóját Egerben kell lejátszani. A DVTK labdarúgó-szak­osztályának elnöksége ez ellen a fegyelmi bizottsági döntés ellen fellebbezést nyújtott be az MLSZ elnökségénél. A be­nyújtott fellebbezés indoklásául közölték az MLSZ elnök­ségével, hogy a fegyelmi bizottság a DVTK sportegyes illet képviselőit nem idézte meg és nem hallgatta meg. és dön­tésüket egyoldalúan az Újpesti Dózsa által benyújtott pa­naszra építve hozták, meg. * A sportszeretet, sportbecsület nevében, és a tények isme­retében a következőket kell elmondanunk. Hangsúlyozottan, ismételten elítéljük a DVTK szurkolótáborának azokat a tagjait, akiknek renitens viselkedése szégyent hozott a DVTK labdarúgócsapatára és magára az egyesületre is. Tudjuk azt, hogy eddig a DVTK labdarúgócsapata nemcsak a pályán nyújtott teljesítményével vívta ki azt a rangot a hazai lab­darúgásban, amit az utóbbi években elért, hanem ehhez nagy segítséget nyújtott az a nagyszerű diósgyőri közönség is, akik kiérdemelték a legsportszerübb közönség diját. Is­mételten megjegyezzük, hogy nem azonosítjuk a felhábo­rító magatartású „szurkolókat” azzal a közönséggel, akikről az MLSZ elnöksége többször is az elismerés hangján nyi­latkozott. Nem a mi feladatunk megvizsgálni és kinyomozni azt, hogy valójában mi történt a szombati bajnoki mérkőzés után, ki vagy kik a felelősek azért, hogy azok a botrányos események, melyekről az országos hírközlő szervek már ed­dig is beszámoltak, megtörténhettek Diósgyőrben. Az MLSZ elnöksége még nem döntött a diósgyőri fel­lebbezés ügyében, amennyiben végleges döntés születik az üggyel kapcsolatban, tájékoztatni fogjuk a közvéleményt és • sportot szerető és becsülő szurkolókat. jobbüsszekötő helyén Kutasi és Wendt között. A magyar szur­kolók otthon már bizonyára ki­áltották volna: „Csússz már be!” De Kutasi nem tudott. Wendt ugyanis jói láthatóan fogta a kezét, mivel a test test mellett volt, s mivel azonos ritmusban futottak, a kéz kiszabadítása nélkül tehetetlen volt súlypontot változtatni. Aztán mégis kisza­badította (kirántotta). amire Wendt az egyszerű fizikai tör­vény, a hatás-ellenhatás alapján egyensúlyát vesztve elesett. Pon­tosan a tizenhatos oldalvonalán történt az eset, s Wendt a vizes füvön becsúszott a büntető te­rületre. lVIuro általános megle­petésre, tizenegyest ítélt. A partjelző, aki közelebb állt az esethez, nem jelzett. A tizen­egyest Neues értékesítette. A harmadik hazai gól eiött sem jelzett a partjelző, de ezúttal ez hiba volt. Ketten is mintegy 2 méteres lesen álltak. Leállt az egész diósgyőri védelem, így a németeknek nem okozhatott gondot „kitilitolizni” a kapust. A közönség nagy örömére a kedvenc, az ifjúsági válogatott Axel Brummer tette fel az i-re a pontot. Az utolsó, a hatodik gól még egyértelműbb Muro-hiba volt. Egy óriási lövés (kavarodás után) eltalálta Teodoru leszorított ke­zét, amiről a labda kipattant. A játékvezető tizenegyest ítélt, amit a kapus stábéi értékesített (90. perc). 4. Maradt tehát két gól. Az egyik szerzője nagy szóló után, Borostyán (55. perc), mintegy 20 méterről jól el­találta a labdát és az a bal felső sarokban kötött ki. A másiké Bongartz (79. perc), akt mintaszerű akció után Brummer beadásából fejelt a hálóba. íme tehát a bizonyítékok, ami után megismételjük: a gólarány túlzott, mindkét csapat azt a játékot mutatta, amit a diósgyőri közönség Diósgyőrben látott tőlük. Természetesen sok mindenről szólhatnánk még, szólhatnánk arról, hogy Veréb Gyurit kiállí­tották az utolsó percben a ti­zenegyes miatti reklamálásért. Elemezhetnénk az egyes játéko­sok teljesítményét (nekünk Neues, Borostyán és Veréb tet­szett különösen, és az első fél­idő utolsó negyedórájának DV- TK-csapata). Szidhatnánk a bí­rót — joggal, aki a mérkőzés végén nem fogadta el a kapitány Oláh kézfogasát, vagy éppen megemlíthetnénk Oláht. aki Ve­réb helyett állt a kapuba, pon­tosan egy tizenegyes elé! Meg­említhetnénk az úgynevezett né­met precizitást, azt hogy ponto­san bemondták a nézőszámot: 16 728 ... és slussz. Vagy a pre­cizitás paródiáját, amikor a csereként beállt Szálait Teodo- runak, Teodorut pedig Váradi- nak keresztelték el ... És ter­mészetesen még sok mindenről beszélhetnénk. (Ka lehetőségünk lesz rá, egy-egy mozzanatra ké­sőbbi számainkban visszatérünk.) A MÉRKŐZÉS JEGYZŐKÖNY­VE: 1. FC Kaiserslautern—Diósgyőr 6:1 (0:0). Kaiserslautern: Stabei — Schu­macher, Neues, Melzer. Groh — Geye, Schwarz, Bongartz (W. Wolf a 81. perc) — Pirrung, Wendt (Kaminké 63. perc), Brummer. Diósgyőr; Veréb — Szántó (Te­odoru 85. perc), Salamon, Kuta­si, Gőrgei (Szalai 82. perc), — Oláh, Kerekes. Tatár — Boros­tyán, Fükő, Fekete. * A DVTK labdarúgócsapata 3 óra körül érkezik Ferihegy­re. Innen nem Miskolcra, ha­nem Tatabányára utaznak, itt készülnek fel (vagy pihenik ki magukat) a szombati győri találkozóra. D. TÓTH BÉLA Jégkorong Kedden Budapesten, a Mil­lenárison újabb vereséget szenvedett a Miskolci Kini­zsi NB I/B-s jégkorongcsa­pata. Ellenfelük ezúttal a volt válogatottakból álló Új­pesti MTE 12:2-re legyőzte a miskolciakat. A Kinizsi a következő összeállításban szerepelt: Neumann — Al­len, Lukács, Skultéti, Ko­vács, Majzik, Kocsis, Hi- lóczki, Cziáki, Hozdik, Hor­váth. A gólokat Allen és Lu­kács szerezte. Kosárlabda középiskolás kupa mindenféle A nonyak A nonyak, a koreai népi táncjátékok egyik közkedvelt vál­tozata, időtlen idők óta része a parasztok szórakozásának, életének. Olyan csoportos tánc ez, amit ütőhangszerek, cin­tányérok, gongok és különféle dobok zenéjének ütemére lej­tenek. A táncosok mozdulatai a munkában fáradt ember termé­szetes vágyakozását fejezik ki a pihenés, a feledés és a bol­dogság után. A régi időkben különösen a mezei vagy más csoportos munkák idején táncolták a nonyakot. A kísérő zenekar többnyire 2—3 cintányérosból. 1—2 gon- gosból, s egy tucatnyi dobosból ált. Néha 1—2 klarinétos is van az együttesben. A zenészek közül eleinte csak a cint a - nyérosok vezetője vesz részt a táncban, a többiek csak hang­szeren kísérik a táncosokat, akik körbe-körbe mozognak, hol egymást átkarolva, hol egymástól elszakadva. Ilyenkor különböző ütemre mozognak. A táncjáték csúcspontján a dobosok is a táncosok közé vegyülnek, s akkor már mindenki táncol amíg a zene el nem hal. A nonyaUban elég sok az akrobatikus elem. Ezek is a derű, a boldog életérzés kifejezését szolgálják. Gondoskodás az anyákról A statisztikai ada­tok tanúsága szerint 1978 végén nyolc és fél millió gyermekes család volt Lengyel- országban. Félmillió ezek közül olyan, ahol az édesanya egyedül neveli gyer­mekeit. Java részük egy gyermeket gon­doz, de nem ritka a 2—3 gyermekről egye­dül gondoskodó anya, sőt van, ahol négy­nél több kis család­tag eltartása vár rá. A népi Lengyelor­szág nagy segítséget nyújt az anyáknak. Az érvényben levő Munka ' Törvény­könyv védi az anyák érdekeit, sokoldalúan biztosítja jogaikat. Egészségre káros, ne­héz munkát igénylő munkahelyeken tilos a gyermekes anyákat foglalkoztatni. A ter­hesség ideje alatt a terhesgondozó háló­zat gondoskodik a le­endő anyákról. Szü­lés után mindenki­nek kijár a kétezer zloty szülési segély. A kisgyermekes édes­anya sokféle kedvez­ményben részesül, ha pedig visszatér munkahelyére — ahol biztosítva van szülé­si szabadsága ideién is korábbi beosztá­sa — gyermeke gon­dozására heti sza- bad napot kap. A gyermek beteg­sége esetén az anyá­nak ellátási segély jár, ugyanilyen se­gélyt kap akkor is, ha a bölcsőde, óvo­da vagy iskola zár­va tart. A szociálpolitikai gondoskodás fejlődé­sét jól mutatják a számok: 1970-ben családi pótlékra 8367, szülési és terhességi segélyre 467 millió zlotyt biztosított az állam, 1978-ban pe­dig családi pótlékra 15 222, eltartási se­gélyre 3208, terhessé­gi segélyre pedig 4629 millió zlotyt. Képzés száz hivatásra A miskolci sportcsarnok­ban az elmúlt hét végén fe­jeződtek be Borsod megye 1979/80. évi középiskolás ku­paküzdelmei a kosárlabda sportágban. Ezen négy fiú: a miskolci Földes Gimnázi­um, a miskolci Kilián Gim­názium, a miskolci Gépipari Szakközépiskola, és a sátor­aljaújhelyi gimnázium és négy leány: a miskolci Kos­suth Gimnázium, a sátoral­jaújhelyi gimnázium, a Föl­des és a Kilián Gimnázium csapatai vettek részt. Ha figyelembe vesszük a miskolci Nemzeti Bajnokság­ban szereplő csapatok küz­deni tudását, ha megfigyel­jük az előző évek úttörő-, és középiskolás bajnokságait, kupaküzdelmeit, akkor azt kell mondani, hogy a nyolc csapat — a mérkőzések szín­vonalát tekintve — közel sem azt hozta, amit a szak­emberek — és nyilván az edző — vártak tőlük. A tá­madásszövésekben kevés volt az elgondolás, az ötletesség, a szellemesség. Vagy egy-egy beállósra építettek, vagy a távolról jól dobókra hárítot­ták a kosárszerzés felelőssé­gét. A védekezésben pedig a korosztályuktól szokatlan „la­za zónát” játszottak, és ezt is úgy, hogy ritmusváltásaik legtöbbször csak büntetőpon­tok szerzésével sikerült. Utoljára maradtak a dön­tők. A fiúknál viszonylag sima volt. a Földes köny- nyedén nyert a Kilián ellen, a nőknél azonban a rendes játékidő döntetlent hozott, sőt az első hosszabbítás is. Csak a második hosszabbí­tásban született meg a dön­tés, a Földes ötpontos győ­zelme. EREDMÉNYEK: Fiúk: 1. Földes: három mérkőzésből három győzelem, s pont. Földes —Kilián 51:40; —Gépipari 68:58; —Sátoraljaújhely 92:35. 2. Gépipari: -Kilián 87:49; -Sá­toraljaújhely 88:50. 3. Kilián: -Sátoraljaújhely 67:66. 4. Sátoraljaújhely. A győztes csapatban a kővet­kezők kaptak játéklehetőséget: Kanda, Lőrincz, Poduszló, Ju­hász, Szabd, Szeghalmi, Zsillé, Keresztúri, Pogácsás, Farkas, Vlncze, Voczelka. Edző-testneve­lő: Osgyáni Zoltán. LEÁNYOK: 1. Földes: -Kossuth 73:46; -Sá­toraljaújhely 71:27; -Kilián 57:52. 2. Kilián: -Kossuth 70:51; -Sá­toraljaújhely 60:16. 3. Kossuth: -Sátoraljaújhely 83:31. 4. Sátoraljaújhely. A győztes csapat tagjai: Szabó, Dömötör G.. Dömötör K,, I.io- tált, Antal, Gáspár, Végen, No­vak, Kaimos, Tompé. Edző; Os­gyáni Zoltánné. A mérkőzéseken a Tolnai, Pet­rei, Belley, Drahos játékvezetők fújtak rendkívül korrekten, rend­kívül magas szíuvonalúan. D. T. B. Az elmúlt három évben 17 ezren fejezték be középisko­lai és főiskolai tanulmányai­kat Mongóliában. A felsőok­tatás fellendülése 1942-ben kezdődött a Mongol Állami Egyetem megnyitásával. Az egyetem létesítéséhez a Szov­jetunió jelentős segítséget adott. A következő években Sajátos módon használt fel 6 darab gyémántot egy dús­gazdag libanoni hölgy: a köveket betetette fogsorába. Az immár értékes száj a sorra nyíltak meg a mező- gazdasági, pedagógiai, orvo­si és műszaki felsőfokú tan­intézetek, amelyek új szak­emberek ezreit bocsátották és bocsátják a népgazdaság ren­delkezésére. Jelenleg a mon­gol felsőoktatás közel 100-fé- le hivatásra képezi ki az er­re legalkalmasabb fiatalokat. műtét után a következőket mondotta: „Mosolyom ra­gyogását ezentúl el nem vi­tathatja senki sem”. Gyémánt fog Itt is választhat ajándékot! A VASVILL BARKÁCSBOLTJÁBAN (Miskolc, Vörösmarty u. 15—17.) különböző BARKÁCSGÉPEK ÉS TARTOZÉKAIK, valamint gazdag választékban vas-műszaki áruk vásárolhatók!