Békés Megyei Hírlap, 1997. december (52. évfolyam, 280-304. szám)

1997-12-08 / 286. szám

II Sportmagazin 1997. december 8., hétfő Csupa győzelem a hét végén MLSZ: FEBRUÁRBAN FOLYT. KÖV. Csaba Előre KC—Gyömrő 28—23 (14—11) A Magyar Labdarúgó Szövetség közgyűlése NB I B-s férfi kézilabda- mérkőzés, Békéscsaba, 250 néző. V.: Atkári, Herczeg. Bé­késcsaba: SZIKORA — Fiiadéin M. 1, CSUVARSZKI 6, Unyatinszki 3, DVURE- CSENSZKIJ 3, Czegle 1, LU­KÁCS 8. Cs.: Tóth Gy. (ka­pus), LOVÁSZ 6, Tóth B., Benkő, Szabó B., Albrecht. Edző: Perényi László. Az el­lenfél legjobb dobói: Varga 10, Bordás 5. Kiállítások: 8, ill. 8 perc. Hét­méteresek: 5/4, ill. 6/6. SERLEG-EREM CENTRUM Komputeres gravírozós o Békéscsaba, Lázár u. 13. Tel.: (66) 450-860. A fiatal Czegle labdaszerzés után már az első percben beta­lált, amire Varga hétméteresből válaszolt. A folytatásban Szikora bravúrjai következtek, a lila-fehérek pillanatok alatt 6—1-es előnyhöz jutottak. A vendégek védekezésben sokat hibáztak, ezt jól használták ki Csuvarszkiék, és a 15. percben már 10—5-re vezettek. Az első félidő hajrájában rövidzárlat következett be a csabaiaknál, így három gólra feljöttek a ko­rábban Orosházán játszó Bor­dás vezette vendégek. Fordulás után felváltva es­tek a gólok, majd ismét Szikora kapus percei következtek, aki nehezebbnél nehezebb labdákat hárított. A gyömrőiek Lovászt emberfogással kísérték, ám ez sem segített rajtuk, hiszen a 47. percben már 24—17-re vezet­tek a hazaiak. A hajrában vala­mennyi játékosának lehetőséget adott Perényi edző, s a csabaiak sorrendben második hazai győ­zelmüket aratták. A tabella ötödik helyén álló gyömrőiek, akik a több, mint százhússzoros válogatott Bor­dást is felvonultatták, nem igazolták jó hírüket szomba­ton. A lila-fehérek végig ve­zetve, néhány kisebb hullám­völgytől eltekintve, magabiz­tos győzelmet arattak a védekezésben gyengébb telje­Lukács István (10) nyolc góllal járult hozzá csapata maga­biztos győzelméhez a hét végén. A férfi kézilabda NB I B-ben: Csaba Előre KC—Gyömrő 28—23 fotó: lehoczky Péter sítményt nyújtó Pest megyei­ek ellen.. Perényi László: — Örülök annak, hogy a múlt heti győzel­münk után javuló játékkal ismét, megérdemelten nyer­tünk, és pontszámban utolértük a Gyömrőt. V. L. Lovász nyerte a gólpárbajt Az elmúlt szezonban még egy csapatban, az NB 11-es Orosházi MTK-ban játszott Lovász János a békéscsabaiak jelenlegi balát­lövője és az egykori több mint százhúsz alkalommal a válogatott­ban is szerepelt, Spanyolországot is megjárt Bordás József, aki néhány hete igazolt a Gyömrő csapatába. A két egykori orosházi párbajának megtekintésére sokan átjöttek szombaton Orosházáról is a régi játszótársak és szurkolók közül a megyeszékhelyre. A találkozó a csabaiak fölényével telt el, s ebben nem kis szerepe volt Lovásznak, aki hat gólt szerzett az összecsapáson. A rutinos Bor­dás több lövését jól blokkolták a hazaiak, első gólját csak a 25. perc­ben szerezte, amit még négy követett a lefújásig. A két volt orosházi gólpárbaját Lovász nyerte, igaz az utolsó másodpercekben Bordás csúnyán leterítette Lovászt, szerencsére komolyabb baj nem történt. Békési FKC-TFSE 26-20 (13-9) NB I B-s férfi kézilabda-mérkőzés. Békés, 600 néző. V.: Gyúró, Láda. Békés: ÁRDELEÁN P. — Polgár Z. 3, POLGÁR T. 6, Takács, Gávai 2, MOLDOVÁN 13, Mikó. Cs.: Szöllősi (kapus), Bogárdi, Árdeleán L., Gyulavári, Greksza, Szűcs, Szilágyi A. 2. Játékos edző: Gávai Ferenc. Az ellenfél legjobb dobói: Tamás 7, Apró 5. Kiállítások: 10, ill. 8 perc. Hétméteresek: 3/1, ill. 2/1. Az őszi idény utolsó hazai mér­kőzésén telt ház előtt az első percekben Árdeleán P. bravúros védéseinek és Moldován góljai­nak tapsolhatott a publikum. A tizedik -percben 4—3-ra vezet­tek a házigazdák, majd két hét­méterest hibáztak, és a 21. perc­ben fordítottak a vendégek (8— 9). Ezt követően rendezte a so­rokat a békési együttes, és jó já­tékkal négygólos előnyt szerzett a félidő végéig. A második fél­időben felváltva estek a gólok, a 38. percben 16—12-t mutatott az eredményjelző tábla. A ven­dégek nem bírtak Moldovánnal, aki nagy kedvvel játszott és sor­ra szerezte góljait. Az 53. perc­ben ötre nőtt a hazaiak előnye (23—18), amit a lefújásig még eggyel megtoldottak a hazaiak. Az utolsó percekben a játékos edző, Gávai Ferenc névnapját és az őszi idényben hazai pá­lyán 100 százalékos teljesít­ményt nyújtó csapatát köszön­tötte vastapssal a szakértő béké­si közönség. A várakozásnak megfelelő­en magabiztos győzelmet ara­tott az újonc fővárosi együttes ellen a rutinosabb, lényegesen jobb játékerőt képviselő béké­si csapat, amely győzelmével megerősítette második helyét a tabellán. Gávai Ferenc: — Gratulá­lok az őszi szezonban nyújtott hazai tejesítményhez, köszö­nöm szurkolóink egész idény­ben nyújtott segítségét, Támogatók: Minya Gábor kőfaragó, Béták Kft., Pig-Farm. Gyi in SE—Jászberéixy 18—16 (9—7) NB I B-s női kézilabda-mérkőzés, Gyula, 200 néző. V.: Péterti, Szikszai. Gyula: LOVÁSZNE — Hajdú, Luminita, Dávid, FELEGYI 4, VALYUCH 3, Gyuska G. Cs.: Lovas (kapus), MEDVEGY 5, ANCSIN T. 3, MAJOR J. 2, Csepregi, Recska, Major Á. Edző: Csulik Pálné. Az ellenfél legjobb dobói: Farkas 4, Viczián 4, Fekete K. 3. Kiállítások: 6, ill. 10 perc. Hétméteresek: 7/4, ill. 1/1. Kezdés után a hazaiak büntetőt hibáztak, de ez nem törte le őket, átlövésből és szélről ered­ményesek voltak, kétgólos előnyre tettek szert. Ezután ki­egyenlített lett a játék, felváltva estek a gólok, de a fürdővárosi­ak előnyüket a játékrész végéig meg tudták őrizni. Hasonlóan kezdődött a második félidő is. A vendéglátók hétméterest hi­báztak, több ziccert kihagytak, ezt a vendégek ezúttal kihasz­nálták, s a 39. percben egyenlí­tettek, 12—12. A folytatásban újra gyulai percek következtek. A hazaiak remekül védekeztek, a góllövés is jobban ment, mint a második játékrész elején, s végül is biztos, megérdemelt győzelmet arattak. Óriási taktikai csatát vívott a két csaknem egyforma stí­lusban játszó kézilabdaegyüt­tes. A gyulaiak ezúttal véde­kezésben nyújtottak jó telje­sítményt, ezt bizonyítja a ta­lálkozón esett igencsak kevés gól is. Csulik Pálné: — A győze­lemnek, az akarásnak örülök, de helyzetkihasználás terén még van javítanivalónk. A Magyar Labdarúgó Szövet­ség szombati éves rendes köz­gyűlésén a küldöttek tudomásul vették Laczkó Mihály elnök és a teljes elnökség lemondását. A küldöttek döntöttek arról, hogy öttagú munkacsoportot alakíta­nak, majd annak összetételét megszavazták. Ez a bizottság részt kíván venni annak, a kor­mány által nemrégiben létreho­zott munkabizottságnak a mun­kájában. amely Tibor Tamás el­nökletével dolgozik, azzal a céllal, hogy a magyar labdarú­gósport kibontakozásának útja­it, módjait megjelölje. A köz­gyűlés végezetül arról döntött, hogy az MLSZ rendkívüli, tisztújító közgyűlését 1998. február 21-én 10 órára össze­hívják. Ä Vízművek Váci úti mun­kásszállójának eseményén Vass Géza levezető elnök elsőként bejelentette, hogy 111 szavazati joggal rendelkező küldött jelent meg. A vendégek sorában ott volt Schmitt Pál, a Magyar Olimpi­ai Bizottság elnöke, továbbá Harcsár István államtitkár, az OTSH elnöke is. A napirendi pontok összeállítása kapcsán Kovács Attila, az NB I B-s és NB Il-es klubok közös képviselője méltatlannak tartot­ta, hogy a honi futballsport e két osztályának képviselői az alapszabály értelmében nem rendes jogú tagok. Eme észre­vételét később „jogorvoslat” követte, alapszabályt módosí­tottak. Laczkó Mihály, az MLSZ el­nöke ezután két javaslattal élt. Egyrészt kérte, véleményezzék azt a korábbi döntést, amelynek értelmében ő és az általa irányí­tott elnökség lemoridani kíván. A másik kérése az volt, hogy az utóbbi napokban a futballsport eredményei javítását célzó el­nökségi reformtervekről is nyis­son vitát a közgyűlés. Ez utóbbi napirendi pontot nem fogadta el a tagság, azt nem is hallhatta, következésképpen nem is cse­réltek arról eszmét. További alapszabály-módo­sításnak is szerét ejtették, hi­szen a legutóbbi közgyűlés óta eltelt időben változott a bajnoki kiírás, másrészt az Európai Labdarúgó Szövetség (UEFA) közgyűlésén elfogadott új, a tagországok számára kötelező érvényű változásokat is módo­sításnak kellett követnie. Szó esett arról, hogy a roma szárma­zású futballisták is önálló bi­zottságot igényelnek az MLSZ- en belül, hiszen már javában játssza mérkőzéseit a cigányvá­logatott. Az erről nyitott vita után a tagság elvetette az önálló romabizottság felállításával, működtetésével kapcsolatos be­adványt. Laczkó Mihály elnöki beszá­molója került terítékre. A ko­rábban a közgyűlésnek lemon­dását felajánlott sportvezető szóbeli kiegészítésében szólt ar­ról, hogy a sporttörvénytől ugyan sokat várt a labdarúgás is, ám ezekből a várakozások­ból kevés valósult meg. Laczkó fölidézte: egy éve köztestületté alakult át az MLSZ, de ennek előnyeit alig érezhette a sport­ág. Pozitív fejleménynek ne­vezte azt, hogy az MLSZ az utánpótlásképzés területén fon­tos eredményeket mutatott fel. Kiemelte, az edzőképzés is új alapokra helyeződött az ország­ban. Visszautasította azokat a megjegyzéseket, melyek szerint az elnökségnek nem volt, nincs is hathatós szakmai programja. Nehezményezte, a Gerevich- alapítványból a futballsport nem látott pénzt, s hogy a ma­gyar labdarúgásban egyáltalán nincs piacgazdaság, mert a jog­szabályi környezet ezt nem te­szi lehetővé. Föltette a kérdést, miért nem valósíthatók meg az elnökségi cselekvési-fejlesztési elképze­lések? Azért — adta meg a vá­laszt —, mert ahhoz jelenleg hi­ányzik a feltételrendszer. Kije­lentette, diszkrimináció történt akkor, amikor a 2004-es, közös osztrák-magyar rendezésű Eb­döntővel kapcsolatos megálla­podással kapcsolatos bécsi tár­gyalásokra honi kormányzati részről nem hívták meg az MLSZ-t. — A legnagyobb bűnöm ta­gadhatatlanul az, hogy nem tudtam lefognia pályán Mijatovicsot — mondta epésen Laczkó. Ezzel arra utalt, hogy a ma­gyar válogatott a jugoszlávok eílcnikét vb-pótselejtezőjén 7— 1-re és 5—0-ra kikapott, nem jutott be a jövő évi franciaor­szági fináléba. Emlékezetes, Predrag Mijatovics éppen' elég gondot okozott a magyar vé­dőknek. Végezetül leszögezte: bármit is hoz a jövő, ő bizony nem haj­landó a tisztújításig hátralévő időben a szövetségi ügyvezetés­ben ténykedni. Czékus Lajos, az MLSZ ügyvezető főtitkára az 1996-os és 1997-es gazdálkodáshoz fű­zött szóbeli kiegészítést. Emlí­tette, noha a klubok a játékosok átigazolása után a szövetség fe­lé kötelezően előírt összegek át­utalásával késlekedtek, idén a „vállalkozások” révén 270 mil­lió forintos bevételhez jutott hozzá az MLSZ. Czékus és a Számvizsgáló Bizottság jelentését a tagság el­fogadta. Ezt követően — az alapszabály értelmében erről szavazni nem szükséges — a közgyűlés tudomásul vette Laczkó Mihály és az elnökség lemondását. A hozzászólások között érde­kes volt Imrő Jánosé. Az amatőr futball nevében elemez­ve a mai helyzetet megállapítot­ta: képmutatás érezhető, klikke- sedés figyelhető meg, mert so­kak célja az, hogy minél köze­lebb kerüljenek a húsosfazék­hoz. Dlusztus Imre az állam és a szövetség hatékony, szoros együttműködésében látta a fel- emelkedés útját. Javasolta, hogy az átmeneti időszakra ne­vezzenek ki kormánybiztost az MLSZ élére. Szót emelt a fut­ballsport köztartozásainak elen­gedéséért is. Szepesi György annak fontosságát hangsúlyoz­ta, hogy a 2004-es Eb-döntő ügyét gondosan illik kezelni, a magyar szervezőbizottság le­gyen tettrekész és alkotó a sportágon belül észlelhető ne­héz helyzetben is. Ezt követően arról folyt vita, hogy a tisztújító rendkívüli köz­gyűlésig milyen munka- vagy irányító-csoportot állítsanak fel. Előbb egy öttagú ügyvivő testü­let alakítását szavazták meg, utóbb azonban kiderült, hiba lenne, ha az a leköszönt elnök­ség jogosítványaival is bírna. Újabb ötletettel Mezey György állt elő Javasolta, olyan grémium ala­kuljon, amely bekapcsolódik a Tibor Tamás vezette munkacso­port ténykedésébe. A korábbi szavazás eredménye hát nem számított, a Mezey-ötlet nyo­mán Páncsics Miklós, Szuna József, Szániel János és Vass Géza kapott bizalmat a közgyűléstől, míg a MOB (erről Schmitt Pál tett bejelentést) Kiss Imrét delegálja a munka- csoportba. Tibor Tamás rövid fölszóla- lásában megnyugtatott minden­kit: a kormány 1998. januáréi­ig olyan tervvel áll elő, amely a labdarúgás komoly bajainak ke­zelését megoldani hivatott, s akár már február elsején a Par­lament elé kerülhet. Ä közgyű­lés megszavazta azt, hogy 1998. február 21-én 10 órakor ismét összeül és új vezetést választ. Az „egyebek” napirend so­rán Diglics Gyula, a BLSZ kül­dötte fölemelte szavát a sport­pályák szabad értékesítésének gyakorlata ellen. Elmondta, kü­lönösen a fővárosban csökken vészesen a pályák száma a pri­vatizáció nyomán. Bejelentette, már országos aláírásgyűjtés fo­lyik ennek megakadályozására. Kérte, hogy a kormány 1998-as költségvetésében különítsen el egy részt pályaépítésre, továb­bá évente 10 sporttelep kivite­lezésére szólította fel a kabine­tet. A közgyűlés tagsága arról döntött, hogy a sporttelepek pri­vatizálása ellen tiltakozik. Harcsár István államtitkár hozzászólásában kiemelte, a kormányzatnak is tudomása van a pályák számának jelentős csökkenéséről, tárgyal arról, és várhatóan január 31-ig megol­dást is kínál. ŐSZI BAJNOK AZ OROSHÁZI MTK Érdért—Orosházi MTK I. 2:16 NB I A csoportos női asztali- tenisz mérkőzés, Budapest. Orosházi győztesek: Gazsi, Kovács 4—4, Kiss, Demeter 3—3, a Gazsi, Demeter és a Kiss, Kovács páros. A párosok után 2:0-ra vezettek a vendégek, majd a jó formában lévő orosháziak könnyű győzel­met arattak a nyáron igencsak meggyengült, fiatalokból álló fővárosiak ellen. A kék-fehérek százszázalékos teljesítménnyel szerezték meg az őszi bajnoki címet. Szombathelyi AK—Békési TE I. 13:5 NB I A, férfi, Szombathely. Békési győztesek: Monostori 2, Csarnai, Németh 1—1, a Monostori, Németh páros. A párosok után 1:1 volt az állás, majd 4:1-re elhúztak a hazaiak. A folytatásban 7:5-re feljöttek a békésiek, de ezt követően bal- szerencsések voltak, hiszen öt 2:1-es mérkőzést vesztettek el néhány ponttal. Az újonc béké­siek nyolc ponttal a hatodik he­lyen végeztek. Szombathelyi AK— Orosházi MTK II. 9:9 NB I B, női. Szombathely. Orosházi győztesek: Páli 4, Lehoczki A. 3, Molnár E. 2. A párososok után meglepetésre 2:0-ra a hazaiak vezettek. Ezt követően Páli és Lehoczki Anett jó játéka révén sikerült megszerezni az egyik pontot a vendégeknek. A kék-fehérek a negyedik helyen zárták az őszi idényt. Csabai Konzerv SE— Gázláng 13:5 NB I B, férfi, Békéscsaba. Bé­késcsabai győztesek: Urbán 4, Béres, Bohács 3—3, Gondos 1, a Béres, Urbán és a Bohács, Gondos páros. Szenzációval kezdődött a rang­adó, hiszen a fiatal Bohács és Gondos párosban legyőzte a kí­nai Vej Csin-Sin és Kígyós al­kotta kettőst. A folytatásban a beteg Baranyit nélkülöző hazai­ak nagyszerű játékkal szerezték meg a győzelmet a harmadik helyen álló hajdúszoboszlóiak ellen. Az újonc Konzerv feljutóhelyen, másodikként há­rom pont előnnyel várja a tava­szi idényt. V. L.