Békés Megyei Hírlap, 1993. április (48. évfolyam, 76-100. szám)

1993-04-26 / 96. szám

1993. április 26., hétfő ©- spöJ-X vielleklE pÉS MEGYEI HÍRLAP Az aerobik meghódította Békéscsabát Két mérkőzés elég volt Békéscsaba már évek óta a hazai női tornasport fellegvára. Nos, a szombaton a Körösi Csorna Sándor Főiskola sportcsar­nokában rendezett Békés „Kakas Kupa” országos pénzdíjas aerobikverseny után könnyen elképzelhető, hogy ebben az új sportágban is jelentkeznek majd a jövőben a csabai sporto­lók. Az egész napos jól szervezett, több száz részvevőt meg­mozgató és sok érdeklődőt vonzó, első alkalommal rendezett viadal jól szolgálta a sportág népszerűsítését. Hevesi Imre közönségcsalogató zenéje után, Novotny Zoltán, a Magyar Rádió népszerű sportri­portere köszöntötte a megjelen­teket. Dr. Jakabházy László, az OTSH elnökhelyettese a moz­gás öröméről, az egészségmeg­őrzés fontosságáról szólt beve­zetőjében, majd a verseny véd­nöke,^ dr. Sarkadiné dr. Lnko- vics Éva országgyűlési képvise­lő beszélt a sport szerepéről. Ezután a tokiói olimpia bronz­érmese, dr. Schmittné Makray Katalin, az országos szövetség elnökségi tagja nyitotta meg a viadalt. Nagy taps köszöntötte az olimpiai bajnok Ónodi Hen­riettát, aki az aerobikot, mint tömegsportot ajánlotta a jelen­lévők figyelmébe. Ezt követően a Békés megyei csoportok bemutatója követke­zett. A békéscsabai Széchenyi Szakközépiskola dzseszbalett csoportja, a gyulai Ágnes Sza­badidőklub felnőtt aerobik cso­portja, a gyulai Szolár dzseszba­lett csoport, a mezőberényi Mű­velődési Központ dzseszbalett csoportja, a Madách Utcai Álta­lános Iskola aerobik csoportja, a Békéscsabai Előre Agro-Stop TC tornászai, a Vitakom aero­bik csoport és a békéscsabai ak­robatikus Rock and Roll csoport mutatták be műsorukat. A B kategóriás nyílt női ver­senyre 14-en neveztek, köztük a gyulai Medve Dóra. A tét nem volt kicsi, hiszen a szám első öt helyezettje bekerült az A döntő­be, ahol a hazai élgárda legjobb­jai léptek dobogóra. A délutáni döntő előtt Fajcsák Zsuzsa, a TE negyedéves hallgatója közös aerobikozásra hívta a jelenlévő­ket. Nagy sikert aratott a szőke hajú, Egyesült Államokba készülő végzős főiskolás, hi­szen több mint százan végezték vele együtt háromnegyed órán át a különböző gyakorlatokat. A női A kategória döntőjében az apró termetű Mészáros Réka szép gyakorlattal mutatkozott be a közönségnek és a zsűrinek, 148 pontja jó helyezést sejtetett. Klubtársnője, Juhász Bianka még őt is túlszárnyalta, majd következett a nagy esélyes, az országos bajnok, Simkó And­rea. Kiválóan kivitelezett, anyagerősségben is a legjobb produkciójára a szigorú zsűri a maximális 200 pont helyett 179-et adott, ami azt jelentette, fölényesen nyerte a viadalt. A férfiak döntőjében az idei ma­gyar bajnok, Körtvélyessy Ákos lépett először a dobogóra, 159 pont lett a jutalma. Harmadik­ként a nagy vetélytárs, Tatár András következett, aki dina­mikus gyakorlatával, ha csak egy ponttal is, de megelőzte Körtvélyessyt. Sajnálatos sérü­lés történt ezután: a bajnoki bronzérmes Antal Miklós egy rossz mozdulat után a földön maradt, mint később kiderült bal lábán szalagszakadást szen­vedett a miskolci fiú. A párosok versenyében soká­ig az elsőként közönség elé lépő Dallos Anna—Hegedűs Zoltán kettős vezetett, ám az utolsó­ként következő, Hídvégi And­rea—Szegedi Ferenc kettős re­mek gyakorlattal, hét ponttal megelőzte őket. Ezután Simkó Andrea és Tatár András fanky aerobik, Tihanyiné Hős Ágnes arab aerobik bemutatója szóra­koztatta a pub­likumot. Az ünnepé­lyes ered­ményhirde­téskor a szponzorok képviselői ad­ták át a helye­zetteknek a dí­jakat. Külön- díjban ré­szesült az in­dulók közül a legszebb csir­ke és a leg­szebb kakas. Az előbbi díjat Ali Csilla (An­di Stúdió) nyerte el tíz szavazattal, míg az utóbbit Velencei Jó­zsef (Gabt Fitt­nesz, Várpalo­ta) nyolc sza­vazattal. A legjobb Békés megyei verseny­zőknek járó elismerést a páros versenyben először induló és ott nyolcadik helyen végző, gyulai Fekete Agnes—Kovács Gabri­ella duó kapta. (verasztó) Eredmények. Nők. B kategória. 1. Balogh Edina (Andi Stúdió), 122 pont; 2. Soponyai Ágnes (Mirror Mozgástú- dió), 121; 3. Tóth Mónika (ELTE TK DSE), 120. A kategória. 1. Simkó Ág­nes (Jumping Jack Club), 179 pont; 2. Juhász Bianka (Andi Stúdió), 157; 3. Mészáros Réka (Andi Stúdió), 148. Férfiak. 1. Tatár András (Magyar Ae­robik Szövetség), 160 pont; 2. Körtvé­lyessy Ákos (Andi Stúdió-Platán Rt.), 159; 3. Király Béla(Gabi Fittnesz .Vár­palota), 137. Párosok. 1. Hídvégi And­rea—Szegedi Ferenc (ELTE TK DSE), 207 pont; 2. Dallos Anna—Hegedűs Zoltán (TF Hummel), 200; 3. Ivony Ágnes—Kreutz Szilvia (Jumping Jack Club), 185. A verseny támogatói voltak: Wes- tel Rádiótelefon Kft., Békéscsaba; Hunnia Daunen Kft., Csorvás; Éden Vendéglátó Kft., Orosháza; Békés Me­gyei Hírlap; Elektroház, Békéscsaba; Fanni Sportwcar, Gyulavári; Hetes Kft. Adidas Sportáruház, Békéscsaba; Pira­mis Sport, Békéscsaba; Csabacentrum Kft., Békéscsaba; Coca-Cola Amatil Kft., Békéscsaba; Hurrikán Sportbolt, Békéscsaba; Mezőhegyesi Állami Mé­nes Birtok Rt.; Magyar Külkereskedel­mi Bank Rt., Budapest; Liget Sörkert Kuglibár, Békéscsaba; Virág-Ajándék Bolt, Békéscsaba. Vélemények Dr. Jakabházy László, az OTSH el­nökhelyettese: — Sajnos Jürgen Palm úr, a Szabadidős Világsport Szövetség (TAFISA) hazánkban vendégeskedő elnöke zsúfolt prog­ramja miatt nem tudott eljönni Bé­késcsabára. Tárgyalásaink során megállapodtunk arról, hogy főváro­sunk ad otthont majd a TAFISA ke­let-európai központjának. Egyéb­ként a verseny szervezése nagyon jó. Remélem, a csabaiak folytatják ezt a hagyományt. Öröm volt nézni, mi­lyen sokan vettek részt a közös moz­gásban. Mi most a Chalenge Day-re készülünk, amelybe a tervek szerint 488 településen, mintegy ötmillióan kapcsolódnak be. Dési György, a Magyar Aerobik Szövetség főtitkára: — A szövetség 1991-ben alakult. Most a legfonto­sabb a szervezeti keretek megterem­tése, a szakosztályok, klubok számá­nak felmérése, a versenyzők nyil­vántartásának kialakítása. Örülök neki, hogy Békéscsaba is bekapcso­lódott a rendezésbe. Véleményem szerint a tomasportból kiöregedők, tov ábbi jó mozgási lehetőséget talál­hatnak az aerobikhan. Bízom abban, hogy egy-két év múlva már komoly eredményekkel jelentkező Békés megyei klubokkal találkozhatunk a nagy versenyeken. Számunkra, külön öröm, hogy jövőre mi rendez­hetjük az első Furópa-bajnokságot. Tatár András, a férfiv erseny gy őz­tese, válogatott sportoló, többszörös magyar bajnok: — Nagyon boldog vagyok, hogy sikerült győznöm és visszavágnom az ob-vereségért Ákosnak. Gördülékeny, jó hangula­tú verseny volt. Most az őszi nemzet­közi feladatokra készülök, majd az 1994-es budapesti Eb-re. Marik Lászlóné főszervező: — So­kat izgultunk a munkatársaimmal az előkészületek során, de megérte. Nagy volt az érdeklődés az új sport­ág iránt, köszönet a magyar élgár­dának, hogy eljött hozzánk, a szpon­zoroknak pedig a támogatásért. Jö­vőre szeretnénk, immáron nemzet­közivé bővítve megrendezni a via­dalt. A közös aerobikozás nagy sikert aratott. Az előtérben a verseny védnöke, dr. Sarkadiné dr. Lukovics Éva országgy űlési képviselő Pécsi MSC-Békéscsabai Előre KSE 21-25 (9-13) NB I-es női kézilabda-mérkőzés, Pécs, 600 néző. V.: Keszi, Lövész. Pécs: Takaró — Mészáros 1, Suga 1, Bényei 1, Gergely, GORBUNOVA 6, BURJA- KOVA 4. Cs.: Braxatórisz (kapus), Szabó 3 (1), Csendes 4, Pucsli 1, Balázs. Edző: Spolár Viktor. Békéscsaba: BLOJ — Mezőségi 3, GHERENDI 7 (1), Salamon 2, Petri 3, HOCHRAJTER 7 (1), Kovács 2. Cs.: MEGYES (kapus), Csenki 1, Bolla, Sávolt, Lisztóczki. Edző: Tobak Lászlóné. Kiállítások: 4—4 perc. Hétméteresek: 3/1, ill. 4/2. I Óriási lendülettel ve- j tette küzdelembe ma- ! gát a Békéscsaba, s mondhatni repülőrajtot vettek, pillanatok alatt elhúztak (6. perc: 8—4). Mire magához tért a házigazda, Hochrajterék már megteremtették a vég­eredmény-különbséget. Na­gyon akart a lila-fehér gárda, s sokat jelentett, hogy a két ka­pus is jó napot fogott ki. A békéscsabai első mérkőzésen Gergely okozott sok zavart az eléréseknél, most erre külön készültek, kikapcsolták a já­tékból a pécsiek beállósát, aki ezért egyszer sem talált be a kapuba. Igaz, így Gorbunova több lehetőséget kapott és „egyenesei” néha be is talál­tak. A védekezésben is nagyot lépett előre a csapat, és látvá­nyos, szép támadásokból lőt­ték a gólokat, máskor pedig lerohanások révén vették be az ellenfél kapuját. A pécsiek nyitott védekezésének ellen­szerét hamar megtalálták, így a házigazdák is váltottak: a második félidőben Hochrajter külön őrzőt kapott, ám a bé­késcsabaiak válogatott lövője ennek ellenére rendre betalált a kapuba. A Pécsnek voltak felvillanásai, de ez kevés volt ahhoz, hogy megakadályoz­zák a Békéscsabát a továbbju­tásban. A hosszú utazás és nagy meleg ellenére látványosan játszottak a lila-fehérek, akik mindenképp rászolgál­tak a győzelemre. Az idegen­beli nyert mérkőzés azt je­lenti, hogy két győztes talál­kozó után az 5—6. helyért játszhatnak a majdani foly­tatásban, ellenfelük pedig a Bp. Spartacus—Bp. Építők páros mérkőzés továbbjutó­ja lesz. Tobak Lászlóné: — Na­gyon szerettek volna bizonyí­tani a lányok, ami sikerült is. Győzelmünk a jó kapustelje­sítményeknek, és annak kö­szönhető, hogy akarásban is fölé nőttünk vendéglátóink­nak. Derecske—Szirén SE 24—18 (9—9) NB I B-s, női, Debrecen, 150 néző. V.: CsaUós, Komár. Szirén: Tibáné — Ábrahám, Nyergesné 2, Szabó 6 (4), Magyar 3, Mikolik 1, HAJDÚ 5. Cs.: Juhos (kapus), Kugyela 1, Velkyné, Cserenyecz, Báli. Edző: Csery István. Az ellenfél legjobb dobói: Dobrovolszki 8 (4), Czene 4. Kiállítások: 12, ill. 10 perc. Hétméteresek: 7/5, Ul. 4/4. I Az első félidőben a jól játszó szarvasiak I végig vezettek, a ha­zaiaknak csak a játékrész vé­gére sikerült kiegyenlíteniük. Fordulás után igaz, góllal kezdtek a vendégek, de ezután háromperces rövidzárlat kö­vetkezett, s ezalatt háromszor voltak eredményesek a ven­déglátók. Sajnos ez a pár per­ces rövidzárlat még kétszer megismétlődött, s a 47. perc­ben 18—13-at mutatott az eredményjelző. A folytatás­ban felváltva estek a gólok, de a hazaiak megőrizték előnyüket, biztosan nyertek. A szarvasiak küzdeni tudása, akarása dicséretet érdemel, hisz nem vallottak szégyent az egyik bajnokesélyes otthoná­ban. HC Szarvas—Dunakeszi 25—20 (12—9) NB I B-s férfi kézilabda-mérkőzés, Szarvas, 300 néző. V.: Finta, Komáromi. Szarvas: Pctrovszki — GILAN 3, SERÉNYI 4, DADECSKO 7, Tóth J. 7 (3), Száva 2. Cs.: Somogyi (kapus), Gömöri, Dakó. Edző: Pataki György, Velky Mihály. A Dunakeszi legjobb dobója: Horváth 7. Kiállítások: 4, ill. 14 perc. Hétméteresek: 4/3, ill. 2/2. ,A sorozatban ját­szott különböző szintű mérkőzések megtize- HC Szarvas együtte­sét. A sérülteket ebben a sport­ágban lehetetlen pótolni, mi­vel csak az szerepelhet az NB I B-ben, akinek játékengedélye van. S ki kaphat játékenge­délyt? — aki a bajnoki év kez­detén az egyesület igazolt játé­kosa volt. Ebben a változó (sport)világban, ilyen ókon- zen’atív szabályokat csakis ké­nyelmes bürokraták hozhat­nak. Szerencsére ezúttal a pá­lyára küldhető 10 szarvasi já­tékos is bőven elég volt a két pont kivívásához" —dohogott a hazaiak mestere, Pataki György. A vendégek az első perctől kezdve a játék lassítására, védekezésben pedig renge­teg szabálytalansággal a szarvasiak támadásvezetésé­nek széttördelésére töreked­tek. Látványos, gyors kombi­nációk végén sorozatban lőtt gólok, majd időszakos meg­torpanás, labdakezelésbeli és védekezésbeli hibák jellemez­ték a hazaiak játékát. A két játékvezető az első perctől kezdve zavarta a játékot, egy- egy sípjel után a pályán lévők sem tudták kikövetkeztetni, mit ítéltek. A bajnokság máso­dik vonala e tekintetben is na­gyobb odafigyelést érdemel­ne. A második játékrészben néhány gyors indítás és Tóth J. bomba után tisztes előnyre tett szert a Szarvas, amit könnye­dén megtartott a mérkőzés vé- géig­Petrovszki kapus mérkőzés utáni mondatával: „Felejtsük el gyorsan az egészet!” — az önkritikára nevelt hazai játé­kosok egyetértettek. Gyors zu­hanyozás után a Bokrétában fortyogó birkapaprikás üstje mellett a szerdára előrehozott Törökszentmiklós elleni rang­adóról beszélgettek. Az orszá­gos középiskolás bajnokság döntőjébe jutott szarvasiak ké­relmét végül is a múlt hétfői számunkban kissé elmarasz­talt szövetségi illetékes méltá­nyolta és a találkozó új idő­pontjául április 28-át jelölte, így szerdán az orosz—magyar foci vb-meccs tévéközvetíté­sének utolsó perceiben, 18.30- kor kezdődik a dobogós helye­zés szempontjából fontos mér­kőzés. t delték a HORT SE-Újkígyósi KSE 28—15 (15—7) NB I B-s, férfi, Budapest, 100 néző. V.: Antal, Darázsi. Újkígyós: Zubán — Gyulavári, Gedó 5, Bacsa, Vida 2, Lukoviczki 3, Süli 1. Cs.: Ecker, Kopányi (kapus), Lipták, Fekete 2, Jarabek 2. Edző: Ruck László. Az ellenfél legjobb dobói: Kökény, Rácz, Eőri 6—6. Kiállítások: 10, ill. 2 perc. Hétméteresek: 5/4, ill. 3/3. ] A korábban Taurus SC ! néven szerepelt csapat I otthonába nem nagy öröm ellátogatni. A bajnokság a hajrájához közeledik, de eddig csak a Szarvasnak termett babér a Könyves Kálmán körúton. Csík mester férficsapata csak három pontot veszített össze­sen, bár abból egyet az Újkígyós elleni mérkőzésen, mégis a rea­litás és a már utolérhetetlen baj­nokjelölt 95 százalékos eddigi teljesítménye azt sugallta, nem lesz meglepetés. Két-három vá­ratlan momentum azért mégis izgalmassá tette a hangulatot. Egyrészt a DMVSC átjeíentette mérkőzéseit a Vasas Dreher el­len erre a szombat délutánra, így az ott is edzősködő Csík Jánosnak magára kellett hagyni a HORT csapatát. Másrészt a sérültjeit nélkülöző kígyósiak hét mezőnyjátékossal kezdték a mérkőzést, mivel gépkocsi­problémák miatt Jarabek és Fe­kete nem érkezett meg. Az átlö­vők nélkül játszó vendégeknek sikerült a kezdés, 10. perc: 2— 4. Kökényék felfogták a félidő közepére, hogy a váratlan felál­lásban játszó Bacsáék sem szó­rakozni jöttek, 15 perc: 5—5. Ekkor talán elfogyott a kígyósi­ak türelme és ötlete, amit gyors támadásokból lőtt gólokkal büntetett a fiatal listavezető gár­da. Egyben rájöttek arra is, hogy az addig eredményes Lukovicz- kit és Gedót miként lehet semle­gesíteni. Úgy' tűnt. változtatni kell a kényszerűségből egyetlen használható támadás taktikáján a Kígyósnak öt válasz nélkül hagyott gól után. A két beállós játékra áttérés két gól erejéig megoldás is volt, de a képzett fővárosiak ennek is megtalálták az ellenszerét, és a szünetig megnyugtató előnyt szereztek. A második játékrészt más Feketéékkel együtt játszotta a viharsarki csapat, így valamival kiegyenlítettebbé vált a játék, de a nagyarányú vereség már nem volt elkerülhető. Az ellen­fél menedzsere, tulajdonosa, mindenese, Horváth úr elmond­ta, hogy azért hajtották végig a teljes 60 percet, mert tudják, hogy nem elég feljutni az I. osztályba. Játékosai utasításait megfogadták, így megérdemel­ten győztek, bár az éppen pá­lyán lévő újkígyósiak becsüle­tére legyen mondva, hogy min­dent megpróbáltak. Nagy előny Újabb nagy csata várt vasárnap dél­előtt a FOTEX Veszprém SE KEK- gvőztes férfi kézilabda-csapatára. .4 dunántúliak a Kupagy őztesek Euró­pa Kupájában elődöntőt játszottak a német TuSEM Essennel. amellyel négy évvel ezelőtt ugy ancsak a KEK- ben a legjobb négy között találkoz­tak. Akkor nem tudták sikerrel venni az akadályt. Bár a visszavágó egy hét múlva vasárnap hátravan, tippelhe­tő: ezúttal más lesz a párharc végki­menetele. Az elődöntő első mérkőzé­sén: FOTEX Veszprém SE—TuSEM Essen (német) 29—18 < 10—9). A ha­zaiak Éles. Török és Zubjuk vezérle­tével a második félidőben sziporkáz­tak. A bronzérmes Mészáros Réka (Andi Stúdió) egy erőelemet mutat be fotó: lehoczky péter