Békés Megyei Hírlap, 1992. december (47. évfolyam, 283-307. szám)

1992-12-14 / 294. szám

1992. december 14., hétfő SPORT iRÉKÉS MEGYEI HÍRLAP Ismét „felsóliázban” a lila-fehérek Békéscsabai Előre KSE—Szolnoki Olajbányász 31—21 (16—8) NBI -es férfikézilabda-mérkőzés, Békéscsaba, 2000 néző. V.: Marosi, Török. Békéscsaba: Tyetyák — KISS S. 3, MOLDOVAN 8 (1), Dögé 6 (1), Dvure- csenszkij 2, Mohácsi 4, Pocsai 2. Cs.: TÓTH GY. (kapus), Bogárdi 1, Szabó 1, FEKETE 3, Arató 1. Edző: Szabó Károly. Szolnok: Szemenov — Móré 1, KOTORMÁN 8 (2), GOLOVIN 5, Kende 1, Molnár 2 (2), Grundmann 1. Cs.: Köteles (kapus), Rigó 2, Bendó 1. Edző: Zsiga Gyula. Kiállítások: 4, ill. 6 perc. Hétméteresek: 3/2, ill. 9/4. A Corvo Bianco ajándékát Tye­tyák és Mohácsi vehette át a mérkőzés előtt — a szurkolók szavazatai alapján holtverseny­ben végeztek az élen a Debrecen elleni találkozón. Mohácsi, Fekete, majd Dögé melegítette be Szemenov ka­pust, s ezzel hamar a vendégek tudtára adták: nem kukoricáz- nak, csak a győzelem az elfo­gadható eredmény számukra. Nem is sokáig maradt a pályán a szolnokiak légiós kapusa, ha­mar cserét kért, a helyére álló Köteles már jobb teljesítményt nyújtott, de ez is kevés volt a bányászcsapat üdvösségéhez. A lilák olyan lendületbe kerül­tek, hogy még emberhátrányból is gólokat lőttek, mint például a 10— 12. perc között, amikor Kiss és Pocsai is bevette az el­lenfél kapuját. A békéscsabaiak fokozatosan felőrölték ellen­felüket, akik — legalábbis lé­lekben — egyre inkább megad­ták magukat. A 16. percben már 11— 2-t mutatott az eredmény- jelző. Lehet, hogy a szakembe­rek szempontjából ezzel már ér­dektelenné vált a mérkőzés, nem úgy a közönség szemüve­gével nézve, ugyanis a „B” kö­zép hajtotta, űzte tovább ked­venceit. Egyre inkább gyorsult a játék, sokáig fej-fej mellett lőtték a gólokat a csapatok, majd a fordulás után a 43. percre tíz gólra nőtt a két csapat közötti különbség (25—15). Nem sok­kal ezután bejött a pályára a csapat doyenje, a kapus Tóth Gyula, akit üdvrivalgással kö­szöntött a publikum. Hálából azonnal megfogta Kotormán, majd egy perc múlva Grund­mann büntetőjét, valamint két ziccert. A finisben a vendégek már nem is sokat törődtek a védekezéssel, így alakult ki a nagy gólszámú és nagy gólkülönbségű végeredmény, ami egyben azt is jelentette, hogy a tavalyihoz hasonlósan újra a „felsőházba” került a Bé­késcsaba (mostani riválisa is, amely már korábban kiharcolta a nyolc közé jutást — a szerk.), vagyis innen folytathatják a pontvadászatot jövőre a lila-fe­hérek. Látványos összecsapáson, sok futással, máskor ötletes játékkal fektette kétvállra el­lenfelét — még ilyen arány­ban is megérdemelten — a Békéscsaba. Tulajdonképpen már az első negyedóra végére eldőlt a találkozó sorsa, ezért maradt ereje a látványosság­ra, a közönség szórakoztatá­sára a házigazdáknak, akiket méltán ünnepelt a közönség. A további menetrend Ismételten átmeneti időszak következik a női kézilabda­csapat életében, de január legelején már igazi „éles” meccseket játszanak Hochrajterék. Január 6-án ( 15 óra) a fővárosban, majd egy héttel később, január 13-án ( 18 óra) Békéscsabán vívnak meg a Magyar Kupában — a nyolc közé jutásért — két mérkőzést a Bp. Spartacusszal. Két nappal később pedig újra a bajnoki pontokért játszanak, mégpedig január 15-én, pénteken 18 órától a Kisvárda gárdáját fogadják a sportcsarnokban. A férfiak sem „eresztettek” még le, a tanítóképző főiskola tornacsarnokában kétszer is összemérik erejüket a Békéscsabán tartózkodó görög junior fiúválogatottal. Mégpedig december 16-án, szerdán és másnap csütörtö­kön. Mindkétszer 18 órai kezdettel. BÉKÉS MEGYFJ HÍRLAP Közéleti napilap. Főszerkesztő: dr. Árpási Zoltán. Felelős szerkesztő: Niedzielsky Katalin, Seleszt Ferenc. Kiadja a Népújság Kft. Felelős kiadó: Martin Feldenkirchen ügyvezető igazgató és dr. Tóth Miklós kiadóvezető. Szerkesztőség és kiadó: 5600 Békéscsaba, Munkácsy u. 4. Levélcím: 5601 Békéscsaba. Pf. 111. Telefonszámok: központ (66) 327-844; főszerkesztő: (66)326-057; telefax: (66) 321-401; kiadó: (66) 326-395. Telex: 83-312. Terjeszti a Magy ar Posta. ElóTizethetőa hírlapkézbesítő postahivataloknál és a kézbesítőknél. Előfizetési díj egy hónapra 319 forint, egy évre 3388 forint. Készül: a Kner Nyomdában, Békéscsaba, Baross u. 9—21. Vezérigazgató: Balog Miklós. HU ISSN 12151068 Dögé repül be a kapu előterébe, s szerzi meg hatodik gólját. A békéscsabaiak teljesen megérdemelten győzték le az előkelőbb helyen álló szolnokiakat 1. Frankfurt—Hamburg.........................................3—3 x 2. Werder Bremen—VfB Stuttgart.....................1—1 x 3. Dresden—Kaiserslautern..................................1—3 2 4.1 FC Köln—Uerdingen ........................................5—0 1 5 .Dortmund—Karlsruhe.......................................3—1 1 b.Atalanta—Brescia................................................1—1 x 7 . Foggia—Juventus...................................2—1 1 8 . Genoa—Napoli......................................................2—1 1 9. Lazio—Internazionale........................................3—1 1 10. Parma—Fiorentina..............................................1—1 x 11. Pescara—Sampdoria..........................................2—2 x 1 2. Torino—AS Roma....................................0—0 x 1 3. Udinese—Cagliari....................................2—1 1 + 1. mérkőzés: 14. Milan—Ancona.........................................2—0 1 Sportolók, sportklubok figyelem! — Proteinek — aminosavak — izom- és tömegnövelők — vitaminok nagy választékban kaphatók! Gyógynövények, reformélelmiszerek, sporttápszerek szaküzlete, Békéscsaba, Luther u. 11. (Tüdőgondozóval szemben.) Salamon Gabriella átveszi a Jamina Kupát Pelbárt Gyula marketing igazgatótól Szombaton újabb öt mérkőzéssel folytatódott, egyben az esti órákban be is fejeződött az első ízben kiírt Jamina Kupa nemzetközi női kézilabdatorna. A két nap alatt az öt csapat körmérkőzéses formában döntötte el a sorrendet. Meglepe­tés nem született, igaz, papírformának sem nevezhetjük azt, hogy a házigazdák nyerték el a trófeát. Láthattunk izgalmas, szép, akár NB I-es bajnoki mérkőzésnek beillő összecsapásokat, de en­nek ellenkezőjét is: a hazai har­madik vonalnak beillő játékot. Ez érthető, hiszen a házigazdák, a régi nagy rivális Szeged és a csehszlovák bajnok Sala vala­mennyi mérkőzése magas szín­vonalú volt, míg ugyanez nem mondható el a görög első ligás, bronzérmes Árion Ptolemaida teljesítményéről, s a román Ma­rosvásárhely játékán is látszott, hogy hazája második vonalába tartozik, noha voltak szép meg- villanásaik. S talán nem ment­ségképpen: a marosvásárhelyi­ek átlagéletkora alig haladja mega 19 évet. Az viszont tény: jól szolgálta a Jamina Kupa a felkészülést. Legalábbis azt a kényszerpihe­nőt, amit a hazai bajnokságban a B világbajnokság miatt kellett tartani. A hosszú hetek unalmas perceit feloldotta a torna, s a szurkolók is láthatták kedven­ceiket, még ha kevesen is láto­gattak ki a békéscsabai sport­csarnokba e két napon. A második napi eredmé­nyek. Marosvásárhely— Árion Ptolemaida 29—19 (15—7). V.: Kardos, Kovács S. Ennyivel jobb a román másod- osztályú bajnokság a görög első osztálynál. Ld.: Peres7,Okos5, Bíró 4, ill. Kefalopoulou 12, Migou 4. Békéscsabai Előre KSE— Szegedi ESK 29—22 (13—7). V.: Belső, Jacsó. A Tisza-parti- ak kezdetek jobban (0—2), de aztán gyorsan fordítottak a lila­fehérek (7—2). Ez meg is adta az alaphangot, lendületbe kerültek a békéscsabaiak, akik gyors lerohanásos gólokkal vet­ték be a szegediek kapuját. Az iram, illetve a játék csaknem felért egy NB I-es mérkőzéssel. Gherendi a második félidőben kiváló teljesítményt nyújtott, átlövései ellen tehetetlen volt a vendégek kapusa, Szamozva- nova. Tulajdonképpen már itt eldőlt az elsőség kérdése, ugyanis egyedül a Békéscsaba maradt ezzel pontveszteség nélküli. Ld.: Gherendi 9, Mező­ségi 6, Hochrajter 5, ill. Virin- csik, Gajdácsi 7—7, Gát 5. Sala—Árion Ptolemaida 32—11 (16—6). V.: Ladiszlai, Tavamay. Edzőmérkőzés jelle­gű 60 percet játszott a két csa­pat, a görögök végképp elfárad­tak a negyedik mérkőzésükre. Ld.: Horvathova, Hlavata, Bol- tenkova 7—7, Kolecsányikova 4, ill. Athonasiadon 3. Szeged—Marosvásárhely 25—18 (11—7). V.: Klucsó, Lekrinszki. A szegediek máso­dik sora szerepelt jobbára, s ne­kik sem okozott különösebb gondot a román csapat legyőzé­se. Ld.: Virágh, Asztalos 5—5, Gát, Jagicza, Kocsis 4—4, ill. Balia, Todea 5—5, Dósa 3. Békéscsaba—Sala 22—16 (13—9). V.: Ladiszlai, Tavar- nay. Békéscsaba: Megyes — Mezőségi 1, Gherendi 4, Hoch­rajter 3, Petri, Bohus 6, Kovács 3. Cs.: Hodroga (kapus), Sávolt 4, Csenki 1, Bolla, Salamon. Edző: Csulik Pálné. A Sala leg­jobb dobói: Hlavata, Kolecsá­nyikova 4—4, Sidorova 3. Az első percekben megmu­tatta a Békéscsaba, kivel is lesz dolga a csehszlovák bajnokcsa­patnak (9. perc: 4—1), amit ter­mészetesen a vendégek nem akartak figyelembe venni (18. perc: 6—6). Szívós munkával mégis elhúzott a lila-fehér együttes az első játékrész végé­re. A fordulás után azonban da­dogott Hochrajterék kezében a labda, tizenkét percig gólképte­lennek bizonyultak, szeren­cséjükre a csehszlovákok is számtalan ziccert hagytak ki (42. perc: 13—12). A forduló­pontot az jelentette, hogy a Sala kihagyott egy büntetőt, s az ezt követő hat percben—egy kivé­teltől eltekintve—csak a békés­csabaiak voltak eredményesek (18—13). Ezt a távolságot aztán már tartották a lila-fehérek, s megérdemelten nyerték a mér­kőzést, egyben az első alkalom­mal kiírt Jamina Kupát is. A torna végeredménye: 1. Békéscsabai Előre KSE 8 pont, 2. Szegedi ESK 6, 3. Sala 4, 4. Marosvásárhely 2,5. Árion Pto­lemaida 0. Különdíjak. A torna gólki­rálynője: Natasa Kefalopoulou (Árion Ptolemaida). A legjobb kapus: Angela Bloj (Marosvá­sárhely). A legtechnikásabb játékos: Hochrajter Rita (Bé­késcsabai Előre KSE). A legcsi- nosabb játékos: Bohus Bea (Békéscsabai Előre KSE). A legsportszerűbb csapat: Árion Ptolemaida. Díjat kapott még a Marosvá­sárhely csapata, de mindegyik gárdának kijutott egy óriástorta is, amelyet a Márvány cukrász­da kínált fel. Ezenkívül Hoch­rajter Rita, a békéscsabaiak irá­nyító átlövője is külön díjazás­ban részesült a támogatóktól a B világbajnokságon nyújtott jó teljesítményéért. A díjakat Bencze Dénes deb­receni vállalkozó, a DEWA Kft., a Békés Megyei Sportigaz­gatóság, a Márvány cukrászda, a megyei kézilabda-szövetség és a Számprog biztosította. A „B” közép levele A tegnap esti férfimérkőzés szünetében egy talpig lilá­ba öltözött szurkoló egy levelet adott át, amelyet la­punknak és a Jamina Rt.-nek címeztek. Ebből kiderül: nagyon örül a „B” közép minden tagja, hogy végre hatékony szponzorra leltek a békéscsabai kézis lányok, de kérik az egyesület vezetőségét és a Jamina Rt.-t, hogy a klub a jövőben is hagyományőrzőén a lila-fehér színeket viselje, s a csapat őrizze meg az Előre nevet is amellett, hogy felvennék a támogató nevét is. „Bízunk abban, hogy véleményünket nem hagyják figyelmen kívül és a jövőben szponzor és szurkoló együtt támogat­ja majd a női kézilabdacsapatot”—írja Gazsó Zoltán és Szabó András a „B” közép két vezérszurkolója. A Totó 50. heti eredményei Az oldalt írta és szerkesz­tette Jávor Péter. Fotó: Lehoczky Péter Először a Jamina Kupáért A házigazdáké a trófea