Békés Megyei Népújság, 1958. július (3. évfolyam, 153-179. szám)

1958-07-08 / 159. szám

b B£k£S MEGYEI N£POJSÁG 1958. július 8., kedd Labdarúgás IMB II Gyulai mezőny fölény - gól nélkül Szolnoki MÁV-Gyulai Medosz 1:0 (1:0) Gyula, 2500 néző, vezette: Fülep. Szögletarány: 7:4 (5:4) Szolnok: Lázár — Sándor, Szekeres, Borsi — Lengyel, Fehérvári — Tóth, Pintér, Csáki, Hor­váth, Dobos. — Edző: Csikós Gyula. Gyula: Horváth — Nagy II., Pásztor, Petrovsz- ky — Szilágyi, Fodor — Kurta, Csűri, Himer, Gazsó, Kiss. — Edző: Vasvári Péter. A múlt heti jó szereplés után joggal győzelmet várt a Medosztól a hazai közönség. Megyénk lab­darúgó társadalma is bizakodással tekintett a ta­lálkozó elé. Ha már a csabai együttes a tabellán leszakadt, akkor legalább a gyulaiak védjék meg megyénk labdarúgó sportjának becsületét. Saj­nos ezúttal csalódást okozott a gyulai Medosz, éppen akkor, midőn legjobban várták tőlük a jó eredményt. Formás gyulai támadásokkal indult a mérkő­zés. A csatársor jól adogatott, de a befejezés, a kapuralövés legtöbbször elmaradt, mert a szol­noki védelem utolsó pillanatban mindig közbe tudott lépni. A ritka kapuralövések vagy erőtle­nek voltak, vagy pedig elkerülték a kaput. Kö­zel negyedórái meddő hazai mezőnyfölény után alábbhagyott a gyulaiak lendülete. Szolnok tíz perce következett, amely eredményes volt, és egyúttal — mint később kiderült — el is döntöt­te a mérkőzés sorsát. A 17. percben a hazai együttes térfelén folyt a játék, futott a labda lábról-lábra, a Medosz védelme állva nézte a támadást, a labdával jobbszélre kihúzódott Pintér felismerte a kínálkozó helyzetet és a ki­ugró Tóth elé tálalta a labdát, aki a meg­dermedt védők között a kifutó Horváth mellett a háló közepébe gurított, 1:0, A hidegzuhanyként jött gól után egy Ideig kapkodott a Medosz, de aztán kezdtek magukra találni a játékosok. Ismét többször megközelítet­ték a vendégek kapuját, de Lázár jó védéseivel mindent hárított. A 45. percben kiegyenlíthetett volna Gyula. Gazsó a Kurtától kapott labdával három védőt kicselezve kitört, már csak a kapus­sal állt szemben, amikor 8 méterről laposan a bal sarok felé gurított, de a labda a vetődő Lá­zár lábától a felső kapufa lécére, onnan kifelé pattant és a befutó Szekeres felszabadított.- A szünetben folytatták a mérkőzés előtt meg­kezdett ökölvívó mérkőzést. Közben pihentek a játékosok, mindkét öltözőben bizakodó volt a hangulat. Szolnok teljesen védelembe vonult, elől sok­szor csak 2 csatára volt. A nyomasztó hazai fö­lény azonban most sem tudott góllá érni, mert a lelkesen védekező vasutasok szívósan és jól há­rítottak, minden akciót idejében szétromboltak) Szolnok jó taktikájának és némi szerencséjének köszönheti győzelmét. Ehhez járul persze a játé­kosok nagy lelkesedése és akarata is. A gyulai Medosz messze elmaradt az előző heti játékától; Mintha kissé önhitten, elbizakodottan léptek vol­na pályára. A meddő támadások után kapkodtak, Hátrányuk volt hogy Nagy II. lesérült és a szü­net után a balszélen csak statisztált. Egyénileg Horváth, Tóth, Lázár és Kiss, Pét- rovszky, Kurta játszott kiemelkedően, ElbiialoMiság, súlyos vereség! Jászberényi Vasas - Bcsabai Elére 7:0 (2:0) Jászberény', 2000 néző, vezette: Köszner. Jászberény: Balogh — Udvarias, Túri, Kovács I. — Rétsági, Pintér — Bonczi, Kovács II., Buk- hár, Szentannai, Bíró. Békéscsaba: Csepregi — Szikora, Pillér, Lipták - Lonovics, Rieger — Pécsi, Hrabovszky, Vé­kony, Tóth, Sípos. Nappal és széllel hátban kezd az Előre. Azon­ban az egy-két sikerültebb lefutás megakad a hazai csapat biztosan mozgó védelmén. Az első percek izgalmai után fokozatosan magáratalál a hazai együttes. Bíró, Kovács II. összjáték utáni Csepregi csak bravúros vetődéssel tud tisztázni. A következő percben már a Vasas 16-osánál Hra­bovszky, Rieger lábán táncol a labda, de a hazai kapus könnyedén véd. Az iram elég gyenge, mezőnyjáték folyik, a já­tékosok mindkét részről idegesek, kapkodnak és a nagy szél is zavarja a játékot, A 13. percben Szikora a 16-os vonalán kézzel érinti a labdát, A megadott 11-es a bal kapufa mellett süvít el. Kapukirugás után Bíró, a Vasas jobbszél­sője Lipták mellett elhúzva Bonczihoz játszik, akinek fejéről a hálóba pattan a labda, 1:0. Kezdés után heves iramú Vasas támadások indulnak, de Csepregi önfeláldozó védéssel hárít. Nagy nyomás nehezedik a csabai kapura, de a védelem most már hárítani tud. A 30. percben egy partdobás után a labda Szentannaihoz kerül, aki a védelmet ki­cselezve a kifutó Csepregi mellett a háló­ba lövi a labdát, 2:0. A 31. percben Vékony hatalmas lövése kapufát talál, utána a hazai védelem tisztáz. (Ez bizony gól lehetett volna.) A 41. percben Hrabovszky ki­cselezi védőjét s tiszta helyzetből kapu fölé lő. A II. félidő nyomasztó Vasas fölénnyel telt el. Egyik sikerültebb támadás a másik után gördül, a csabai védelem sehol. Csepregi szinte emberfe­letti munkát végez. Az 59. percben Kovács I. a 16-osról sza­badot rúg és a sorfalról visszapattanó labdát védhetetlenül rúgja a hálóba, 3:0. Kezdés után ismét nagy nyomás neheze­dik a csabai kapura. A védelem bizonyta­lankodik, sokat hibáz s egy gyors lefutás­nál a kapura lőtt labda, a kapufáról visz- szapattanva Kovács II. lábáról máris a 1 hálóban táncol, 4:0. A 69. percben Bukhár eredményes lövé­sével 5:0, a 83. percben Szentannai bom­bájával 6:0, majd az utolsó percekben Bonczi lövésével 7:0 a végeredmény. A hazai csatárok jól működtek. Biztos labda­kezelésük, hatalmas iramú játékuk meghozta a győzelmet. Szívvel-lélekkel játszottak; Súlyos a vereség, de egyben hasznos is. Be kell látniuk végre az Előre játékosainak, hogy elbiza­kodni nem lehet. Az elmúlt 8 hét szép eredmé­nyei nem jogosítanak senkit fel arra, hogy lenéz­ze ellenfele erejét. A csabai csapatból egyedül Csepregit lehet kiemelni, aki a kapott gólok da­cára is bravúros, sokszor önfeláldozó védéseivel még igen sok góltól mentette meg a csabai kaput; Góllövők: Bonczi 3, Szentannai 2, Kovács L, Kovács II. 1—1, KB I-érí Ferencváros öregfiúk— Mezciliegvesi MEDOSZ 4:3 (1:1) Mezőhegyes, 1500 néző, vezette: Járási. Ferencváros: Kutasi — Monos­tori, Pósa, Tiber — Hámori, Rit­kái — Horváth, Lázár, Deák, Sza­bó, Nagy. Mezőhegyes: Balogh — Rizsányi, Müller, Antal — Pálhidai, Madá- csi — Farkas, Vigh, Tóth, Császár, Molnár. Nagy érdeklődés előzte meg a fővárosi csapat játékát. A nézőkö­zönség nem is csalódott, inert a találkozó jó és szép sportot hozott, Különösen tetszett a vendégcsapat csiszolt technikája és rutinos ado­gatások, támadások felépítése. A hazaiak nagy lelkesedéssel kezd­tek és a 5. percben egy váratlan lefutáskor Vigh révén meg is sze­rezték a vezetést. Gól után a Fe­rencváros vette át a játék irányí­tását és a 12. percben Pósa 1 Les­ből kiegyenlített. Továbbra is a vendégek támadtak többet, a MEDOSZ próbálkozásai nem jár­tak sikerrel. Szünet után a Ferencváros len­dületes játéka után Deák, Lázár, majd ismét Deák góljaival a 70. percben 4:l-re alakult az ered­mény. Az utolsó negyórában ma­gára talált a hazai együttes, több veszélyes támadás után mezőny­fölénybe került és Császárnak si­került a 79. percben gólt rúgnia. Ez nagyon fellelkesítette a ME­DOSZ játékosait és a 89. percben Tóth góljával végétért a szép mér­kőzés. Jók: Lázár, Pósa, Szabó, illetve Madácsi, Vigh, Molnár, Pálhidai, Cégétért az NB II osztályú labdarúgó bajnokság A labdarúgó NB II-ben vasár­nap végetértek a küzdelmek, Az egyes csoportokban a végeredmé­nyek a következők: KELETI CSOPORT: Bajnok: Miskolci VSC, 2. DVSC, %. Bp. Spartacus. NYUGATI CSOPORT: Bajnok: Győri V. Eto, 2. Sztálinváxos, 3. Láng Gépgyár 'DÉLI CSOPORT: Bajnok: B. Vasutas SC, 2. UTTE, 3. KISTEXT (MTI) A Totó 27. heti eredményei A sportfogadások július 6-1, 27. heti szelvényén szereplő mérkő­zések eredményei és a 12 talála- íos szelvény a következő: 22111xxlxlxx Cipész X. I. SZ. Szarvas Telefon: 19. Méret szerint készít férfi és női cipőket, legújabb divatú szan­dálokat. Vállal férfi, női cipő- és csizmajavításokat a legkényesebb bőr­és gumitalpalásokat. Komló—Ferencváros 0:1 Tatabánya—Bp. Honvéd 1:2 Dorog—Diósgyőr 2:0 MTK—Szeged 3:1 Vasas—Pécs 0:0 Csepel—Szombathely 2:0 NB II Déli csoport Kistext—Baja 5:1 Gyula—Szolnok 0:1 Jászberény—Békéscsaba 7:0 VKSE—Vác 2:2 UTTE—Cegléd 4:0 Pénzügyőrök—BVSC 1:1 Makó—Bp. Vörös Meteor 2:0 Bp. Petőfi—Kecskemét 2:0 Szegedi VSE—Gázművek 0:1 A Déli csoport végeredménye 1. BVSC 36 23 5 S 72:30 51 2. UTTE 36 18 13 5 59:35 49 3. KISTEXT 36 21 5 10 106:42 47 4. Kecskemét 36 18 6 12 65:47 42 5. Szolnok 36 16 8 12 59:42 40 0. Pénzügyőrök 36 14 12 10 55:46 40 7. Cegléd 86 14 11 11 43:59 39 8. Jászberény 38 13 10 13 43:35 36 9. Vác 36 13 9 14 52:58 35 10. Szegedi VSC 36 14 5 17 42:46 33 11. Gázművek 36 12 9 15 45:58 33 12. Gyula 36 12 9 15 37:59 33 13. Makó 36 12 7 17 48:59 31 14. Békéscsaba 38 12 7 17 52:65 31 15. K. Lombik 36 11 9 16 44:60 31 16. Bp. V. Meteor 36 12 6 18 42:60 30 17. VKSE 36 10 9 17 54:61 29 1». Ba.1a 36 10 9 17 39:66 29 19. ap. Petőfi 36 11 3 M 45:79 25 Apróhirdetések Gyula, Pozsonyi u, 10, szám alatt ki­sebb ház eladó; Eladó Bélmegyeren 2 szoba, konyhá3, kamrás ház 2 hold földdel és kerttel. Érdeklődni: Vésztő, Tarlódombi kert 2. Boltvezetőt alkalmaz a Békéscsaba és Vi­déke Körzeti Földmfívesszővetkezet. Je­lentkezni: Békéscsaba, Szabadság-tér 23. alatt. A sarkadkeresztúri földművesszövet­kezetnél eladó egy használt, két ló u- tán való vastengelyes féderes tárkoosi. Megvételre keres a földművesszövetke- eeí egy ló után valé golyós csapágyú tárkocslt (gumikerekest). Kézilabda OB I nagypályás férfi Bcs. MÁV Bocskai — Budapesti Traktor 10:4 (5:2) Békéscsaba. 300 néző, vezette: Peré« nyi. Góldobók: Buka 3, Gálik 3, Homo­ki 2, Zsilák, Boskó 1-1, illetve, Sztan- ka 2, Szalai 2. Nagy lendülettel, gyors, hossza a- dogatásokból szőtt támadásokkal % hazaiak az első percekben megszerez­ték a vezetést, sőt a 13. percben már 5:0-ra elhúztak, amikor a vendégek kezdtek magukra találni. A gyorsan,, egyből adogató és változatosan kom­bináló vasutas csatársorral szembeni a Traktor zónázó védelme sokáig te­hetetlen volt. A későbbiek folyamán sem tudták jól tartani a fővárosiak * csabai csatársort, csak túlkemény, néha durva beavatkozásokkal. Az el­ső félidő második felében a MÁV en­gedett az iramból, többször veszé­lyeztettek a vendégek, de a kapura»- dobásokból csak kettő talált a háló­ba, Zsilinszky sokat kifogott, különö­sen a felső sarokba tartó labdák vé­désénél volt nagy. Szünet után esett a játék színvona­la. A füllesztő meleg is nagyon befo­lyásolta a játékot, mivel 10.30 után kezdték a mérkőzést. A II. félidőt is a MÁV irányította a játékot, de a. vasutasok támadásai nem voltak o- lyan átütőerejűek és a Traktor kö­mény, sokszor durva szerelései és beavatkozásai is visszatartották a va­sutas játékosokat. Különösen bátor­talanok lettek, amikor a dobáskor felugrott Bukát a védők úgy fellök- ték, hogy a játékos nem tudott talp- raállni és véglegesen kiállni kény­szerült. Perényi játékvezetőnek véle­ményünk szerint már az ilyen össze­csapásokat elején kellett volna meg­torolnia, de a kiállítás eszközébe* csak késve nyúlt hozzá, akkor vi­szont már kapkodott és többször té­vedett. Csúnya volt a Traktor egyes játékosainak sportszerűtlen, viss- tetsző viselkedése. A MÁV együtt*, a mérkőzés első negyedórájában sok­szor élményszerű játékával, a csatár­sor gyors, pontos tértölelő adogatá­saival, a védelem szoros emberfogá- sos védekezéseivel, villámgyors kö*- belépéseivel a sportág sok szépségét mutatta be. A későbbiek folyamán 1* biztosan tartották a játék irányítá­sát. A Traktor játékában semmi terv- szerűséget nem lehetett megállapíta­ni. A kapu előtt állandóan adogattak,, lövésre nem vállalkozott senki. A forduló utolsó mérkőzésén % MÁV együttese igazolta azon állítá­sunkat, hogy' ha a szezon közben egy kicsit vigyáztak volna, akkor mint * vidék legjobb csapata a táblázat elő­kelő 6. helyén végezhettek volna. Re­méljük, tanultak a tavaszi forduló vereségeinek okaiból és a jövőben jól felkészülve még sok kellemes percet szerezzenek majd a csabai szurko­lóknak, BÉKÉS MEGYEI NÉPÜJSAO Az MSZMP Békés megyei Bizottságának lapja. Szerkeszti a Szerkesztő bizottság; Kiadja a Békés megyei Lapkiadó Vállalat. T.: 10—21, Terjesztik a Békés megyei postahivatalok. Előfizetési díj egy hóra: 11. —Ft« Előfizethető a postahivataloknál és a kézbesítőknél. Szerkesztőség: Békéscsaba, József A. u. 4., I. em. T.: 22—96,. Békés megyei Nyomdaipari Vállalat, Békéscsaba. Felelős nyomdav.: Ketidra Gvörgv