Viharsarok népe, 1950. szeptember (6. évfolyam, 203-228. szám)

1950-09-12 / 212. szám

6 VIHARSAROK NÉPE Jól sikerülnek a földmű vessző ve these tok által rendeseit árubemutatók Földmüvesszövetkezetelnk megyeszerte árubemutatókat rendeznek. Mivel a be­mutatókon kizárólag minőségi áruk ke­idnek forgalomba, dolgozóink nagy ér- leklődéss-el figyelik lefolyásukat. Kondo­roson 31' ezer forint, Csabacsüdön 2? ezer forint, Nagyszénáson 13 ezer fo- int értékű forgalmat bonyolítottak lé textiláruból, műszaki kisgépekből, rádió­ból és egyéb cikkekből. Parasztságunk széleskörű érdeklődését bizonyítja- az is, könyvek mellett a marxista leninista ideológia könyveit is keresik. Az eddigi bemutatókon több mint 3500 forint ér­tékű könyvet adtak el. Csabacsüdön, Kondoroson ,és. Kunágötán orosz köny­vekét is kerestek. Főleg a szovjet nép történetét, szocialista fejlődését, kultú­ráját tárgyaló könyveket keresik. A kö­zeljövőben Eleken, Gádoroson, Béké­sen, Dobozon, Köröstarcsán és Oká- nyon lesz árubemutató. GYULAI MDP-HIR Szeptember 23-án elméleti pártnapot tartunk központi előadóval. BÉKÉSCSABAI MDP-HIR Az MOP városi pártbizottsága fel­hívja a propagandista elvtársak figyel­mét, hogy kedden este 0 órakor a vá­rosi párt bizottságon propagandaértekez- letet tart. Az elvtársak pontos megje­lenését kéri a Prop. Osztály. RÁDIÓ KEDD, SZEPTEMBER 12. Kossuth Rádió 5 Magyar és szovjet indulók. 5.20 Lapszemle, 5.30 Falurádió. 5.45 Női szemmel... 6.05 Vidám zene. 6.20 Zenés jiercek. 6.30 Szórakoztató szovjet mu­zsika, 6.45 Hírek. 7 Opcrarészlctek. 7.20 Magyar nóták. 7.40 Szórakoztató zen«. 7.55 Műsorismertetés. 8 Lapszemle. 8.1(t Hanglemez. 8.30 Műsorzárás- 11.30 Mozart: Esz-dur szerenád nyolc fúvós hangszerre- 12 Déli harangszó. Hírek. 12.15 Ifj. M agy ári Imre cigányzenekara játszik 13 Operett részletek. 13.30 Han­gos újság. 14 Hírek. 14.10 Könnyű dallamok. 15.15 Hírek szerbül. 15.30 Glinka: Szonáta. 15.50 Műsorismertetés. 15.53 Hanglemez. 16.10 Szovjet napok — szovjet emberek. 16.20 Iskolások rá­diója. 17 Hirek. 17.10 Arany János dalai. 17.30 Termelési hiradó. 18.05 Egy­kor és most. 18.40 Hirek németül. IQ Hangos újság. 19.30 Hegedűszólók. ln.40 Hirek szerbül. 20 Hirek. 20.15 -Szív küldi szívnek szívesen. 20.30 Hang­lemez. 20.40 Krasznodoni hősök. 22.10 Hirek. 22.15 Színes muzsika. 23 Ka­marazene. 23.45 Tánczene. 24 Hirek. Petőfi Rádió 5.30 MIIK-negyedóra. 5.45 Népzene- ».03 Termelési lapszemle- 0.13 Indulók. •.30 Magyar dalok. 6.45 jó reggelt, gyerekek! 7 Reggeli muzsika. 7.30 Hanglemezek. 7.45 Reggeli dalok'. 8 Hanglemezek. 8.30 Haydn: D-dur szim­fónia. 9 Hanglemezek. 9.40 Orosz ba­lettzene, 10 Hirek. 10.10 Gero Agnes TOldonkázik. 10.40 Magyar nóták. 1110 Tanglemez. 11.30 Műsorzárás. 15 Isko- tsok rádiója. 15.40 Hanglemezek. 16.10 üaráth Éva zongorázik. 16.30 Cigány­zene. 16.50 A Rádió énekkara énekel. 17.15 Miről ír az Élet és Tudomány. I7.30 Szovjet sporthiradó. 17.45 Dol­gozóknak a zenéről. IS. 15 Népszerű szovjet dalok. IS.30 Hirek szlovénül. 18.40 Offcrarészletek. 19 Tánczene. 19.40 Egy falu — egy nóta. 20 Cigányzene. 20.45 A jobboldali szociáldemokraták a gyar­mati elnyomás eszközei. 21 A MÄV- zenekar játszik. 21.40 Hirek franciául. 22 BaletLrészletek. 22.20 Mi történik a világgazdaságban. 22.35 Szív küldi szív­nek szívesen. 23 Hírek szerbül. 23.45 Hírek szlovénül. 24 Műsorzárás. FILLÉRES HIRDETÉSEK Filléres hirdetés hétköznap sza­vanként 40 fillér, vasárnap 60 fil­lér. A legkisebb hirdetési ár 10 szó ára. Kockahirdetés 1 hasáb 1 cm: hétköznap 15 forint, vasárnap 20 forint. A hirdetés ára levélben bé­lyegben is beküldhető a békéscsabai kiadóhivatalhoz. Elcserélném utcai szoba-konyhás laká­somat (mellékhelyiségekkel) hasonlóért, esetleg kisebb kétszobásért. Békéscsaba, VT. kerület, Puskin-tér ló. szám, (volt Berthóty-tér). (x) Autó Opel-Super jókarban eladó. Bé­kés, Csabai-ut 23. Egy vas tagkerek ü 100-as Csepel mo­torkerékpár eladó. Békés, IV., Magyar­utca 30. VIHARSAROK NEPE békésmegyei munkás- és parasztujság Felelős szerkesztő: Varga Dezső Felelős kiadó: Zsidi Gyula Szerkesztőség: Békéscsaba, Szent István-tér 14. Kiadóhivatal: Békésc&aba, Szent István-tér IS. Telefon: szerk.: 22-83, kiadóhiv.: 21-76. Békési Nyomda, Békéscsaba, Felelős nyómdarezKŐ: Botyánsrky Pál. HÍREK- IDŐJÁRÁS. Mérsékelt nyugati, északnyugati szél, felhőátvonulások, né­hány helyen kisebb eső lehet. A hőmér­séklet fokozatosan tovább emelkedik. — GYULÁN ünnepélyes keretek kö­zött kezdik meg a gyermekek részére folyó hó 17-én a film-matinét. Az első előadás 17-én, délelőtt lo órakor lesz a Petőfi Mozgóban. Az előadáson a szülök is résztvebetnek. Belépődíj 70 fillér. 'Szeptember 17-ét követő időben mindén vasárnap délelőtt lesz a gyermekek ré­szére matiné.- GYöGYSZERTáRSZOLGáLAT. Békéscsabán ezen a héten a Varga— Thőresz és a »Sas« (volt Réthy) gyógy­szertár tart éjjeli szolgálatot.- GYÖGYSZERTÁRSZOLGÁLAT. Békésen ezen a héten a »Sas« gyógy­szertár tart éjjeli szolgálatot, — A BÉKÉSCSABAI földmiivesszo­vetkezet felhívja a dolgozó parasztság figyelmét, hogy megindult a búza és ősziárpa csereakció. Szokványminőségü búzát minőségi búzára, tavasziárpát őszi- árpára cserélünk. Előjegyzés végett je­lentkezni lehet még e hó 15-éig a csa­bai szövetkezetnél. (x) — GYöGYSZERTáRSZOLGáLAT. Orosházán ezen a héten a »Fehér kí­gyó« (volt Telkessy) gyógyszertár tart éjjeli szolgálatot. MOZI KORZÓ MOZGÓ, Orosháza. Szép- tember 12-ig: »El a kezekkel KoreárólI« SZABADSÁG MOZGÓ, Békéscsaba. Szeptember 13-ig: »Reszket a föld.« Egy szovjet orvos és családjának tör­ténete a náci megszállás alatt. Kez­dés hétköznap fél 7 és fél 9 órakor, vasár- és ünnepnapon fél 5, fél 7 és fél 9 órakor. APOLLÓ MOZGÓ, Békéscsaba. Szep­tember 13-ig: »Tengerész leánya.« Vi­dám, szovjet vígjáték. Kezdés hétköz­nap 6- és S órakor, vasár- és ünnep­nap A, 6 és 8 órakor. APOLLÓ MOZGÓ, Orosháza. Tel.: 9. Szeptember 14-ig: »Legény a tajgáról,« Szovjet filmvigjáték egy sziahánovista aranyásóról. TÁNCSICS MOZGÓ, Szarvas. Szep­tember 14-ig: »Barátságos mérkőzés.« vCirkusz.« Szovjet film! PETŐFI MOZGÓ, Gyula. Szeptem­ber 13-ig: dokument műsor. Ázsia asz szonyai a békéért, Szabadságunk szüle­tésnapja, Hortobágy, Diótörő, Üveg- háború. * II. ÚSZÁS Vasárnap délelőtt a »Diana« uszodá­ban, Orosházán rendezte az OS/.MTK úszószakosztálya az alapfoka uszóver- senyt a MUSz megbízásából. Kedvező időjárás mellett örvendetes volt látni a hatalmas gyermek- és felnőtt sereget, iakik a versenyen részt óhajtottak venni. A versenyen kb 200 diák és diáklány vett részt, akik nagy lelkesedéssel vet­etek részt a versenyen. Eredmények: I. korcsoport 33/1/3 m úszás: 1. Dén Sándor 27.4, 2. Gróf , László 27.5, 3. Dénes Mihály 28 mp. 33/1/3 m lcányuszás: 1. Ravasz Zsu­zsa 40, 2. Garamvölgyi Ilona 40.4, 3. Bakos Éva 40.8 mp. II. korcsoport 33/1/3 m úszás 1 Dan- csó Pál 22.5, 2. Gönczi Péter 24, 3. Kriska László 26.5 mp. A IIL korcsoport (pedagógus-vei seny) 66/2/3 m gyorsuszás: 1. Glózik Pál 49.7, 2. Farkas Károly 54.6, 3. Ko­vács ik Gábor 1.04 p. 66/2/3 m mellúszás: 1. Imreházi Ká­roly 1.06.1, 2. Koyácsik Gábor 1.06.6, 3. Glózik Pál 1.10 p. 60/2/3 hátuszás: 1. Kovácsik Gábor 1.09.4, 2. Pribojszki Mihály 115.2. 66/2/3 női mellúszás: 1. Szalai Lujza 1.31.2, 2. Szabó Piroska 1-42 p. Dicsérendő a pedagógusok nagy aka­rása az uszósport terén is, mellyel szép példát mutattak az ifjúságnak, akik lelkes hajrázással biztatták tanáraikat. Reméljük, hogy ez az egészséges sport- irány tovább fog fejlődni Orosházán más sportágakban js, hogy megyénk sportját ezzel is emelhessük. Ceglédi Cegléd. Cegléd: Gyér — Ecseki, Várhegyi, Darányi — Bujáki IV., (Buják} III.) Baranyai —: Vass, Elekes, Fodor, Mar­ton, Pintér. BSzSE: Csepregi — Perlaki, Cikkely, Adámi — Weiner, Kokavecz — Hra- bovszkl (Schvertner), Griecs, Mada­rász, Cser vénák, Szák. Ideális labdarugó időben és nagy­szerű pályán kezdődik a mérkőzés. A ceglédi csapat már az első percekben nagy iramban támad, de a csabai vé­delem a kitűnő Perlaki -és Czikkely vezérletével minden támadást fölényesen ver vissza. A csabai csatársor is lábra* kap és több támadást vezet, azonban a kemény ceglédi védelem jól rombol. A 20. percben esik az első gól, amikor Csala játékvezető egy súlyos hibával vezetéshez juttatja a hazai csapatot, SPORT Vasutas—BSsSE NB. IL bajnoki. 2500 néző. Vezette: mert jó ölméteres lésről engedi el a ceglédi csatárt, aki nagy gólt rúg Csep- regi kapujába. A gól után a csabai csapat nem törik, le, hanem támad és harcol az egyenlítésért, ami sikerül is Cservenák révén. A 40. percben Ma­darászt a 16-oson belül felvágják. A játékvezető először habozás nélkül meg­adja a 11-est, azonban a ceglédi játé­kosok reklamálására mégis odamegy a hazai partjelzőhöz, akinek bemondása alapján visszavonja va büntetőt. A második félidőben a BSzSE-nél cserét eszközölnek, Hrabovszki helyett Schweriner játszik. A mérkőzés nem szép, de a küzdelem igen nagy, főleg •a csabai védelem van nagy munkában, mert Cegléd többet támad, de gólt nem tud a nagyszerűen játszó csabai védelemnek rúgni. A csabai csatársor is próbálkozik, főleg Szák és Madarász révén, azonban a kíméletlenül játszó 1:1 (1:1) Csala. ceglédi védelem szinte megfélemlíti & csabai csatárokat. A hátralévő idő in­kább a BSzSE-védelem és a ceglédi csatárok küzdelmével ér véget. Bírálat: Az eredmény a játék alap­ján reális, azonban ha Csala játékveze­tőt a közönség és a ceglédi játékosok nem befolyásolják, akkor a csabai fiuk győzelemmel jöhettek volna le. a pá­lyáról. Egyénileg Csepregi nagyszerűen védett, a kapott gólról nem tehet. A hátvédhármas remekül játszott, egy ár­nyalattal Perlaki emelkedett ki társai közül. A két szélsőfedezel sokat doK^ gozott, de inkább a védelemben nyuj- . toltak nagy teljesítményt. A csatársor mezőnyben elég jól játszott, azonban kapu előtt sok hibát vétett. Csala játékvezető két súlyos hibát vétett, amikor a ceglédi lesgólt meg­adta és a BSzSE javára megadott büntetőt visszavonta. Orosháza—Békés 9:1 (3:1) Orosháza, NÖ. HL bajnoki. Vezette: Vozár. OS/.MTK: Baranyai (Bereczki) ■ Tóth, Szendi, Pál (Csonka) — Kovács, Szimonidesz — Dunák, Gazsó, Magna, Hegedűs, Bozó. Békés: Tornán — Szűcs, Hőgve, Csávás — Barabás II., Soós — Bara­bás I., Perdi, Rácz, Vodilla, S/.ücs. A mérkőzés ismét orosházi idegeket ülőnek indult, mert, bár honi táma­dások futnak az első percekben, az 5. percben Szűcs, a békési balszélső üre­sen hagyva elszalad és jó beadását Perdi gólba fejeli, 1:0. Az OSzMTK támadásba indul a gól után, beszorítja a vendégeket és a 12. percben Bozó Szarvas: Tusják — Jampik, Szna- gyik, Gulyás —> Devecser, Podma- niczki — Bodnár, Kovács, Sebő, Ke­rekes, Károlyi. B. Vasutas: Hodroga — Unvatinszki, Kolarovszkí, Kiszely — Vadász, Kozma — Bartyik, Bognár, Virág (Bócsik/, Adámi, Rácz. A csabai csapat Uhrin és I.aezó I. nélkül két tartalékkal kezdi meg a játékot. A szarvasi csapatnál Kerekes a sérült, azonban ő vállalja a játé­kot. Mindjárt az első percben már nagy az iram. Hol az egyik kapu vau veszélyben, hol a másik. Azonban a védelmek mindkét oldalon remekül ját­szanak. A 15. percben Kerekes sérü­lése kiújul és elhagyja a játékteret, helyette cserejátékos áll a halszélre és Károlyi lesz a középcsatár. Változatos küzdelem után, a 23. percben Szarvas megszerzi a vezetést, amikor Károlyi egy 25 méteres szabadrúgást ritkán látott hatalmas lövéssel a csabai ka­puba bombáz. A gól után inkább a csabai csapat t.ámad, de kapu előtt nem boldogulnak a Vasutas csatárok és igy az első félidőben nem változik az eredmény. A második félidőben még nagyobb iramban kezdődik a játék, a csabai csapat fölénybe kerül, de a szarvasi védelem Sznagyikkal az élen nagysze­rűen játszik. A 15. percben a csabaiak cserét eszközölnek, Bartyik helyett Vi­rág lesz a jobbszélső és az ő helyét Kelenföld: Kiss — Szalai, Sólyom, Jeczó — Kákái, Konrad — Polgár, Bérces, Csurgó, Berendi, ördög, tart.: Gáspár, Malélári. Gyula: Puskás — Nagy, Szegedi, Hack — Gabiik, Juhász É. Nagy, Krizsán, Varga, Sütő, Orovecz, tart.: Vasvári, Bemet. Gyulának kedvez a szerencse s a vendégek kerülnek nappal szembe. Nagy GySzSE nyomás közben két szögletet is érnek el, majd Varga fut be középre lövése a kapus keze közt jut hálóba, 0:1. Óriási küzdelem folyik. A vendégek védelme jól hárít, Kissnek nagy része volt abban, hogy kapujába a félidő vé­géig nem esett több gól. Hatalmas irammal kezdődik a má­sodik félidő. Most a vendégeknek jön ki a.lépés: Csurgó mintegy 40 méteres rúgása akad a jobb sarokba. Puskás nem mozdult a labdáért, mert úgy látta, hogy mellé megy, 1:1. A 9. percben a félpályán rést tör a labda percben Bozó lefut egészen az alapvo­nalig, magas beadását az újonc Gazsó jó lövéssel emeli a kapu felső sarkába, 2:1. A 32. percben Dimák beadását Bozó meglövi és egy védőn irányt változtatva jut a hálóba, 3:1. Nyo­masztó fölényben van az OSzMTK, Békés tulkeményen játszik, sok ellene h büntető és csak a 38. percben lö fölé tiszta helyzetben egy békési táma­dásnál Rácz. A 40. percben az orosházi csapatban meg rúgják Hegedűst, per­cekre. kiáll. Fordulás után ismét beszorulnak a vendégek, már az első percben Dimák a pihent Bácsik foglalja el. Csere után a Vasutas támad, Virág tör ki a szé­len, de szabálytalanul szerelik az alap­vonal közelében. A megítélt szabad­rúgást Vadász ivelí be remekül a ha­tosra és a jól érkező Rácz szép fejes­sel megszerzi csapatának' az egyenlő lést. Az egyenlítés után mezőnyjáték alakul ki, már úgy látszik marad az eredmény, amikor a 4L percben Deve­cser nagyszerűen iveit szabadrúgását az előr-ehuzódó Sznagyik remekül fejeli a léc alá. A közönség azt hiszi, hogy ezzel a góllal eldőlt a mérkőzés sorsa, azonban a csabai csapat nem adja fel a küzdelmet, fergeteges támadást indít a szarvasi kapu ellen és a következő percben ki is egyenlít, egy kavarodás után. Bócsik szemfüles góljával. Sőt a győzelmet is majdnem megszerzi, mert a 45. percben Bócsik egyedül tör ka­pura és lő, a lövés be is megy, de a játékvezető, nyig a labda a levegőben száll, beiefuj a sípjába és a mérkőzés végét jelzi. Bírálat: Az eredmény hízelgő Szarvasra, mert a csabai csapatnak több gólhelyzete volt, mégis a végén örül­het az egyik pontnak. Egyénileg a szarvasi csapatból a védelem és Ká­rolyi játszott kiemelkedően. A csabai .csapatban a tartalékok nagyszeücn be­váltak, rajtuk kívül még Kiszely, Kozma és a belső hármas dicsérhető. Yranka játékvezető sorsdöntő hibát a védelmen, de a center és a balszélső másfélméteres lesen fut s Polgár nyu­godtan lőhette meg a vezető gólt. Ezután a vendégek teljes védelemre szorulnak Gyula nyomása ajatty Varga ad Sütőnek az ötösre, akinek lövését Kiss a kapuból kaparja ki, majd Vas­vári lövését fogja Kiss. Egymásután három szögletet rug a GySzSE, A má­sodiknál kézzel ment a jobb hátvéd, de a játékvezető sípja néma marad. A 25. perc «tán jön fel a pesti csapat, Szegedi elvét, a jobbszélső kisiklik s védheletlent lő, 3:1. Utána újra hazai támadások mennek. É. Nagy beadását Orovecz kapásból befejeli, 3:2. Még egy szögletet ér el Gyula. A GySzSE végig támadta a mér-, kőzést, de a jól védő Kiss és egy-két gyengén mozgó hazai csatát miatt ér­tek el kevesebb gólt. A vereséget nem érdemelték meg. A játékvezető gólokat és egy 11-est nem adott meg, viszont lest nézett el. a hálóba a labdát, 4:1. Ezután Bozó lő fölé tiszta helyzetben, majd a lü. percben Dimák rúg sarkot és az előre - ment Szendi a berugást laposan lövi a hálóba, 5:1. A 14. percben Rácz fel­löki Gazsót a büntetőn belül, a 11-est Gazsó kapufának lövi. A 13. percbeü Hegedűst az OSzMTK-ból, maid Rá- ezot Békésből kiállítják durva játékuk­ért; A 27. percben kapuélőt ti kava­rodásnál Gazsó 6:1-re szaporítja a gó­lokat, A 30. percben Magna kiszökik és 7:1. Közben Pál helvett Cső; Baranyai helyett Bereczki áll be. A percben Dimák pöccenti a kapus ori’Sfc'* elöl a kapuba a labdát. 8:1 és a 40. percben Magna beállítja a végered­ményt, 9:1. Az orosházi csapat ezúttal magára talált, bár az első percekben bekapott gólnál a védelem ludas volt. A hát­védpár játéka kívánnivalót hagy, Szendi lassan jött bele, de^aztán végig biztos volt. A fedezetek közül feltűnő jó volt Kovács, de nem . rft^adt el Szimonidesz sem. A csatársor fiatalítása teljes és örvendetes sikerrel járt, mert a két öregebb róka: Bozó és Dimák beadásait a két összekötő: Hegedűs és Gazsó jól játszotta tovább a gyors és jól fejelő Magnának és az ered mény nem maradhatott el. Ila Hege­dűs nem ragadtatja el magéit és bent­marad, az eredmény 3—4 góllal több. Magna középcsatár játéka meglepetés volt, feladatát nagyon jól látta el. Békés csapata egyénileg jó jár sokból áll, de a honi csapat nagy j rutinja vagdalódzást, sőt dürvaságb nr hajló játékot váltott lei belőlük. ! -■ jobbjaik: Szűcs, Csávás, a két T bás, Perdi és Szűcs. Vozár biztosan vezetett, de a dégéknek a kemény játékból " s<>\ megengedett. Orosháza—Kondoros 5:0 (4:0) Ifjúsági bajnoki; Vezette: Hámori. Az orosházi ifik. biztosan győznek. Gól- lövők: Szokodi 2, Berta II. 2, Berta I. TtiZÉP Békéscsaba—Magasépítők Orosháza 4:3 (2:2) Előkészítő bajnoki. Vezette: Kardos. Góllövők: Szúnyog 2, Palotai,' Kir­chner, illetve Nagy, Cziráki és öngól. Medgvescgyháza—Szeghalom 3:2 (2:0) Vezette: Csiki. Hatalmas fölénnyel megérdemelten győzött a minden ré­szében jobb Madgyesegyháza. Góllö­vök: Németh 2, Tokai 1. Jók: Zubán, a mezőny legjobbja. Reszelő, Német, illetve a centerhalf. Csiki jól vezetet^. Totó-eredmények Beérkezett 134.061 darab kéthasábos- nak megfelelő tippszelvény. 12 találatom nem érkezett be. 11 találatot 27-en értek el, egyenként kb. 2480 forintot nyertek, 10 találatot 369-en értek el, egy-égy-, nyertes szelvényre körülbelül 180 forint ’> jut. 9 találatos szelvények száma . 2'99) darab, körülbelül 30 forintot kapnak % nyertesek. FELHÍVÁS A Közalkalmazottak gyulai sgkkör* ás a gyulai KIOSz sakkor közös rende­zésben kiírja Gyula város 1950. év» egyéni sakkbajnokságát, szeptember 20-k kezdettel, melyre minden helybeli sakk- barátot szeretettel meghív, A verseny­feltételek megtudhatók a két sakkor vezetőségénél. Versenybizottság. „ ugrálós lövéssel egyenlít, 1:1. A 25. jól ad be és Magna csukafejessei küldi Szarvas—B. Vasutas 2:2 (1:0) Szarvas, NB. III. bajnoki. Vezette: Vranka. nem vétett. Kelenföldi Textil (GSE)-GySsSE 3:2 (0:1) Gyula. NB. II. bajnoki. Vezette: Darócit. Góllövftk: Csurgó, Polgár, Bérces, illetve: Varga, Orovecz.