Bácsmegyei Napló, 1926. február (27. évfolyam, 31-58. szám)

1926-02-01 / 31. szám

4. oldal. HÍREK • na — A szuboticai városi orvosok véglegesiiégc. A szuboticai városi tiszti orvosok : ár. Pavkovics Milutin föorvo vezetésével felkeresték Gyorgyevics Dragoszláv főispánt, akit kértek, hogy tegyen lépéseket a közegészségügyi mi­nisztériumban aziránt, hogy a városi tiszti orvosokat véglegesítsék állásukban. Az orvosok kérésüket írásban is átnyúj­tották Gyorgyevics főispánnak, aki megígérte, hogy ügyükben eljár a köz­egészségügyi minisztériumban. — T z a nqvisad: setyenigyárban. Noviszadról jelentik: Vasárnap hajnal­ban a selyemgyár telepén szolgálatot teljesítő Novákovicr Vitomir éjjeli őr észrevette, hogy a fonoda tetőzete füs­tök. Nyomban jelentést tett a pelyenr­­gyári igazgatónak, aki telefonon értesí­teni akarta a tüzérséget, de a telefon központ harminc percig nem jelentke­zett, úgy, hogy az igazgató kénytelen volt fiát küldeni a város szélén levő selyemgyárból a tűzoltóságért. Miután igy a tiizőrség tudomást szerzett a tűz­ről, Polit György parancsnok vezetésé­vel nyomban kivonult a selyemgyárhoz, de akkor már a tetőzet nagy része lán­gokban állott és attól lehetett tartani, hogy a nagy szélben a tűz . átterjed a többi épületekre is. A tűzoltóság- két és fél órai megfeszített munka árán a tűz tovaterjedését megakadályozta. A kár meghaladja a háromszázezer dinárt. — Tömeges áttérések a nagy egy­házi adok miatt. Zágrábból jelentik: Vis szigetén tovább terjed a pravoszláv egyház térhódítása. A római katolikus lakosság nem bírja ki a roppant • nagy egyházi adókat és emiatt napirenden vannak az áttérések. Legutóbb kétszáz római katolikus egyén tért át a pra­voszláv hitre. Hir szerint újabb ötszáz ember kérte felvételét a görögkeleti egyházba. — Gázrobbanás romba döntött egy francia árocsarnokot. Parisból jelen­tik : Montpellierben egy nagy áruház­ban óriási gázrobbanás történt és az egész épölel bedőlt. Szerencsére a ka­tasztrófa a déli órákban következett be, amikor minden alkalmazott ebédre ment laza és igy történt, hogy csak a portás veszett oda, akit a beomlott falak el­temettek. — Btasaryk márciusban Görögor­szágba utazik. Prágából jelentik: — Masaryk elnök az idén márciusban megy délvidéki útjára, Görögországba. — A kobi dómot pusztulás fenye­geti. Berlinből jelentik: Miután az ál­lami biztosoknak a kölni dómban vég­zett szemléje megállapította, hogy a sok kénsavas savakat tartalmazó városi at­moszféra hatása alatt a pusztulás a dóm legfontosabb részeiben gyorsan terjed, haladéktalanul megtették a szükséges lé­­pézeket a? eddigi kereteken belül a dóm javítási munkálatainak lényeges megerő­sítésére és gyorsítására. — Ipariskolai kiállítás Sztaribeekéjén. Sztáribecscjröl jelentik: A sztáribecseji '•fői Ipariskola és az Iparos Nöcgylet ve­zetősége február 12-én a Centrai-kávé­­)n»z helyiségeiben az ipariskola növeii­­öékeitfek munkáiból kiállítást rendez. — Lesiippedt egy hegy. Frankfurt­ból jelentik: Brückenau mellett a Dres­­tcls hegy lesüllyedt és Haghofhoz mérve SO méterrel mélyebbre jutott. A lakos­ság rémülten menekült a házakból, mert a hegysüppedést nagy dübörgés kísérte s mindenki azt hitte, hogy földrengés van. Geológusok mentek ki Brücke­­nauba és kutatják a hegysüllyedés okát. — Xalíureloadás Sztaribecsejen. Szía­­rthecssjről jelentik: A Magyar Népkor, kiüíurszakosztálya • sorozatos előadáso­kat rendez. Az első knlturelöadást Pet­rányi apát-plébános a darwinizmusról és u majome’nróletről tartja. BÄCSMEGYEf NAPLÓ 19 b. február 1. — Harc az analfabétizmus ellen. A szuboticai tanügyi hatóságok vezetői szombaton konferenciát tartottak, ame­lyen bizottságot választottak az analfa­betizmus elleni küzdelemre. A bizottság valamennyi tagja lett valamennyi kö­zépiskolai tanár és az elemi iskolai ta­nítók. Beválasztották a bizottság tagjai közé az iskolaszék valamennyi tagját és még sokakat. A több mint négyszáz tagot számláló bizottság a legközelebbi napokban együttes ülést tart. amelyen megválasztják a kerületi albizottságokat és részletes progranmtot fognak kidol­gozni* 1 2 3 * 5 6 7 az analfabetizmus letörésére. — BányászszerencséHenség-. für miughambó! jelentik: A legutóbbi nagy bányaszerencsétlenségnél 27 ember vesz tette életét. — Ha a csempész nem fizet, bőr tönbe csukják. Splitböl jelentik: A spiiti rendőrség letartóztatta Goiuhovszki István susaki kereskedőt, akit csempé­szésért nemrégen félmillió dinár pénz büntetésre ítéltek. Goiuhovszki a fizetés elől megszökött és épen akkor akadt rá a rendőrség, amikor jegyet váltott egy Amerikába induló hajóra. Erős csendőr! fedezettel Zagrcbba szállították. — A SAND elitbálja ma este lesz a Bárány-szálló termeiben. A rendezőgár­da érdekes meglepetéseket készít elő a bál közönségének. Az estély az idei far­sang legsikerültebb bálja lesz. — Szimultán verseny a szuboticai sakk-klubban. Nikifor Sándor vasárnap este a szuboticai sakkörben szimultán előadást tartott. A versenyen a kor legjobb játékosai veitek részt. Huszon­hat játszmából húszat nyert Nikifor. Két játszma remis lett. A négy játszmát Dobroszed, Kolm Zoltán, Buliovics és Lang Z. nyerték. Remis lett Schreiber László és Vig Zsigraond Lajos játsz­mája. A nyerők értékes sakkönyvet kaptak. — Hetvenhétezerrel több a nő, mint a férfi. Budapestről jelentik: A decem­beri népszámlálás eredményét most állí­tották össze. Eszerint Budapest népessége 960.535 lélek, 31.539-el több, mint 1920-ban. A gyarapodás százalékban 3.4. A tényleges lakosság december elsején 949.994. A férfiak. száma 436.200,' a nőké 513.794, 77595-ei több nő van Budapesten, mint férfi. A munkanélküliek száma az összeírás szerint 17.749. Meghívó A Csantaviri Keresztény Fogyasztási Szövetkezet 1926. évi február hó 2-án délután 1 óra­kor néhai Kiss Béla iskolájában tartja XXVH-ik évi rendes közgyűlését melyre a tagok tisztelettel meghivatnak. Tárgyak: 1. Elnöki jelentés az 1925. évi műkö­désről és üzleti eredményről. 2. Felügyelő-bizottság véleményes je­lentése az 1925. évi forgalmi vagyon és 'mérleg-számlákról. 3. A számadó tisztikar felmentése. ■4. Nyereség feletti határozat. 5. Felügyelő-bizottsági tagok válasz­tása. 6. Egyéb indítványok tárgyalása, ha az a közgyűlés határnapja előtt, legké­sőbb 8 nappal szóval vagy írásban be­jelentetett. 7. Jegyzőkönyv hitelesítésére két rész­vényes kiküldése. Kelt Csantavi-ren, 1926. év január hó 7-én tartott Keresztény Fogyasztási Szövetkezet igazgatóságának és felügye­lő bizottságának együttes üléséből. Tóth [‘éter Hugi Síit kavics Kálmán szöv: jegyző. elnök. Ezen veszteség-nyereség mérleg-kimu­tatás a közgyűlést megelőző nyolc na­pon át az üzletben kifiiggesztetik. SPORT Beográdi Sport Club—Jugoszlávia 2:2 (0:0) Beogradból jelentik: A beográdi iut­­ballderbyi, a két vezető fővárosi csa­pat találkozását nagy közönség nézte végig a Sport Klub pályáján. A két csa­pat a következő felállításban «szerepelt: BSK: Gligorics — Mitrovics, Rodln --- Arszenovics, Marlnkovics, Gyorgye­vics — Beck, Marjanovics, Perel, Rttszi­­movies. Jugoslavia: Nemes — Ivkovics, To-' dorovtes — Mladenovics, Petrovics, Po­­povics — Csulics, jovanövics, Luburics, Pét kavics, Szekulics. A mérkőzést Jokszics bíró vezette. A Jugoszlávia választ és a szél se­gítségével erős támadásba kezd. A jobb­oldal már az első percben a BSK kapu­ja elé jut, de Rodin biztosan szerel. A jugoszlávija meg-nregujuló támadásai a tizedik percben komért eredményeznek, de a középre rugót labdát a belsők nem tudják kihasználni. Öt perc múlva újabb korner a BSK ellen, de a Jugoszlávija jobbszelsője aut-ot rúg. Ezután Pétkovics veszi át a bajnokcsapat támadásában a kezdeményező szerepet, de a labdái részben a nagy sárba fulladnak bele, részben a fenomenálisan védő Gligoro­­vics zsákmányai lesznek. A 25-ik perctől kezdve a BSK veszi át a támadást, de csatársora különösen a kapu előtt bizonytalan és két gyenge lövést Nemes könnyen tesz ártalmatlan ná. Tíz percig tart a BSK felvonulása, ezután ismét a bajnokcsapat támad, de Pétkovics két éles lövését üligoroviics védi. A félidő a Sport Klub támadásá­val ér véget. Szünet után, a BSK játszik széllel és állandó fölénybe kerül. Már az ötödik SzAND—0SK Vojvodina 3:2 (2:1) Noviszadról jelentik: A szuboticai SAND vasárnap Noviszádon vendégsze­repelt. Dacára a korai szezonnak, a -nö­­viszádi közönség nagy érdeklődéssel várta a szuboticai csapat szereplését mert a reorganizált SAND-csatársort ki­tűnő hir előzte meg. Csaknem ezer iö nyl közönség -nézte végig a -mérkőzést, amely lényegében megfelelt a várako­zásnak. Végig , erős iramú volt > a -játék menete és gyakran durvaságig -fokozó­dott az iram, mindamellett mindkét csá pat igyekezett szép kombinációkat pro dukálni. Ez sok tekintetben jobban si­került a VojvodináaáJf, míg a vendég­csapat csatársora főként gyorsaságával, Horváth, Kovács és Ördög pedig egyéni kvalitásaikkal tűntek ki. Az első gólt Horváth révén a szuboti­cai csapat rúgta, majd a Vojvodina a 15-ik percben Sevics góljával egyenlít. Ezután ismét SAND-gól következik: Néniedi kidolgozott labdáját újból •■Hor­váth juttatta rendelkezési helyére. Vál­tozatos mezőnyjáték , következett ez­után, az OSKV sokszor veszélyesen tá­madott. de nem sikerült a SAND-védel­­niet áttörnie. A második félidőben hevesebb left az iram. A Vojvodina Petrovics révén ki­egyenlít, amire hatalmas küzdelem in­dult a győzelemért. A Vojvodina volt a többet támadó fél, de a SAND állóképe­sebbnek bizonyult és a játék vége felé indított heves ostroma a 44-ik percben eredményt' Között:' - Kovács gólja meg­hozta a győzelmet a SAND-nak. . , A mérkőzést Zsivánovics bíró (Novi­sz ad) jó! vezette. Bizalmatlanságot -szavaztak , a zágrebi újszövetség vezetőségének. Zagrebböl jelentik: A zagrebi íotbalszövetség va­sárnap rendkívüli közgyűlést tartott. percben fenyegeti a Jugoszláviát a. gól. Marjánovics élesen lő és Nemes a ka­puból halássza ki a labdát, a bíró azon­ban nem ítéli meg a gólt. A BSK bal­szárnya sorozatos támadásokat vezet. A T2-ik percben Perel három méterről véd hét etlen gólt mg. A Sport Klub kö­zönsége frenetikus tapssal üdvözli a gólt, de az öröm korainak bizonyul,’ mert a Jugoszlávija njból lendületbe jön, heves tempót diktál és a BSK half­­s'ora c'sak nehéz munkával tudja kapujá­tól távoltarani az elleneidet. Csaknem­­negyedóráig tart a Jugoszlávia-föény, de u 35-ik percben már Nemesnek van alkalma két kritikus labdát védeni. Vál­tozatos mezőnyjáték következik most és a 10-ili percben Jovanovics Rodin hi­bájából cgyenlit (1:1). Kezdés után rövid mezőnyjáték, majd a bajnokcsapat csatársora lerohan és- Csutícs beadását Jovanovics góllá érté­ke siti (1:2). Gól után a BSK ellentámadásba megy,, a csatársor akcióját, a 44-ik percben ,lfko\ics faultja megakasztja, ugyanis el- Gáncsolja kiszökni készülő Perel-1, Imire ,a bíró tizennyolcasról szabadru­­jgást ítél. A büntetőt Perel gólba lövi (2:2). A mérkőzés nagyjában egyenrangú ellenfelek küzdelme volt, A BSK azon­ban némileg jobb an ak mutatkozott el­­dníelénél. Különösen jó veit a halíson-a és Gligorovics kapus, mis a csatársor­ból Perel tűnt ki. A Jugoszlávija legjobb emberei a két szélső volt. A halfsora szintén formában van. A csatársorból kitűnt még Pétkovics. amely viharos lefolyású vojt. A közgyű­lés hosszas Vita után végül megtagadta a fcimentvény megadását a vezetőségtől, amely ellen vizsgálatot indítanak. Ez­­j után uj vezetőséget választott. Elnök lett: Skulje (Concordia), alelnök: Gru­­bisics (Grafika), első-titkár: Brcsics (Sparta), másod-titkár: Jirácsek (Szá­va), péutárnok: Egri (Száva). A sztaribeeseji Soko uj pályája. Szta- 1 «becseiről -jelentik: A Soko sportegylet ; a vas.utmclfctti sporttelepét a tavasz,­­I szál meginduló építkezések miatt kény­telen volt elhagyni. A községi tanács az uj sporttelep helyét a Tisza-parti liget­ben jelölte ki. Elmaradtak a jugoszláviai országos korcsolya-versenyek. Ljubljanából je­lentik: Vasárnap kellett volna Ljublja­nában megtartani az országos korcso­lyaversenyt, azonban az időjárás eny­hülése következtében elromlott a ver­senypálya. A versenyeket kedden fog­ják megtartani —• lm az időjárás meg­engedi. — A jugoszláviai téli-sportszövetsc; versenye. Zagrebböl jelentik: A jugo­szláv. téli sportszövetség rendezésében február 7-ikén. kezdődnek meg Grc­­moska-Gorában a bajnoki siversenyek, amelyeknek védnökei Trifunovics had­ügyminiszter és dr. Krajacs kereskede­lemügyi miniszter. ZAGREB: Admira (Bécs)—Gradjunski 8:3 (4:1). A zágrebi csapat súlyos veresége főkén annak tulajdonítható, hogy védelmé: tartalékjátékosok látták cl. Sem Milo : csics kapus, sem pedig Daszovics és Po­­lics hátvédek nem játszottuk. A bécsiek amellett pompás játékot mutattak és mindvégig kezükben tartották a mér­kőzés sorsát. Grudjanski 11.—Zagreb SK 15:2. Hask—Uskok 6:2. ■U dr FENYVES FERENC Suhotica Nvoi Nyomatott a kiaáótt'ündwws Minerva r.-l.-uál. Felelős Piád»- h'PNVVFA l.AIfíS Stihnrira