Petőfi Népe, 1972. augusztus (27. évfolyam, 179-205. szám)

1972-08-29 / 203. szám

A szovjet csapat győzött as Aranyhomok Kupában Harmincnégy gól a 4. fordulóban Kosárlabdában is meg­kezdték a csapatok a fel­készülést a bajnokság őszi fordulójára. Az első je­lentősebb mérkőzéssoro­zatra már az elmúlt hét végén sor került. A kato­nai teremben rendezték meg pénteken, szombaton és vasárnap az Aranyho­mok Kupa férfi nemzet­közi kosárlabdatornát, s ennek keretében ünne­pelték meg a kecskeméti kosrálabdasport megala­kulásának 25 éves évfor­dulóját. A nemzetközi kosárlab­datorna pénteken és szom­baton a csoportokon belü­li elődöntőkkel kezdődött és az alábbi eredmények születtek: I. csoport: Kecskeméti Petőfi—SZEOL 85:70 (37:31), Bácska Topolya Egység—SZEOL 61:57 (31:24), Kecskeméti Petőfi —Bácska Topolya Egység 95:66 (43:30). A csoport végeredmé­nye: 1. K. Petőfi, 2. Bács­ka Topolya Egység, 3. SZEOL. II. csoport: Pécsi VSK— Bajai Vízügy 74:72 (36:36), Szovjet katonai válogatott —Bajai Vízügy 100:82 (54:42), Szovjet katonai válogatott—Pécsi VSK 90:70 (54:42). A csoport végeredménye: 1. Szovjet katonai váloga­tott, 2. Pécsi VSK, 3. Ba­jai Vízügy. Vasárnap déféíőtt a cso­portok azonos helyezettjei a végső sorrendért játszót1 tak döntő mérkőzéseket. Eredmények: 5—6. helyért: Bajai Víz­ügy—SZEOL 94:51 (41:25). A bajai NB Il-es csapat kitűnő játékkal győzött' az NB I-es csapat ellen. 3—4. helyért: Pécsi VSK —Bácska Topolya Egység 110:88 (52:37). 1—2. helyért: Szovjet ka­tonai válogatott—Kecske­méti Petőfi 94:77 (49:40). A kupa védője tehát az idén is biztosan szerezte meg az első helyet. Az Aranyhomok Kupa férfi nemzetközi torna végeredménye: 1- Szovjet katonai válogatott, 2. Kecskeméti Petőfi, 3. Pé­csi VSK, 4. Bácska Topo­lya Egység, 5. Bajai Víz­ügy, 6. SZEOL. A torna legjobb dobói: Pálvölgyi (PVSK) 73, Za­harov (Szovjet kát. vál.) 69, Bovánovics (Bajai Víz­ügy) 68, Farkas (K. Pető­fi 67. A torna legjobb játékosa címet Kovács Tamás, a Kecskeméti Petőfi játéko­sa kapta. A kecskeméti kosárlab­dasport 25 éves jubileuma alkalmából szombaton ba­rátságos mérkőzést ját­szott Kecskemét és Kis­kunfélegyháza öregfiúk csapata. Kecskeméti öregfiúk— Kiskunfélegyházi öregfiúk 52:46 (23:24) Kecskemét: Nyírádi, Vi- rágh, P. Kovács T. (2), Tabajdi (8), Guóth. Cse­rék: Dr. Pleskó (2), Zsa- dányi (2), Menyhárt (4), Tímár (4), Baumann (5), Bányai (2), Csernus, Sár­kány (2), Fodor (3), Szarka, Beóka, dr. Szakáll (6), dr. Dénes (2), Bíró, Nagy (6). Kiskunfélegyháza: Fülöp (2), Tóth Z., Bódi T. (6), Tajti, Falu, Pallagi, Gö­rög (6), Földi, Kerék (12), Bottlik (12), dr. Rádi (2), Szolnoki (6). Fischer újabb fél pontja A saldcvilágbajnoikl páros­mérkőzés 19. játszmájában a világbajnok vezette a világos bábokat. Rohamai ellen Fischer meglepő módon az Aljechin- védelmet alkalmazta. Célját el­érte, mert újabb lél ponttal gyarapította pontjai számát, s egészen közei került végcéljá­hoz: a világbajnoki cím elhó- dításához. A hátralevő 5 játsz­mából Fischemek már csak 1,5 pontra van szüksége ahhoz, hogy átvegye Szpasszkijtól a világelsőséget! A 19. játszma lefolyása: S/.pass/.kij Fischer (szovjet) (amerikai) Reykjavik, 1972. 1. el HfS 2. e5 HÜ5 3. d4 d6 4. Hf3 Fg4 5. Fe2! e6 6. 0—0 Fe7 7. h3 Fh5 8. c4 Hb6 9. HC3 0—0 10. Fe3 d5 11. c5 Ff3: 12. Ff3: Hc4 13. b3 He3: 14. fe: b6 15. e4! cG 1G. b4 be: 17. be: Va5 18. Hd5:?! Fg5! 19. Fh5! cd: 20. Ff7:t Bf7: 21. BH: Vd2! 22. Vd2: Fd2: 23. Bafl Hc6 24. ed: ed: 25. Bd7 Fe3t 26. Khl Fd4: 27. e6! Fe5 28. Bd5: Be8 29. Bel Be6: 30. BdG! Kf7! 31. BcG:BcG: 32. Be5: KfG 33. Bd5 KeG 34. Bh5 hG 35. Kh2 Ba6 3G. cG! Bc6: 37. Ba5 aG 38. Kg3 KfG 39. KI3 Bc3f 40. Kf2 Itc::-: és Szpasszklj ajánlatára döntetlen. (0,5:0,5). A pároemérkőzés állása a 19. forduló után: Fischer— Szpasszklj 11:8. A 19. fordulót kedden este 18 órakor játsszák, amikor Fi­scher vezeti majd a világos, Szpasszkij a sötét bábukat. A végállás: Hajós Kecskeméti Volán 3:0 (0:0) Kecskemét. 350 néző, ve­zette: Lódi. Kiegyenlített első félidő után az 50. percben Molnár góljával a hajósiak szerez­tek vezetést. 1:0. A 64. percben Balia (K. Volán) öngólt vétett. 2:0. A 75. percben Molnár állította be a 3:0-ás végeredményt Jók: Páncsics. Molnár, il­letve Kovács. Bállá. Ifjúsági eredmény: 3:2 Hajós javára. Kun Béla SE— Kecskeméti Szolgáltató 2:0 (0:0) Kiskunfélegyháza, 100 néző, vezette: Vágó. A második félidőben nyújtott eredményesebb já­téka alapján biztosan győ­zött a Kun Béla SE. Gól­lövők: Kisznér. Csorvási, Jók: Iványi, Makai, Kisz­nér, illetve Andrási, Szil­vást Mezei. Ifjúsági eredmény: 5:1 a Kun Béla SE javára. Gábor Ä. SE—Fájsz 0:0 Kiskunhalas. 200 néző, vezette: Jelinek. Közepes iramú mérkő­zést vívott a két csapat. Jók: Gyetvai, Barna, illet­ve Lajtos, Galambos, Gombkötő II. Radnóti SE— Bajai Bácska Posztó 5:1 (1:0) Szabadszállás, 150 néző, vezette: Illés. A Radnóti SE mindvégig nagy fölényben játszott és biztosan nyerte a mérkő­zést. Góllövők: Litovszki 2, Őrző, Mag, Mester, illetve Kimaradt helyzetek HÖDGÉP—KECSKEMÉTI FÉMMUNKÁS 2:0 (1:0) Hódmezővásárhely, 500 néző. Vezete: Balda. K. Fémmunkás: Bende III. (Magó II.) — Bakos, Koltai, Örveldi — Kislő- rincz, Bakó — Magó I., Bende II., Nagy, Kállai I., Kállai II. Edző: Máté Fe­renc. A hazai csapat támadá­saival indult a játék. A 3. percben Patócs I., indult el a labdával. Bakos lyu­Csak a kapufát célozgatták KISKŐRÖSI PETŐFI SPARTACUS— ÉGSZÖV MEDOSZ 1:1 (1:1) Kiskőrös 500 néző. Ve­zette: Szabó. Kiskörös: Ba —Szlovák II., Paplanos, Balogh — Czár, Pecznyik (Fábián) — Szlovák I., Lengyel, Kál­lai II., Vén I., Ambrus (Polareczki). Edző: Gacs Tibor. Nagy kapkodással kezdő­dött a mérkőzés. A 15. percben szabadrúgás után a kiskőrösi kapufán csat­tant a labda. A visszapat­tanó labdát Frida 6 mé­terről fejelte be és Ba szé­pen védett. A 18. percben Paplanos röviden adott haza. Szűcs elcsípte és a hálóba lőtte. 0:1. A 24. percben Lengyel ugrott ki. Nagy lövése a kapufa élé­ről vágódott vissza. A 24. pgreben Lengyel lőtt mel­lé. A 30. percben Szlovák I. lövése egy védőt érint­ve jutott a kapuba. 1:1. A 36. percben Czár az utol­só pillanatban mentett. Az 52. percben Kállai 8 mé­terről az üres kapu he­lyett a kapufát találta el. Ezután feljött a Soroksár. A 61. és 64. percbden Ba védett veszélyes lövést. A 74. percben Lengyel szé­pen ugrott ki, de most is a kapufát találta el. A 75. percben szöglet után Szűcs fejelt a kapufára, majd a 79. percben még egy ka­pufát lőtt a vendégcsapat. A 87. Ba bravúros vé­déssel tisztázott a kitörő csatár elől. A változatos küzdelemben mindkét csa­patnak bőven lett volna alkalma a győztes gól meg­szerzésére. Jók: Ba, Ba­logh, Czár, kát rúgott és a csatár a hálóba lőtt. 1:0. Az ellen- támadás során Kislőrinc 14 méterről a kapu fölé lőtt. A 16. percben Magó I., szögletét Bende II., kö­zelről fölé fejelte. A 26. percben Koltai hibázott, szerencsére Patócs I., tisz­ta helyzetből a kapu mel­lé lőtt. A 30. percben Ma­gó I., szabadrúgásából Öl- vedi fejelte a léc fölé a labdát. A következő perc­ben Magó I., elfutott. Be- gurítását Kállai II., közel­ről rúgta a kapu mellé. A szünet után nagy len­dülettel támadott a hazai csapat. Patócs I., kiugrott. Bakó becsúszva szögletre szerelte. A játékvezető nagy meglepetésre 11-est ítélt. A büntetőt Patócs I., kapufára lőtte. Az 55. percben Kislőrincz a ka­pu elé ívelte a szabadrú­gást. Bende II., fejéről a hálóba jutott a labda, de a játékvezető lest látott. A 65. percben Nagy J., ívelt a kapu elé. A labda a ka­pus fölött a hálóba hullott. 2:0. A 80. percben Bende II., közelről mellé fejelt. Jók: Koltai, Bende II., Ifjúsági eredmény: 5:1 a HÖDGÉP javára. Bizfos győzelem Vecsésen JÁNOSHALMA—VECSÉS 2:6 (1:0) Vecsés, 500 néző. Vezet­te: Petrovai. Jánoshalma: Csernák -r- Taskovics, Németh II., Fenyvesi IV., — Ságodi II., Mizser, Adam I., — Ádám II., Csermák, Maráczi, Fenyvesi III. Edző: Mrazek Tibor. Jánoshalma nyugodtan, tervszerűen játszott az el­ső 10 percben. A 11. perc­ben Fenyvesi Hl., biztos helyzetben hibázott. A 23. percben Fenyvesi III., ívelt be, de Madáczi és Feny­vesi egymást zavarták. Ez­után Rigó, majd Basa ve­szélyeztette a jánoshalmi kaput, A 31, percben Cser;; mák 18 méterről nagy gólt lőtt. 1:0. A 42. percben Csernák jó helyzetből a kapusba lőtt. A szünet után a Ve­csés többet támadott. Az 52. percben Basa a kapu­fát találta el. Az 55. perc­ben Ádám II., elvette a cselező középhátvédtől a labdát, de mellé gurította. A 88. percben Csermák jobbal a léc mellett a há­lóba lőtt. 2:0. Végeredményben a Já­noshalma nyugodt játék­kal megérdemelten győzött. Jók: Csermák, Fenyvesi IV,, Adám II., Fenyvesi III. Farkas (öngól). Jók: Ju­hász, Tamon, Mester, Őrző, illetve Pólyák II., Petrese- vics. Ifjúsági eredmény: 1:1. Kiskunmajsa—Alpár 4:1 (1:0) Kiskunmajsa, 300 néző, vezette: Daubner. A nagy fölényben játszó kiskunmajsai csapat ilyen arányban is megérdemelten nyerte a mérkőzést. Góllö­tjf&lok » 9 9 A megyei I. osztályú labda­rúgó-bajnokság 4. fordulójában 34 gól esett. A pályaválasztók hat mérkőzésen otthon tartot­ták a pontokat, két mérkőzé­sen megosztoztak a pontokon, míg egy mérkőzésen a vendég­csapat bizonyult Jobbnak. és góllövők,.. 6 gólos: Molnár (Hajós), Fü­redi (Tompa), 5 gólos: Matos, Vén II. (Kal. VTSK), Balogh (Hajós), Izing (Gábor A. Síi), 3 gólos: Litovszki (Radnóti SE) Aladics (Kai. VTSK), Pán­csics (Hajós), Csorvási (Kun Béla SE), Madar (Szamuely SE’ Kecskés (Tiszakécske), Trenka (Kiskunmajsa). 2 gó­los: Dinnyés, Farkas I. (Kai. VTSK’, Pólyák H. (Bajai B. P.), Szabó III. (Alpár), Birkás, Józsa H., Páncsics (Izsák), Kiszmér (Kun Béla SE), Simon (K. Volán), Nagy (Gábor A. SE), Szatmári (Kiskunmajsa), Kráczer (Fájsz). öngólos: Balia (K. Volán), Dóra (Kun Béla SE), Farkas (Radnóti SE). vők Trenka, Szatmári, Kun, Tiprik, illetve Szabó III. Jók: Kun (a mezőny leg­jobbja), Fekete, Tiprik, Nyerges, illetve Szabó III. Ifjúsági eredmény: 0:0. Kalocsai VTSK—Vaskút 4:0 (2:0) Kalocsa, 500 néző, ve­zette: Rónai. A vaskúti csapat mindvé­gig védekezett, hogy minél kisebb arányú vereséget szenvedjen a bajnokjelölt- től. Góllövők: Vén II. 2, Farkas I., Megyes. Jók: Vén II., Farkas I., Pécsi, illetve Keresztes. Ifjúsági eredmény: 4:1 Vaskút javára. Tompa—Tiszakécske 4:3 (2:1) Tompa, 500 néző, vezet­te: Ulakity. Közepes iramú mérkőzé­sen a helyzeteit jobban ki­használó tompái együttes nyerte a mér' t ást. Góllö­vők: Füredi 2, Bodnár, Ká­bái I., illetve Kerekes 3. Jók: Barta, Füredi, Kábái I., illetve Szitár, Kerekes. Ifjúsági eredmény: 3:0 Tompa javára. Soltvakerti TE— Szamuely SE 2:2 (1:0) Soltvadkert. 300 néző, ve­zette : Horváth. Végig a soltvadkerti csa­pat irányította a játékot, de helyzeteiből csak kettőt sikerült értékesíteni. Góllö­vők : Mogyorósi 2, illetve Madar, Sass. Jók: Csernák, Sörös, Mogyorósi, illetve Madar. Ifjúsági eredmény: 3:2 a Szamuely SE javára. Izsáki MEDOSZ— Bácsalmás 3:0 (1:0) Izsák. 300 néző, vezette: Kávai. Alacsony színvonalú mér­kőzésen, az 5. percben Jó­zsa II, lőtt a hálóba. 1:0. Az 55. percben ismét Jó­zsa volt eredményes. 2:0. A 60. percben Páncsics ál­lította be a 3:0-ás végered­ményt. Jók: Józsa II., Pán­csics, Antal, illetve Molnár. Ifjúsági eredmény: 3:1 Bácsalmás javára. Megyeválogatott I. o. bajnokság: Gyetvai (Gábor A. SE) — Kun (Kiskunmajsa), Pécsi (Kai. VTSK), Lajtos (Fájsz) — Lajtos (Izsák), Sinkó (Gá­bor A. SE) — Iványi (Kun Béla SE), Vén II. (Kai. VTSK), Páncsics (Hajós), Füredi (Tompa), Molnár (Hajós). Tudósítóink Stefán Lajos (Kecskemét), Pálfi József (Kiskunfélegyhá­za) SzaLai László (Kiskunha­las), Szilágyi László (Szabad- szállás), Petrecz János (Kis- kunmajsa), Beák Sándor (Ka­locsa), Bóna Péter (Tompa), Biácsi Sándor (Soltvadkert), (Krasznai István (Izsák). A MEGYEI I. O. LABDARÜGÓ-BAJNOKSAG Állasa 1. K. VTSK 4 4 — — 2»0—3 8 2. Hajós 4 4 — —­17-4 8 3. Gábor A. 4 3 1 — 9-2 7 4. Solt vad. 4 2 2 — 8-4 6 5. Ki&kunm. 4 2 2 — 7-3 6 6. Fájsz 4 2 2 — 4-1 6 7. Tompa 4 2 1 1 10-5 5 8. Izsák 3 2 1 — 7-2 5 9. Radnóti 4 1 1 2 8-8 3 10. Szamuely 4 — 3 I 6-8 3 11. K. Volán 4 1 1 2 4-7 3 12. Bajai B P. 4 1 1 2 4-1.2 3 13. Kun Béla 4 1 — 3 5-11 2 14. Alpár 3 1 — 2 6-13 2 IS. K. Szóig. 4 — 2 2 2-9 2 16. Vaskút 4 — 1 3 1-9 1 17. Ttszakécs, 4 — — 4 3-7 — 1<8. Bácsalmás 4 —* — 4 3-16 — Sportkönyv A Vue Touristique Kiadó gondozásában megjelent „Két keréken” című, a motorosokat és sportkedvelőket bizonyára érdeklő könyv Szabó László és Máthé Sándor ismert versenyzők, évek óta járják Európa hí­res versenypályáit. Zsolt Róbert, a kiváló sportújság- író az ő elbeszéléseik alap­ján vezeti be olvasóját 188 oldalon a tőle megszokott kitűnő stílusban a motor­sport rejtelmeibe és izgal­maiba. A könyv végigkíséri önt a motorkerékpározás törté­netén, bemutatja a ver­senyágakat, a világ legis­mertebb versenyző egyéni­ségeit, ízelítőt ad a világ­bajnoki futamok sajátos légköréből, felelevenítve a legizgalmasabb, legnagyobb tétre menő versenyeket, a márkák közötti ádáz har­cot. Helyet kap a motor- kerékpáros sport többi, ku­riózumnak számító ver­senyága is: a salakmotoro­zás, hegyi versenyek, jég­motorozás stb. A kiváló versenyző nem arról ismert, hogy a vég­letekig kockáztat, hanem arról, hogy reálisan fel tud­ja mérni, mire képes, ő maga, és mire képes a mo­torja. Ez az ismeret, magas vezetői tudással párosulva a biztonságos közlekedés­nek is előfeltétele. A motorosok nagy t-ábo- ra részére hasznos, min­denki más részére Pgrfn szórakoztató olvasmány. A könyv ára: 19,50 fo- rin+