Petőfi Népe, 1964. április (19. évfolyam, 76-100. szám)

1964-04-14 / 86. szám

Váratlan pontvesztés Kecskeméten Kecskeméti Dózsa—KISTEXT 2:2 (1:0) Győzhetett volna a KTE Martfű - Kecskeméti TE 0:0 Kecskemét, 4500 néző, vezet­te: Bújna. K. Dózsa: Czéh — Cserkó, Winkler — Morvái, Menczel — Kelemen IX., Tanács, Szappanos, Vékony, Rozgonyi. Edző Dra­­gollovich Gyula. KISTEXT: Körmén* — Ru­­bos, Sárosi, Szeitl — Molnár, Schaffer, — Ludányi, Kalmár, Vándori, Majszki, Pék. Edző: Horváth János. Végre igazi tavaszi napsütés fo­gadta a pályára érkező közön­séget, és a kifutó csapatokat. Ragyogó Dózsa-támadással és hatalmas Vékony-bombával kezdődött a mérkőzés. A 3. perc­ben Rozgonyi tört be a kapu előterébe. Lövéshez azonban nem jutott, mert ketten is fel­vágták. A játékvezető nem lát­ta 11-esnek az esetet. Az 5. percben született meg a kecskeméti vezetőgól. Ismét Rozgonyi tört a kapura. Bár szábálytalanul akasztották a védők, mégis sikerült élesen a kapu előterébe küldeni a lab­dát, amely Vékonyról a mente­ni akaró Molnár lábára pattant, onnan pedig a saját hálójába. Öngól. 1:0! A játéknak ebben a szakaszá­ban jól játszott a hazai együt-V Hét végi sporteredmények LABDARÚGÁS: Nemzetközi válo­gatott mérkőzések: Skócia—Anglia 1:0, Olaszország—Csehszlovákiát 0:0, Ausztria—Hollandia 1:1. VÍVÁS: A varsái lengyel nemzet­közi vivóbajnokságom a férfi tőr­­versenyen dr. Kamut! Jenő nyerte a bajnoki címet. ASZTALITENISZ. Az asztalitenisz Európa Kupa döntőjét a Kolozsvári CSM nyerte, miután a Bp. Vasút­építő Törekvést 5:4 arányban le­győzte. TENISZ. A külföldön portyázó Gulyás István Mentonban a férfi egyesben és a férfi párosban is a döntőbe jutott. KERÉKPÁR: Megyerdi Antal nyer­te az Osztapenko-emlékversenyt. Totóeredmények: x, 1, 2, 2, x, 2, x, 1, x, x, 1, 2, x. A LABDARUGÓ NB I. ÁLLÁSA: 1. Ferencváros 6 6-------13: 3 12 2. Győri ETO 7 4 3 —« 10: 4 11 3. Bp. Honvéd 7 4 2 1 1«: 7 10 4. Tatabánya 7 3 3 1 12: 4 9 5. O. Dézsa 5 3 2 — 8: 3 8 6. Bp. Vasas 7 2 4 1 5: 4 8 7. MTK 7 3 1 3 9: 9 7 8. Szeged 7 2 2 3 6: 8 6 9. Dorog 7 1 3 3 5: 7 5 10. Pécs 7 1 3 3 2: 4 5 11. Komló 7 2 1 4 3:10 5 12. Diósgyőr 7 1 2 4 3: 9 4 13. Csepel 6 1 1 4 5: 8 3 14. Debrecen 7 — 1 6 1:18 1 Eredmények: Ferencváros—Diós­győr 2:0 (0:0) Disógyőrött, Újpesti De zsa—Tatabánya 0:0, Bp. Vasas- Győri ETO 1:1 (1:0), MTK—Csepel 2:1 (1:0), Bp. Honvéd—Komló 3:0 (0:0). Dorog—Pécs 2:1 (1:1) Pécsett, Szeged—Debrecen 1:0 (4:0) Debre­cenben. tes. A nézőtéren mindenki azt várhatta, hogy a gólt újabbak követik. A 11. percben az egyik védőjátékos a 11-es táján szándékosan ütött kézzel a gól­ba tartó labdába. Rálőtt labdá­ról szó sem lehetett, a játékve­zető mégis továbbot intett. Meg kell mondanunk, hogy a játékvezető tévedései mel­lett a kecskeméti játékosok is hibát hibára halmoztak. Számos nagy gólhelyzet alakult ki Vékony, Szappanos, Tanács és Kelemen előtt, de egyiket sem tudták kihasználni. A szór­ványos KISTEXT-támadások mindössze egy ízben jelentettek veszélyt Czéh kapujára. Nagy balszerencse és újabb játékvezetői hiba fosztotta meg a Dózsát az újabb góltól a 34. percben. Ekkor Szappanos nagy erejű lövése a felső kapufa mö­gül a kifeszített hálóról vágó­dott kifelé. A gólt mindenki látta, csak a játékvezető és a közelben levő partjelző nem. A II. félidő ismét Dózsa-roha­­mokkal kezdődött, és már az első percben Szappanos hagyott ki egy „ordító” gólhelyzetet. Egyedül futott el a balszélen, de elhamarkodottan kissé távol­ról lőtt és a rosszul eltalált labdát a kapus védte. A 3. perc­ben Rozgonyi újabb kapufája jelezte a Dózsa-fölényt. Az első negyedóra meddő Dózsa-támadásokkal telt el, és egyre többször jutottak szóhoz a fővárosiak is. A 16. percben egészen váratla­nul kiegyenlítettek. Majszki, a KISTEXT veterán, örökmozgó játékosa, a jobb oldalon elfu­tott, átjátszotta a Dózsa-védő­­ket és nagyszerű labdát tálalt Pék elé. A balszélső jól eltalált lövése ,a későn mozduló Czéh fölött jutott a hálóba. 1:1! A kiegyenlítés után még né­hány Dózsa-támadást láthat­tunk, de azt is, hogy a kecske­méti csatárok egyre kevesebb erővel küzdenek. Mégis egé­szen váratlanul ért mindenkit a fővárosi csapat vezetőgólja. A 25. percben egy előrevágott lab­da a Dózsa térfelére hullott. Winkler futott rá, és nyilván arra gondolt, hogy a kapu felé tartó labdára Czéh kijön, és felveszi. Ez azonban nem tör­tént meg, Winkler is késleke­dett és a beugró Vándori meg­kaparintotta a labdát, majd Czéh mellett a hálóba továbbí­tott. 2:1 a KISTEXT javára. Bizony ilyen durva védelmi hibát ritkán láthatunk... A vendégcsapat a hajrában csak tartani akarta az ered­ményt, a Dózsa viszont leg­alább az egyik bajnoki pontért küzdött. Végül is sikerült a ki­­egyenlítés. A 42. percben szög­let ívelődött a KISTEXT kapu­ja előterébe, s a jól ívelt lab­dát Szappanos befejelte, a já­tékvezető azonban már előbb fütyült, s nem gólt, hanem li­est adott. Ezt Vékony értékesí­tette. 2:2. A győztes gól meg­szerzésére már nem volt idő. A játékvezető másfél perccel előbb fújta le a küzdelmet. A mérkőzésről a tudósítás közben már elmondtuk a véle­ményünket. Változatlanul gól­iszonyban szenved a Dózsa-csa­­társor, de a védelem sincs meg­nyugtató formában. Ezt az el­lenfelet nyugodt, higgadt játék­kal, gólokkal kellett volna meg­verni. így azonban végül is örülni kell a már „sírból” visz­­szahozott egyik bajnoki pont­nak. A csapatból Határ, Mor­vái és Rozgonyi teljesítménye emelhető ki. A KISTEXT játékosai — fő­leg az első félidőben — tisztá­talan eszközökkel játszottak, vi­szont a második félidőben meg­mutatták, hogy jó futballisták, és a szívük is a helyén van. A játékvezetőkről annyit, hogy ilyen gyenge bíráskodást már régen láttunk. A vezetőbíró ítéleteivel általá­ban a Dózsát sújtotta. Mezei István NB II. KELEM CSOPORT: 1. Békéscsaba 6 4 2 — 11: 3 10 2. Szóin. MÁV 5 4 — 1 10: 3 8 3. Kecskemét 6 3 2 1 12: 7 8 4. Baglyasalja 6 3 2 1 6: 4 8 5. Nyíregyh. MSE 6 3 1 2 12: 9 7 6. Bp. Előre 6 3 1 2 8: 7 7 7. Kisterenye 6 3 1 2 11:10 7 8. Bp. Spartacus 5 2 2 1 11: 3 6 a. Gyula 6 2 2 2 6: 6 6 10. Szóin. MTE 6 3 — 3 7:11 6 11. Jászberény 6 2 1 3 5:7 5 12. KISTEXT 6 2 1 3 7: 9 5 13. Miskolci B. 5 2 — 3 9:10 4 14. Egri Dózsa 5 2 — 3 9:11 4 15. Debr. Dózsa 6 — 4 2 3: 8 4 16. Vasas Izzó 6 1 1 4 5:13 3 17. Nagybátony 5 1 1 3 1: 4 3 18. Szegedi VSE 5 1 — 4 5:13 1 Eredmények: Egri Dózsa—Szegedi VSE 2:1, Miskolci Bányász—Nagy­­bátonyi Bányász 1:0, Kisterenyei Bányász—Bp, Spartacus 2:1, Debre­ceni Dózsa—Nyíregyházi MSE 1:1, Bp. Vasas Izzó—Baglyasaljai Bá­nyász 0:0, Békéscsabai Előre—Szol­noki MTE 2:0 Szolnokon, Szolnoki MÁV—Gyulai MEDOSZ 2:0 Gyulán, Bp. Előre—Jászberényi Lehel 1:0. Úlabb két magyar vívógyözelem Berlinben A berlini nemzetközi vívó­verseny második napján is jól szerepeltek a magyarok. Pár­bajtőrben Szekeres, kardban Rostás lett az első. Utóbb1 ban Kalmár a 4., Moravcsik az 5. helyet szerezte meg. (MTI) Martfű, 500 néző, v.: Veres. KTE: Vitkovics — Fekete II., Farkas, Vaskó — Kállai II., Vass — Zsákai, Szabó, Sallai. Laczi II., Suhajda. Edző: Kovács Sán­dor. Nagyszerű labdarúgó-időben futottak ki a pályára csapatok. A vendég kecskeméti együttes­nek nem volt vesztenivalója a bajnokságra törő martfűiek el­len. Éppen ezért a KTE — helyesen — „nyílt sisakkal” játszott. Az I. negyedórában a Martfű nagy erővel támadott, de csak egy komolyabb gólhelyzetet tu­dott összehozni, amit azonban Vitkovics bravúrosan hárított. Mindjobban feljött a KTE és több veszélyes támadást veze­tett, így Sallai a kapusba lőtt, Suhajda fejesét pedig jól fogta a martfűi kapus. Az utolsó ne­gyedórában igen változatos já­ték alakult ki. Mindkét fél ki­vette részét a támadásból, de komoly gólhelyzetet egyik tá­madósor sem tudott kiharcolni. A II. félidő nagy részét a KTE irányította és ekkor a győzelmet is megsze­rezhette volna, ha van egy bel­ső, gólképes csatára. Mindjárt az elején Szabónak adódott so­kat ígérő gólhelyzete. A mart­fűi 11-esnél, sajnos, kivárt, és a hazai védők tisztáztak. Mind többet támadott a KTE, de a martfűi ifjúsági válogatott ka­pusnak nem lehetett gólt lőni. A félidő közepén Suhajda 25 méteres bombalövését bravúrral fogta a fiatal kapus. A nagy iramot diktáló vendégcsapat a végén visszaesett és Martfű so­kat veszélyeztetett, a biztos lá­bakon álló KTE-védelem azon­ban mindent mentett. He> yns kezdeményezés. A Kecskemét Járási TS, a járá­si KISZ-bizottság és a járási MHS elnöksége elhatározták, hogy közös erőfeszítéseket tesz­nek a Kilián Testnevelési Moz­galom, valamint az Ifjúság a szocializmusért mozgalom 4. (sport) követelményeinek telje­sítésére. Megállapodott a három szerv képviselője abban, hogy a KISZ-alapszervezetek a közös sportvetélkedés elősegítésére „Kilián Kupát" alapítanak. Nagy szükség van az ilyen kezdeményezésre, legjobban ta­lán éppen a kecskeméti járás­ban. Ez a járás évek óta ve­zetőszerepet visz a falusi sport­életben, hosszú időn át kiemel­kedő eredményeket ért el a spartakiádokon. De nem a Ki­­lián-mozgalomban. A járás sportéletében az utób­bi időben a megtorpanás, sőt a visszafejlődés jelei mutatkoz­tak. Látható volt ez már a múlt évi nyári spartakiád versenye­ken, ahol a járás elvesztette ve­zető helyét, az ez évi őszi-téli spartakiád döntőkön pedig már alig találkoztunk a nevével a legjobbak között. 4 versenykiírás már el­készült. Asztaliteniszben, sakk­ban, labdarúgásban és a nyári spartakiád valamennyi verseny­­számában rendeznek községi és körzeti találkozókat, melyeken a résztvevők 2, illetőleg a csa­patversenyekben 4 alappontot kapnak. Az MHS motoros túrát rendez. Az összetett honvédelmi versenyen a résztvevők 25—25 pontot kapnak. Ezenkívül is igen változatos a pontszerzés lehetősége. öt pont jár minden KISZ nyári táborozáson résztvevőnek. A kecskeméti csapat ezen a mérkőzésen javuló formáról tett tanúságot. Minden játékosuk hatalmas lel­kesedéssel küzdött és a győzel­met is megszerezhették volna, ha a hazaiak kapusa nem véd olyan nagyszerűen. A KTE-ből a közvetlen védelem tűnt ki, míg a csatársorból Szabót lehet kiemelni. NB III. DÉLKELETI CSOPORT: 1. Hód.nezőv.hely 5 4 1 — 8: 2 9 2. Martfű 5 2 3 — 4:1 7 3. Orosháza 5 3 1 1 10: 9 7 4. Bcs. Honvéd 5 3 11 10:10 7 5. Bcs. VTSK 4 2 2 — 9:4 6 6. Újszeged 5 3 — 2 12: 6 6 7. Kiskunhalas 5 3 — 2 9: 9 6 8. Sz. Építők 5 2 1 2 5: 6 5 9. Csongrád 4 1 2 1 3: 1 4 10. KTE 5 1 2 2 2: 3 4 11. Mezőtúr 4 1 1 2 5: 7 3 12. Nagykőrös 5 1 1 J 3: 5 3 13. Tsztmiklós 5 — 3 3 6:10 3 14. Mezőhegyes 5 1 1 3 4: 8 3 15. Makó 4 1 — 3 2: 6 2 16. J. Vasas 5 — 1 4 5: 9 1 Eredmények: Jászberényi Vasas— Újszeged] TC 1:2 Jászberényben, Bé­késcsabai VTSK—Mezöhegyesi ME­DOSZ 4:0, Szegedi Építők—Nagykő­rösi Kinizsi 0:1, Szegeden, Hódmező­vásárhelyi MEDOSZ—Csongrádi Pe­tőfi 1:0, Békéscsabai Honvéd—'Tö­rökszentmiklósi Vasas 2:1, Orosházi Kinizsi—Makói Vasas 2:0. — A Me­zőtúron lejátszott Kiskunhalasi ME­DOSZ—Mezőtúri Honvéd 2:1 (1:0) mérkőzésről lapunk holnapi szá­mában közlünk beszámolót. A Délnyugati NB III. eredményei Nagykanizsai Dózsa—Nagykanizsai Bányász 0:2, Nagymányoki Brikett— Pécsszabolcsi Bányász 3:0, Kaposvá­ri Ki nizsi—Dombóvári Vasutas 4:2, Mohácsi TE—Nagykanizsai Vasutas 1:0, Szekszárdi Dózsa—Szekszárdi Petőfi 1:1. — A Máza-Szászvári Bá­nyász-Bajai MTE 4:0 (3:0), a Kalo­csai Honvéd—Pécsi EAC 3:2 (1:1) és a Tas zári Honvéd—Kalocsai Kinizsi 1:1 (0:0) mérkőzésekről lapunk hol­napi számában közlünk részletes beszá mólót. Ugyancsak 5—5 pontot kapnak az alapszervezeti kerékpártúrák résztvevői. Végül pedig minden megszerzett Kilián-jelvény ért 50 pontot írnak az alapszervezet javára. Az alapszervek között tehát pontverseny folyik, mely­nek értékelésére az év végén kerül sor. A győztes alapszer­­vek a Kilián-kupa elnyerésén kívül még értékes különdíja­­zásban, sportfelszerelés- jutta­tásban részesülnek. Mindez he­lyes, és álljunk meg itt egy pillanatra. Vatami hiányaik a ver­senykiírásból, és erre a más járásokban már korábban meg­rendezett Kilián-kupák tapasz­talata alapján kell felhívnunk a szervezők figyelmét. Máshol is rendeztek már Ki­lián Kupát. Sikerrel be is fe­jezték a versenysorozatot és csak a végén derült ki, hogy jelvényt senki sem szerzett, mert a résztvevők nem is je­lentkeztek a mozgalomra. Mert éppen ez hiányzott a kiírás fel­tételei közül. Az egyik célt, hogy sportoljanak — ugyan el­érték —, de a másikat, hogy a jelvények szerzésével tegyék szebbé, népszerűbbé a mozgal­mat, nem érhették el, mert hi­szen a résztvevők nem voltak tagjai a mozgalomnak. Kecskemét járás — a statisz­tika szerint — a Kilián részt­vevőkben sohasem állt valami fényesen, a mozgalom megindu­lása óta összesen nem érték el a kétezer főt. Félő, hogy mint mondani szoktuk — a sok bába között most is elvesz a gyerek — és Kilián Kupát rendezünk a mozgalom valódi résztvevői nélkül. Szabó Zoltán Az első gól előtti pillanat. Hoz gonyi éles beadása Vékonyról az 5-ös számú Molnár lábára, onnan pedig a hálóba pattant. Hogy a Kifián Kupa résztvevőiből jelvényes is legyen...