Petőfi Népe, 1964. március (19. évfolyam, 51-75. szám)

1964-03-17 / 64. szám

I Győzelmet érdemelt volna Kecskemét Debreceni Dózsa—Kecskeméti Dózsa OtO Debrecen, 800 néző. vezette: Buzási. Debrecen: Németh — Molnár 1., Koródi, Pelled — Szabó, Kézi — Szűcs dr„ Farkas. Molnár 11., Pál, Némethy. edző: Kertész Tamás. K. Dózsa: Gór — Cserkó, Ha­tár, Winkler — Morvái, Men- czel — Ézsi, Tanács, Szappanos, Vékony, Rozgonyi. Edző: Dra- gollovich Gyula. A Dózsa szombaton érkezett Debrecenbe és ott töltötte az éjszakát. Reggelre 3—4 centimé­teres hó borította a várost. A vendéglátó Debreceni Dózsa elő­ször kísérletet sem tett a hó el­takarítására, csak néhány perc­cel 10 óra előtt láttak hozzá, és mindössze annyit tettek, hogy a 16-os környékéről, valamint az alap- és oldalvonalak mel­lől elsöpörték a hóréteget. Ez­után már a játékvezető alkal­masnak találta a pályát és mint­egy 25 perces késéssel elkezdőd­hetett a mérkőzés, bár a pályát 3—4 centiméteres ragadós hó borította és a játék közben is állandóan esett. A Dózsa összeállításában két változás is történt, mivel Feleki és Kelemén II. sérülés miatt nem vállalhatta a játékot. Az első percekben kiegyensú­lyozott játék folyt, mindkét ka­pu előtt egy-egy gólhelyzettel. A középen kiugró Némethy elé Gór merészen ki vetődött, így a debreceni csatár a kapu mellé küldte a labdát. Az ellentáma­dás során a bal oldalról kapura ívelt labdát a debreceni kapus éppen Ézsi elé ütötte, aki azon­ban az ötös sarkáról elhamar­kodottan fölé emelt. A pályán továbbra is válto­zatos játék folyt, némi kecske­méti fölénnyel. A 20. percben Szappanos teljesen tisztán állva, mintegy 7 méterről fölé lőtt. A 25. percben az előretörő Morvái nagy lövését védte a debreceni kapus, majd Tanács és Vékony lövését is sikerrel hárította. A 35. percben Rozgonyi labdájával Szappanos futott el. becselezte magát a kapu előterébe, de a tömörülő védelem együttes erő­vel szerelni tudta. A 40. percben Morvái szabadrúgásába Tanács fejelés helyett lábbal nyúlt be­le és leperdült a lábáról a lab­da. A szünet után. mindjárt az el­ső percben nagy akarással ve­tette magát a küzdelembe a kecskeméti csapat. A csatárok igyekeztek a ka­pott utasításnak megfelelően többet lőni kapura, azonban a debreceni kapus nem-' csak kitűnően védett, Iranern a szerencsével sem állott hadilá­bon. A Kecskeméti Dózsa a má­sodik félidőt végigtámadta. A debreceni testvércsapata^ csak néhány előrevágott labdával kí­sérletezett. különben teljesen vé­delembe vonult. A 86. percben a mérkőzés legnagyobb helyze­te maradt kihasználatlanul. Ta­nács elfutott a jobbszélen. Lö­vésszerű beadását a kapus ki­ejtette, éppen a befutó Rozgonyi elé, aki azonban nem tudta há­lóba kotorni a labdát, mivel a nagy tömörülésben a kapus a földre rántotta, majd sikerült megszereznie a labdát. A játék­vezető sajnos, nem látta a ka­varodásban a szabálytalanságot. Az utolsó percben még fel­csillant a gólszerzési lehetőség, mert egy beívelt szöglet után 'smét nagy kavarodás támadt a debreceni kapu előtt, azonban a védők nagy üggyel-bajjal fel­szabadítottak. A mérkőzés képe alapján a Kecskeméti Dózsa győzelmet ér­demelt volna. A játékosok el is követtek mindent ezért a győ­zelemért, azonban a havas, csú­szós pályán nem voltak képe­sek nagyobb tudásukat érvény­re juttatni. A kecskeméti csapat a ne­héz talajú pályán végigtá­madta a mérkőzést, ami a csapat jó erőnlétére mutat. A Debrecen már az első perc­től kezdve védekezésre rendez­kedett be. 1—4—3—3 felállás­ban játszottak, sőt ezen belül Vékonyra és Szappanosra külön egy-egy ember vigyázott. A ha­zaiak nagy lelkesedéssel és sportszerű eszközökkel küzdöt­tek. Külön kiemelhetjük ragyo­góan védő kapusukat. A Dózsából Gór megbízhatóan látta el kevés feladatát. Cserkó és Határ a védelem oszlopa volt, és Winkler is sokat javult az egri mérkőzés óta. A csapat és a mezőny leg­jobbja Morvái volt, Men- czellel együtt a legjobb csapatrészt alkotta. A csatársorból Rozgonyi emelke­dett ki, és időnként Tanács mu­Kalocsa, 600 néző, vezette: Schmierer. Kai. Kinizsi: Kerekes — Bol- vári, Tóth, Szabadi — Tamási, Páncsity — András, Papp, Si­pos II., Vatai/Boda. Edző: Mol­nár II. Ferenc. Kai. Honvéd: Kovács — Ok- ner, Matps, Bíró — Kohut, Be- zsenyi — Porki, Zelei, Berkes, Kamrás, Bende. Edző: Malom­szegi Ottó. Havas esőben, csúszós pályán végig jó iramú küzdelmet ho­zott a kalocsai rangadó, amely­ből a Kinizsi gólratörőbb játé­kával megérdemelten került ki győztesként. Az első támadáso­kat a Honvéd vezette — külö­nösebb gólveszély nélkül. A Ki­nizsi a 11. percben jutott szó­hoz, de Papp biztos helyzetben mellé lőtt. Egyre inkább feljött a Kinizsi, a 13. percben Boda kiugrott, és jól eltalált lövés­sel megszerezte a vezetést. Alig telt el egy perc. gyors jobb ol­dali támadás végén a Honvéd Porki lövésével egyenlített. Mindkét Csapat nagy erő­vel támadott, hogy a veze­tést újból megszerezze. A 26. percben Papp jobb oldal­ról pontosan ívelt át balra, és Boda közelről a hálóba emelte a Kinizsi újabb gólját 2:1! To­vábbra is támadásban maradt a csapat, s a 38. percben szög­letrúgásból Vatai a hálóba fe­jelt. 3:1! Szünet után nagy küzdelem Kiskunfélegyházán. Egyik a Gépál­lomás, másik a Műanyaggyár dol­gozóinak hivatott a sportolási lehe- tüteget biztosítani. A gépállomásiak az alakuló gyű­lésen a Kiskunfélegyházi Gépjavító Sportkör nevet vették fel, s a sport­kör elnökévé Váradi Antalt válasz­tották meg. Váradi elvtárs ismertet­te a megjelentekkel, hogy már ed­dig Is .működött labdarúgó, asztali- tenisz és röplabda szakosztály és szép eredményeket értek el. Az üzem fejlődése mellett szükségsze­rű, hogy a dolgozók kulturált sportolási lehetőségét biztosítsák, hiszen az edzett sportemberek tatott jó játékot. Vékony és Szappanos nagy harcot vívott külön őrzőjével és Ézsi is hasz­nosan játszott. Meg kell dicsér­nünk a csapat töretlen küzdő- szellemét. Buzási játékvezető a mérkő­zést jól vezette. Egyetlen hibája a Rozgonyi ellen elkövetett sza­bálytalanság elnézése volt. Az NB II. Keleti csoportjá­énak eredményei: Bp. Előre— Nyíregyházi MSE 2:1, Jászberé­nyi Lehel—Szegedi VSE 2:0, Nagybátonyi Bányász—Békés­csabai Előre 0:0, Gyulai ME- DOSZ—K isterenyei Bányász 2:0, Szolnoki MTE—Baglyasaljai Bá­nyász 1:0, KISTEXT—Vasas Izzó 2:1. Az Egri Dózsa—Bp. Spartacus és a Miskolci Bányász—Szolnoki MÁV mérkőzés a pályák hasz­nálhatatlansága miatt elmaradt — A bajnokság élén a Gyulai MEDOSZ (a Kecskeméti Dózsa vasárnapi ellenfele) áll 4 pont­tal, utána következik a Békés­csabai Előre és a Kecskeméti Dózsa 3—3 ponttal. alakult ki. Mindjárt. az elején Papp sokat ígérő helyzetben mellé lőtt. Ezután a Honvéd több veszélyes támadást veze­tett, és a 14. percben Kamrás nehéz szögből javított az ered­ményen. 3:2! A Honvéd megkí­sérelte az egyenlítést, de csa­tárai nem bírtak a kemény Ki­nizsi-védelemmel. A 40. perc­ben végleg eldőlt a rangadó sorsa. Papp a 16-os táján jól ugrott meg, és pár lépés után védhetetlenül lőtte a hálóba a győzelmet bebiztosító gólt. 4:2! Mindkét csapat teljes erővel sportszerűen küzdött. A helyzeteit jobban kihasz­náló Kinizsi biztosan győzött. — Jók: Boda, Papp, Sipos II., Tóth, illetve Bezsenyi, Porki és Zelei. NB III. Délnyugati csoport eredményei: Pécsszabolcsi Bá­nyász—Dombóvári Vasutas 2:1, Nagykanizsai VTE—Szekszárdi Petőfi 3:1, Nagykanizsai Bányász —Nagymányoki Bányász 2:1 Nagymányokon, Szekszárdi Dó­zsa—Máza-Szászvári Bányász 4:0, Mohácsi TE—Pécsi EAC 1:0, Taszári Honvéd—Nagykani­zsai Dózsa 1:0. A Kaposvárott lejátszott Bajai MTE—Kapos­vári Kinizsi T:0 (0:0) mérkőzés­ről lapunk holnapi számában közlünk beszámolót. könnyebben bírják a munkát. A sporkör színe piros-fehér. A másik új egyesület a Műanyag­gyár dolgozóiból alakult. Itt is az a helyzet, hogy már hosszabb idő óta folytatnak sporttevékenységet, sőt, labdarúgó csapatuk kétszer nyert már üzemi bajnokságot. Jól szerepeltek asztallteniszezőik, sakk­csaptuk a Kilián-versenyben ért el szép eredményt. A nagy számban megjelent dolgozók Pataki Árpádot választották a sportkör elnökévé. Az alakuló gyűlésen Mészáros Ist­ván a TS nevében arra kérte a sportkör vezetőit, hogy fordítsanak nagy gondot a vállalatnál túlnyomó többségben dolgozó nők sportolási lehetőségeire, s fejlesszék tovább a KUián-mozgalmat. * Nagy harc a kalocsai rangadón Kalocsai Kinizsi - Kalocsai Honvéd 4:2 (3.1)------------------------------ * Ké t új sportkör alakult Kiskunfélegyházán A járási sportszövetség kezdemé­nyezésére k.ét új sportkör alakult Több helyzete volt a KTE-nek Kecskeméti TE—Nagykőrösi Kinizsi 1:0 (1:0) Kecskemét, 800 néző, vezette: Jurka. KTE: Négyesi: — Farkas, Fe­kete, Vaskó — Suhajda, Vass — Szabó, Sallai, Laczi II., Ku- luncsics, Zsákai. Edző: Kovács Sándor. A mérkőzést a stadion hóföd­te pályája helyett a salakpályán játszották le. A szakadó hóvi­harban nem alakulhatott ki jó játék. A csúszós, de nem mély ta­lajú pályán sok szabályta­lanság történt, Jurka já­tékvezető azonban jól kéz­ben tartotta a mérkőzést. KTE-támadásokkal indult a mérkőzés. Az első szögletet a 9. percben érte el a KTE. A kecs­keméti csatárok sokat kapkod­tak a kapu előtt. A 17. percben megszerezhette volna a KTE a vezetést, de Laczi II. szabad­rúgása a kapufáról vágódott vissza. Utána a nagykőrösiek középhátvédje, Csikós I. megsé­rült, a félidő végéig statisztált, majd szünet után végleg el­hagyta a pályát. A félidő közepén mintegy 10 percig a nagykőrösiek erős tá­madásokat vezettek a KTE ka­puja ellen, de nem tudtak meg­birkózni a helyiek védelmével. Az utolsó negyedórában ismét a KTE rohamozott. A 34. percben Sallai jól ug­rott ki őrzői közül és bal oldalra ívelt át, ahol Zsá­kai a kifutó kapus mellett a bal sarokba talált. 1:0! Nagy fölénybe került a KTE, és három szabadrúgást is lőtt, amelyek bármelyikéből gól le­hetett volna. Kijelölték a labdarúgó Baráti Lajos szövetségi ka­pitány hétfőn délelőtt kijelölte a franciák elleni Nemzetek Ku­pa mérkőzésre készülő A. és a spanyolok elleni selejtezőre ké­szülő olimpiai labdarúgókeretet. A. keret: Szentmihályi, Ilku, Mátrai, Marosi, Mészöly, Sípos, Sárosi, Nógrádi, Rákosi, Ma- thesz, -Göröcs, Machos, Albert, Ticby, Fenyvesi dr. A keretből pillanatnyilag hiányzik a szerdán Rómában K K-mérkőzésen szereplő két MTK iátéko§: Nagy és Készéi. Az A. keret kedden délelőtt a Csepellel játszik edzőmérkő­zést. Olimpiai keret: Géléi, Szarka, Káposzta, Ihász, Crbán, Szepesi, Hét végi sporteredmények LABDARÚGÁS. NB I-es ered­mények: Újpesti Dózsa—Debre­cen 3:0 (0:0) Debrecenben, Fe­rencváros—Komló 2:0 (1:0). Bp. Yasas—Diósgyőr 1:0 (0:0) Diós­győrött, Pécsi Dózsa—Bp. Hon­véd 0:0. MTK—Tatabánya 0:0, Dorog—Szeged 0:0, Győr—Cse­pel 1:0 (1:0). KÉZILABDA. A prágai kézi­labda világbajnokságon Magyar- ország csapata miután Dániától 23:14 (8:6) arányban kikapott, a 8. helyen végzett. A világbaj­noki címet ismét Románia sze­rezte meg, miután a döntőben Svédország csapatát 25:22-re le­győzte. KOSÁRLABDA. Magyarország női kosárlabda válogatottja Ausztriát 77:47-re és 71:50-re győzte le. VÍVÁS: A Londonban meg­rendezett párbajtőr Martini Ku­pát a magyar Nemere Zoltán nyerte, igen erős mezőnyben. Szünet után is nagy volt az iram. Mindkét csapat sokat tá­madott, de a védelmeket nem tudták áttörni. A 25. percben növelhette volna előnyét a KTE, mert két szögletrúgásból gólt érhetett volna el. A nagykőrösi kapus azonban mindkétszer bravúrosan hárított. A félidő második felében a csapatok ki­fáradtak, és igen lelassult az iram. A nagykőrösiek az utolsó öt percben még fellángoltak, de gólra törő kísérleteik nem voltak eredményesek. A KTE lelkes játékával és küzdőképességével megérde­melte a győzelmet, annak ellenére is, hogy a nagy­kőrösiek a második félidőben tíz emberrel játszottak. Több helyzetük is volt, és száraz ta­lajon a teljes nagykőrösi csa­pat ellen is megszerezhették volna a győzelmet. A csapat legjobb része a közvetlen véde­lem volt. Négyesi jól helyette­sítette a sérült Vitkovicsot. A csatársorból Szabó játéka tet­szett a legjobban. NB III. Délkeleti csoport ered­ményei: Békéscsabai VTSK— Jászberényi Vasas 1:1, Üjszegedi TC—Orosházi Kinizsi 5:1 Oros­házán!, Hódmezővásárhelyi ME­DOSZ—Törökszentmiklósi Vasas 3:0, Martfűi MSE—Mezőhegyesi M EDGSZ 2:1, Szegedi' Építők— Mezőtúri Honvéd 4:2. A Csong­rádi Petőfi—Makói Vasas mér­kőzés elmaradt. A Békéscsabai Honvéd—Kiskunhalasi MEDOSZ 4:3 (3:1) mérKŐzésről lapunk hol­napi számában közlünk beszá­molót. A- és olimpiai keretet Palotai, Tussinger, Somodi. Nagy Gy., Dunai II., Bene, Ko- mora, Farkas, Katona. Ebből a keretből Laczkó hiányzik, aki szerdán ugyancsak Rómában szerepel az MTK-val. Az olimpiások kedden a TF csa­patával játszanak kétkapus ed­zőmérkőzést. Ez a keret is csü­törtökön tartja utolsó márciusi edzését, legközelebb azután ok is április 1-én találkoznak. (MTI) Már edzhetnek a bajai röplabdások Hosszú hónapokig tartó huza­vona után végre elkészült a Ba­jai III. Béla Gimnázium torna­terme. Elkezdhették edzéseiket a röplabdázók, akik a hosszú kényszerpihenő ellenére szeret­nék ebben az évben is megnyer­ni az országos középiskolás röp­labdabajnokságot. A többi szak­osztály közül edzenek már a leány és fiú kosárlabdázók a tornászok és a vívók is. Sakkhírek A sakkélet fellendüléséről ér­tesítette szerkesztőségünket Csi­szár Jenő a kalocsai járásból. Hajós község versenyét Gál Pé­ter, Dusnok versenyét H odo­rász János, Dunapataj versenyét Simon János nyerte. Rövidesen járási csapatbajnokságot indí­tanak 8 résztvevővel. * A kecskeméti Űttörőbáz egyé­ni versenyt rendezett 22 részt­vevővel. Az élcsoport: 1. Szóráfi Péter, 2. Kiss Szilárd, 3. Chle- bik Jenő, 4—5. Germán Béla és Sándor Zoltán. * TOTÓEREDMÉNYEK: 2, x, 2, 1 x, x, elmaradt, x, elmaradt. 1, elmaradt, x, x, x, 2, 1. Minősítő verseny főijük Sol­ton 18 indulóval, Farkas Béla vezetésével, .*