Petőfi Népe, 1963. április (18. évfolyam, 77-99. szám)

1963-04-09 / 82. szám

A gyors gólok eldöntötték a mérkőzést Kecskeméti Dózsa—Szegedi VSE 3:0 (3:0) Kecskemét, 3500 néző, vezet­te: Jakab. Kecskeméti Dózsa: Gór — Tordasi, Határ, Winkler — Mor­vái, Csordás — Gyenes, Zsoldos, Berán, Szappanos, Rozgonyi. Ed­ző: Fenyvesi László. Szegedi VSE: Kádár — Ju­hász, Simon, Tóth II. — Balázs, Karsai — Halász, Bischoff, Rá­bai, Kerényi, Majzik. Edző: Ve­res László. Szegedről sok szurkoló kísérte el csapatát Kecskemétre és buz­dításukkal kezdődött a mérkő­zés. Mégis a Dózsa támadott, de az első előrevágott labdát Gye­nes nem érte el. A 3. percben Gyenes beadásáról maradtak le a Dózsa-csatárok. Néhány pilla­nat múlva Rozgonyi beadását késte le Szappanos. Többet támadott a lila-fehér gárda, de a I6-os előtt té­továztak a csatárok. A Szegedi VSE ellentámadásai — bár szépen szőtték a mezőny­ben — szintén elakadtak a Dó­zsa 16-os vonalánál. A kecskeméti csapat első min­taszerű támadását a 10. perc­ben vezette bal szélen. Rozgonyi, Berán volt a labda útja, de a védők Berán nagy lövését szög­Hé) végi sqorteredmények ASZTALITENISZ. Prágában az asztalitenisz-világbajnokságon a csa­patversenyben női együttesünk ed­dig veretlenül áll. Eredményei: In­donézia, Olaszország, Koreai NDK, NSZK, valamennyi 3:0. Férfi csapa­tunk Ausztráliát és Franciaországot S:o-ra, Romániát 5:2-re győzte le, mig a Koreád NDK-től balszerencsés küzdelemben 5:4 arányú vereséget szenvedett. KOSÁRLABDA. Nemzetközi válo­gatott mérkőzések: Magyarország— Belgium 92:75 (44:29), Magyarorszag »—Svájc 92:52 (46:23). SÜLYEMELES. Budapest felnőtt egyéni súlyemelő bajnokságán Ve­res Győző a középsúlyú lökés világ­csúcsát 184 kg-ra javította- _ SAKK. A szarajevói nemzetközi sakkversenyt a magyar Portisch nyerte Gligorics, Ivkov és Szlmagin előtt. Szabó az ötödik helyen vég­zett. — A sakk-világbajnoki páros mérkőzésen a hetedik játszmát Pet- roszján nyerte, így 4:3 arányban megszerezte a vezetést. Totóeredmények: x, 1, 1, 2, x, X, 1, x, 2, 2, x, x. A labdarúgó NB I. állása í, O. Dózsa 16 7 6 3 33:17 20 2. Bp. Honvéd 16 8 4 4 37:20 20 3. Ferencváros 16 8 4 4 27:19 20 4. Győri E7TO 16 8 4 4 23:18 20 5. MTK 16 7 5 4 29:24 19 6. Dorog 16 5 7 4 21:17 17 7. Szeged 16 6 5 5 10:20 17 8-9. Tatabánya 16 5 5 6 17:17 15 8-9. Vasas 16 4 7 5 19:19 15 10. Pécs 16 4 7 5 20:22 15 11. Debrecen 16 3 8 5 18:28 14 12. Komló 16 3 7 6 18:24 13 13. Salgótarján 16 4 4 8 17:23 12 14. Szombathely 16 2 3 11 10:31 7 Eredmények: Ferencváros—Újpesti Dózsa 2:0 (1:0), Győr—Tatabánya 1:0 (0:0), Komló—MTK 21 (2:0)!, Szeged—Bp. Honvéd 0:0, Pécs—Deb­recen 4:2 (2:0) Debrecenben!, Do­rog—Szombathely 0:0!, Bp. Vasas— Salgótarján 1:1 (0:1)! A Délnyugati NB III. eredményei: Székesfehérvári MÁV—Pécsi Bőr­gyár 1:0, Kaposvári Honvéd—Nagy- kanizsai Dózsa 3:0 Nagykanizsán, Siófoki .Bányász—Nagymányoki Bá­nyász 0:0, Mohácsi Petőfi—Nagyka­nizsai Bányász 3:2, Dombóvári Vas­utas—Pécsi Bányász 1:1. — A Kis­kunhalasi MEDOSZ—Szekszárdi Pe­tőfi 1:1 (1:0), a Pécsszabolcsi Bá­nyász—Bajai Építők 0:0 és és a Szekszárdi Dózsa—Kalocsai Kinizsi 6:1 (3:1) mérkőzésekről lapunk hol­napi számában közlünk részletes beszámolót. Megyei I, o. labdarúgó eredmények Kalocsai Honvéd—Tiszakécske 1.0, (Tiszakécskén. Kalocsai Spartacus— Kiskunfélegyházi Vegyipari Gépgyár 8:2, Bácsalmás—Soltvadkert 4:1, Kecs­keméti Dózsa H.—Szabadszállási Hon­véd 8.-0, Tompa—Császártöltés 2:0, Kiskőrös—Kecskeméti Épületlakatos 2:1, Kiskunfélegyházi Honvéd—Kis­kunhalas! MAv 1:0, Bajai Bácska »osztó—Bajai Vasas 1:0, letre mentették. A 14. percben Rozgonyi szépen tört ki a vé­dők közül és lövését a szegedi kapus csak a kapufa segítségé­vel mentette. A szegedi ellentá­madásoknál néhány esetben Gór kitűnően védett. Bár sokat tá­madott a Dózsa, mégis úgy lát­szott, hogy nehezen tudja meg­szerezni a vezető gólt, mert csa­tárai körülményeskedtek a ka­pu előtt, s ugyanakkor az ellen- támadásoknál sokat bizonyta­lankodtak és gyakran bosszantó hibákat vétettek a kecskeméti védőjátékosok is. Néhány perc aztán eldöntötte a mérkőzés sorsát. A 29. percben megszületett a Dózsa vezető gólja. Mintegy 18 méterről szabadrú­gáshoz jutott a lila-fehér együt­tes és Zsoldos beadása Szappa­nos fejéről védhetetlenül vágó­dott Kádár kapujába. 1:0! Egy perc sem telt el, amikor Szap­panost a jobb oldalon, egészen az alapvonalnál felvágták. A jól ívelt beadás jó helyzetben ta­lálta a kapu előterébe húzódó Szappanost, aki ezúttal sem hi­bázott. 2:0! A gyors két gól meg­zavarta a szegedi védelmet és két perc múlva megszületett a Dózsa harmadik gólja is. Mor­vái távolról nagy lövést küldött a szegedi kapura és a labda a vetődő kapus kezét érintve, kö­tött ki a hálóban. 3:0! Magára talált a kecskeméti együttes és néhány mintaszerű támadást vezetett. A Szegedi VSE legtöbbször csak a Dózsa 16-osáig jutott el. A 45. percben a kapura tö­rő Gyenest csúnyán felvág­ták a 16-oson belül. Az egyébként addig is sok hi­bát vétő játékvezető nem adta meg a jogos 11-est. A II. félidőt sok bírói tévedés vezette be! Feltűnő hibákat vé­tett, és ezért jogosan méltatlan­kodott a közönség. A Kecske­méti Dózsa mintha megelégelte volna 3:0-s vezetését, ismét visszaesett, és körülményesen játszott. A Szegedi VSE átvette a játék irányítását és mezőny­játékban a második félidőben Szombaton és vasárnap a me­gyeszékhelyen rendezték meg a 12. téli spartakiád asztalitenisz és sakk megyei döntőit. A ver­senyt mindvégig magas színvo­nal jellemezte és külön emlí­tésre méltó a kitűnő rendezés. Az asztalitenisz versenyeket a Bányai Júlia Leánygimnázium tornatermében, a sakkdöntőket pedig a Cifrapalotában rendez­ték meg. Az asztalitenisz versenyeken minden járásunk indított férfi, női csapatot, egyéni, páros és vegyespáros versenyzőt. A sakk döntőkön hét férfi csapat, há­rom női csapat, hét férfi egyéni és hat női egyéni versenyző in­dult. Eredmények. Asztalitenisz. — Férfi csapat: 1. Kecskemét, 2. Dunavecse, 3. Kalocsa. Női csa­pat: 1. Kecskemét, 2. Kalocsa, 3. Kiskörös. Férfi egyéni: 1. Hegedűs (Kalocsa), 2. Keszt­helyi (Kecskemét), 3. Török (Kalocsa). Női egyéni: 1. Hazag (Kecskemét), 2. Pusztai (Kecs­kemét), 3. Suba (Kiskőrös). Férfi páros: 1. Hegedűs—Tö­rök (Kalocsa), 2. Fürtös—Keszt­helyi (Kecskemét), 3. a Komá­romi testvérek (Dunavecse). Női páros: 1. Pusztai—Hazag (Kecskemét), 2. Ladjánszky— Romsics (Kalocsa), 3. Jegyugya —László (Kiskunhalas). Vegyespáros: 1. Hegedűs— Hollósi II. (Kalocsa), 2. Fürtös-,— Pusztai (Kecskemét), 3. Stefan- csik—Suba (Kiskőrös). felülmúlta kecskeméti ellenfe­lét, de a jól tömörülő Dózsa- védelem mellett még szépítésre sem jutott erejéből. A Kecske­méti Dózsa az utolsó 15 percben ismét fellángolt. Láttunk tőlük néhány korszerű támadást, de a csatárok vagy lekéstek a labdá­ról, vagy hatalmas helyzetben kapu mellé és fölé rúgták a lab­dát. A Kecskeméti Dózsa ezen a mérkőzésen feltalálta magát és néhány perc alatt— kihasz­nálva az adódó helyzeteket — eldöntötte a mérkőzés sorsát. A Szegedi VSE mezőnyben egyenrangú ellenfélnek bizo­nyult, de csatárai a kapu előtt határozatlanok voltak. A kecskeméti csapatban Gór hibátlanul látta el feladatát és voltak szép védései. A védelem­ben ezúttal Tordasi emelkedett ki, Határ és Winkler — az első félidőben — néhány súlyos hi­bát vétett. A fedezetek közül Csordás volt a jobb, míg a csa­társorból Szappanos erőteljes já­tékát és Rozgonyi, valamint Gyenes jó helyzetfelismeréseit dicsérhetjük. Jakab játékvezetőtől az utób­bi idők leggyengébb játékveze­tését láthattuk, tarkítva a leg­elemibb hibákkal. MÁRKUS JÁNOS NB n. Keleti csoport: 1. Diósgyőr 13 11 6 1 35:11 28 2. űzd 18 12 4 2 34:13 28 3. Miskolc 18 9 5 4 30:14 23 4. Lánggyár 18 9 5 4 29:26 23 5. Nyíregyháza 18 8 6 4 30:27 22 6. Egyetértés 18 8 4 6 28:21 20 7. G.-MAVAG 18 7 5 6 32:24 19 8. Szolnok 18 8 3 7 18:19 19 9. Borsodi B. 18 6 4 8 20:27 16 10. SZVSE 18 5 6 7 19:33 16 11. DEAC 18 6 3 9 23:28 15 12. Kecskemét 18 5 4 9 22:23 14 13. Eger 18 6 1 11 18:27 13 14. Bp. Előre 18 5 1 12 22:32 11 15. Bp. Spart. 18 4 3 11 18:35 11 16. Saig. KSE 18 3 4 11 17:35 10 Eredmények: Bp. Előre—Szolnoki MÁV 2:0, Borsodi Bányász—Ózdi Kohász 2:2, Nyíregyházi Spartacus —Miskolci VSC 0:0, Diósgyőri VTK— Egri Dózsa 2:0, Debreceni EAC-VM Egyetértés 1:0 Soroksárott!, Salgó­tarjáni Kohász—Bp. Spartacus 4:0, Ganz-MÄVAG----T.ání* fíánovái* n-n Sakk. Férfi csapat: 1. Kiskun- halasi MEDOSZ, 2. Madarasi Termelőszövetkezeti Sportkör, 3. Kiskőrösi MEDOSZ. Női csa­pat: 1. Csávoly, 2. Lakitelek, 3. Szánk. Női egyéni: 1. Fekete György- né (Orgovány), 2. Ábri Piroska (Dunavecse), 3. Vaskúti Erzsé­bet (Vaskút). Férfi egyéni: 1. Kozma (Kis­kőrös), 2. Mohácsi (Kiskunha­las), 3. Hasek (Baja). Röplabda-villámtorna A Kiskunhalason megrende­zett röplabda-villámtornán a Jánoshalmi Spartacus csapata lett az első. Második, a Halasi Honvéd, 3. Halasi Postás. Érde­kessége a versenynek, hogy a Halasi Postás Sportegyesület­nek közelmúltban alakult meg a röplabda-szakosztálya. Figyelem! VEGYE IGÉNYBE A KECSKEMÉTI GÉP- KÖLCSÖNZÖ HÄZTARTÄSI GÉPEIT tavasza nagytakarításhoz. Házhoz is szállítjuk. Kecskemét, Gáspár And­rás utca 9. Telefon: 29-04. __________________ 5893 Jó rendezés a megyei spartakiád döntőin Kitüntetett sportvezetők, aktivisták Szombati lapszámunkban kö­zöltük az április 4-e alkalmá­ból kitüntetett sportvezetők, ak­tivisták neveit. A további ki­tüntetettek: A Testnevelés és sport érdemes dolgozója kitün­tetést kapta Bóda Jenő száza­dos, a Kiskunfélegyházi Hon­véd Sportegyesület vezetőségi tagja. Díszoklevéllel tüntette ki a Magyar Testnevelési és Sport Tanács Tokaji Sándort, a me­gyei kosárlabda szövetség tag­ját, Rendeczky Jánost, a me­gyei kerékpár szövetség tagját, Szabó Gézát, a megyei labda­rúgó szövetség tagját, Berecz Vendelt, a megyei tornaszövet­ség elnökét, Teleki Istvánt, a Szolnok, 1500 néző, vezette: Szarvas. KTE: Vitkovics — Farkas, Fe­kete, Suhajda — Jónás II., Vass — Lengyel, Dezsőfi III., Laczi II., Barta, Gárdái. Edző: Kosa Károly. A bajnokságra törő szolnoki csapat ellen balszerencsés küz­delmet vívott a KTE. Az első fél órában a kecskemétiek irá­nyították a játékot. A KTE-csatárok nagy har­cot vívtak a rendkívül ke­mény szolnoki védelemmel. Dezsőfit három alkalommal is durván felvágták. A 31. percben kezdődött a kecskeméti csapat balszerencse-sorozat. Egy bal oldalról beívelt labdába Fekete — senkitől sem zavartatva — kézzel ütött. bele. A 11-es bün­tetőt Sári I. értékesítette. 1:0! A szolnokiakat felvillanyoz­ta a váratlan gól. Tovább támadtak és a 36. perc­ben újabb szerencsés gólt értek el. Fekete a 16-osról feleslege­sen magas ívben adott haza és a labda az ötösön álló Vitkovics feje felett a hálóba húllt. 2:0! öngól. A gyors két gól idegessé tette a KTE-t és az utolsó tíz percben visszaesett. Fordulás után a szolnokiak nagy erővel támadtak és a 6. percben sikerült végleg bebizto- sítaniok a győzelmet. Egy mesz- sziről a KTE-kapu elé ívelt lab­dát a fedezetlenül hagyott Sári I. védhetetlenül a hálóba fejéit. 3:0! Bácsalmási MEDOSZ kézilabda­szakosztályának vezetőjét, Csep- regi Imrét, a Szanki Falusi Sportkör vezetőségi tagját, Ha­lász Pétert, a Kiskunhalasi ME­DOSZ ökölvívóját, Balogh Mi­hályt, a keceli sportkör titkárát, dr. Gyarmati Károlyt, a kis­kőrösi labdarúgó szövetség el­nökét, Bényei Mihályt, a düna- tetétleni sportkör elnökét, dr. Kolozs Gergelyt, a dunavecsei járás sportorvosát, Dravenka Mártont, a kalocsai kézi- és röplabda szövetség elnökét, Varjú Istvánt, a kalocsai járási iskolai szakfelügyelőt és Pénzes Imrét, a kalocsai járási labda­rúgó szövetség elnökét. A KTE hatalmas erővel tá­madott és megkísérelt szépí­teni az eredményen. Sorozatos támadásait azonban nem kísérte siker. Laczi II.. De- zsőfi III. és Barta is jó helyze­tet dolgozott ki, de az. akciókat egyik csatár sem tudta eredmé­nyesen befejezni. A szolnoki Makait a 75. percben sorozatos durvaságért kiállították. A mérkőzésre rányomta bé­lyegét Fekete bizonytalan já­téka. Az I. félidőbeli két bal- szerencsés gól nélkül nagyobb küzdelemre kényszerítette volna a KTE a bajnok jelölt szolno­kiakat. A fedezetpár mélyen formája alatt játszott, különö­sen Jónás II. A KTE legjobb­jai: Farkas, Dezsőfi III., Barta. NB III. Délkeleti csoport 1. Gyula 18 12 4 2 46:14 28 2. Szóin. MTE 18 11 4 3 33:11 26 3. Sz. Építők 18 5 10 3 18:14 20 4. J. Lehel 18 8 3 7 30:25 19 5. Orosháza 18 7 5 6 16:22 19 6. Cegléd 18 7 4 7 21:22 18 7. Martfű 18 8 2 8 27:32 18 8. KTE 18 8 1 9 22:21 17 9. Békéscsaba 18 5 7 6 31:32 17 10. Hm. MEDOSZ 18 7 3 8 33:35 17 11. Mezőhegyes 18 6 5 7 26:29 1 7 12. Makó 18 4 9 5 22:26 17 13. Tm. Vasas 18 8 1 9 20:32 17 14. Csongrád 18 6 3 9 26:29 15 15. J. Vasas 18 4 6 8 20:25 14 16. Szarvas 18 1 7 10 12:32 9 Eredmények: Ceglédi Vasutas—Tö­rökszentmiklósi Vasas 3:0, Jászbe­rényi Vasas—Hmezővásárhelyi ME­DOSZ 2:0, Gyulai MEDOSZ—Szarva­si Spartacus 1:0 Szarvason, Makót Vasas—Martfűi MSE 5:2, Jászberényi Lehel—Mezőhegyes! MEDOSZ 4:1 Mezőhegyesen, Csongrádi Petőfi— Orosházi Kinizsi 4:0, Békéscsabai Előre—Szegedi Építők 0:0. Szerencsés szolnoki győzelem Szo'noki MTE Kecskeméti Hét vége képekben Már beszámoltunk arról, hogy Jakov Esztrin, a Szovjetunió levelezési sakkbajnoka, nemzetközi sakkmester Kecskeméten ját­szott bemutató szimultánt. Jakov Esztrin nemzetközi sakkmester kecskeméti szimultánja. A téli spartakiád asztalitenisz-döntője.