Petőfi Népe, 1960. augusztus (15. évfolyam, 181-205. szám)

1960-08-16 / 193. szám

Tíz emberrel küzdött a Dózsa MISKOLCI VSC—KECSKEMÉTI DÖZSA 2:1 (1:1) 'r Miskolc — 4000 néző — Ve­zette: Fekete III. MVSC: Simon — Hargitai, Budai, Péter — Zoller, Szabó I. Lővei, Tóth, Böki, Kovács, Gyet- vai. — Edző: Károlyi József. Kecskeméti Dózsa: Czéh — fTordasi, Határ, Magyar — Uzso- ki, Kerepesi — En giert, Füiöp, Vékony, Szőczey, Rozgonyi. — Edző: Szabó Géza. Az NB II-s bajnokság első fordulója után nehéz körülmé­nyek között készült a Dózsa miskolci mérkőzésére. Mint is­meretes, Csordást a BVSC elleni találkozón kiállították és az el­múlt héten Morvái kórházba ke­rült, Czéh sem volt még telje­sen rendben, két játékos pedig bevonult katonának. Ilyen kö­rülmények. fárasztó és viszon­tagságos utazás után érkeztek a miskolci találkozóra. A Dózsa korszerűtlen autóbusza ugyanis, amelyen a csapat szombaton reg­gel elindult, már Nagykőrös után felmondta a szolgálatot és a játékosok Ceglédről zsúfolt vo­naton utaztak tovább. Szállodát sem kaptak Miskolcon, Kazinc­barcikán aludtak. Hatalmas miskolci hangpár­bajban kezdődött a mérkőzés. A Dózsa nagy becsvággyal kezdett és már az első percekben me­leg helyzetek adódtak a miskol­ciak kapuja előtt. Az ötödik percben megszületett a vezetés. Rozgonyi hátulról jó labdát kapott, kiugrott a védők ' mellett és a 11-es pontról 1 a jobb sarokba rúgta a Dózsa gólját! 1:0, a kecske­métiek javára. ’A gól után továbbra is a Kecs­keméti Dózsa támadott. A 8. .percben Uzsoki megsérült. Egy magas labdára ugrott fel és megrándult a lába, lement a pá- I Jváról, s az első félidő befejezése • előtt 10 perccel tért vissza, de «ettől kezdve is csak statisztáit « jobb szélen. Tíz emberrel küzdött tovább a Dózsa. A kecskeméti támadá- i sokat a miskolciak túikemény , játékkal — gyakran szabályta- 1 lan belemenésekkel — ellensú­lyozták. A 25. percben Englert .rohant el a szélen, a 16-os tá- [jékán a miskolciak egyik vé­dője beierohant. Mindketten el­lestek és a miskolci játékos po- ! fonütötte Englertet. A bíró — : aki egyébként igen gyengén mű- Iködött — a kecskemétiek ellen í ítélt szabadrúgást. A miskolci j játékos a labdát a földön fekvő j Englertbe rúgta. A bíró ezt sem -vette észre«. Már túljutott az i óramutató a 45. percen, amikor i a kecskeméti térfélen Kovács • szerezte meg a labdát, elment 1 Határ mellett. Czéh rosszul fu ­tott ki, s a helyezett labda a nhálóban kötött ki. 1:1. A gól ,után a bíró azonnal lefújta az első félidőt. A nézők részéről sportszerűt­len buzdításokkal kezdődött a második félidő. A 8. percben Lő­vei lerázta magáról a kecske­méti védelmet, bekanyarodott a 16-os felé és onnan ballal ka­pura rúgta a labdát. Czéh ug­rott a balsarokba tartó labdára, öklözés helyett azonban fogni akarta, s kezéről a kapufára, on­nan a hálóba perdült. 2:1 az MVSC javára. A miskolciak a gól után védekezésre rendezked­tek be és egymást tarkították a sportszerűtlen jelenetek. A kecs­keméti csatárok közül hol Ro- gics, hol Szőczey, Vékony, Eng­lert került a földre. A játékve­zető azonban ritkán fújta le a miskolciak durva játékát. Az utolsó 20 percben minden erővel egyenlíteni akart a Dózsa — si­kertelenül. Ebben az időben a miskolciak úgyszólván nem is ■jutották át a félpályán. Második vereségét szenvedte el a Dózsa. Czéh még mindig formán kívül van. Kis önbiza­lommal mind a két gólt véd- hette volna. A védelem — Tor- dasi, Határ, Magyar — megállta helyét. Meglepően jól játszott Fülöp. ö volt a csapat legjobb embere. Rozgonyit gólja dicséri, s helyenként Vékony tűnt fel a cstaársorban. Szőczey tovább is gyenge formában van. Englert sem javult sokat. NB II. Keleti csoport állása 1. Pénzügyőrök 2 2-------6:1 4 2. Ganz-MÁVAG 2 2---------------5:1 4 3. BVSC 2 2---------------4:2 4 4. Cegléd 2 1 1 — 2:0 3 5-6. Ózd 2 1 1 — 1:0 3 5-6. Nyíregyháza 2 1 1 — 1:0 3 7. Egyetértés 2 1 1 — 4:1 3 8. Bp. Spartacus 2 1 1 — 4:3 3 9. Miskolc 2 1 — 1 2:5 2 10. Diósgyőri B. 2 — 1 1 3:6 1 11. Borsodi B. 2 — 1 1 0:1 1 12. Bp. Előre 2 — 1 1 0:2 1 13. Kecskemét 2------------2 3:5 — 14-15. Szolnok 2-------------------2 1:3 — 14-15. Jászberény 2-------------------2 2:6 — 16 . SZVSE 2-------------------2 0:2 — NB II-s labdarúgó-eredmények: Pénzügyőrök—Jászberény 2:1, Ganz- MÁVAG—Bi. Bányász 3:0, BVSC— Szolnok 1:0, Cegléd—Borsod 0:.0 Ózd —Bp. Előre 0:0, Nyíregyháza—Egyet­értés 0:0, Bp. Spartacus—SZVSE 1:0. Vasárnapi sportélményéit Atlétika. Magyarország— Csehszlo­vákia férfi válogatott 112:98, női vá­logatott 53:53. A férfiaknál a legjobb eredmény Zsivóczky 69,63 m-es kala­pácsdobása, Európa-csúes, a nőknél a legjobb eredmén:/t Kazi Olga érte el a 800 m-en 2:06,7 idővel, amely országos csúcs. Kosárlabda. Az olimpiai selejtezőn Magyarország, hosszabbítás után, 94:92 (85:85, 36:38) győzte le Jugo­szlávia együttesét. Evezés. Pappné harmadszor is megnyerte a női evezős Európá­ba jnokságot. Motorkerékpár. A Nemzetközi Nagy díj valamennyi számában kül­földiek győztek. Totóeredmények: x, x, 1, x, tö­rölve, 1, 1, 2, x, x, 1, 2, 1. A labdarúgó NB I. állása 1. Ferencváros 3 2 1 — 9:5 5 2. U. Dózsa 3 2 1 — 5: 3 5 3-4. Vasas 3 l 2 — 6: 4 4 3-4. Csepel 3 1 2 — 3: 2 4 5. MTK 3 2—17:6 4 6. Salgótarján 3 l 1 1 3: 1 3 7. Debrecen 2 1 1 — 2: 1 3 8. Pécs 3 1 1 1 7: 5 3 9. Honvéd 3 1 1 1 4: 4 3 10. Szeged 3 1 1 l 4: 7 3 11. Győr 3 1 — 2 7: 4 2 12. Tatabánya 3 — l 2 2: 7 1 13. Dorog 2------------2 4:8 — 14 . Diósgyőr 3------------3 4:10 — NB I-es labdarúgó-eredmények: Ü. Dózsa—Győr 3:2, Ferencváros—Cse­pel 1:1, MTK—Diósgyőr 4:2, Szeged —Vasas 1:1, Pécs—Bp. Honvéd 0:0, Salgótarján—Tatabánya 3:0. Áz olimpiai fáklya útban Róma felé A hírügynökségek beszámoltak ar­ról, hogy Görögországban, az ókori olimpiai játékok színhelyén, a Kro- nosz-hegység lábánál elterülő Altisz- ligetben, az évezredes romok között a nap sugaraival felobbaníották az olimpiai lángot. A meggyújtott olim­piai fáklya, egy görög atléta kezé­ben, sokezer érdeklődő jelenlétében megindult Róma felé, hogy azt kéz­ről kézre adva, 1960. augusztus 25-én megérkezzen az olimpiai stadionba és ott lángragyújtsa a népek közötti barátság jelképét, a tizenhat napig égő olimpiai tüzet. A láng tehát már útban van Ró­ma felé, s két hét múlva felhar­sannak a kürtök, amelyek jelzik a XVII. nyári olimpiai játékok kez­detét. E fényben pillantsunk végig az olimpiák történetén, hiszen az olimpiai eszme immár több mint két és félezer éves. Pontosan 2736 évvel ezelőtt, időszámításunk előtt 776-ban rendezték meg Olimpiában az első versenyeket, melyeket négy- évenként követte az újabb. A sport­vetélkedés ideje alatt amegszűntek a különböző törzsek közötti hábo­rúk, ez időre szent békét hirdettek és ezt be is tartották. Már ekkor is a legjobb atléták, birkózók, lova­sok és ökölvívók mérték össze ere­jüket, tudásukat. Az olimpiai küz­delmek az antik feljegyzések szerint 1172 éven át tartottak. A győztesek ipindenkor a legnagyobb megbecsü­lésben, tiszteletben részesültek. Di­csőségüket a költők is megénekel­ték és homlokukra babérkoszorút fontak, alakjukat márványba vésték. Az utolsó ókori olimpiai játékot időszámításunk után 389-ben ren­dezték meg. Ezután I. Theodosius római császár dekrétumot adott ki, melyben megtiltotta a játékok meg­rendezését. Évszázadokig csak az olimpiák emléke maradt fenn az utókor számára. A stadionok és a berendezések elpusztultak. A romok azonban a 'késői utókor számára is hirdették a békés versenyek szűk- megrendezésére mégsem került sor.. Az első valóban komoly lépést az újkori olimpiai játékok felújítására Pierre de Coubertin francia peda­gógus tette meg, aki egész életét az olimpiai játékok mcgvvlósítására és sikerre vitelére áldozta. 1894-ben Párizsban ült össze az első nemzet­közi kongresszus, amely kimondotta, hogy az ókori olimpiák időrendjé­nek megfelelően, minden negyedik évben kell megrendezni a versenye­ket, amelyre a világ valamennyi nemzetének ifjúságát meg kell hívni. Az első újkori olimpiai játékokra 1896. április 5-én került sor Athén­ben. A népek megértették az olim­piai gondolatot, a békés egvmás mellett élés, a béke gondolatát, amely szoros kapcsolatban van az ségességét. Először 1858-ban tettek kísérletet arra, hogy felújítsák az olimpiai küzdelmeket, majd 1870-ben ki is írták a játékokat, amelynek olimpia eszméjével. Elküldték a leg­jobb sportolóikat, hogy tudásukat, ügyességüket, akaraterejüket békés vetélkedésben és ne a harcmezőn mérjék össze. Nálunk Magyarországon is nagy visszhangra talált az olimpiai gon­dolat és Kemény Ferenc tanár sze­mélyében lelkes szervező akadt, aki részt vett a párizsi kongresszuson, majd pedig amikor megalakult a Nemzetközi Olimpiai Bizottság, an­nak tagjává választották. Még néhány nap és Rómába érke­zik az olimpiai fáklya, kezdetét ve­szi a minden eddigit felülmúló nagy sportvetélkedés. A magyar sportolók útrakészen állnak, felké­szülésük utolsó stádiumához érkez­tek. A becsületes, lelkiismeretes fel­készülés mindig meghozza jutalmát, a sikert. Bízunk legjobbjainkban, hogy a világ sportolóinak békés ver­senyében, mint ahogy eddig mindig, ezúttal is megállják helyüket és öregbítik a magyar sportmozgalom nemzetközileg is elismert és meg­becsült hírnevét. M. T. Jobban kihasználta a helyzeteket a KTE KECSKEMÉTI TE—SZEGEDI ÉPÍTŐK 3:0 (2:0) Kecskemét — 2500 néző — Vezette: Rókusi. KTE: Pintér — Kócsó, Bitó, Berta — Gacs, Vass — Szentgyörgyi II., Csejtey, Szabó, Barta. Zubek. — Edző: Hauser Jenő. Sz. Építők: Palotai — Rácz, öváry, Enesei — Bóka dr., Gréczi — Zo- vics, Tanács, Bilcsik, Blaha, Hege­dűs. — Edző: Emődi Rezső. Megkésve érkeznek a szegediek és a késést még tetézi, hogy Bezsenyi- nek nem volt meg az orvosi iga­zolása. így azután háromnegyed öt­kor kezdenek. Már az első percben szögletet ér el a KTE. Inkább a szegediek térfelén folyik a játék az első negyedórában. A 14. percben váratlanul vezetéshez jut a KTE. Gyors támadás gördül a baloldalon. Zubek jó labdát ível át Csej- teyhez, az átemeli Szentgyör- gyihez, s a szélső kapásból, bal lábbal, ritkán látott szép gólt vág a felső léc alá. 1:0! A 16. percben Szabó lövését a bal alsó sarokból nyomja ki szögletre Palotai. Nagy derültséget kelt a ki­futó Pintér, aki a 16-oson kívül fe­jeli el a labdát Tanács elöl. A 20. percben nagy tumultus keletkezik a szegediek kapuja előtt. Szabóhoz kerül a labda és a középcsatár ívelten a kapura emel. A labda valamelyik védő fején irályt változtatva, a későn fel­ugró kapus feje fölött a hálóba esik. 2:0! Az első félóra teljesen a KTE-é. A szegediek csak az utolsó negyed­órában jönnek fel. A 32. percben Bóka dr. nagy erejű lövését Pintér éppen csak hogy ki tudja szögletre ■tolni. A 34. percben Palotai egymás után teszi ártalmatlanná Csejtey és Szentgyörgyi lövését. A 37. percben Tanács éles lövését Pintér csak szögletre tudja menteni. A 38. perc­ben ismét Bóka dr. kapufája ijeszt­geti a KTE-szurkolókat. A 42. perc­ben Pintér Bilcsik lábáról szedi le a labdát. A II. félidőben már az első perc­ben eldől a mérkőzés. A kiugró Zubek nagy harcot vív Ováryval. A végén — ami­kor már Zubek elvesztette a labdát — Öváry elrántja a szél­sőt. A játékvezető 11-est ítél, amit Csejtey értékesít. 3:0! Most igen változatos lesz a játék. A szegediek valamivel többet tá­madnak. de helyzeteiket nem tudják kihasználni, amiben jelentős szerepe van a kitűnő KTE-védelemnek Is. A 9. percben Bóka dr. lövését szög­letre menti Pintér. A 13. percben veszélyes baloldali KTE-támadás gén Zubek lövése a kapufáról pat­tan vissza a mezőnybe. A 18. perc­ben Szentgyörgyi éles lövése a ka*» pufa alsó éléről pattan ki. A 22. percben már mindenki a KTE- hálóban látja a labdát, de Bitónak sikerül a kapuvonalról menteni. A félidő közepe táján a szegediek nagy fölénybe kerülnek. Nyolc perc alatt öt szögletet lőnek. Majd hely­zetük is akad, de egyet sem tud­nak kihasználni. Szegedi támadások-; kai ér véget a mérkőzés. A szegediek játékán meglátszott, hogy az utolsó pillanatban érkeztek meg. Mire be le melegedtek a játék­ba, a jó formában levő KTE már két góllal terhelte meg a hálójukat. Hiába akartak szünet után — nem bírtak a jól működő kecskeméti vé­delemmel. A KTE-ben a védelem, Bitóval az élen, egészen jól játszott. A fedezetek közül Gacs javult fel jobban, míg a csatársorban a Csej- tey—.Szentgyörgyi szárny működött eredményesebben. Meglepő volt Sza­bó rossz formája. Végeredményben a KTE megérdemelte a győzelmet. Rékasi játékvezető kitűnően vezette a mérkőzést. A Délkeleti NB in. állása 1. Szóin. MTE 2 2------------11: 3 4 2— 3. Gyula 2 1 1 — 5:2 3 2— 3. KTE 2 1 1 — 5:2 3 4. Orosháza 2 l 1 — 4:2 3 5. Agyagipar 2 1 1 — 3:2 3 6. Jászberény 2 1 — 1 3: 2 3 7— 9. Sz. Építők 2 1 — 1 3:3 2 7— 9. Sz. Spart. 2 1 — 1 2:2 2 7— 9. Tsztmikiós 2 1 — 1 2:2 2 10. Martfű 2 1 — 1 3: 5 2 11. Szarvas 2 1 — 1 2:4 2 12. Gsongrád 2 — 1 l 2: 3 1 13—14. Cs. Építők 2 — 1 1 2:4 1 13—14. Makó 2 — 1 1 2:4 1 15. MÁV HMTE 2 — 1 1 4:10 1 16. F. Építők 2-----------2 1:4 0 Az NB III. Délkeleti csoportjának az eredményei: Orosháza—Cs. Építők 3:1, Békéscsabán!, Gyula—Martfű 4:1, Sz. Spartacus—Törökszentmik- lós 1:0, Szolnoki MTE—MÁV HMTE 8:2!, Szarvas—Jászberényi Lehel 2:1, Csongrád—Makó 1:1. A Cs. Agyag­ipar—Kiskunfélegyházi Építők 2 li­re végződött mérkőzésről lapunk holnapi számában közlünk beszá­molót. Az NB. III. Délnyugati csoportjá­nak eredményei: Székesfehérvári MÁV—Kaposvári Kinizsi 0:0, K. Dó­zsa—Máza 4:1. KMTE—P. Bányász 2:0, Bonyhád—K. Honvéd 1:1, a P. Vasas—Csepel Autó mérkőzés elma­radt. — AB. Építők—PEAC 2:1 és a B. Bácska—Szekszárd 2:2 mérkő­zésekről lapunk holnapi számában köztiünk beszámolót. Atlétikai szakosztály alakult Bácsalmáson Ismét fellendülőben van Bácsal­máson az atlétika. A Petőfi Sport­körben az elmúlt napokban alakult meg az atlétikai szakosztály. A szakosztály irányítását Patkó József testnevelő tanár végzi az elkövet­kező időben. Legfontosabb céljuk: az atlétika újbóli fellendítése. A sportkör vezetőségének legutób­bi ülésén olyan határozat született, hogy rendbehozatják a sportpályán levő, eddig elhanyagolt futópályát. A megfelelő szegélytáblát már biz­tosították és az atlétikát kedvelő bácsalmásiak társadalmi munkával segítik a futópálya mielőbbi korsze­rűsítését. Győztek a bajai röplabdások Gödöllőn Gödöllőn játszották visszavágó mérkőzésüket a bajai III. Béla Gim­názium röplabdásai. Ellenfelük a jó­képességű gödöllői Pedagógus SC volt. A bajai fiatalok ezen a mérkő­Új edző Bácsalmáson Szomorúan vették tudomásul a bácsalmásiak, hogy kedvenc csapa­tuk, a Petőfi kiesett az NB III-ból. A labdarúgó együttes a balszeren­csés kiesés után sem keseredett el, s a labdarúgók közül senki sem hagyta el a csapatot. Július elejétől új edző, Dörner Ferenc vette át a csapat felkészítését, s lelkiismerete­sen foglalkozik a labdarúgókkal. Az új edző különösen nagy gondot fordít a fiatalok nevelésére. Hetente 35—40 fiatallal foglalkozik a labda­rugópályán, hogy biztosítani tudja a labdarúgócsapat utánpótlását. gWWWWVWVN/WWVWWWWVV» A halasiaknak semmi sem sikerült PÉCSI VSK—KKHALASI HATÁRŐR DÖZSA 3:0 (3:0) Pécs — 600 néző — vezette: Ma­joros. H. Határőr: Nagy — Répási, Mol­nár, Szebeni — Szabó, Csóti — Mó­zes, Szekeres, Kucsera, Puskás, Un- gi. — Edző: Kövesi Károly. Hat régi játékossal megerősített PVSK az első félidőben hat perc alatt eldöntötte a mérkőzés sorsát. — A halasiak biztonsági játékra ren­dezkedtek be és gyors lefutások­kal igyekeztek a pécsiek védelmét megzavarni. Egy ilyen gyors lefutás során a gólhelyzetben levő Mózes jó labdát kap, de feleslegesen kivár s oda a helyzet. Az első félórában jól áll ellen a halasi védelem, a 3i. percben azután megtörik a jég és rövid hat perc alatt három gólt kapnak. A 31. percben egy beívelt szögletrúgást Jól vesz le a pécsi középcsatár és a kaputól mintegy 15 méterre, háttal állva, védhetetien lövés­sel szerzi meg a vezetést. 1:0! A következő percekben a pécsiek­nek minden sikerül. A 34. percben a pécsi jobbszélső 25 méterről be­adott labdája a kapufa felső lécé­ről peregve esik a hálóba. Nagy ka­pus elnézte. A 36. percben a pécsi küzépcsalúr a félpályáról box fel egy labdát és mintegy 20 méterről védhetetien lövéssel szerzi meg a 3. gólt csapatának. A fordulás után teljesen megvál­tozik a játék képe. A Határőr abba­hagyja a biztonsági játékot és tel­jes erővel a támadásra fekteti a fősúlyt, és végig támadja az egész II. félidőt. Jellemző, hogy a játék­nak ebben a részében 5—6 holtbiztos helyzete volt a halasi csapatnak. így az 5. percben Ungi kicselezi az egész pécsi védelmet, és a kifutó kapus mellett az üres kapura gurít. Lövése a belső kapufa éléről kifelé pattan. A 11. percben nem kevesebb, mint ötször lőnek a halasiak kapura, de mind az öt lövés elakad a PVSK- védelmen. A 23. percben Puskás lab­dájával Kucsera kiugrik. A közép­csatár éles lövését a kapus kapufára tolja, ahonnan a labda kifelé pat­tan. Az utolsó negyedórában a pécsi 16-oson folyik a játék, de a jól tö­mörülő pécsi védelemmel nem bír­nak a halasi csatárok. A pécsiek győzelme megérdemelt volt, mert ki tudták használni az adott helyzeteket. A gólarány azon­ban túlzott, mert a II. félidőben a Határőr is lőhetett volna fölénye alapján egy-két gólt. — Jók: Mol­nár. Csóti, Ungi, Puskás. _ zésükön, végig élvezetes játék után még nagyobb arányban győztek mint legutóbb Baján. Végeredmény­ben 3:1 arányban nyerték meg a visszavágó mérkőzést. A bajaiak ezzel a győzelmükkel a négyes döntőbe kerültek, ahonnan a két legjobb röplabdacsapat jut majd az NB il-be. Reménységeink SZÉCSÉNYI JÓZSEF f. ' % /' -A V " f Szécsényi József évek óta a világ legjobb diszkoszvetői közé tartozik. Jelenleg az amerikai Babka mögött a világranglista harmadik helyét fog­lalja el. Rómában előreláthatólag ha­talmas küzdelmet kell vívnia az ugyancsak amerikai Oerterrel és a világcsúcstartó lengyel Piatkovszki- val. Szécsényi József még néhány évvel ezelőtt arról volt nevezetes, hogy edzésen és kisebb jelentőségű versenyein kitűnő eredményeket tu­dott elérni, viszont nagy versenye­ken messze elmaradt tudásától. A nagy feladat bénítólag hatott rá. Ebben az évben minden versenyét megnyerte és két alkalommal, Var­sóban és Prágában is legyőzte nagy ellenfelét, a világcsúcstartó Piat- kovszkit. Reméljük, Szécsényi József Rómá­ban beváltja a szerepléséhez fűzött reményeket^.