Bácskiskunmegyei Népújság, 1952. december (7. évfolyam, 282-306. szám)

1952-12-02 / 282. szám

Példát niutatuak az adósság törlesztésébe» a Téglagyárak Egyesülésének telepei A. Báeskiskunruesyei Ta h ács Téglagyárak EgyesüJésÉ- nek teleDei lelkes felajánlá­sokkal készülnek Sztálin elv­társ születésnap iának iréltó me<rünneplésére. A Téglagyá­rat Egyesülésének harmadik neavedévi tervteljesítésp csak 76 százalék volt. 1 dolomtok mintegy kétmillió taglóval maradiak adósok né mink álla­mának. A hiányosság az volt, koKv nem jól szervezték meg a naunlkaversenyt, illetve azt nem szélesítették ki. \ dol­gozók továbbá a politikai fel- világosító munka területén »«s csak igen kevés segítséget kaptak­Már voltak alulról iövő kez­deményezések. de azokat fi­aveimen kívül hagyták. Az i.iításokért a dolgozók egyet- eu esetben sem kaptak jutal­mat. Az újításokat r.em tették köTkincsévé, azokat nem ho uosították mes a többi tégla­gyári telepeken-. Október hónapban ö*sze- .ont" telepvezetői értekezletet ártották, ahol megbeszélték ;z elmaradás okait és elhatá­rozták, hogy a hiányok kiki'i szöbölésére versenyre indul­tak, az összes téglagyárak dol­gozói. A kiváló teljesítményű dől .rozék mun kamódszerátad ás céljából elmentek az elmaradt téglagyárak Segítségére. A Kecskeméti Téglagyárnál az ■lsöosztálvú tégla-gyártás es;|k 45 százalék. Császári öltésen ellenben már 97. Ezért Szabo József, a császártöltési telei» égetőmestere december 21 tisz­teletére segíti a Kecskemét: Téglagyár dolgozóit, hogy munkamódszerének átadásá­val itt is megjavuljon a gvár tás minősége. — Szabó Józseí égetőmester átadta a kecske méti dolgozóknak munkamód­szerét és az eddigi ros-szmiír.ő- ségü tégla égetését több mini 100 százalékra feljavította. — Lgy Kecskeméten ma már OH százalékban gyártják az első osztályú téglát. A műszaki vezetőség válla!- a. bogv az újításokat és a nunkaversenvmozgalmat a eleoeken megszilárdítja és ciszélesítik. A téglagyári dol­gozók pedig vállalták, hogy negyedik negyedéves tervüket Sztálin elvtárs születésnapja :lölt két nannnl teljesitik. — Bácsalmáson ifj. Márta Jó- eset szén fel hordó ígéretet tett bogv 110 százalékos napi tel- iesítményét 160 százalékra fo­kozza. A Herce(Jszántói Téglagyár dolgozói vállalták, hogy anyagtervüket 110 százalékra teljesítik. Eddigi^ tervteljesí­tésük már 132 százalék. Kece­ld Hugyecz Miháiv kihordó 110 százalékot ajánlott fel és már 123 százaléknál tart. Ke­rekes László égetőmester 95' százalékos elsőosztálvú tégla- égetést vállalt. Vállalását már 100 százalékra emelte fel. — Katymáron Mester Mátyás égetőmester csak 20—25 szá- zalé&QS elsőosztályú téglát tudott égetni. Az új égető- mester. Ménkű László vállal­ta, hogy a minőséget 85—90 százalékra emeli. Ezt a vál­lalását már teljesítette 80 százalékban. Hogyan folyik a szabadfelvá^árlás megyénkben Megyénk föld müven szövetke­zetei november 21-töl december 21-ig tzabalfe.vásárlási t ïpót tartanak. A napokban az ecíd-gi felvásárlási eredményeit»öl szá­moltak be a csátaljal földműves- szövetkezetben. Ez a szövetke­zet eddig már S00 kilogramm húsárut vásárolt fel, Soi.tvadr.er ten a szövetkezet azmban eddig igen lazán kezelte a iza- badfelvásárlást. Az ..többi napokban ott is jobban »ráült meg a felvásárlás, úgy hogy már eddig közel 1000 kg i üstéi t- árut vettek át. Mélykúton továbbfokozzák eddigi eredményeiket. Eddig már 200 kilogramm étolajat, 500 kilogramm teimelöcukrot és xö zel 400 kilogramm húsárut vá­sároltak fel. Oi’dason a szövet­kezeti dolgozók zöldségárúból eddig már 150 máz áj- vízien. talc fel. A hc-lvéciai föl-tmüves szövetkezet a szőlő- és vegyes- gyümölcs felvásái-lásánál ért el szép eredményeket. A szövetkezetek közötti versenyben a sereghajtók a fiilöpszállá i, pulii, orgoványi, duuaegyhá. zi és gédcrlahi földműves szövetkezetek. Ezeknek az ügyvezetői és felvá­sárlói továbbra is közömbösen nézik, hogyan garázdálkodnak területükön a kofák éa a kupe- celc. A saar-vidéki választások Berlin (MTI) A Saar-vidéken vasárnap tartományi gyűlési választásokat tartottak.' A vá iasztási előkészületek a szepa­ratista Hoff maim-kormány és a francia rendőrség terrorja je gyében folytak le. Hoffmann miniszterelnök párt­ja, a keresztény néppái't, min­den tenor és választási mester­kedés ellenére csupán 3 szá ealékkal tudta növelni szava zatai gzámát és 55 százalékot ért el, A saar.vidéki szociálde­mokrata pái't 33 százalé­kát szerezte meg a szavgza toknak. A Saar vidéki Kom. munista Párt megerősödött, amennyiben 9 százalékot kapott és ezzel az eddigi két mandá­tum helyett néggyel került be az új taitománygyülésbe. (MTI) Az amerikai katonai hatóságok \ lira berget háborús előkészületek központjává akarják tenni Nürnbeig. (ADN) Az ameri kai katonai hatóságok új ka­tonai gyakorlótér létesítését ter­vezik a sebaldi erdőben, a nürn- bergiek legkedveltebb kiránduló­helyén. 1500 hektár területet igényelnek. A bajor tartományi kormány­nak és Nürnberg városának a katonai építkezésekhez a nyu­gatnémet adózók pénzéből két- kétmillió márkával kell hozzá­járulniuk. A bajor tartományi kormány kénytelen lényegesen csökkenteni a nürnbergi lakás- építkezések támogatására szánt anyagi eszközöket, hogy előte. remtse a hadirepülötér építési költségeit. Csőit mondott lék iparosítási terve Bukarest- A jugoszláv for­radalmi emigránsok ,.Pod Zastavom Internacionalizma" című Bukarestben megjelenő lapjában D:i- Vrcelj a többi között a következőket írja ..Jugoszlávia iparosításának csődjéről”: Népújság levelesládájába1 1 — A döntő tervév sikeréért A Bajai Gyapjúszövetgyár előkészítő dolgozói is felis­merték. hogy valamennyien személy szerint felelősek a döntő tervév sikeres teljesíté­séért. Ezért vállalták, hogy tervüket december 2Tre Sztá­lin elvtárs 73. születésnapjára befejezik. Ezzel is bebizonyít­ják hűségüket és szerctctüket a béketábor szeretett vezére, a nagy Sztálin iránt. KUBINYAK ANTALNE Bajai Gyapjúszövetgyár. A kultúrverscny sikeréért A Kiskunfélegyházi Gépgyár- kultűrgárdája még csak 2 hónapos multi-a tokint vissza. Tagjai komolyan készüluek az országos kultúrverser.yre. A szombaton megtartott 'kul­túrműsorod esteu igen nagy érdeklődést váltott ki a dol­gozók között „A pöruliárt János” és ,.A tökfőzelék” cí­mű színdarab- Sikerr°l -^»-epeitek a népi táncesoport és a zenekar tagjai is KOCSIS JÁNOS levelező. Kiskunfélegyházi Gépgyár Usenet a. Hajai Gyapjűssövelttyár fiataljainak nalc. hogy az éves terv sikeré­ért vívott harcban, vegyék ki példamutatóan a részüket, vál­janak n. termelés rolwmcsapa- tává. A mun kg mellett ne fe­lejtkezzenek meg a tanulásról sem, a tudomány várának be­vételével legyenek üzemünk jó műszaki vezetői• JANKOVICS ANNA­Kecskemét, uávltikola Részemre az a kitüntetés ju­tott, hogy a kecskeméti párt- iskolán. tanulhatok, fit. tanul­tam, meg igazán, hoau mit je­lent. szocialista honánkat sze­retni, Ut ismertem fel igazán, mindennapi munkám értelmét, ami hozzájárul a boldogabb iövő, növekvő életszínvonal és a vidámabb élet megteremté­séhez, A ogrtt&kpldról üzenem a GuapI>!'.árivetfioár ‘isitaljai­A Tito-banda egyik kedvenc demagóo- szólama a Jugosla­via iparosításának hangozta­tása volt. 1950-ben arról be szóltok, hogy a tervbevett ob jelet »írnokát 1951-re felépítik 1951-ben már azzal hitegették a rnépet, hogy 1952-iben készül nek el. az idén pedig arról íe csegnek, hogy majd 1953-ra­Ti tóék azt is megígérték, hogy az „ötéves terv” során 1939-hez viszonyítva az ipari termelést ötszörösére, a me­zőgazdasági termelést 20 szá- százalékkab a lakosság élet színvonalát pedig 2—3-szoro iára emelik. Ezt a .,tervet’ először hat, maid bét évre nosszabbították meg. Az ipari termelés emelkedő se helyett állandóan csökken. Igen sok üzem csökkentett ka­pacitással dolgozik. A mezőgazdasági termelés ,z idén kb. ötven százalékkal alacsonyabb a háború előtti nél. Amit a b'J'-ádi hatalom- jitorlók az .utóbbi években »»»tettek, stratégiai jellegű építkezés­Maga Tito mondotta pártja- pák zágrábi kongresszusán, bogv Jugoszlávia az utóbbi hat. év során 3 milliárd 581 millió dollárt fordított hábo­rús előkészületekre. Gólralöröen játszott a Kinizsi Kecskeméti Kirrzsi—Bp. Szikra 3:2 (2:1) SZÁMÁR Kecskemét. fogatt.il Füzes-u. együtt el?'j^. — 15. sz. 524 A KECSKEMÉTI Háziipari Szövetke­zet, Kecskemét, Arany Jáno3-utca 8. sz. tanfolyamot indít űvegballon bekötésé­re. Fűzvesszőt minden mennyiségben fsáról. Munkás nőket keres .Vesszóhú- ’j-rí - T-Mentker** a fenti címen Só Budapest, Halom-utca. 1000 néző. Vezette: Fekete II. K. Kinizsi: Varga —• Máté, Uzsoki II., Seres — Onódi, Molnár — Uzsoki I. (Tiszavölgyi). Csordás, Szabó, Nagy, Fenyvesi. Bp. Szikra: Majsai — Defcsik, Anger- wiayer (Mancz), Ivászuk — Zeidler Fizi — Uher, Blazinovics, Hruza, Csep. végi. Molnár. Heves irammal kezdődik a Játék mindkét csapat egyformán veszi ki ré ízét a támadásokból. Tartós fölényt azonban egyik csapat sem tud kihar­colni. A kecskeméti támadások jó4 gördülnek a kapu felé, de a lövések nem elég pontosak. Fenyvesi, Csorda.» vájd Szabó lövését hárítja a védelem A félidő utolsó negyedórájában sokkal tervszerűbben és gólratörőbben játszott a Kinizsi és ennek eredménye, hogy i 32. percben megszerezte a vezetést. Seres, Molnár, Fenyvesi a labda útia majd Szabóhoz kerül, aki védhetetienül tő a hálóba. 1:0. Továbbra is a ven dégcsapat a többet támadó, most sok ió lövés száll kapura. A 38. percben ll-eshez jut a Kinizsi. A büntetőt Onódi belövi 2:0. Heves hazai támadá­sok következnek ezután é3 a M. perc­ben Molnár beállítja a félilo eredmé­nyét. 2:1. A második félidőben Uzsoki I. he­lyett Tiszavölgyi Játszik. Hosszú per­cekig tartó mezőnyjáték után a Sz;kta veszi át a játék irányítását és sok ve­szélyes támadást vezet. A l:;egvsnUt5 gól a 16. percben esik Blazinovics lö­véséből. 2:2. Nagy küzdelem ndiil meg a győztes gólért. A hazaiak fa­lamivel többet támadnak, de a Kinizsi­nek, főleg a bals^árnyon vehetett tá­madásai sokkal veszélyesebbek. A győztes gól a 40. percben szûlStik. Fenyvesi nagyszerű elfutás után porto­san Szabóhoz játszik, aki hitaimas lövés küld a kapufára. A Tisozapa: tanó labdát a jó ütemben érkező Tisza­völgyi a hálóba lejíli. 3:2. A nálriié- vö időben egyik csapatnak sën síié- •ül további gólokat rúgnia. A kecskeméti csapat megéri íin -lton nyerte meg a méritőíést, bár «a Inzaiak löbbet támadtak. A Kinizsi-csa* írok ötletesen játszottnjk, <c a védelem és a fedezetsor is jól teljesftménvt i»*;uj- lett. Varga tartja ió íoi máját a hói* védhármas legjobbja ezúttal Seres volt Molnár és Onódi mind a védekezésben, find a támadások elindításában • j'* teljesítményt nyújtott. A csatárso'b.m Fenyvesi és Csordás volt a legjobb, de r.-.fbó. Nagy és Tiszavölgyi is rcz/.á- (árult a szép győzelemhez. \ I‘p. Szikrából Dafcsili Zciller, F l is Moirár emekedettj ki. Hatalmas küzdelemben igazságos eredmény K. Vasas—Szegedi Petőfi 1:0 (0:0) Kiskunfélegyháza. 1500 né£o. YcznU: Sr . ősi L. K. Vasas: Horváth — Szénási, Lan­tos, Németh — Zsibrita, Bacsó — Dinnyés, László, lványl (Kiss), Fried- manszki, Oskó. Sz. Petőfi: Cserhalmi — Törköly, Bitó, Heretik — Hödör, Bénák — üoldls (Biliczki), Bánáti, Helesi, Mösz- nier, Sebők. Hosszú percekig mezőnyjáték folyik u pályán, egyik csatársor sem tud a jó védelmek mellett eredményes lenni 7. percben Bacsó meredek labdával szökteti Friedmanszkit, ő azonnal a jó helyzetben lévő Oskóhoz továbbít, aki kapásból hallam-ss lövést küld kapura, azonban Cserhalmi biztosan íogja a hibát. Ezután Friedmanszki két lövése Talent eseményt. Szinte állandóan a Fasas támad, mégis a 16. percben csaknem a vendégek érnek el gólt. He­tes» azonban tiszta helyzetben fölé lö. \ 31. percben László jó helyzetben a kapus által üresen hagyott kapu tőié emeli a labdát. Ezután feljön a Petőfi, főleg a két fedezete revén igen sok támadást vezet a Vasas kapuja felé, de a lelkesen harcoló hazai védelem mellett a körülményesen játszó csaté- .ok nem tudnak ei edményesek lenni. i\ 31. percben Dinnyés jó helyekben »Olé lő. iiia-jd a Petúil'támadás so.án Möszmér az ötösről Morváikba vágia a labdát. Szünet után változatlan hevességgel folytatódik a küzdelem. • »Mindkét kapu sokszor forog gólveszélyben, de a vé delmek jól állnak a lábukon. A Vasas­nak többször is alkalma nyílik a gól­szerzésre. de a csatárok a legjobb helyzeteket sem tudják értékesítem lványl is, László is több esetből loi golódásukkal elrontják a kn*?lko»ó helyzeteket. A 14. percben Frieimans/Jt* lövése a kapufán csaftan, majd ismét feljön a Petőfi. A 18. percben egy 1^ madás során Lantos súlyos térdsérülést szenved de sántikátva is továbo |á* szik. A mérkőzés egyetlen, egyben győzte* gólja a 21. percben esik. Oskó a félpá lyáról indul el, Friedmanszki elé 'át 6zik, ö két csel u.tán lövésre rzánja magát és a labda a bal kapufa ma­iéit jut a hálóba. 1:0. A gól után to vábbra is Vasas játszik enyhe tőién* ben. akad néhány gólhelyzet is, a> eredmény azonban már nem változta A félegyházi csapat ritkán ’átott lelkesedéssel küzdötte végig a mirké iésl. Megállapíthatjuk, hogy a (ecbtW kailag képzettebb volt NB I-es gardé' teljesen valós körülményiek közöli biztosan győzte le. Lényegesen t( bb«' támadott ellenfelénél és ha a csatá rok jobban lőnek, a győzelem irány» nagyobb lenne. A K. Vasasból a \* delem emelhető ki. melynek minden tagja kitűnő teljesítményt riyujtyt. A fedezetek köjül Zsibrita főleg a táma­dások elindításából, míg Bacsó Inkább a védekezésből vette ki részét. A c-a tfirsor a multhetihez hasonlóan Mstpéf ■eng«4"g gólhelyzetet 'dolgozott ki és — hagyott kiljasználátlanul. Ezen a téren leginkább lványl is '.ász»» „jeleskedett". Mindketten a »cgjnbb helyietekben is tagolódtak, a csit.i'soi legjobbja Oskó v^»lt. A Petőfiből bitó, Bánáti és Hetesi tűnt ki. XB II. Dcli c^opoif állása: 1. Vasas Izzó 34 25 6 3 107:25 56 2. Szegedi Petőfi 34 21 7 6 (6:27 49 3. Békéscsaba 34 id 10 5 19: Jő 48 4. Bp. Előre 1 31 20 4 10 54; 13 44 5. Gyulai Építők f3 17 5 11 66:50 39 6. Szóin. Lók. 34 12 12 10 53.39 36 7. Kecskemét 34 15 5 14 41:30 35 8. Ceglédi Lók. 34 13 8 13 ■18:33 o'! 9. Orosháza : 3t '3 7 14 47:30 53 10. Köb. Lók. í 54 12 0 13 44:51 33 11. Bp. Szikra 34 12 6 16 <5:72 30 12. Bp. Építők 34 8 13 13 74:38 20 13. Kkfélegyháza 34 12 4 18 50:71-28 14. Szeg. Lók. 34 10 8 16 50:51 ió. VL Keltex 34 9 7 IS 39:54 25 16. Pénzügyőrök 34 8 7 19 41:62 23 17. VL Kistext 33 6 8 19 26.65 2ü 13. Szóin. Szikra 34 5 10 19 27:02 XB II. Déli-csopoj-t eredményei: Szegeden: Békéscsabai Spítük •-Sz. Lók. 3:1 (2:0). Gyulán: Gy. col.öv- - Kőbányai Lók. 3:2 (4:1). Szol »okon: Ceglédi Lók.—Sz. Szikra 1:0 (1:0). Kiskunfélegyházái»: K. Vasas—öt’.Jedi Petőfi 1:0 (0:0). Órosházán: Vasas Izzó -O. Kinizsi 1:1 (1:0). Bulípys‘c-n: Kecskeméti Kji)izsi-Bp. ízikra i:" (2:1). Bp. Előre-*-VL Kistext S;0 (*;0'. Szolnoki Lók.—ffénzügyörök 1:1 (I fj VL Keltez—Bp. Bpítők 1:0 (1:0). A TOTÓ 12 találatos szelvénye 48. hét 1. Bp. Dózsa—E|p. Kinizsi 2. Bp. Bástya—Diósgyőr Î. Pécs—Dorog 4. Győr—Csepel 5. Szeged—Salgótarján 6. Sajószcntpéteí—Ózd 1. Salg. Vasas-Misk. Honvéd S. Sátoraljaújhely—.Miík. Építők 9. Orosháza—Iz^ó »0. Szegedi Lok.l-Békéscsaba 11. Kiskunfélegyháza—Sz. Petőfi 12. Vác-Csillaghegy A tSoltotó 4 taláJaTos szelvény 14. hét ,1. Bp. Dózsa—Bp. Kinizsi 1:0 (1:0 Ï. Bp. Bástya-D(iósgyőr 5:1 (3:0 t 1:0 1 5:1 1 3.2 1 4:2 1 6:t 2 1:3 0:1 0:0 1:1 1:3 1:0 3:1 Bácskiskunntegyei NÉPÚJSÁG az MDP Bácski$kuinncgyci Bizottság; napilapja Felelős szerkesztő; KŐVÁRI PÉTER Szerkesztőség: Kecskemét, Széchenyl-tér l. sz. Telefon: 2p-19. 11-22 és 20-9V Felelős kiadó; NÉMETI JÓZSEF Kiadóhivatal: Kecskemét. Széchenyi-tér t. sz. Ibteíon: 22-C9 Bácsklskunmegyei Nyomda V. Kecskemét., Telefon: 24—Oó Felelős: Faragó Imre igazgaio