Bácskiskunmegyei Népújság, 1951. január (6. évfolyam, 1-25. szám)

1951-01-30 / 24. szám

PORT !li!lll!!lll!!llllllll!lll!llllll!lllllllll!lll!ll A pártkongresszusra kiírt bajnokság II. fordulójából Az ED ŐSZ nehezen tudta legyőzni a lelkesen játszó vasas csapatot .fiDOSK Platter—Gépgyár 3:0 (2:0) Kishírek és apróhirdetések |!l|i|l|l||fIII!ll!llllll!ll!!lllllllllllllllllllllllll!lllllllllllllllll!IIIIIHIII'llllllllllllllllllll!lllll!!llllllllllll!!|ii|lllllllillllll!|il!li||ll|l!ll||||ii|1 Vezette: Kákonyl. Góllövők: Berente, Irán, Iván. Szögletarány: 5:4 a Platter Javá­ra. A reggeli órákban hideg szél fúj, ainikór a két csapat a ke­ményre fagyott pályára kifut. ÉDOSZ: Kőrös — Mag. Dobó, Hetman,n — Somogyi, Balogh — Pintér, Horváth, Berente, Iván, Varga. — Gépgyár: Boros — Terecskei, Chlebik. Holló — Cser. tms, Nagy — Bánátit, Némedi, Károly. Váczi, Buzsik (P Ko­vács). A játékvezető sípjelére Berente indítja el a labdát. A kezdemé­nyezést hamarosan átveszi a va­sas csapat és állandó fölénybe mégy át a játék. A hetedik per­éig a gépgyári csapat egykapura játszik. Csak a 8. percben kezd feljönni az ÉDOSZ, A 9. percben vezetéshez juthatott volna az ÉDOSZ, de Berente 8 méterről fölé lő. Az ellentámadás során Mag szabálytalanságot követ el, a büntetőt 30 méterről Károly fölé lövi. Kiegyensúlyozott játék alak«! ki. Hol az egyik, hol a másik kapu előtt veszélye* a helyzet. A 21. percben Iván meg­szökik a labdával, majd a közép- rebúzódó Berente elé játszik, a középcsatár bombalövéssel megszerzi az ÉDOSZ első gólját. 1:0. Kezdés után még éjénkebb, heve­sebb támadást vezet a Platter csapata- A 23. percben Horváth - Pintér—Berente összjátékából Iván parázs helyzetbe kerül, de Iván közvetlen közelről mellé lő- V 2S- percben az ÉDOSZ bal­szárnya vezeti a támadást- Ba­logh hosszan előrevágott labdá­jával Varga elhúz a szélen, majd középre játszik Iván elé, akt á kapu közepébe helyezi a labdát. t:0. Most egy-egy szögletet rúg mind­két csapat, de a belsőcsatárok tehetetlenek. A 88. percben a Gépgyár szépíthetne az eredmé- nven, de Kőrös bravúrosai véd. Váczi—Károly—Némedi a labda ü1 ja, majd ismét Váczi elé kerül, aki hatalmas lövést küld kapura, Kőrös azonban biztosan fogja a labdát. Most ismét a Gépgyár ve­szi át a játék irányítását. Bánáth, Kémed!, Károly kapuralövései jel­lemzik a Gépgyár fölényét A 39. percben szabadrúgáshoz Jut a vasás csapat. Váczi áll a büntető- rúgáshoz, lövése Károly elé esik. aki fejjel továbbítja a kapu felső­sarka felé. Kőrös szögletre tólja a labdát- A szögletrúgásból Ká­roly lövése aKg száll a kapu fölé. \ másik oldalon az utosó percek­ben Horváth beadását Berente kapásból fölé gyertyázza. A szünetben cserét határo* el az ÉDOSZ. Bánáth helyett P. Kovács játszik jobbszélsőt. A fordulás után az ÉDOSZ ve­zeti a támadásokat. Állandóan a vasas térfelén pattog a labda. Az első percekben Horváth sarokrú­gását Iván fölé lövi. Hevesen ostromol a Platter csatársora. A Gépgyár csapata csak azórványo- san tud áthaladni Kőrös kapujá­hoz A 7. percben szögletet harcol ki a vasak. Bánáth aarokrúgása a 11-es pontjára esik, P. Kovács futtából méterekkel fölő lö. A másik oldalon Iván hamarkodja el a gólhelyzetet. A 15. percben Berente a felelővonal 4* a 16-os közepe táján indul ed a labdával. Ügyesen cselezget átjárna magát Dobón, Magon, majd a tiszta helyzetben álló Iván elé gurít. f*da jól ti tolóit lövése a lio aid vágódik. 8:0. Mindkét kapunál a csatársor fölé bombáz. Először Iván. Varga, majd a másik oldalon Váczi é« Némedi rontják el a gólhelyzetet. A 25. perctől az ÉDOSZ irányít­ja a játékot. A gépgyári csapat ritkán, de veszélyesen támad. A 32. percben Károly lövését Mag ég Dobó a gólvonalról menti, Kéj percre rá Ismét Kőrös kapuja van veszélyben. A 38. percben Hor­váth, Iván, Berente helycseréé támadással viszik a labdát. Be­rente a balösszekötő elé játszik, aki közvetlen közelről fölé lő. A 44. percben Pintér lövése kapu mellett suhan. Bírálat: Az első félidőben a gépgyári csapat lelkesen, beleme- nősen támadott gólhelyzetben azonban csatársora hibázott Az ÉDOSZ csak a 20. perc után tu­dott feljönni, addig ugyanis a Gépgyár állandó támadása volt látható. A Platter edzője nyuga­lomra intette * csapatot, majd helyeserés támadáshoz fogott az ÉDOSZ-együttes. A II. félidőben Is mélltő ellenfele volt a Gépgyár az ÉDOSZ-jjak. Jók: Kőrös, Be­rente, Somogyi, Iván, Horváth és Varga, illetve Boros, Csemu* és Károly, i — Gyíszhlr. Mély fájdalommal tu­datjuk, nogy a szeretett férj, J0 édesapa, testvér, sógor és keresztapa, idős Boros Sándor bércséplö, 64 éves korában, rövid szenvedés után, hir­telen elhúnyt. Temetése január 33-én, hétfőn délután 8 órakor less a kecs­keméti Szentháromság-temető halot­tasházától. — A gyászoló család. 6383 Átadó lakások elmét Jelents« be slz Ingatlan közvetítő Vállalatnál. Közületek, dolgozók részére kiközvetítjük Tatay-tér 1. Ref. bérház. 2fc — A Kecskeméti Baromfifel­dolgozó Vállalat farsangi bálin 1951. február 3. 81 EDAD6 beköltözhető családi ház Kecskemét, Rendörfalu, I. utca 9 szám. Ugyanott eladó egy bal longumls 10O-as Csepel. 6361 ELADÓ nagytelkü fél házrész, esetleg két részben Is, minden elfogadható árért, a központ közelében. Felvilágosítást ad Halász traflkos, Kecskemét, Szé- chenyi-tér 27 szám. 6362 IDŐS. gyermektelen házaspárt, vagy magános férfit, vary nőt vállalnék tartásra, házingatlanért. — Érteke­zés Kecskemét, Csáktornya-u, 87. ■a. «8Ö7 BUTOKOZOTT ssoba kiadó koszttal együtt. «-< Kecskemét, Bethien-kCrút 44. ss. (SÓI DÁRDÁI-telep, IV.-utca 13. s*. alatti ház eladó, Kecskeméten. 6888 EGY lakást elcserélek. — Kecskemét, Széchenyl-tér 21. az. 6360 Gyümölcsfa­szükségletét szerezze be Kecs­kemét, Tlzedes-u. 8. alatt. 6191 MINDENFELE trágya kapható a Szervestrágyagyüjtö és Ke reskedelmi NV-nél. Iroda: Kecs­kemét, Lestár-tér 1. sz. 2<J Galamb, baromfi- és nyúlklállitái lesz Kecskeméten, a Városi-sport­pálya nagytermében február 1U. és 11-én. Akik kiállítani akarnak. Be­teléseiket adják 1* február 8-lg a Szabó drogériában, Kecskemét Gás­pár Andráa-u. 6. n. 6384 FEBRUAR^2-án délután S érékor a Vendéglátóipar^ Dolgozók Szak­srervezete taggyűlést tart. A fon­tos tárgyra való tekintettel min­den tag megjelenéséi kérj 8 ve­zetőség. 6347 ELADÓ téli nagykabát és egy öl­töny fekete luha. — Szjii, Kecs­kemét, Horváth Cyrill-u. 1. 6332 BEJÁRÓNŐT, megbízhatót ál. landóra felveszek. Kecskemét, Sétatér-utca 19. 6334 ELADÓ Singer-varrógép is egy kisebD dobkályha. — Kecskemét, Szarvas-u. 6—a. a*. 6355 ELADÓ kisebb ház a Borz-utcá­ban. Vétel esetén elfoglalható. —• Megbízott; Kecskemét, Munkácsy- utca 12. sz. alatt. 6350 Kecskemét város közönségét, hogy a Platter konzervgyár f. hó 16-tól kasdődőan névvált as tatást hajtott végre é* • «ég éj «taevecé** Kecskeméti Konzervgyár Rt. Kecskemét — Tavalyi répatermelők fi gyelem! Akik még nem. számol­tak el a tavaiyi cukorrépával, jöjjenek és számoljanak el a Földmüvesszövetkezetnéi Kecs kémét, Rákóczl-üt 20 sz. a. — Gazdák figyelem! Akik traktorral akarnak szántaim. Jöjjenek szerződést kötni a told, mü vessző vetkezettje Kecsnemet, Rákóczl-üt 20. i TRÁGYÁT szalmáért cserélünk, Kecskemét, Széchenyi-tér 12 sz. EGY mély gyermekaocsi eladó. Kecskemét, Zsinór.utca 90. 6341 — Felhívás. Határidők az adóval lo- máslvek beadására. Felhívja a jvecs- nemét! Városi Tanács VB! pénzügyi osztály adóügyi csoportja az érdé- aelt adózókat: 1. KereaetiadO-beval- lást kötelesek adni az 15UU Ft, vagy ezenlelülí összeget fizető adózók az i860. IX. félévi bruttó bevételükről tjill. 1.—dec. 81-lg) a 11. félév leszá­molása céljából, valamint az 19ötl. évi egészévi bruttóforgalomról az 1951. évi Ideiglenes kivetés céljára. 2, Keresetiadó-bevallást kőtelesek adni azon adózók Íz, akiknek a ke­resed tevékenység* I960, évben kez­dődött, tehát új adózók, de azok is, akik kereseti tevékenységet folytat­na, de valamely oknál fogva kér eseti- adó-kivetés a részükre nem történt, a. As I6ŰC forinton aluli kereseti- adót fizető adózók, amennyiben bruttóforgalmuk az előző évivel szemben legalább 30 százalékkal őzökként adójukat felmondhatják, de akiknél a bruttóforralom 30 szá­zalékkal emelkedett azok pedig kö­telesek vallomást beadni. A vallomás beadásának határideje: Január 8U. Vagyonadó-vallomást köteles adni az, akinek a vagyona 1961 január 1-én az 600.0U0 forintot elért vagy meg­haladja, továbbá akiknek vagyon- állaguk az 1950. évi állapottal szem­ben 30 százalékkal emelkedett vagy ha vagyonállaguk értéké a 30.0U0 fo­rintot eléri, vagy azt meghaladja, de ezidelg vagyonadó kivetésük nem volt Akiknek a vagyonauaga as előző évivel szemben 89 »»azalékkél esőkként ások vagyonadójuk njbóU megállapítását kérhetik. A vagyon­adó-bevallás beadásának batárideje: 1961 Január 81. — Általános Jőve- delemado-bevallást kOUiss beadni mindeme adóso, aki Imák 18(0. év! általános JővedalemadO-alapjuk • 12.000 forintot elérté, vagy megha­ladta, továbbá azok, akiknek mező- gazdasági ingatlanuk területé a 28 hold KU. a 860 Knr.-át elérte, vagy meghaladta, — azok Is, akiknek 1949. évi tisztajövedelemével szemben a jövedelemé 1950. évben 20 száza­lékkal emelkedett továbbá azok is, akiknek bármilyen forrásból, kiver«, a csak szolgálati viszonyból eredő jövedelmet élveznek I960, évtől, vagy a megelőző évekről, de mindezt dels bevallást nem adtak. Vallomást tar­toznak adni azok la, alaknak a* 1960. évi kivetésük valamilyen oknál (orva nem jogéról, vagy panes* alatt áll. Akiknek Jövedelme aa előző évivel szemben 30 ezázaiakkel csök­kent azok sdójuket felmondhatják s aa adójuk újbóli megállapítását kérhetik. Az általános Jövedelemadó- bevallás beadásának határidejét a r elmondásra 1961 Január 81., m « többire 1981 február 38. Azon adó­zók, akik bármelyik vallomásukat a határidőre valamilyen oknál fogva beadni nem tudnák, a Városi Tanács VBI pénzügyi osztály, adóügyi cso­portjánál, aa Illetékes kerületnél be­nyújtani Indokolt írásbeli kérelem­mel kérhetik z határidő meghosszab­bítását. Határidőn túl, vagy a fel­hívásra beadott vallomások már bír­ság alá esnek. Kecskemét, 1981 Ja­nuár 18. — Városi Tanács VBI pénz­ügyi osztálya, j-íácsklskunmegyei NÉPÚJSÁG politikai napilap Fetal ős szerkesztő éa kiadó: NEMET1 JÓZSEF Szerkesztőség: Kecskemét, Szé- chenyl-tér 1. Telefon: 26—19. é? 25—22. sz. — KiskunfélegyíiázA Dázmány-utca 8. szám. — Ba,«: Bartók Béta-utca 8. Telefon: 140 Fő kiadóhivatal: Kecskemét, Szabadság-tér 1-a. Telefon: 22 i'*fe Kecskeméti Nyomda Felelős vezető; Faragó Unj* A II. félidő 29. percében a Lakatos SE sportszerűtlen­sége miatj félbeszakadt a mérkőzés Dózsa—Lakatos SE 3:0 (0:0) Vezette: Mócza. Góllövők: Boros, Hegyes, He gyes. Szögletarány: 6:2 a Dózsa javára. Két óra tájban már párszázfönyl közönség veszi körül a játékteret, amikor kellemes időben « két csapát pályára léip. Dózsa: Abra- nov — Szabó, Egerszegi. Palócz, — Hegyes, Paragh — Horváth, Boros, Hujber. Matos, Salamon (Keliger). Lakatos: Kovács (Bó­dogh) — Karazsia, Kurucz, Márkli II. — GzirAovics, Bajtai — Pulaí I. Fodor. Szentesi, Pula] II., Máté, Szábó. Az első negyedórában a vasas­csapat hevesen ostromolja Abra- nov kapuját. Pulai I., Szentesi éles lövését Abranov tisztázza. A 4. percben szögletet harcol ki a Dózsa. A másik oldalon a lakato­sak jábbszárnya vezeti a. táma­dást. Pulai I.—Szénás! összjáték- kal törnek a kapu felé, Szabó csak az utolsó pillanatban tud tisz­tázni. A 9. percben Pulai sarokrú­gást végez, beívelt labdája Pulai 11. el{ esik, aki féltnagia- san a kapura húg, de Abranov remekül fogja a labdát. Csak « 17. percben látszik veszé­lyes Dózsa-támBdás. Egerszsgi meredek labdával szökteti Hujbert, aki pár lépést tesz a labdával, majd Matos elé játszik, a balösz szeiötő a 16-oson belül' mellé 15. A 18. percben a vasas jobbszárnya vezet támadást, Czirkovics a jobbszélre vágja a labdat, Pulai I. átjátssza magát a védelmen és egyedül tör a kapu felé. Már a kapu torkában van, amikor Palócz szögletre ment. A sarokrúgáshoz Pulai I. áll. A veszedelmesen ka­nyarodó labdát Abranov bravúro­san kiöklözi. A következő per­cekben a Dózsa négy szöglethez jut, de mindegyiket (kihagyja. A 28. percben Hegyes labdájával Horváth elhúz a jobbszélen, majd Boros elé játszik. Boros egy nagy csellel három védőjátékost js ki­játszik, majd Hujber elé dobja a labdát, a középcsatár lövése * jobb kapufa mellett suhan. Most a Dózsa veszi át a játék irányítá­sát. Boros mintaszerű átadásából Salamon—Matos ősszjátékkal tör­nek előre. Salamon a szélről ké­sőn ível; be a labdát így a bal- összekötőnek ki kell húzódni a labdával egészen a szögletzászló felé. Matos éles szögből beadás­szerű lövését Kovács felszedi. Egy gyors támadás után Pulai II. elhúz a labdával, átjátssza a Dózsa védelmét és egyedül tör a kapu felé. Abranov jó érzékkel fut ki kapujából és mintegy 5 méter­ről tjgrisugrással dobja magát a labdára. (Szép teljesítmény volt Abranovtól.) A félidő további ideje Dózsa támadással telik el. A szünetben a lakatoscsapat át­csoportosít. A kapuba Kovács he­lyett Bódogh kerül, középcsatárt pedig Márkli I. játszik Pulaj I. helyett. A védelmet Fodor erősíti. A Dózsában Matos helyett Ke- línger játszik Balösszekötőt. A II- félidő váltakozó mezőny­játékkal kezdődik, de rövid idő után a Dózsa átveszi a játék irá­nyítását és valósággal egypomra szögezi a vasascsapatot. A lan«kis­csapat csak néhányszor tud tá' madnj, lefutásai azonban mindig veszélyesek. A 15. percben nagy helyzet adódik Abranov kapuja előtt. Márkli I. az 5-ös tájáról ka­pura rúg. Abranov reflexmozdu- lattal tzögletre ment. Hevesen ostromol a Dózsa csatársora. A 23. percben nagy kavarodás kelet, kezik Bódogh kapuja előtt. Sala­mon beadása lécről vágódik visz sz a. Kelinger rászúrja a labdát, a gólvonalon Karazsia kézzel le­üti. A büntetőt Boros a jobb alsó- sarokba vágja. 1:0. Pár perccel később Hegyes elhde a labdával, az egyik védőjátékos kézzel akarja leállítani, de erősen rá­kapcsol és hálótszakító lövése Bódogh kapujában köt ki. 2:0. A 27. percben Paragh Borostól kapja a labdát, a 16-os vonaltól mintegy 10 méternyire, beíveli, Bódogh kifut a kapujából a taoda keresztülpattan fölötte.’ Hegyes még • gólvonal *l«tl bebiztosítja. 3:0. A 29. percben Márkit I-t a Játék­vezető sportszerűtlenség miatt le- ktildi a pályáról, de a büntetőt mégis a Dózsa ellen rúgatja Márkli II. a játékvezetőt, sport szerűtlen szavakkal sértegeti, mi­re Mócza öt is leküldi a pályáról, mielőtt azonban még elhagyná a pályát, a játékvezetőhöz rúgta a labdát és még odaszaladt, meg akarta ütni, de a játékosok a já­tékvezetőt megmentik. Abban a pillanatban Mócza a mérkőzés végét jelzi, Bírálat. A Dózsa az első fél­időben finoman, de nagyon elbi­zakodottan Játszott, amit a lel­kes lakatoscsapat kihasznált Ke­mény, durva játékkal veszélyez­tette s Dózsa-Játékosokat. For­dulás után a Dózsa tervszerű, helyeserés támadáshoz fogott és egészen megzavarta a vasasok já­tékát, amire azok még keményebb játékhoz folyamodtak. A játék­vezető nem állt hivatásának ma­gaslatán és sportszerűtlenné vált a játék. Mócza túlságosan önál­lóan akarta vezetni a mérkőzést a kitűnően működő Kovács és Ká- konyi határjelzőket nem vette fi­gyelembe s ez volt a döntő oka hogy a működése lehetetlen volt Építők—KASÉ 5K) (4:0) Kevlbor—Bamevál 8:3 <2:1), A Kongresszusi bajnokság állása 1. Építők 2 u* 4 2. ÉDOSZ P. s 12:0 4 3. Dózsa 3 7:1 4 4. Barnevtl S ta * 6. Kevlbor 2 SíIS 1 6. KASÉ s SiS _ 7. Gépgyár s 1:7 — 8. Lakatos SE * 0:12 _ Takarékoskodj a villannyal!