Juhász István: Fejezetek Kecskemét építészetének történetéből - Bács-Kiskun megyei levéltári füzetek 9. (Kecskemét, 1993)

Bács-Kiskun Megyei Bíróság székházának építéstörténete - 7. Az új törvényszéki palota építése - a) Az építési terület felszabadítása

Temető utcának mielőbbi kiépítésére kedvező hatást fog gyakorolni, s a város díszére is fog szolgálni, ezért a telek korlátlan tulajdonjog­gal leendő átadását és a város költségén való kisajátítását, s a jelenlegi törvényszéki és fogházi épületeknek visszabocsájtását (va­gyis a „Cserepesnek" a város kezelésébe való visszaszármaztatását) a közgyűlés kimondja." Kimondta azt is, hogy a létesítmények felépítése esetén, a körü­lötte levő utcák a város költségén rendeztessenek, a víz levezetését szolgáló utcai csatornákat, az épületek körüli járdákat, s az utcai közvilágítást a város költségén kell kiépíteni. Az igazságügyi kormányzat azt kérte a várostól, hogy az új törvényszéki épület emeléséhez anyagilag is járuljon hozzá. Válasz­ként kifejtette a város, hogy az új épület helyén álló házak kisajátí­tása jelentős áldozatot igényel, továbbá a „Cserepes" melletti (jelen­legi törvényszék) Garaczi-féle telek 6 évvel ezelőtti megvétele (a törvényszék kiépítése céljából), a vételár jelentős kamatkiesést je­lent. (A Garaczi-féle telek megvásárlásának előzményeként tud­nunk kell, hogy 1893-ban az egész „Cserepes"-féle épületben, s an­nak levéltáraiban jelentkező zsúfoltság, s főleg a vizsgálóbírói intéz­mény felállítása, a telekkönyv-vezetés és a betétek szerkesztési munkáinak megkezdése miatt lehetetlen helyzet állt elő. Erre való tekintettel a „Cserrepes" kibővítését határozták el. S miután ezt a feladatot a saját telken nem lehetett végrehajta­ni, ezért a város kisajátíttatta a Garaczi-féle ingatlant, mint aho­gyan a Közgyűlési jk.: 1893. március 21-i bejegyzéséből tudjuk. Vé­gül a bővítés nem valósult meg.) További jelentős veszteséget jelent az is, hogy az akkor törvény­székként használt épület visszabocsátása utáni átalakítás nagy költséggel jár, ezért a város hozzájárulást nem fizet. Ezzel szemben hajlandó az építéshez szükséges ún. vasas tégla ezrit 24 korona, a falazótéglát pedig 22 korona mérsékelt áron rendelkezésre bocsáta­ni. Kimondta továbbá a közgyűlés, hogy a Mátyási és a Könyves utcák szabályozási szélességét 8-8 méterben kell meghatározni. 144 Az igazságügyi miniszter a városi tanácsnak a törvényszék épí­tése tárgyában tett — az utak, járdák, csatorna és közvilágítással 144. Közgyűlési jk: 1902. március 22. (67. tétel)

Next

/
Thumbnails
Contents