Iványosi-Szabó Tibor: Írott emlékek Kecskemét XVII. századi nyilvántartásaiból 1. 1633–1700 - Forrásközlemények 12. (Kecskemét, 2008 [!2009])

TANULMÁNY - KECSKEMÉT MEZŐVÁROSI AUTONÓMIÁJÁNAK KERETEI A XVII. SZÁZADBAN - A VÁROS FÖLDESURAI - A mezőváros szolgáltatásai

ajándékok között egyik évben egy perzsa szőnyeg, a másikban egy aranyos pap­lan, továbbá: egy tarisznya füge vagy (mazsola) szőlő, egy tarisznya rizs, három szál darutoll, 6 öreg pozsár hal, egy bélelt szárú csizma, közönséges csizma 3-4 pár - az inasok számától függően -, egy kötés sárga és szederjes karmazsin, egy í 192 veg patyolat. A Csáky grófok a város földesúri cenzusából ] Á részre tarthattak igényt és 1640-ben még csak 83 tallér census szedésére voltak jogosultak, de 1647-ben már 200 tallérra emelték az összeget, amely a század végéig csaknem változatlan maradt. Mivel a családból két leány apáca lett, örökségük után járó taxát és aján­dékot a pozsonyi apácáknak kellett küldeni. Ez évenként 212 tallért jelentett. Az ajándék: egy vég lecsepuri, vagy helyette nyolcvan db. pamuttal szőtt török keszkenő, két sajt, két pozsár, két pár karmazsin csizma. 193 A földesúri szolgáltatások önkényes bővítésére utaló esetek kétségtelenné teszik, hogy az uralkodó és a központi hatalom szervei nem igyekeztek, illetve nem tudtak korlátot szabni a földesurak jobbágyaikkal szembeni követeléseinek annak érdekében, hogy a jobbágyság adózóképességét javítsák. Annál inkább, mivel a hódoltsági állapotok miatt a falvak és mezővárosok jelentős részét csak igen korlátozottan tudták bevonni a magyar adóztatásba. Bár a felsorolt adatok sokasága pontos tájékozódást biztosít, de nem képes érzékeltetni, hogy a földesúri terhek milyen arányt képeztek a város kötelezettsé­gein belül. Éppen ezért célszerű az összes évenkénti járandóságot egy táblázatba foglalni, még ha ez nem is tartalmazza a városnak a különféle hatóságok, hadse­regek számára nyújtott összes szolgáltatást. Itt ugyanis csak az adók, taxák hiva­talosan megszabott összegei és természetben nyújtott ajándékok értéke található. Mellőznünk kellett a beszerzéssel, a szállítással, a harmincadokkal kapcsolatos járulékos kiadásokat. E felsorolásba nem kerültek be sem a kuruc tiszteknek és katonáknak fizetett összegek, sem a számukra küldött igen jelentős természet­beni szolgáltatások. Nem számítottuk be a török hatóságnak és katonáknak nyújtott ingyen munkák sorát, az alkalmi ajándékok sokaságát, bíráskodás címen megkövetelt igen komoly összegeket. El kellett tekintenünk a török hatóságok­nak, katonáknak, tatár rabló csapatoknak különféle címen kifizetett tételektől. A jelzett hézagosság ellenére az összeállítás egyrészt megkönnyíti az áttekintést, másrészt pedig lehetővé teszi, hogy a különféle szolgáltatások közötti arányokat érzékeljük. 194 HORNYIK János, 1862. III. 30-44. Uo. 44. A táblázatok HORNYIK János, 1862. II. 510-512. alapján készültek. A pénzek értékére vonat­kozóan 1. IVÁNYOSI-SZABÓ Tibor, 1985/a, és az árakra vonatkozóan az 1985/b adatait.

Next

/
Thumbnails
Contents