Szívós Erika: Az öröklött város. Városi tér, kultúra és emlékezet a 19-21. században - Várostörténeti Tanulmányok 14. (Budapest, 2014)

III. Várostörténeti műhelytanulmányok: módszer, oktatás, historiográfia - Erzsébetvárosi legendák. Az interjúk haszna a várostörténetben

172 Várostörténeti műhelytanulmányok: módszer, oktatás, histográfia le lehetett menni este is, mikor egy szép téli este volt, akkor hógolyózni nem volt probléma.”27 Az erzsébetvárosi helytörténeti interjúkban is hangsúlyosak a történelmi katakliz­mák, az események emlékezete: így például a vészkorszak, illetve 1956 helyi tapaszta­latai. A narratívák révén feltárul az, hogy hogyan működött ez a városrész rendkívüli történelmi helyzetekben. „De ’56 azért mindenkinek, aki a téren lakott, meghagyta a maga nyomait, mert akármennyire nyolc éves voltam, [...] az egy nagyon fel­emelő érzés volt. De a Klauzál téren azért gyakran lövöldöztek. [...] A szobaablakok a térre nyíltak, és néha fölmerészkedett a család és a töb­biek is a lakásba, de leginkább lent voltunk a pincében. És hát mi gyere­kek, persze nem kellett minket nagyon félteni... .Nem tudtam elképzelni, hogy mi az, hogy barikád. És hát [hiába] magyarázták, mondták, nem. És mi egyszer kilógtunk. Kimentünk a Lenin körútra, a fiúk megmutatták nekem, hogy mi az, hogy barikád. És kifogtunk egy nagy lövöldözést. És hát tényleg csodával határos módon értünk vissza. Ugye a Dob utcán mentünk ki, és ott voltak a fölszedett kövek, és ott volt két nagy barikád; és jöttek az orosz tankok, fölfelé a Dob utcán, a körút irányába, és mi ott a fal mentén futottunk, és hát azért a tankoknak a dübörgése, az szörnyű­séges, és én akkor kicsit úgy éreztem, hogy valami nagy hülyeséget csi­nálunk, de épségben hazaértünk. De volt egy másik élményünk is, nekem és a többieknek is, hogy egyszer behoztak egy sebesültet a térről, egy ilyen lövöldözés után, és a házlakók próbálták őt ott elkötni, és valaki elrohant orvosért, mert nagyon súlyos volt a sebesülése.”28 „56-ban a Klauzál téren sok minden történt, és sokfajta legendárium van, és sok igaz történet van, és sok kevésbé igaz történet van. Én ak­kor középiskolába, első osztályba jártam. Voltak nálam tekintélyesebb és nagyobb fiúk is. Én 14 éves voltam, ők voltak 16 és 23 között. [...] Az egy komoly, kemény banda volt. A felgyújtott, kiégett üzletekből, a Divatcsarnokból is hordták el a dolgokat. És később megszervezték a, lehet, hogy nem Bécs, csak Nickelsdorf-Budapest kék buszjáratot. El­loptak kék buszokat, nagy pénzért a disszidensek tömegét vitték. És hát tevékenyen részt vettek az 1956-os eseményekben is. De nem túl sokat harcoltak.”29 27 MATERN 2009. 392. p. 28 Interjú L. M.-val, 2011. május 1. 29 MATERN 2009. 410-41 l.p.

Next

/
Thumbnails
Contents