Szívós Erika: Az öröklött város. Városi tér, kultúra és emlékezet a 19-21. században - Várostörténeti Tanulmányok 14. (Budapest, 2014)

I. Az öröklött város - Az István tér lakói a 19-20. század fordulóján, avagy a zooming in módszere a társadalomtörténetben

Az István tér lakói a 19-20. század fordulóján... 27 viszonylag rövid idő telt el, az arra utal, hogy a felek együttműködtek, és egyetértésben csinálták végig az elkerülhetetlen koreográfiát: először az elhagyó fél bíróilag felszólít- tatott, hogy elhagyott házastársához térjen vissza, majd, ha ez hat hónapig nem történt meg, be lehetett nyújtani a válókeresetet. A kötelező békéltető tárgyaláson a férj rend­szerint nem jelent meg, a válást kimondó tárgyaláson pedig vagy szintén nem, vagy ha igen, elismerte vétkességét. (A törvény szerint csak valamelyik fél vétkességéből lehetett kimondani a válást.) Ezt követően viszonylag gyorsan megszületett a válást kimondó bírói ítélet; egyszerű esetben a kereset beadása és a végső ítélet között nagy­jából fél év telt csak el. A válóper gyors lefolyása érdekében a felek általában jobbnak látták, hogyha a gyermektartás kérdését és a vagyoni kérdéseket peren kívüli megegyezés során ren­dezik. Ezt vagy írásba foglalták (közjegyzői okirat), vagy nem. Eseteinkben, mivel a közjegyzői iratokban nem sikerült ilyen írásos egyezségnek nyomára bukkanni, elkép­zelhető, hogy nem született a felek között írásos megállapodás. Le kell tehát szögezni, hogy a házas konfliktusokról, valamint a tényleges vagyoni viszonyokról ezekből a periratokból nem sokat lehet megtudni, csak akkor, ha fenn­marad a felek közötti megállapodás, amelyet a bírói ítélethez csatolnak. A fenti három esetben ilyen dokumentum azonban nem került elő. István tériek házassági szerződései A házassági szerződések a válóperes iratokhoz hasonlóan bizonyos sémákat követtek, különösen, ha nagyjából egy időben és egy közegben íródtak. Ugyanakkor forrásként többet árulnak el a házasulandó felek társadalmi helyzetéről, mint a válóperes ítéle­tek, részben a sémáktól való eltérések révén, részben pedig azért, mert időnként telje­sen egyéni kitételeket tartalmaznak. Több szerződés összehasonlító elemzése azzal az előnnyel jár, hogy kiderül, mi számított általánosan követett gyakorlatnak, legalábbis egy bizonyos társadalmi miliőn belül. Az összehasonlítás ugyanakkor rávilágít a házas­ságra lépő párok vagyoni és mentalitásbeli különbségeire is. Hajduska Rezső könyvelő, István tér 7. szám alatti lakos 1898-ban kötött házassági szerződést34 Roth Adéllal, az utóbbi édesapjának, Roth Lipót üzletvezetőnek és két tanúnak a jelenlétében. Roth Lipótnak kiskorú leánya képviselőjeként írásban kellett nyilatkoznia, hogy hozzájárul a házassági szerződéshez. Ez alkalommal a vőlegény kézhez vett „leendő kezelés végett” 1500 forint hozományt készpénzben. A szerződés - az általam elemzett három ilyen forrás közül egyedüliként - tételesen tartalmazza az ún. kiházasítási tárgyakat (azaz a kelengyét és a bútorokat), amelyeket a leendő fele­34 BFLVII.183. 1898. 309.

Next

/
Thumbnails
Contents