„A nagy válságtól” „a rendszerváltásig” - Szöveggyűjtemény Budapest történetének tanulmányozásához 2. 1930-1990 (Budapest, 2000)

I. fejezet KONCEPCIÓK ÉS VÍZIÓK „BUDAPEST SZÉKESFŐVÁROSRÓL" - A Magyar Közigazgatástudományi Intézet emlékirata Nagy-Budapest megszervezéséről (1941. április 12.)

Ha kifogást akarunk emelni, esetleg Vecsés és Rákoscsaba bekapcsolását kíván­hatjuk még. Utoljára hagytuk a legfontosabbat, a Székesfővárosi Közmunkák Tanácsának te­rületi hatáskörét. Erről a 33/1938. B. M. számú rendelet intézkedik és a következő városokra és községekre terjeszti ki: Budafok, Kispest, Pestszenterzsébet, Pest­szentlőrinc, Rákospalota, Újpest; Albertfalva, Békásmegyer, Budatétény, Cinko­ta, Csepel, Mátyásföld, Nagytétény, Pesthidegkút, Pestszentimre, Pestújhely, Rá­koscsaba, Rákoshegy, Rákoskeresztúr, Rákosliget, Rákosszentmihály, Sashalom, Soroksár, Vecsés. Mivel itt már műszaki városrendezési és Nagy-Budapest kialakí­tásával kapcsolatos gondolatok is merültek fel — sőt éppen ez volt a cél—minden­esetre a továbbiak során kell, hogy ez a megállapítás a mi vizsgálódásainknak is alapjául szolgáljon. A kérdés lényege az, hogy az egységes fejlődő város, Nagy-Budapest, meddig terjed ki, vagyis, hogy a környék meddig város és hol kezdődik a falu? Ezen a pon­ton fogjuk megtalálni Nagy-Budapest határát, mely már az életben kialakult, és ne­künk csak meg kell állapítanunk, észre kell vennünk, hogy hol húzódik. Tehát nem mesterséges új határbővítésről van szó, hanem csupán egy már megtörtént fejlődés konstatálásáról. E célból egyik legnagyobb segítségünk a műszaki városkép. [...] Műszaki szempontból vizsgálva, de a perifériális index szerint is, Nagy-Budapest területe nagyjából megegyeznék a Közmunkatanács területével, azzal a különb­séggel, hogy északon Dunakeszi és Alag, délen pedig Dunaharaszti bekapcsolása is kívánatos. Annak meghatározásában, hogy mi város és mi nem az, a műszaki városképen kívül igen nagy segítségünkre van a lakosság foglalkozási megoszlása is. Ebből a szempontból vizsgálva a kérdést, az 1930. évi népszámlálás foglalkozási adatai alapján a városi jelleg és az ipari foglalkozás nyomja rá a bélyegét a Közmunkata­nács egész területére. Ezenkívül Budakeszi, Dunakeszi, Alag és Dunaharaszti tar­tozik még ebbe a csoportba, mely északon egészen Szentendréig húzódik fel. A metropolis vonzásának további jó mutatója az elővárosokba való nagy beván­dorlás, a természetes szaporodást messze felülhaladó tényleges lélekszámnöveke­dés. [...] Az egyik leglényegesebb megállapításunk, hogy Pestkörnyék fejlődése sokkal rohamosabb, mint Budapesté. Az útburkolattal való ellátottság terén találjuk a legtöbb kívánnivalót. A váro­sok közül Újpest, a községek közül pedig Pestújhely úthálózata a legjobb. Újpesten az utak 12%-a tartozik az első minőségi osztályba, 39,6%-a a másodikba, 15,1% a 44

Next

/
Thumbnails
Contents