„A nagy válságtól” „a rendszerváltásig” - Szöveggyűjtemény Budapest történetének tanulmányozásához 2. 1930-1990 (Budapest, 2000)

IV. fejezet ÚJJÁÉPÍTÉS, ÚTKERESÉS — ÚJ KONCEPCIÓK, ÚJ VÍZIÓK - Az egyházi iskolák államosítása ellen tiltakozó röplap (1948 április)

relmeknek immár a megszüntetését és a távollévő apák, fiak és testvérek hazahoza­talát. Ezekből inkább fakadna megbékélés. Budapest, 1948. április 27.: Ortutay miniszter beszéde, melyet a Kisgazda Párt nagy választmányán tartott, felfedte, hogy mi is rejlik az állam és Egyház viszonyá­nak feszegetése mögött. Miután egy pár dicsérő szót mondott az egyházak felé, hozzátette, illetve bejelentette: „a történelmi fejlődés azonban az, hogy az egyhá­zak kezéből fokozatosan az állam veszi át az iskolázást!" Ez teljesen téves megálla­pítás! Ilyen fejlődés sehol sem mutatkozik. Azt tapasztaljuk, hogy a történelmi fejlődés szerint az Egyház mellett az állam is átveszi a tanítás és nevelés feladatát, de nem az Egyház kezéből. Ami az Egyház kezén volt, azt a „fejlődés" nem igen bántotta, hanem erősítette! Ahol pedig az Egyház kezéből az iskolázást és nevelést kivették, ott az általában erőszakkal történt, anélkül, hogy a népet megkérdezték volna! Hitler sem kérdezte a népet, mikor az iskolákat az Egyház kezéből kivette és a hitoktatást megszüntette. A történelmi fejlődés a nép akarata irányában történik, a nép pedig már nyilatkozott, de nem az iskolák államosítása és a kötelező hitokta­tás megszüntetése mellett, hanem a vallásos nevelés mellett! Az is megdöbbentő, amit a miniszter a „szabad Egyház és szabad állam" jelsza­vával űz! Tudvalévő, hogy ezzel szokták szépíteni az Egyház jogainak és vagyoná­nak elkobzását! Mikor mindenét elvették, azt mondják, most már szabad vagy!" 179 BFL VI. 502. a. Budapesti Tankerületi Főigazgatóság. Elnöki iratok. 156/1947-48 biz. 179 A röplapon kézírásos feljegyzés: „Szt. István gimn. kat. szülői ért-én a Domokosok előadó termében osztogatták." A Szent István Gimnázium igazgatója az ügyben igazoló jelentést írt a tankerületi főigazgatónak, amelyben közölte, hogy a Katoli­kus Szülők Vallásos Szövetsége iskolán kívüli összejövetelei „szülői értekezletek­nekjellegüknél fogva semmiképpen nem minősíthetők", és a hittanár szerint ezeken „antidemokratikus politikai agitációt nem fejtettek ki, és semmiféle röpiratot nem terjesztettek." — Az egyházi iskolák államosítását az Országgyűlés 1948. jún. 16-án szavazta meg, és 1948:XXXIII. tc-ként került a törvénytárba. (Ld. ehhez Kardos József-Kelemen Elemér és Mészáros István müveit az ajánlott irodalom jegyzékében.) 333

Next

/
Thumbnails
Contents