„A nagy válságtól” „a rendszerváltásig” - Szöveggyűjtemény Budapest történetének tanulmányozásához 2. 1930-1990 (Budapest, 2000)
IV. fejezet ÚJJÁÉPÍTÉS, ÚTKERESÉS — ÚJ KONCEPCIÓK, ÚJ VÍZIÓK - Az egyházi iskolák államosítása ellen tiltakozó röplap (1948 április)
relmeknek immár a megszüntetését és a távollévő apák, fiak és testvérek hazahozatalát. Ezekből inkább fakadna megbékélés. Budapest, 1948. április 27.: Ortutay miniszter beszéde, melyet a Kisgazda Párt nagy választmányán tartott, felfedte, hogy mi is rejlik az állam és Egyház viszonyának feszegetése mögött. Miután egy pár dicsérő szót mondott az egyházak felé, hozzátette, illetve bejelentette: „a történelmi fejlődés azonban az, hogy az egyházak kezéből fokozatosan az állam veszi át az iskolázást!" Ez teljesen téves megállapítás! Ilyen fejlődés sehol sem mutatkozik. Azt tapasztaljuk, hogy a történelmi fejlődés szerint az Egyház mellett az állam is átveszi a tanítás és nevelés feladatát, de nem az Egyház kezéből. Ami az Egyház kezén volt, azt a „fejlődés" nem igen bántotta, hanem erősítette! Ahol pedig az Egyház kezéből az iskolázást és nevelést kivették, ott az általában erőszakkal történt, anélkül, hogy a népet megkérdezték volna! Hitler sem kérdezte a népet, mikor az iskolákat az Egyház kezéből kivette és a hitoktatást megszüntette. A történelmi fejlődés a nép akarata irányában történik, a nép pedig már nyilatkozott, de nem az iskolák államosítása és a kötelező hitoktatás megszüntetése mellett, hanem a vallásos nevelés mellett! Az is megdöbbentő, amit a miniszter a „szabad Egyház és szabad állam" jelszavával űz! Tudvalévő, hogy ezzel szokták szépíteni az Egyház jogainak és vagyonának elkobzását! Mikor mindenét elvették, azt mondják, most már szabad vagy!" 179 BFL VI. 502. a. Budapesti Tankerületi Főigazgatóság. Elnöki iratok. 156/1947-48 biz. 179 A röplapon kézírásos feljegyzés: „Szt. István gimn. kat. szülői ért-én a Domokosok előadó termében osztogatták." A Szent István Gimnázium igazgatója az ügyben igazoló jelentést írt a tankerületi főigazgatónak, amelyben közölte, hogy a Katolikus Szülők Vallásos Szövetsége iskolán kívüli összejövetelei „szülői értekezleteknekjellegüknél fogva semmiképpen nem minősíthetők", és a hittanár szerint ezeken „antidemokratikus politikai agitációt nem fejtettek ki, és semmiféle röpiratot nem terjesztettek." — Az egyházi iskolák államosítását az Országgyűlés 1948. jún. 16-án szavazta meg, és 1948:XXXIII. tc-ként került a törvénytárba. (Ld. ehhez Kardos József-Kelemen Elemér és Mészáros István müveit az ajánlott irodalom jegyzékében.) 333