„A nagy válságtól” „a rendszerváltásig” - Szöveggyűjtemény Budapest történetének tanulmányozásához 2. 1930-1990 (Budapest, 2000)

IV. fejezet ÚJJÁÉPÍTÉS, ÚTKERESÉS — ÚJ KONCEPCIÓK, ÚJ VÍZIÓK - Előterjesztés Budapest városfejlesztési programja tárgyában. (1947 január)

radt, a műemléki jelleg a Várnál nem az építési részletformákban, hanem az egy­más mellé sorakozó épületek egymáshoz való viszonyában, az egymásrautalásban található meg. Tehát nem egyes kiemelkedő formákat, hanem ezt a jóformán ele­meire nem bontható egységet kell átmenteni. A régi épületeknek fényképek, tervek alapján való újratervezése, újjáépítése azonban ellentétben állana a műemlékvéde­lem álláspontjával, amely szerint a történelmi stílusok aprólékos utánzása, az épít­mények másolása megtévesztő mesterséges városkép-romantikát eredményez. A Vár épületei újjáépítésének alapelve tehát az, hogy nem másolni kell, ami meg­volt, nem kísérletezni annak életre keltésével, ami elpusztult, vagy a régi stílus szabá­lyai szerint »új régit« alkotni, hanem megtartva az épület lényegét, a homlokzat tagolását, az ablaknyílások ritmusát, a kapuzatok arányait, kell az épületet a mai épí­tészet formanyelvén tömegében és homlokzati hatása tekintetében megőrizni. [...] Külön probléma a királyi Vár súlyosan sérült épülete. A Vár déli részének egy nagy, egységesen kialakított épülettömbbel való lezárása vitathatatlan városképi követelmény. A palota arányainak és tömegelosztásának megfelelő volta miatt, va­lamint annak a kockázatnak mérlegelésével, hogy minden új megoldás esztétikai hatása mindig csak utólagosan állapítható meg, a királyi palota jényegében az ost­rom előtti formájában állítandó helyre. A Vár különleges történelmi hangulatának megtartásával a terület települési kérdései is összefüggenek. Ide, az elvonultságot és múltra utalást lehelő épületekbe csak olyan hivatalok és intézmények helyezhetők, amelyeknek ügyfélforgalma elég alacsony ahhoz, hogy ezt a visszahúzódást megengedje. Továbbá olyan ide­genforgalmi intézmények, amelyek részére a történelmi keret külön értéket jelent. A Várban települő lakosságnak is az elvonult, csendes életmódot kívánó rétegek­ből kell kiválasztódnia. [...] 178 //. melléklet a Fővárosi Közlöny 1947. évi március hó 13-i (10.) számához. 2-4., 10-11. p. 178 Ld. erre vonatkozóan a VI. fejezetben közölt 1959. július 21-i Politikai Bizottsági jegyzőkönyvet is. 331

Next

/
Thumbnails
Contents