Draskovich József: Implom József összegyűjtött kisebb írásai és életművének bibliográfiája – Gyulai füzetek 2. (Gyula, 1991)

IMPLOM JÓZSEF ÖSSZEGYŰJTÖTT KISEBB ÍRÁSAI - I. Régészeti írások - Gyula város története. Az őskortól Gyulamonostoráig (1214-ig)

rincnek hívatott". Győrffy György megállapítása szerint a tévedést az okozta, hogy nem tudták, hogy az egyházi latin capitulum szó nemcsak káptalant jelen­tett, hanem monostort is, másrészt Gyulafehérvár latin neve abban a korban és később is Alba vagy Alva Transilvana volt, az ecclesia Julensis vagy capitulum Julense sohasem volt használatos. A fenti latin idézet helyes fordítása tehát a következő: "a gyulai monostor és apát kérésére, aki Lőrincnek hívatott". Ez tehát a Gyulamonostora első említése. Nevéről ítélve a monostort (a rendházat) a Gyula-nemzetség egy tagja építtet­te a Benedek-rendi szerzetesek számára. Erre mutat egyébként három közeli ha­tárrész (elpusztult falu) neve is: Szentbenedek a rend alapítójának, Boldogasz­szonyfalva (a mai Gyula-Szabadka) a monostori templom védőszentjének nevét őrizte meg. A mai Újkígyóshoz tartozó Apáti pedig a monostor apátjáé lehe­tett. 10 (Gyula város tanácsának tájékoztatója, Gyula. 1978.) 34

Next

/
Thumbnails
Contents