Kristó Gyula: Békés megye a honfoglalástól a törökvilág végéig. Nyolcszáz esztendő a források tükrében – Forráskiadványok a Békés Megyei Levéltárból 9. (Békéscsaba, 1981)

A királyi vármegye - 13. I. Géza király dobozi szolganépeket ad a garamszentbenedeki apátságnak (I. Géza oklevele, 1075)

13 A békési terület túlnyomó része a XI. század második felében királyi (illetve a du­kátushoz tartozó hercegi) birtok volt, de már ekkor kezdetét vette a nagy királyi birtok­testek lassú apadásának folyamata, ugyanis falvak, szolgáltató (jobbágy-) népek jutot­tak idegen, kezdetben elsősorban egyházi kezekbe. I. Géza király (1074-1077) do­boziszolganépeketadományozott 1075-ben alapított garamszentbenedeki apátságának. A Szentháromság és az egy Isten, az Atya, a Fiú és a Szentlélek nevében. Én, Magnus, aki Géza is, korábban a magyarok hercege, később pedig Isten kegyel­méből királlyá szenteltetett, Béla király fia, látván, hogy e földi világ javai igen rövid életűek, az égieké pedig örökkévalók, a szeretet nagy vágyakozásából egyházat építettem, Isten és a mindig szűz Szent Mária és Szent Benedek, a szer­zetesek legkegyesebb atyja és vezére tiszteletére ugyanott Isten segítségével mo­nostort alapítottam. Annak segedelmével, aki mindenek alkotója, adtam és jut­tattam Szent Benedek előbb mondott monostorának javadalmakat művelt és műveletlen földekben, szőlőtőkékben és szőlőskertekben, rétekben és legelők­ben, vizekben és vízfolyásokban, halastavakban és halászóhelyékben, szolgákban és szolganépekben és adókban és más, alább következő javakban. És ezt orszá­gom valamennyi püspökének, apátjának és főemberének tudomására akartam hozni... A Körös (Crys) nevű folyó felett lévő Doboz (Duboz) nevezetű falu­ban Szent Benedek disznóit őrző három háznép szolgát adtam földjükkel együtt, akiknek törvényül adtam és rendeltem, hogy ahová csak a király disznói mennek legelni, oda menjenek Szent Benedek apátjának disznói is... I. Géza garamszentbenedeki alapító oklevele, 1075. Kiadva: Ferdinandus Knauz: Monu­menta ecclesiae Strigoniensis L, Strigonii, 1874., 53., 59. old. (L. Kr. j. 20. szám.) Latin. Kristó Gyula fordítása. - Györffy György (Tört. földr. I. 505. old.) megállapítása szerint Doboz királyi kondások faluja volt. A Dobozon folyó telepfeltárásról, amelyek egy korai Árpád-kori (X-XL századi) település képét vetítik elénk, 1. Kovalovszky Júlia: Előzetes jelentés a dobozi Árpád-kori faluásatásról. 1962-1974., Archaeologiai Értesítő, 1975., 204-223. old. 27

Next

/
Thumbnails
Contents