A Rákóczi-szabadságharc dokumentumai Abaúj-Torna, Borsod, Gömös-Kishont és Zemplén vármegyékből 1703-1704. Emlékülés a Magyar Tudományos Akadémia Miskolci Akadémiai Bizottságának székházában 2004. május 26-án (Miskolc, 2004)

„Nemcsak a nemzetnek... Az egyetemes Európának." Emlékülés a Magyar Tudományos Akadémia Miskolci Akadémiai Bizottságának székházában 2004. május 26-án - Gyulai Éva: Aszalay Ferenc a kuruc állam kancelláriáján (1703-1711)

Aszalai Ferenc Rákóczi Ferencnél secretariuskodott, az Katákon biro­dalma lévén... Szilvás nevű helységben húsz szekér búzát is elhoztak. (Id. Debreczenyi Gábor, miskolci lakos, 72. éves)". 7,1 Aszalay Ferenc fiának özvegye, Nattermanti Mária majdnem két emberöltővel a Rákóczi-sza­badságharc után levelet ír Miskolcon Borsod vármegye alispánjának, amelyben - mivel apósa lánytestvéreinek utódai perlik a családi örökséget - azt írja, hogy szinte az egész vagyont apósa szerezte két felesége révén, illetve Rákóczi szolgálatában. 38 A fejedelem szekretáriusa A titkárok a lehetőség szerint mindig a fejedelem mellett, vagyis az udvarban tartózkodtak, ezért nevezték őket udvari szekretáriusnak is. Leg­fontosabb feladatuk az óriási mennyiségű levelezés szervezése volt, ezt előbb a fejedelemmel megtárgyalták, aki gyakran diktált is nekik, majd a kancelláriára visszatérve megszerkesztvén, az írnoknak diktálták le a leve­let, amelyet a fejedelem aláírása alatt szignójukkal ellenjegyeztek, végül a levél megpecsételése és a fejedelmi postával való továbbítása következett. A kérvények hátlapjára a titkár vezette fel a fejedelem határozatát (re­solutio), megnevezve azt a személyt vagy intézményt (pl. udvari commis­sarius, Gazdasági Tanács), akinek vagy amelynek intézkednie kellett az ügyben. 39 A fejedelem nem mindennap foglalkozott a levelezéssel, csak az ún. „postanapon", 40 ekkor délelőtt meghallgatta a szekretáriusok előter­jesztését, ezekben rendelkezett és határozott (résolvait), esetleg lediktálta rendeleteit, bizalmas titkosírással (clavis) írandó leveleit, 41 és csak ezután vonult kíséretével misét hallgatni. Gyakran előfordult, hogy a korán kelő Rákóczi még virradat előtt, de magánáhítatát már elvégezvén hívatta HML XIII-1. 2. 111/29 38 Szegény ipam uram ifjú legény korában volt az fejedelem, Rákotzy Ferenc szolgalatjában titkos secretarius, és egyszersmind consiliariusa kilenc egész eszten­deig, onnét hozott 1712-dik esztendőben alkalmas pénzt, sok ezüstöt, és nagy tör­vénytudó volt, ki is szüntelen nagyuraknak törvényes dolgait folytatta. Özv. Aszalay (II.) Ferencné Nattermanti Mária levele Borsod vármegye alispánjához. Miskolc. 1768. márc. 15. HML XIII-1 2. 111/33 39 Bánkúti Imre 2003. 252., 253., 254. stb. sz. 40 Posta nap lévén, a Secretciriusok proposition eő felsége meghallgatván, azokat resolválta is. Ungvár, 1707. aug. 17. Beniczky Gáspár 1866. 36. p. 41 Egész kilencz óráig Nemzetes Vitézlő Aszalai Ferenci Bellicus Secretáriusnak maga eő Felsége dictálván némely Ordereket /.../ Clavises Levelek Írásiban és nem­letes Asialai Ferenci Senatorialis Secretarius által tett sokféle propositióknak exaudiálásában foglalatoskodván egész, tizenegy óráig eő felsége. Terebes, 1707. aug. 26. és szept. 18. Beniczky Gáspár 1866. 39. p.

Next

/
Thumbnails
Contents