Szita László (szerk.): Tanulmányok a török hódoltság és a felszabadító háborúk történetéből. A szigetvári történész konferencia előadásai a város és vár felszabadításának 300. évfordulóján, 1989 (Pécs, 1993)

II. Tanulmányok Szigetvár és környéke XVI-XVII. századi, történetéről, a város és a vár felszabadításáról - MAGYAR KÁLMÁN: Szigetvár és a dél-somogyi mezővárosok, várak kapcsolata 1526-1664 között (Különös tekintettel Babócsára és Kálmáncsára)

Szerintünk a nemzetségős, Tiedbald comes 1040-1060 körül I. Endre király ud­vari embere volt, aki a magyar király és IV Henrik között közvetített. 1060-ban Tibold comes menekítette Ausztriába, Melk városába I. András feleségét, két fiát, illetőleg a német császár lányát, Juditot. 5 A Tibold nemzetség tagjai között szerepelt 1111-1113-ban az a Theobald somo­gyi ispán, akinek közvetlen őse lehetett a Szent László idejében élő Garáb so­mogyi ispán. A nemzetség XIII. században szereplő két tótországi bán tagja szintén a Tibold nevet viselte. 6 1231-ben ennek a Teobaldnak a leszármazói, Budur comes idősebb fiainak, Ja­kabnak, Kozmának és Petkének osztályrészeként szerepelt Babócsa, mint a körü­lötte fekvő nagyobb birtoktest „predium principaléja". Ehhez a babócsai nemzet­ség birtoktesthez megközelítőleg 10-12, név szerint ismert, míg a lábodi uradal­7 mákhoz ugyancsak egy tucatnyi település tartozott. Innen, Dél-Somogyból kerültek át a nemzetség egyes tagjai a Dráva bal partjá­ra, ahol is Kőrös megyében eljutottak egészen a Száva-partig. Az utóbbiak mel­lett alakult ki a Tibold nemzetség hatalmas szenesei uradalma. Várak Babócsán Az 1193-ban először Bobouchaként szereplő helység neve szláv eredetű. Viszont a szó töve etimológiailag azonos a magyar „bab" szó szláv előzményével. Csupán Q a szláv „c" helyébe magyarban „cs" lépett. Babócsa 1231-ben is, majd egyházával együtt 1248-ban is szerepel. Csakúgy, mint 1250-ben, amikor a Szigetvárról Csurgóra vezető úttal kapcsolatban írnak róla. 10 Tudjuk azt is, hogy a Csurgót, Zákányt, Berzencét, Somogy/Udvarhelyet, Béla­várat érintő útvonalakat - a XI-XIV század közötti időben - elsősorban a király, a királyné dél-somogyi uradalmának az emberei biztosították. A Dráva menti, a római és a késő középkori utak vizsgálatánál viszont az is kiderült - ami eddig ismeretlen volt! -, hogy a római és az Árpád-kori időszak­ban Babócsa környékén több fontos útvonal is létezett, illetőleg azok leágazásai is használatban voltak. 11 Ilyenképpen Babócsa, Segesd, Berzence, Csurgó, Gyéké­nyes, Zákány, sőt Nagyatád is ezeknek az utaknak volt egy-egy csomópontja. Te-

Next

/
Thumbnails
Contents