Szita László (szerk.): Tanulmányok a török hódoltság és a felszabadító háborúk történetéből. A szigetvári történész konferencia előadásai a város és vár felszabadításának 300. évfordulóján, 1989 (Pécs, 1993)

II. Tanulmányok Szigetvár és környéke XVI-XVII. századi, történetéről, a város és a vár felszabadításáról - SZITA LÁSZLÓ: Szigetvár kapitulációjának visszhangja az egykorú nyugat-európai sajtóban

janak nyugalomban mindaddig, amíg a hideg alábbhagy és a Dráva újra hajózha­tóvá válik, mikor azután kocsikat és hajókat eltávozásukra biztosítani lehet. A fegyvereket, amelyeket elvonulásukkor - a hadi jog szerint - magukkal vihetnek, eközben biztos helyen, melyet maguk a törökök jelölnek ki, helyezzék el, és a császári katonaság gyakoroljon felette őrizetet. Minden más a várban maradjon. Mivel pedig most elutazásuk előtt az indulás időpontját nem lehet meghatározni, sem a kocsikat sem a hajókat a befagyott folyók miatt beszerezni nem lehet, csak e nehézségek megszűntekor nevezik meg a napot, amely 24 órán belül elvonulás­ra kötelezi őket. Eközben az elővárosban megélhetésükben ne háborgassák őket. Másodszor: itt tartózkodásuk idején saját költségükön lássák el őket élelmi­szerrel és más szükséges dolgokkal. Harmadszor: elvonulásukkor ne zaklassák őket. Negyedszer: mind az időseknek, mind másoknak kocsikat és lovakat biztosítsa­nak, hogy a folyókhoz vigye őket. Ötödször: valamennyi renegát, aki a háború kezdetekor a várban volt, elmehet velük, azokat viszont, kik a háború alatt váltak renegáttá, hagyják vissza. Egyéb­ként, aki maradni akar, legyen az bármilyen rangú és rendű nő vagy férfi, meg­teheti és egyik fél sem fogja kényszeríteni, azokat pedig akik elutaznak, ingóságaikkal együtt kísérjék barátian a határig. Hatodszor: a folyókhoz érkeztükkor az őket elszállító hajók álljanak készen. Hetedszer: valamennyi foglyot rejtegetés és feltétel nélkül azonnal adjanak át a császáriaknak, illetve engedjenek szabadon, valamennyi kereszténynek, nőknek, gyermekeknek és másoknak, bárminemű rangjuk is legyen, adják vissza szabad­ságát. 24-én érkezett ezen pontokkal Hassan Bey Bécsbe, és azokat benyújtotta von Starhemberg gróf úrnak, a haditanács helyettes elnökének, ki azokat ratifikálás végett átnyújtotta a Császári Felségnek. Miután az aláírta, Hassan Bey-t az emlí­tett gróf 29-én elbocsájtó audiencián fogadta, melyen visszaadták neki a megálla­podást, és átadtak neki egy határozott császári megbízólevelet (Mandat), hogy az ellen sem tiszt, sem alatvaló (vazall), de semmilyen katona sem a legkisebb mér­tékben se cselekedjen. A török azt udvariasan megköszönte és nem győzte dicsér­ni a császári kegyet, melyben ittléte alatt oly csodásan részesült.

Next

/
Thumbnails
Contents