Szita László (szerk.): Tanulmányok a török hódoltság és a felszabadító háborúk történetéből. A szigetvári történész konferencia előadásai a város és vár felszabadításának 300. évfordulóján, 1989 (Pécs, 1993)

II. Tanulmányok Szigetvár és környéke XVI-XVII. századi, történetéről, a város és a vár felszabadításáról - SZITA LÁSZLÓ: Szigetvár kapitulációjának visszhangja az egykorú nyugat-európai sajtóban

Szigetvár kapitulációjának visszhangja az egykorú nyugat-európai sajtóban Szita László A 17. század végi sajtó a török elleni háborút, majd a Habsburgok és Francia­ország között kirobbant háborút szinte óráról órára követte. A magyar történeti irodalomban a nyugati sajtó tényanyagából semmi sem került szisztematikusan felhasználásra, hasznosításra. Ebből a helyzetből kiindulva tártuk fel a török elleni háborúra vonatkozó nyu­gat-európai sajtót olyan mélységben, hogy segítségével levéltári kutatásainkat ki­egészíthessük, illetve mindazokra az eseményekre fényt deríthessünk, amelyekre bécsi, müncheni, karlsruhei levéltári kutatásaink során viszonylag kevés eredeti iratot sikerült feltárnunk. A nyugat-európai sajtó jelentőségét Benda Kálmán ismerte fel, és tanul­mányában 1 a 17. század végi eseményekre is utalt. Legújabban a Bécs felszaba­dulása alkalmával kiadott tanulmánykötetben látunk komoly törekvést a sajtó hasznosítására. Figyelmem a sajtóra müncheni levéltári kutatásaim során terelődött. Megtalál­tam egy teljes évfolyamát az 1677-1693 között Frankfurt a.M.-ban kiadott JOURNAL c. újságnak. Áttanulmányozása során meglepődve konstatálhattam, hogy a magyarországi hadieseményeket milyen részletességgel és - mint később ellenőrizhettem - pontossággal követi e sajtó. Jellegét tekintve haditudósításnak tekinthető cikkeivel kitölt minden olyan hézagot, amely az iratok kutatása során óhatatlanul keletkezik. Sőt olyan fontos eseményekre utal, vagy részletesen fejt ki, amelyekre egyáltalán nem került elő más írott forrás. Hamarosan nagy mennyiségű bizonyíték került elő, hogy a sajtó számára ekkor a legautentikusabb közegek adták ki a tudósításhoz szükséges tényanyagot. Bécsben a haditanácstól, Münchenben a választófejedelmi titkos tanácstól adtak ki rendszeresen nyers­anyagot. Összehasonlítva ezen kiadványokat a sajtóban megjelent tudósításokkal, csupán stílusban és szerkesztésben láthatunk eltéréseket. Minden európai fővárosból vagy exponált városból érkeztek tudósítások, s a kép, amely megrajzolható, valóban nem provinciális összefüggéseket mutat.

Next

/
Thumbnails
Contents