A Pécsi Székeskáptalan pecséthasználata (1700-1845) - Baranyai történelmi közlemények 2. A Baranya Megyei Levéltár Évkönyve, 2006-2007 (BML, 2007)

Tanulmányok a történeti segédtudományok köréből - FEDELES TAMÁS - HORVÁTH ISTVÁN A Pécsi Székeskáptalan pecséthasználata (1700-1845)

mint egy nyitott könyvet (vélhetőleg a Szentírást). A pecsét legendája is csak annyiba változott, hogy kiegészült az IN»Regn[o]»Hunga-[riae] szavakkal. A pecsét formája továbbra is ovális maradt, azonban már nem a középkor­ban szokásos mandorla alakú (spitzoval). Eddig nem került elő arra vonatkozó adat, hogy a káptalan a királyi oklevelet mely napon mutatta be a vármegye­gyűlésnek, de minden valószínűség szerint viszonylag rövid idő alatt megtör­ténhetett az aktus, hiszen a hiteleshelyi tevékenység mielőbbi megkezdése ezt szükségessé tette. Az új pecsét lenyomatát tartalmazó első oklevél eddigi kutatásaink alap­ján 1700. október 31-én került kiállításra (4. kép). 34 A bevallást (fassio) tar­talmazó oklevél szövege alatt helyezték el a pecsét lenyomatát. A befüggesz­tett, papírfelzetes pecsétlenyomatot vékony vörös viaszréteggel is rögzítet­ték, amely megakadályozta (vagy mindenesetre nehezebbé tette) a pecsét a diplomától történő elválását. A befüggesztést egy vékony papírcsíkkal ol­dották meg, melyet ugyanúgy átvezettek az oklevélen metszett két vékony nyíláson, mint azt már a középkori zárt oklevelek esetében megfigyelhettük. A vizsgálat alá vont okleveles anyagban minden alkalommal, amikor pecsét­tel erősítette meg a káptalan az adott kiadványt, kivétel nélkül papírfelzetes lenyomatot találtunk. Ezt véleményünk szerint elsősorban azzal magyaráz­hatjuk, hogy a lenyomathoz szükséges papírt lényegesebben kedvezőbb áron vásárolhatták meg, mint a megfelelő minőségű viaszt vagy pecsétlakkot. Megjegyzendő, hogy a papírfelzetek formája, díszítése igen nagy változatos­ságot mutat. Érdekes, hogy az általunk ismert ünnepélyes kiállítású privilé­giumok mindegyikén ugyancsak papírfelzetes lenyomatot találunk. Az első ilyen privilegiális alakban kiállított diploma egy három lapból összefűzött, ún. könyv-oklevél, mely a Nesselrode Ferenc pécsi püspök (1703-1732) által tett bevallást tartalmazza. 35 A pecsétlenyomatot levágták az oklevélre rögzítő vékony, kék-fehér, kétfonatú, egyszerű zsinórról (5. kép). A zsinórt egymás­sal párhuzamosan két sorban, soronként duplán vezették át az utolsó írott oldalon, az említett befüggesztés mintájára. A vékony zsinegek az általunk ismert esetekbe két színűek voltak, és az említett kék-fehér mellett találunk pl. fekete-fehér, 36 és lila-kék 37 kombinációkat is. 34 BML XII. 1. 0+ Testimoniales Authenticae et testimonalium ex capitulo expedita­rium minutae Originales Nr. 1. A káptalan pecséthasználatával szemben Tolna vár­megye élt panasszal a Magyar Kancelláriánál, mely során több levélváltásra is sor került. A káptalan nevében Mathai Visa János lektor és püspöki helynök folytatta a hivatalos levelezést. 1700. március 22. PKL Ease. 49. Nr. L; 1700. április 2. Uo. Nr. 2. 35 1728. augusztus 20. BML XII. 1. C+ Nr. 6c. 36 1733. június 20. BML XII. 1. C+ Nr. 8b. 37 1751. január 23. BML XII. 1. C+ Nr. 54a.

Next

/
Thumbnails
Contents