A Pécsi Székeskáptalan pecséthasználata (1700-1845) - Baranyai történelmi közlemények 2. A Baranya Megyei Levéltár Évkönyve, 2006-2007 (BML, 2007)
Tanulmányok a történeti segédtudományok köréből - TEGZES FERENC A zászlók szerepe Szigetvár társadalmi életében (1925-1944)
társadalmi életének szerves részét alkotó helyőrség tisztikara is. Az iskolák az évzáró ünnepélyeiken emlékeztek meg az államfő születésnapjáról.'' 2 Az államfő névnapja szélesebb körű megemlékezést váltott ki, mint a születésnapja. Nemcsak a középületeken jelent meg a nemzeti szimbólum, hanem a magánházakon is látható volt az államfő iránti tisztelet külső jele. Természetesen a sajtó sem feledkezett meg erről a jeles napról, nemcsak előtte hívta fel a figyelmet, hanem utána is beszámolt ennek lezajlásáról: „A kormányzó névnapját az egész ország 'megünnepelte. Nálunk is nemzetiszínű lobogók lengtek az épületeken." Reggel ünnepi szentmise volt a ferencrendiek templomában és plébániatemplomban. Itt az összes szigetvári iskola megjelent. Egyházi és hazafias dalok hangzottak el. A polgári iskolák növendékei és az elemi iskolások részére az oktatási intézményekben még külön ünnepségeket is tartottak, ahol „magas szárnyalású hazafias és lelkesítő beszédek" hangzottak el. Az iskolák részére e napon szünet volt. 53 A kormányzó neve napjáról 1939 decemberében még ennél is ünnepélyesebben emlékezett meg a település. A házakat természetesen ezen a napon is ellátták zászlókkal, a reggeli szentmisék után viszont nagyszabású ünnepség zajlott le a sportpályán. Ennek az volt az oka, hogy az első bécsi döntéssel Magyarországhoz visszakerült Felvidék katonai elfoglalásában a szigetvári helyőrség egy része is részt vett. Együtt ünnepelt a polgárság és a katonaság. Többeknek itt nyújtotta át a helyőrség parancsnoka a felvidéki emlékérméket. Az elhangzott beszédből a tudósító az alábbi mondatot emelte ki: „Ma először van együtt a múlt, a jelen, és a jövő magyar katonája."™ 1941-ben december 5-én pedig nem csak a szokásos lampionos, zenés takarodóval járta végig a leventezenekar Szigetvárt, hanem már ezen a napon is a házak nemzeti zászlókkal történt feldíszítésével várta a lakosság a kormányzó névnapját. 55 Szent István ünnepéről (augusztus 20.) is megemlékezett Szigetvár népe, „nagy hagyományaihoz méltóan." A templomokban ünnepi istentiszteletet tartottak, amelyeken az állami és önkormányzati szervek képviselői, a fegyveres testület tisztjei is megjelentek. A házakat nemzeti színű zászlókkal díszítették fel. 56 A házak fellobogózásán kívül szép szokást vezetett be a Magyar Labdarugó Szövetség tagegyesületei részére. Szent István napján, délben, az egész országban egyöntetűen, koszorúkat helyeztek el az első világháborús hősök emlékműveinél vagy az országzászlóknál. Ezzel vette kezdetét az új bajnoki 52 Szigetvári Hírlap, 1939. jún. 25. 5. 53 Új Délsomogy, 1927. dec. 08. 1. 54 Szigetvári Hírlap, 1939. dec. 10. 1. 55 Szigetvár, 1943. dec. 13. 2. 56 Szigetvári Hírlap, 1940. aug. 25. 3.; 1941. aug. 23. 3.