A Pécsi Székeskáptalan pecséthasználata (1700-1845) - Baranyai történelmi közlemények 2. A Baranya Megyei Levéltár Évkönyve, 2006-2007 (BML, 2007)

Tanulmányok a történeti segédtudományok köréből - TEGZES FERENC A zászlók szerepe Szigetvár társadalmi életében (1925-1944)

A háborús helyzet a társadalmat még inkább ösztönözte az összefogásra. Minden réteget igyekeztek bevonni a háborús eró'feszítésekbe. A nőknek is nagyobb szerepet kellett vállalni a gazdasági életben. Az ő összefogásukra külön egyesülések jöttek létre, amelyek az összetartozás jelképét, a zászló­használatot is igényelték. így került sor 1942. október 24-én Szigetváron a helyi „DolgozóLeányok Egyesülete" zászlajának ünnepélyes felavatására. A zász­lóanyai tisztet a zászlót adományozó gróf Festetics Domonkosné töltötte be. A plébániatemplomban kezdődött az ünnepség, ahol a lányok az oltár előtt sorakoztak fel a zászlóval. Az istentisztelet után Bencze Ernő esperesplébános áldotta meg a zászlót. A háborús helyzet nem tette lehetővé a zavartalan ün­neplést, légiriadó szakította meg a felemelő pillanatokat. Az ünnepség délután folytatódott a legényegylet helyiségében, ahol sor került a lányok egy részé­nek felavatására. Bencze Ernő üdvözölte a megjelenteket, köszönetét fejezte ki a grófnénak a zászlóadományozásért. Az új tagok eskütételét állva fogadta a közönség. A zászlóanya feltűzte az új tagokra a jelvényeket, átadta a zászlót az egyesületnek, a következő beszéd kíséretében: „Örömmel vállaltam a Dolgozó Lányok zászlóanyai tisztségét, mert úgy érzem, így még jobban összefonódom, veletek. A háború hangosan követeli, hogy a magyarság értékes, dolgozó elemeit egy útra ve­zessük és egy úton haladjunk. A magyar lányoknak kell megóvni a lelkek tisztaságát, a hitet és a felebaráti szeretetet. Nektek kell példaadóan elöl járnotok, hogy a magyar családi élet ismét a régi fényében ragyogjon. Kedves leányaim, szigetvári Dolgozó Leányok, legyetek itt állandó apostolai az áldozatkész magyar asszonyi ideálnak. E zászló hófehéren mutat az ég felé. Nézzetek mindig felfelé tiszta lélekkel, tiszta szív­vel és 'magyar hittel. E zászló legyen mintaképe a ti életeteknek. Dolgozzunk mindig Krisztus hitében és munkánkat áldja meg az Isten." u Zászlóhasználat a rögzített ünnepeken Szigetváron március 15-én, a Hősök Napján, Horthy Miklós kormányzó születésnapján (június 18.) és névnapján (december 6.), augusztus 20-án és a Zrínyi-emlékünnepélyeken használtak rendszeresen zászlókat. Március 15-e volt az egyik legnagyobb emléknapja az országnak, annak ellenére, hogy a hivatalos ünnep április 11-e volt. Ezt a napot Szigetvár min­dig ünneppé varázsolta. 33 Az Új Délsomogy 1927 márciusában így kezdte er­32 Szigetvari Hírlap, 1942. okt. 30. 3. A zászlóról nem maradt fenn leírás, csak feltéte­lezhetjük a beszéd alapján, hogy fehér színű volt. 33 Új Délsomogy, 1924. márc. 20. 1.; 1925. márc. 19. 1.

Next

/
Thumbnails
Contents