A Pécsi Székeskáptalan pecséthasználata (1700-1845) - Baranyai történelmi közlemények 2. A Baranya Megyei Levéltár Évkönyve, 2006-2007 (BML, 2007)

Tanulmányok a történeti segédtudományok köréből - TEGZES FERENC A zászlók szerepe Szigetvár társadalmi életében (1925-1944)

hárult. A sporttelepi ünnepély zárásaként a frontharcosok, a leventék és a cserkészek díszmenetben elvonultak az új zászló, a zászlóanya és az előkelő­ségek előtt. Innen a levente zenekar kíséretében a résztvevők a Zrínyi-térre mentek a Hősök Emlékművéhez. Ennek megkoszorúzása után a „Himnusz" eléneklésével és újabb díszmenettel ért végett a nyilvános, „felejthetetlen szép hazafias ünnepély". Az egy órakor kezdődött társas ebéden mintegy 150 fő vett részt. Itt ke­rült sor a két meg nem jelent fővédnök táviratainak felolvasására. Dr. Nicso­vics Vazul indítványára mindkét személynek üdvözlő távirattal válaszoltak. Kratochwill Károly külön szép beszédet mondott a zászlóanyára. Dr. Szily Adám kormányfőtanácsos, miután az összes jelen és távollevőre tósztot mon­dott, felolvasta bádoki Soós Károly ny. gyalogsági tábornok „hazafias" leve­lét, amelyben betegsége miatt kimentette magát. 21 A felvidék visszacsatolása után Szigetvár - csatlakozva az ez irányú orszá­gos mozgalomhoz - Munkács és Várpalánka településnek zászlót ajánlott fel. Az anyagi fedezet biztosítására társadalmi úton megkezdték a gyűjtést. Mint később kiderült, Szigetvár felajánló levele valami úton-módon elveszett, és így a két település visszaigazolása 1939 elejéig nem érkezett meg Szigetvár­ra. Amikor végül 1939 februárjában Munkács polgármestere válaszolt, már késő volt. A szigetvári főjegyző szomorúan írt a polgármesternek: „Őszintén sajnáljuk levelünk fatális elkallódását, mert felajánlásunknak a célja az volt, hogy Munkács városával, mint a Zrínyiek ősi fészkével a Zrínyi szellem ápolását kimé­lyítsük. Sajnos azonban a katonaság elhelyezése és elszállásolása anyagi erőnket an­nyira igénybe vette, hogy két zászló felajánlását egyéb községi érdekek sérelme nélkül nem. bírjuk, viszont a társadalom, áldozatkészségét sem. tudjuk igénybe venni? 11 Időközben ugyanis Szigetvár helyőrséget kapott, 1939 januárjában a 14. határvadász zászlóaljat helyezték ide. A zászlóalj parancsnoka zászlóadomá­nyozási kérelemmel fordult a településhez. A felvidéki zászlóadományozás lebonyolítására alakult zászlóbizottság - mivel az érintett települések a fel­ajánlásra még nem reagáltak - elhatározta, hogy a katonaság felkérésének fog eleget tenni. (Ezt annál szívesebben is vállalták, mivel nagy örömet okozott Szigetváron a helyőrség odatelepítése. Ez érthető is, mivel a dualizmus idő­szakában már volt itt katonaság, s egy település gazdasági-társadalmi életében ez a tény mindig jelentős szerepet játszott.) A bizottság javaslatára az addig összegyűlt 540 pengőt egy újabban megindított társadalmi gyűjtéssel egészí­tették ki. 23 Terv szerint a zászlót 1939. szeptember 6-án, Szigetvár a török alóli fel­21 Új Délsomogy, 1934. jún. 14. 2. 22 SML Szigetvári j. fszb. ir. 2954/1939. 23 Szigetvári Hírlap, 1939. jún. 11. 2.

Next

/
Thumbnails
Contents