A Pécsi Székeskáptalan pecséthasználata (1700-1845) - Baranyai történelmi közlemények 2. A Baranya Megyei Levéltár Évkönyve, 2006-2007 (BML, 2007)

Tanulmányok báránya megye és a pécsi egyházmegye történetéből - SÁNDOR LÁSZLÓ Az 1848 előtti baranyai lutheránus (evangélikus) kisiskolák szerveződése a Dunántúli Evangélikus Egyházkerületben

pályára készülő fiatalokat énekre és zongoraismeretre is oktatták a tanárok. Ez utóbbi képességek megszerzése inkább csak a leendő kántori teendők el­látásához kellett. 37 A baranyai Csikóstöttös község tanítója viszont „1812-be kezdette Oskola Cursusát Sopronyban, ugyan ottabsolválta a' Theologiat 1821-ben? m Ot éve fenn­álló tanítói hivatalában fizetését kétszer is megjobbították. A tófűi mester szintén a sárszentlőrinci „esperességi tanodában" végzett. 1829. évi díjlevelében erről a következő olvasható: „A Sz[en]t: Lőrintzi Oskolá­ban a" 1 szükséges tudománynak meg Szerzése és 3 V2 Eszt: [endei] Preceptoroskodása után először Kölesdre, 1821 legelején pedig Tófőre Mesternek meg hivattatott." }9 Baranyai, tolnai és somogyi tanítók esetében feltételezhető, hogy az egy­házlátogatási jegyzőkönyvekben szereplő „szükséges tudománnyal felékesítve, felkészülve, felruházva" minősítések mögött az egyházmegyei iskola befe­jezése rejlik, még akkor is, ha ez nincs külön kihangsúlyozva. E második csoporthoz tartozó praeceptorok a tanítói hivatás gyakor­lását többnyire 16-17 éves kor után kezdték el, egy-egy nagy jártassággal rendelkező iskolarektor mellett. Állásba helyezésük intézése az esperes fela­data volt, de fizetésüket az egyházközségeknek kellett biztosítani a helyi mesterek javadalmának terhére. Talán ez is magyarázat arra, hogy igen sok iskolamester saját fiát vagy közvetlen rokonát vette maga mellé segítőnek, indokolva ezzel természetesen a tanítói állomáshely jövedelmének szükséges megjobbítását. A tanítói bevételek növelésének ez az általánosan kialakult útja érthető módon szoros családi atyafiságokhoz vezetett az egyházmegyén belül, amit az egymás közötti házasodásuk szokása szintén megerősített. A Grosch, Lämle, Linde, Rau, Ritzel, Rose, Semelroth (Szemelroth) - és a sor még folytatható lenne - famíliák genealógiájával bizonyítható, hogy a tanítói pálya egy erős kasztosodás eredményeként apáról fiúra szállt, mely­nek kétségtelenül van pozitív, de ugyanakkor negatív következménye is. 40 A harmadik kategóriát a praeorans mesterek alkotják. Közülük többen 37 A sárszentlőrinci espereskerületi iskola működésére vonatkozó megállapításaimat a fentebb hivatkozott 36. számú jegyzeten kívül Fényes i. m. IV. k. 107.; Csaplovics i. m. 130.; Székács i. m. 94.; Kollár, Joannes (kiadó): Schematismus generalis ecclesia­rum et scholarum evang.[elicorum] aug.[ustanae] conf.jessioni] in Hungária. Pest, 1838. 248. és Kosáry Domokos: Az oktatásügy a haladó törekvések hullámvölgye idején (1790-1830). In: A magyar nevelés története 1. k. Szerk. Horváth Márton. Bp., 1988. 229. munkáira alapoztam. 38 OEL Egyh. jkv. T-B-BS. 1829. Ráckozár és filiái. 63-64. 39 Ua. 57-58. 40 Az említett családok az 1770 és 1848 közötti időkört vizsgálva kivétel nélkül a Tolna-Baranya-Belsősomogyi Egyesült Ágostai Hitvallású Evangélikus Egyház­megyében működtek tanítóként.

Next

/
Thumbnails
Contents