A Pécsi Székeskáptalan pecséthasználata (1700-1845) - Baranyai történelmi közlemények 2. A Baranya Megyei Levéltár Évkönyve, 2006-2007 (BML, 2007)

Tanulmányok a történeti segédtudományok köréből - TEGZES FERENC A zászlók szerepe Szigetvár társadalmi életében (1925-1944)

aki szívén viselte nemcsak az adott szerveződés sorsát, hanem a jelképnek is jelentőséget tulajdonított. A SZIGETVÁRI DALOSEGYESÜLET ZÁSZLAJÁNAK FELSZENTELÉSE A Szigetvári Dalosegyesület zászlaját 1925 pünkösd vasárnapján avatták fel. Mivel a Dalosegyesület vagyoni helyzete nem engedte meg, hogy sa­ját költségvetéséből készíttessen zászlót, ezért társadalmi úton igyekezett a szükséges pénzösszeget előteremteni. Hivatalos és társadalmi szervekhez, valamint magánszemélyekhez fordult kérelmével, aminek meg is lett az ered­ménye. Az adományozók között szerepelt Szigetvár nagyközség is, a képvi­selőtestület 1925. március 22-i ülésén 750 ezer koronát szavazott meg erre a nemes célra. 2 A Szigetvári Keresztény Olvasóegylet 300 ezer, a Délsomogyi Takarék 250 ezer és dr. Barla Szabó József országgyűlési képviselő 200 ezer koronát adott. Herger József apátplébános, dr. Perczel Győző főszolgabíró, Hartvich János, a Takán család, Primann György, Kardos Gyula, ifj. Vargha Sándor, Fuchs Ferenc, Schlesinger Lajos, Fuchs Zsigmond 100-100 ezer ko­ronát adományozott. A Szigetvári könyvnyomda Rt 25 ezer koronával járult hozzá a kiadásokhoz. Ezen kívül még 64 személy összesen 1 720000 koronát adott a szép jelkép elkészítéséhez. 3 Magáról a zászlóról csak annyit tudunk, hogy „remek szép fehér selyem, melyről kék, fehér a város színét jelző selyemszala­gok csüngnek."* A Dalosegyesület dicséretes szervezőmunkát végzett a cél minél jobb és ünnepélyesebb megvalósítása érdekében. Világi fővédnöknek megnyerték a szigetvári földbirtokost, gróf Andrássy Mihályt, a zászlóanyai tisztet a szen­tegáti uradalom birtokosának felesége, báró Biedermann Imréné vállalta. Az egyház részéről sikerült fővédnöknek felkérni gróf Zichy Gyula pécsi, Rott Nándor veszprémi megyéspüspököket. A világiak közül egész sor környék­beli földbirtokost sikerült védnökként ügyük mellé állítani. Gróf Andrássy Sándor, gróf Hoyos Miksa, gróf Bolza Pál, gróf Erdődy Rudolf, gróf Stras­soldo Ferenc, gróf Festetics Kristóf, báró Biedermann Rezső, báró Bieder­mann Elek, báró Biedermann Imre, lovag Biedermann László szerepelt a tá­mogatók között. Természetesen a védnökök sorában ott találjuk a szigetvári apátplébánost, Herger Józsefet is. s A zászlószentelés kapcsán 1925. május 31-én egész napos ünnepély moz­gatta meg Szigetvár lakosságát. A helyi sajtó fontosnak tartotta az előzete­2 Új Délsomogy, 1925. márc. 26. 3 Új Délsomogy, 1925. jún. 07. 2. 4 Új Délsomogy, 1925. jún. 04. 1. 5 Új Délsomogy, 1925. máj. 17. 2.

Next

/
Thumbnails
Contents