A Pécsi Székeskáptalan pecséthasználata (1700-1845) - Baranyai történelmi közlemények 2. A Baranya Megyei Levéltár Évkönyve, 2006-2007 (BML, 2007)
Tanulmányok a történeti segédtudományok köréből - TEGZES FERENC A zászlók szerepe Szigetvár társadalmi életében (1925-1944)
aki szívén viselte nemcsak az adott szerveződés sorsát, hanem a jelképnek is jelentőséget tulajdonított. A SZIGETVÁRI DALOSEGYESÜLET ZÁSZLAJÁNAK FELSZENTELÉSE A Szigetvári Dalosegyesület zászlaját 1925 pünkösd vasárnapján avatták fel. Mivel a Dalosegyesület vagyoni helyzete nem engedte meg, hogy saját költségvetéséből készíttessen zászlót, ezért társadalmi úton igyekezett a szükséges pénzösszeget előteremteni. Hivatalos és társadalmi szervekhez, valamint magánszemélyekhez fordult kérelmével, aminek meg is lett az eredménye. Az adományozók között szerepelt Szigetvár nagyközség is, a képviselőtestület 1925. március 22-i ülésén 750 ezer koronát szavazott meg erre a nemes célra. 2 A Szigetvári Keresztény Olvasóegylet 300 ezer, a Délsomogyi Takarék 250 ezer és dr. Barla Szabó József országgyűlési képviselő 200 ezer koronát adott. Herger József apátplébános, dr. Perczel Győző főszolgabíró, Hartvich János, a Takán család, Primann György, Kardos Gyula, ifj. Vargha Sándor, Fuchs Ferenc, Schlesinger Lajos, Fuchs Zsigmond 100-100 ezer koronát adományozott. A Szigetvári könyvnyomda Rt 25 ezer koronával járult hozzá a kiadásokhoz. Ezen kívül még 64 személy összesen 1 720000 koronát adott a szép jelkép elkészítéséhez. 3 Magáról a zászlóról csak annyit tudunk, hogy „remek szép fehér selyem, melyről kék, fehér a város színét jelző selyemszalagok csüngnek."* A Dalosegyesület dicséretes szervezőmunkát végzett a cél minél jobb és ünnepélyesebb megvalósítása érdekében. Világi fővédnöknek megnyerték a szigetvári földbirtokost, gróf Andrássy Mihályt, a zászlóanyai tisztet a szentegáti uradalom birtokosának felesége, báró Biedermann Imréné vállalta. Az egyház részéről sikerült fővédnöknek felkérni gróf Zichy Gyula pécsi, Rott Nándor veszprémi megyéspüspököket. A világiak közül egész sor környékbeli földbirtokost sikerült védnökként ügyük mellé állítani. Gróf Andrássy Sándor, gróf Hoyos Miksa, gróf Bolza Pál, gróf Erdődy Rudolf, gróf Strassoldo Ferenc, gróf Festetics Kristóf, báró Biedermann Rezső, báró Biedermann Elek, báró Biedermann Imre, lovag Biedermann László szerepelt a támogatók között. Természetesen a védnökök sorában ott találjuk a szigetvári apátplébánost, Herger Józsefet is. s A zászlószentelés kapcsán 1925. május 31-én egész napos ünnepély mozgatta meg Szigetvár lakosságát. A helyi sajtó fontosnak tartotta az előzete2 Új Délsomogy, 1925. márc. 26. 3 Új Délsomogy, 1925. jún. 07. 2. 4 Új Délsomogy, 1925. jún. 04. 1. 5 Új Délsomogy, 1925. máj. 17. 2.