A Pécsi Székeskáptalan pecséthasználata (1700-1845) - Baranyai történelmi közlemények 2. A Baranya Megyei Levéltár Évkönyve, 2006-2007 (BML, 2007)

Tanulmányok a történeti segédtudományok köréből - BORSY JUDIT A Pécsváradi közalapítványi kerület tisztviselői, alkalmazottai a 19. század első felében

dolgozott. A bozsoki, versendi, mágocsi, földvári uradalmakban a számtartó mellett csak írnok volt, a vajszlói uradalomban pedig a számtartó, kasznár, ellenőr, írnok feladatát egyetlen személy, az „ellenőrködő írnok" látta el. A hajdú tisztség folyamatosan létezett, bár a 150 év alatt sokat változott hatáskörét, feladatait illetően. Az uradalmi katona, huszár a hajdúnál ma­gasabb beosztás volt, és nagyobb jövedelemmel is járt. A főtiszti huszár a huszárok között a legmagasabb tisztet jelentette, ez volt a hajdúk pályafutá­sának a csúcsa. A főtiszti huszáron kívül a pécsváradi „postahuszár" volt még különleges beosztás. Uradalmanként eltért a huszárok és hajdúk száma. A vajszlói uradalom­ban csak két hajdú volt, a mágocsiban három, a földváriban szintén három, de itt volt még egy huszár is. A bozsoki és versendi uradalmakban az öt hajdú mellett egy huszárt alkalmaztak, Szekszárdon két huszárt és három hajdút. A legtöbb hajdú a pécsváradi uradalomban szolgált, és a hét hajdú mellett még két huszár is volt. A hajdúknak bár uradalmanként eltért a fizetése, az egyes uradalmakban egységes fizetést kaptak a különböző beosztások elle­nére. A tiszttartói hajdúkon kívül, voltak ugyanis számtartói, kasznársági, is­pánsági hajdúk, és a fiókpénztáraknál „kassza" hajdúk, vagy pénztári hajdúk. Az uradalmi börtönök börtönőrei szintén hajdúk voltak, de itt gyakran (ha a rabok száma felszaporodott) napidíjasokat is alkalmaztak. Az erdészeti ágazat tekinthető az uradalmak erősségének, itt érvényesül­hetett legjobban az uradalmi irányítás, szervezettség. Külön erdészt csak az 1770-es évektől alkalmaztak, azelőtt a tiszttartó, illetve az ispán törődött az erdőkkel. Az 1800-as évektől az erdészeti személyzet már szakmailag képzett erdészekből állt. A ranglétra legfelső fokán az egész kerületet irányító főer­dész (sylvanus magister) vagy kerületi erdőmester állt. Az egyes uradalmak erdészeti vezetője a lovaserdész, illetve a lovasvadász volt. Az erdészek, vagy alerdészek, erdőőrök (sylvanus) hatásköre csak egy-két községhez tartozó er­dőrészre terjedt ki. A mágocsi és vajszlói uradalomban a lovaserdész mellett 4-4 erdész volt. Földváron a lovasvadász mellett csak két erdészt alkalmaztak. A versendi uradalomban is elég volt két erdész, itt viszont a vadászt „számadó" vadásznak nevezték. A szekszárdi, a bozsoki és pécsváradi uradalmak élén álló lovasvadász hét-hét erdészt irányított. Az erdészek az egyes helységekbe kapták kinevezésüket, de igen gya­kori volt az uradalmon belüli áthelyezés. Betegség, haláleset, vagy egyéb ok miatt megüresedő erdészi állást gyakran uradalmon belüli helyettesítéssel oldottak meg, addig is, amíg a kinevezések megtörténtek. Az uradalmak kö­zött eltérés volt az erdészek fizetését illetően, és így az egyes beosztások te­kintélyében, jelentőségében is különbség mutatkozott. Ezért a megüresedett állást általában hármas, esetleg négyes cserével oldották meg, így biztosítva a fokonkénti előlépési.

Next

/
Thumbnails
Contents