Füzes Miklós: Forgószél. Be- és kitelepítések Délkelet-Dunántúlon 1944-1948 között. Tanulmány és interjúkötet (Pécs, 1990)

I. AZ 1945 UTÁNI NÉPESSÉGMOZGÁS DÉLKELET-DUNÁNTÚLON - A német lakosságot ért vagyonjogi és politikai korlátozások hatása és a kitelepítés

ládot hátrányos helyzetbe helyezték, még akkor is, ha a családfő nem volt az. 91 A kolletív felelősségrevonás ténye, ha lehet még nyilvánvalóbbá vált az OFT kezdeményezte csoportos telepítések végrehajtásakor. Az or­szág agrárproletár vidékeiről vonatszerelvényeken érkeztek a leendő te­lepesek a német falvakba, hogy ott részükre földet és házat juttassanak. A hetek óta várakozók kielégítésére, a rájuk nehezedő nyomás feloldá­sára a telepítő hatóságok ismét önkényhez fordultak. A német családo­kat át-, vagy összetelepítették, az újonnan érkezőket pedig birtokba he­lyezték. Az elbírálás alapja egyre inkább a birtok nagysága lett. Sok eset­ben „rátelepítés" történt. Ugyanazon a fedél alatt élt az egykori német tulajdonos és a telepes. A kitelepítés végrehajtása A magyarországi német lakosság Németországba történő áttelepíté­séről szó! ^ 12330/1945.M.E. számú rendelet, az újraszabályozást tartal­mazó 12.200/1947. Korm.sz. rendelet és végrehajtási rendeleteik már leplezetlenül a kollektív felelősségrevonás talaján álltak. Tovább bonyolította a kérdést, hogy kitelepítve „de facto" csak az lett, akit a belügyminiszter által kiküldött bizottság kitelepítésre kötelezett­nek nyilvánított és az erre rendszeresített névjegyzékbe felvett. A bel­ügyminisztériumban öszpontosult a végrehajtás és a jogorvoslati lehető­ség. 92 A kitelepítésre vonatkozó eljárás menete a következő volt: A mun­ka összeíró lapok készítésével indult, amit a községi elöljáróságok a bel­ügyminiszter által rendelkezésre bocsátott névjegyzékek, valmint a ha­tóságok adatai alapján állítottak ki. Ezekből készítette az összeíró bi­zottság a névjegyzéket, feltüntetve benne , hogy ki, melyik rendelkezés hatálya alá tartozik. A jegyzékeket közszemlére tették, majd az ötnapos jogorvoslati határidő lejárta után a mentesítő bizottság mostmár végér­vényes határozatot hozott. Döntése alapján állították össze a kitelepülni kötelesek, illetőleg a különféle jogcímeken mentesítettek névjegyzékét. E névjegyzékeket is közszemlére tették, majd ezek alapján állították össze az úgynevezett vagonjegyzékeket, amelyek a vonatszerelvények összeállítását jelentették.

Next

/
Thumbnails
Contents