Amerikai Magyar Szó, 1967. július-december (21. évfolyam, 27-52. szám)

1967-11-02 / 44. szám

12 AMERIKAI MAGYAR SZÓ — HUNGARIAN WORD Thursday, November 2, 1967 SPORTHÍREK FTC: HUSZADIK BAJNOKI CÍM Amit már hetek óta bizonyosra vehettünk, az most a labdarugó-bajnokság 26. fordulójában vég­legessé vált: a Ferencváros , négy fordulóval a szezonzárás előtt megszerezte a bajnoki eimet. Ennek a sorsa vasárnap még abban az esetben is eldőlt volna, ha történetesen a zöld-fehérek Kom­lón pontot veszítenek. A Ferencváros a 20. bajnoki címét megkoroná­zó mérkőzésen ehhez méltón játszott: idegenben is igazolta képességeit, valamennyi játékos lelke­sen küzdött és újra. elemében volt Albert, aki mes­terhármasával a góllövőlistán megközelítette a vezető Dunai II.-t. Ferencváros számára a továb­bi fordulóban már csak az a tét, hogy megőrizze veretlenségét is, s ilymódon fejezze be a bajnoki évet. Kevésbé sikerült mérkőzést játszott az Újpesti Dózsa Szegeden, miután 2:0 után volt kénytelen lemondani az egyik pontról. A második helyért folytatott harcot, még úgy látszik, nem adja fel a Vasas, mely viszont fél kézzel is féltucat gólt helyezett el ellenfele hálójában. A Vasas most jobb gólarányával előzi meg a Győr csapatát, amely Kispesten 0:2 után, mentette meg az egyik pontot. Ugyancsak tovább folyik a küzdelem az ötödik helyért, amelyet a Tatabánya szombati, váratlan veresége után most a Pécs ellen 2:0 arányú győ­zelmet elért Diósgyőr foglal el. Óriási a harc a kiesési zónában. Kéb-két pontot szerzett a Szombathely, az MTK és az Eger, mig ezúttal vereséget szenvedett a Dunaújváros, Kom­ló és a Salgótarján. Pillanatnyilag a 11. helyezett MTK-t és a 16. helyen álló Egert mindössze 3 pont választja el, úgy, hogy elképzelhető, milyen elke­seredett mérkőzések várnak még az érintett csa­patokra. Kitűnő, szinte tavaszias időben játszották va­sárnap a bajnoki mérkőzéseket, s talán ez is hoz­zájárult ahhoz, hogy 27 gól esett a 26. forduló­ban. A számokat kedvelő szurkolók számára még megjegyezzük, hogy az idei bajnokságban eddig összesen 666 gól esett. Most csaknem két hétig újra erőt gyűjthetnek a klub-csapatok, mert vasárnap ismét a válogatot­té a szó: Lipcsében Magyarország—NDK vissza­vágó következik. Egyenlítés 0:2-ről BP. HONVÉD—GYŐR 2:2 (2:1), Kispest, 6,000 néző. Vezette: Bircsák — jól. Kitűnő idő, jó tala­jú pálya. Gólszerzők: Komora (1. p.), Tichy (11- esből 40. p.), Stolcz (42. p.), Orosz (65. p.). Már az első percben vezetést szerzett a Honvéd. Tussinger jó labdával ugratta ki Komorát, aki 10 méterről a jobb alsó sarokba bombázott (1;0). NAGY KARÁCSONYI BAZÁR NEW YORKBAN Vasárnap, december hó 3-án, déli 12-től délután 5-ig a YORKVILLE TEMPLE helyiségében, 157 East 86th Street, New York City cimen Nagyon szép importált magyar kézimunkák, ékszerek, dísztárgyak, játékok, női kabátok, karácsonyi kártyák, könyvek, lemezek Karácsonyi ajándéktárgyak olcsó árakon Finom magyar ételek. Rétes. Házi sütemények Kávé és frissítők A Magyar Szó Lapbizottsága és a Magyar Társaskör rendezésében Belépődíj nincs Ezután csaknem fél órán át unalmas, csapkodó volt a mérkőzés, egymás hibáiból éltek a játékosok. A Győr valamivel többet támadott, a Honvédnak azonban több helyzete volt. Csak a félidő utolsó 5 percében élénkült a já­ték, amikor két' gól is esett. A 40. percben Izsáki buktatta a kapura törő Kocsist. A büntetőt a kéthónapos kényszerpihenő után visszatért Tichy az elmozduló Tóth mellett a kapu bal oldalába lőtte (2:0). A 42. percben Keglovich előretört, szépen adott be, és Stolcz a Honvéd-védők között fejjel a kapu jobb sarkába csúsztatta a labdát (2:1). A második félidőben egyformán támadott mind­két csapat, a Győr azonban kulturáltabb futballt játszott, s a 65. percben ki is egyenlített. Nagy kavarodás támadt a Honvéd kapuja előtt. Végül Orosz a sok láb között tiz méterről laposan a bal alsó sarokba lőtt. 0:2-ről egyenlített az ETO! (2:2) Az utolsó húsz percet kemény belemenések tar­kították, Tichyt ápolták 3 percig, majd Oroszt, később Varsányit. A 84. percben Szendrei hagyott ki helyzetet. Igazságos eredmény született. Kitűnt Marosi, Vági, Komora Szendrei, illetve Orbán, Nell, Var­sányi, Keglovich. Iskolajáték Komlón FERENCVÁROS—KOMLÓ 4:0 (3:0). Komló 12,000 néző. Vezette: Biróczky — megfelelően. Kitűnő idő, jó pálya. Gólszerző: Rákosi (2. p.), Albert (30 p., 411. p. és 88. p.). A kiesésre álló Komló ellen a Ferencvárosnak köny nyebb dolga volt, mint gondolni lehetett volna. A zöld-fehérek már a 2. percben vezetéshez jutot­tak : Rákosi 30 méterről kapura lőtt, és Kiss csak nézte, ahogy a labda a sarokba gurult (1 ;0). Hosz szu mezőnyjáték következett, s csak a félidő utol­só negyedórájában élénkült ismét az iram. A 30. percben Albert elfutott a védők mellett, és megszerezte a második gólt, majd a 41. perc­ben Szőke lövése lepattant a védőkről, Albert elé, s a válogatott csatár ismét a hálóba talált (3:0). A találkozó második szakaszában a komlóiak is előretörtek, de nem boldogultak a zöld-fehér védelemmel. A 88. percben a Komlóra lerándult íerencvárosi zsurkolók már bajnokságot nyert csapatuknak tapsoltak, amikor Albert egyéni já­tékkal mesterhármast ért el, s egyben megszerez­te csapata negyedik gólját (4:0). ­A mérkőzésen a komlói csapat nem állította nehéz akadály elé a továbbra is jó formában levő zöld-fehér együttest. Jók: Mátrai, Varga, Albert, Rákosi, illetve Jerabek, Pataki és Bánfalvi. ;FERENCVÁROS: Takács — Novák, Mátrai, Táncsics — Havasi, Szűcs — Szőke, Varga, Al­bert, Rákosi, Katona. KOMLÓ: Kiss — Jerabek, Vörös, Csordás — Ke­lemen. Ruppert — Bérezési, Pataki, Bánfalvi, Ta­kács, Kerkai. LEGÚJABB SPORTHÍREK A Lipcsében lezajlott válogatott mérkőzés: Német demokratikus Köztársaság— Magyarország 1:0. Ifjúsági szakasz. Magyarország—Német Demokratikus Köztársaság 3:2 B csoport: N.D.K.—Magyarország 2:1 BAJNOKSÁG! ÁLLÁS: Székesfehérvár ........................... 40 pont Egyetértés .......... 34 pont B.V.S.T. ........................................ 37 pont Oroszlány...................................... 37 pont Európai Asztaltenisz Liga mérkőzés: Magyarország—Ausztria 7:0 KIOLVASTAD A LAPOT? ADD TOVÁBB! MÁS IS TANULHAT BELŐLE! Nagy gyűlés New Yorkban “A BÉKÉÉRT ÉS BARÁTSÁGÉRT” November 7-én, kedden este 7.30 kezdettel nagy gyűlés keretében ünnepük meg a Szovjetunió 50-ik évfordulóját és az U.S.—U.S.S.R. közti diplomáciai kapcsolat 34. évordulóját a Carnegie Hallban. A Na­tional Council of American—Soviet Friendship beje­lentette, hogy országos elnöke, Rockwell Kent, kiváló művész és iró, hosszabb távoliét után, melynek egész­ségi állapota volt az oka, jelen lesz a gyűlésen és be­szélni fog. Kiváló vendégek érkeznek egyenesen a Szovjetunió­ból a New Yorkban. Chicagóban, Los Angelesben és San Franciscóban tartandó jubileumi ünnepélyekre és résztvesznek a Carnegie Hall programján. Dr. Cor­liss Lamont lesz a gyülésvezető, Jessica Smith, a New World Review szerkesztője szintén beszél. Az ifjú­ság nevében Carolyn Black, a W.E.B. DuBois Clubs of America tisztviselője szólal fel. Félórás drámai előadás lesz John Reed "Tiz nap, amely megrengette a világot” c. müve és az ugyan­ilyen nevű szovjet film alapján. Richard Morford, a National Council of American- Soviet Friendship végrehajtó igazgatója megjegyezte, hogy ezen a "Békéért és Barátságért" rendezett össze­jövetelen a szónokok egész biztosan összpontosítani fogják figyelmüket a vietnami háború tragédiájára és felhívják az Egyesült Államok figyelmét a bombá­zás beszüntetésének és a háború befejezésének szük­ségességére. Belépődíj $1.50. Jegyek kaphatók a Council irodájá­ban, 156 Fifth Avenue cimen, telefon: YU 9-6677. “PORTRAIT OF LENIN” Rendkívül nagy élvezetben lesz része annak, áld megnézi ezt az uj orosz filmet. Két dijat nyert a Cannes-i fllmfestiválon. A film már azért is rendkívül élvezetes, mert nincs felírás, ami zavarja az embert, hanem különleges rendezéssel oldották meg, hogy a világ bármely orszá­gában játszhatják. Felírások helyett egy bemondó (Itt Amerikában) angolul beszél. Nemcsak azt mond­ja, amit beszélnek a filmen, hanem azt is, amit Lenin gondol. A szöveg Lenin könyveiből van véve. A fibn ott kezdődik, amikor az első világháború ele­jén letartóztatták Krakkóban és ott végződik, amikor két év múlva elment Svájcba, A fűm nagyrésze abból áll, hogy Lenin visszaem­lékezik a Krakkóban és környékén eltöltött Időre és az átélt nagyobb, érdekesebb eseményekre. A magyaroknak sok érdekes látnivalójuk lesz. Lát­hatják Ferenc Jóskát, Károly királyt, Zita királynét, az esküvőjük alkalmával. De ennél szebb dolgokat is láthatnak. A Kárpátokban felvett gyönyörű tájakat, juhászt a nyájával, szénásszekeret rakó parasztot, sőt Lenin a hozzá érkező barátait magyar tokaji aszu- borral kínálja meg. Egyik legjobb szereplő is magyar leányka (legalább is az anyja valószinüleg magyar), — a neve Ilona' Kusmierska. Feledhetetlen szép film, ne fossza meg magát senki ettől az élvezettől. A filmet november 10- és 11-én játszók a Cinema Village Theatre-ben, 12th Street és Fifth Ave. cimen, New Yorkban. PRECÍZIÓS bombázás (Folytatás a 2-ik oldalról) Ugyanakkor véletlenül agyonbombáztak 20 dél­vietnami kormánykatonát és megsebesitettek 41-et. Apr. 17-én másodszor értek légibombák egy dél­vietnami falut, megöltek 14 személyt, megsebesí­tettek 25-öt. Május 3-án egy kínai falut bombáztak. Május 5-én Russell szenátor követelte polgári célpontok bombázását. Jun. 18-án Haiphong kikötőjében egy szovjet gő- ; zöst értek találatok. Ugyanakkor újabb 15 dél-vietnami polgárt öltek . meg, 12-őt megsebesitettek.- Aug. 4-én helikopterek tüze 40 polgári személy halálát okozta. ' Ebben a hónapban a kínai légelháritás két U.S. ■ gépet szedett le — állítólag menekülés közben re­pültek be. Az ismert újságíró, Schoenbrunn jelentette, hogy külföldi diplomaták szeme előtt ásták ki a hullá­kat Hanoi sűrűn lakott utcáiban. Oki. 14-én 10 délvietnami polgári személyt ért a halál a levegőből. Ezek a precíziós bombázásnak ezévi kiragadott adatai; amit nem jelentettek, arról nem számolha­tok be. De jelentették, hogy sok esetben bombázták az U.S. gépek saját csapataikat is; igyekszem eze­ket is összegyűjteni és hozzáadni. Registrar