Tolnai Napló, 1955. október (12. évfolyam, 231-255. szám)

1955-10-15 / 243. szám

4 NAPLÓ 1955. OKTOBER 15, KÖZÉPISKOLÁSOK A fizikai kísérleti teremben. Mc o megszólalt a Szekszárdi Garay Gimná- ^ zium dudája. Az ötödik óra kezdetét jelezte. A III. a) osztályosok két csoportra oszlanak. Az egyik csoport a ma megnyitott fizikai előadóba, a másik csoport lehangoltan az osztályterem felé tart. Aggódva megyek fel az emeletre. Négy gya korlati órát kellene tartani, s ma is még csak egy előadó áll rendelkezésre. Mit szólnak ehhez tanítványaink? A fizikai előadóba lépek be. A teremben csak ÍR tanuló és Létay elvtárs, a közoktatás- ügy kiváló dolgozója fogad. A 16 tanulót 4 csoportba osztja. Négy tanuló egy körülbelül 8 méter hosszú gumi megnyúlását, 4 tanuló egy rövid gumiköteg megnyúlását, 4 tanuló pedig egy pálca lehajlását méri. A negyedik csoport e feladatkörből számítási feladatokat végez. Figyelem a csoportok munkáját. Létay elvtárs hol itt, hol ott segít, itt mutat valamit ott csak utasítást ad s a tanulók saját mun­kájukra figyelve dolgoznak. Nem kell fegyel­mezni, a munka leköti a tanulók figyelmét. fost az egyik csoportnál valami zavar támad. Befejezték a mérést, egyik ta nuló a már elméletben tanultak alapján szá­mítással ellenőrzi az eredményt, s a gyakor­latban mért adatok nem egyeznek a számítás eredményével. Kérik a szaktanár segítségét. Létay elvtárs veszi kezébe a mérőszalagot, majd mosolyogva ad utasítást a mérési ada­tok ellenőrzésére. A tanulók mérnek. A mérő szalag, a tükrös milliméter állvány újra elő­kerül ... s a tanulók komolyan állapítják meg, hogy a pálca hosszúságát nem jól mér­ték. — Ők az egész pálca hosszát mérték meg, pedig egy részét satuba fogták, hogy a lehajlást mérhessék. Számításaikba így hi­bás hosszúság szerepelt, a satuba fogott rész nem hajlik, így ennek a résznek a hosszúsá­ga nem is jöhet számításba. Az új adattal magam is ellenőrzőm a mérést, s mivel ma­gam is szakos vagyok, gyorsan megállapítom, hogy a hibát felfedezték, s most már az ered­mény a mérési hibákat figyelembevéve, meg­adja azt az értéket, melyet számítással hozott ki az egyik tanuló. K özben a másik csoport munkáját is megnézem. Itt csak számolási felada­tokat oldhatnak meg, mert a tanterem kísérleti célokra nem alkalmas. Az egyik tanúló óra El után fal is veti a kérdést, hogy mikor áll már a gyakorlati képzés részére az iskola má sik két előadóterme is, mert így nem valósít­hatók meg azok a célkitűzések, melyeket a tanévmegnyító alkalmával ismertettem. Az O. M. tanévnyitó rendelete ugyanis a kísérle- teztető munkát főfeladatként jelölte meg az általános gimnáziumokban. Tanulóinkat csak így készíthetjük fel a gyakorlati életbe való közvetlen bekapcsolódásra, csak így kelthet­jük fel érdeklődésüket a termelő munka iránt. Csak így érhetjük el pártunk célkitűzé­sét, hogy érettségizett tanulóink egy része a termelőmunka területén helyezkedjen el. Tanulóink örömmel végzik a gyakorlato­kat. Nemcsak a fizikai, de a kémiai és bioló­giai órákon is. Az óraszám azonban kevés, különösen így, hogy az osztály egyik fele a gyakorlati órákon is elméleti, vagy számolási megoldásokkal foglalkozik. Tpirul az arcom. Eszembe jut ugyanis, hogy már hónapok óta foglalkozunk a könnyűipari minisztérium ipari tanulóisko­lájának elhelyezésével, de ez még ma sem si­került s így előadótermeinkben osztályok vég zik napi munkájukat a gyakorlati oktatás ro­vására. Sürgős megoldásra van szükség. A napok gyorsan peregnek, különösen negyedi-' kés tanulóink részére fogy a gyakorlati órák száma. Tanácsszerveink jóindulatú támoga­tásával sürgősen valóra kell váltani a gim­názium kiürítését ,hogy a gyakorlati oktatás feliét eleit megteremthessük. T öbb terv merült fel, hogy milyen mó­don lehetne elhelyezni a gimnázium­ban működő ipari tanuló iskolát. Az egyik terv a KPDSZ kultúr otthona. Itt legtöbbször a redőnyök le vannak húzva, értekezleteket tartanak benne. Nem lehetne-e például az ér­tekezletek részére a régi megyeháza nagy és kis tanácstermét, a Szabadság-szálló nagyter­mét, a MÖHOSZ vagy a gimnázium kultúr­termét, vagy egyéb kultúrtermeket felhasz­nálni s így elhelyezhetnénk végleges otthon­ban az ipari tanuló iskolát, de ugyanakkor biztosíthatnánk jobb feltételek között és sok kai jobb eredménnyel a gimnázium gyakor- } lati oktatását, pártunk célkitűzéseinek meg valósítását. HORVAY ÁRPÁD igazgató Eseménynaptár 50 évvel ezelőtt, 1905 október M B88 §j 15-én halt meg I 1 Szász Károly E | költő és műfor­1 (5 dító, aki mun­kásságával a magyar költé­szet fejlesztésé­ért sokat tett és a külföldi klasszikusok hű fordításával el­évülhetetlen érdemeket szerzett a magyar irodalomnak. OKTÓBER Szombat Terézia 80 évvel ezelőtt, 1875-ben ezen a napon nyilt meg Buda­pesten a Kerepesi úti Népszín­ház (a mai Nemzeti Szinház). HÍREK ;— A dunaföldvári kultúrott- honban október 23-án bált rendeznek, melynek bevételéből a községi könyvtár könyvállomá­nyát bővítik. — Az Alsóleperdi Állami Gazdaságban az idei 31 holddal szemben jövőre 50 holdon ter­melnek majd levendulát. Ebben az 'évben 12 holdról leszállított termés után a pénzen kívül az állami gazdaság 72 kilogramm illóolajat is kapott. Egy mázsa illóolaj ára 20 000 forint. — A Lipcsei Operaházban be mutatták Kenessey Jenő Kossuth díjas „Keszkenő” című balettjét Az előadást a 26 éves Werner Ulbricht rendezte, a koreográ­fiát ugyancsak ő dolgozta ki. Az előadás nagy sikert aratott a lip­csei közönség soraiban. — Kötszcvő iparunk a leg­újabb őszi és téli divat szerint gyártja cikkeit az év utolsó ne­gyedében. A hódmezővásárhelyi kötöttgyár pamut felsőruházati cikkek helyett most kártolt gyap júból készít nagy választékban kötött női és lányka pulóvereket kardigánokat. Puha, vékony pa­mutanyagból olcsó női divatpu­lóvereket készítenek a moson­magyaróvári kötszövött árugyár­ban. A váci kötöttárugyárban 40 000-el több gyermek melegítőt gyártanak ebben az évnegyed­ben. Ezenkívül 15 000 darab vá­nyolt melegítőt is készítenek kár tolt gyapjúból. A habselyem kö­töttárugyárban készülnek már az Ízléses fazonú nylon blúzok is. A szegőzött elejü kreppezett, piké nylonból készült blúzoknak nagy előnye, hogy nem olyan át­látszóak, mint a külföldön gyár­tott nylon holmik. — Zomba községben az 1954. évi békekölcsönjegyzésből vissza maradt 25 százalékból a tanács­ülés határozata alapján 2 224 forintot bölcsődei felszerelések pótlására fordítanak. Legutóbb 15 darab téli nadrágot vásárol­tak a kicsinyek részére. — Több mint 370 000 ember látta Budapesten a ,,Gázolás”-t. A film iránt lankadatlan a közön ség érdeklődése. Kedves ese­mény zajlott le a film szombati vetítésén a Szabadság Filmszín­házban. A filmet megtekintette Ferrari Violetta és Darvas Iván a két főszereplő. A közönség fel­ismerte és lelkesen ünnepelte a művészeket, és az utcán, az elő adás után is többszázfőnyi néző üdvözölte a kiváló filmszínésze­ket. — Az Elektromos Készülékek és Mérőműszerek Gyárának dol­gozói elkészítették az új magyar gyártmányú fotomegvilágításmé rő mintapéldányát. A fotomű- szert előreláthatólag jövőre az első negyedévben már árusítják a szaküzletekben. I földművelésügyi miniszter utasítása a kukoricabetakaritásrói A Földművelésügyi Miniszter utasítást adott ki a kukorica be­takarításának megszervezéséről és végrehajtásáról. Az utasítás a többi között ki­mondja, hogy a termelőszövet­kezetek a betakarítást elsősorban az őszi kenyérgabona-vetésre ki­jelölt területen ne egyénenként, hanem közösen munkacsapatok­ban végezzék. Továbbá a kuko­ricabeadási kötelezettségüket a törés után azonnal a tábláról te! jesítsék és az elszállításhoz ve­gyék igénybe a Terményforgal­mi Vállalatok 50 százalékkal mér sekelt díjtételű szállító járműveit A kukorica érésének meggyor sítására a helyi lehetőségek sze­rint ajánlja az utasítás a teteje- zést. A fajtaheterózis kukorica tábláin azonban nem szabad ezt a módszert alkalmazni. Intézkedik az utasítás a kuko ricaszár betakarításáról is. A be takarításra kitűzött határidő le­telte után a községi tanács végre hajtó bizottsága határszemlét tart és a letakarítatlan kukorica­szárat a termelő költségére leta- karíttatja. Ha pedig állami tarta­lékterület haszonbérlője mulasz­totta el a kukoricaszár letakarí- tását, úgy a haszonbérleti szer­ződését felbonthatják. A gépállomások igazgatóinak gondoskodniok kell arról, hogy minden szárvágásra alkalmas gé pet a termelőszövetkezetben munkába állítsanak. A kukorica szárból a lehető legtöbbet siló takarmánynak kell feldolgozni. A termelőszövetkezetekben szarvasmarhánként és juhonként 10, sertésenként pedig 1.5 köb­méter silótakarmányt kell bizto­sítani. Ma kettős labdarugómérkőzés lesz Szekszárdon A Szekszárd1' Bástya és a Szek­szárdi Építők a vasárnapra ki­sorsolt megyebajnoki mérkőzésü­ket ma, szombaton délután ját­szák le Szekszárdon. A Szekszár­di Bástya a Dombóvári Bástyá­val, a Szekszárdi Építők az őcsé- nyi csapattal játszik. A mérkőzé­sek kezdési időpontja 13,15, il­letve 15 óra. Lapzártakor a két együttes vezetősége még nem tudta közölni, hogy melyik csapat játszik előmérkőzést. Yasórnapi labdarugómüsor: Simontornya—Tolna 15 óra (fe­jérmegyei játékvezető). Dunaföldvár—Bonyhád 15 óra (bácsmegyei játékvezető). Dom­bóvári Törekvés—Szekszárdi Dó­zsa 15 óra (somogymegyei já­tékvezető). Nagymányok—Hőgyész 15 óra (Halász). Máza—Paks (Szászvá­ron) 11 óra (Majoros). Az ifiúsági mérkőzések a fent feltüntetett időpontot megelőző 2 órával kez­dődnek. Nagydorog—Sióagárd 14,30 (Hermann). Bátaszék—Sz. Meteor Í5 óra (Pogány). Szekszárdi Ki­nizsi—Bölcske 8 óra (Streer). Fadd—Sz. Bástya II. 15 óra (Csor­dás). Kajdacs—Kisdorog 14 óra (Móder). Dombóvári Kinizsi—Dom­bóvári Postás (időpontot nem közfcltekl (Zsoldos). Kurd—Ireg- szemcse 15 óra (Jónás). Döbrököz —Pincehely 14 óra (Horváth). Simontornya—Dombóvári Honvéd 12 óra (Paár). Tamási—Gyönk 15 óra (Kovács). SPORTHÍREK — Az úttörő labdarúgóbajnok- ság során került lejátszásra a Tolna I.—Tolna II. általános isko­lák közötti labdarúgómérkőzés. A technikásabb II. számú Iskola csapata megérdemelten győzött 3:2-re ezen a mérkőzésen. — A gyönki járási TSB a III. negyedév munkájáról beszámoló taggyűléseket rendez a gyönki járás területén lévő sportkörök­ben. A taggyűléseket az alábbi helyeken tartották, illetve tartják: Kistormás október 14. Kölesd. október 14. Felsőnána október 15. Gyönk október 24. Pálfa október 25. Simontornya október 28. Hő­gyész október 30. — Csibrákon került lejátszásra a Csibrák—Gyulaj járási labda­rúgómérkőzés. A hazai csapat nagy lelkesedéssel küzdött és 4:0- ás félidő után ll:0-ra győzött. A csibráki csapat tartja jó for­máját. amivel eddig is megőrizte veretlenségét és kiharcolta azt, hogy a járási bajnokságban első helyen áll. — A tárkánypusztai DlSZ-fiata- lok labdarúgó csapatot alakítot­tak, első mérkőzésüket október 9-én, vasárnap játszották. Ürge- vár csapatával mérték össze ere­jüket és Ürgevár csapata bizo­nyult jobbnak, amikor 2:0-ás fél­idő után 6:3 arányban legyőzték a tárkánypusztai DISZ fiatalokat. A tárkánypusztai dlszisták a mér­kőzés után belátták, hogy még sokat kell tanulni, fejlődni, hogy egyenrangú ellenfelei lehessenek a környező csapatoknak. Október 11-én, kedden tár­gyalta a Társadalmi Szövetség Paks—öcsény elleni óvást. A szö­vetség ügy döntött, hogy még egy tárgyalást tűz ki október 18-ra,. amikorra újból, immár -negyed­szer megidézi Jammer (FlaskerV Józsefet. Bonyhádi Vasas—Tolnai Vörös Lobogó 4:1 (2:0) Bonyhád, 1200 néző. Vezette: Hermann (Baja). Az eleinte gyengének látszó tolnai csapat meglepetésszerűen támadásokat vezet és a 7. perc­ben Joósz csak a kapussal áll szemben, és a 7 méteres lövést Kovács reflexszel kiüti. Lassan fel­jön a Vasas, a 30. percig támad, de a tolnaiak keményen szerel­nek. A közönség elégedetlenke­dik, sok helyzet kihasználatlanul marad. A 32. percben Losonczi félpályán kapja a labdát, két vé­dőt átcselez, majd 20 méteres lö­vése a bal felső sarokban akad meg, 1:0. Nyolc perc múlva szög­lethez jut a Vasas, Losonczi be­ívelt labdája érintés nélkül jut a kapuba, 2:0. A II. félidő elején a Vasas már nyugodtan látszik, teljes fölénybe kerül, mégis a 60. percben Tolna ér el gólt, amikor egy szögletrú­gás után Kovács a labdát a ka­pufára üti, a visszapattanó labdát Innhoff a hálóba rúgja, 2:1. Két perc múlva szép akció fut végig II. osztályú bajnokság Ozora —Kurd 1:1 (0:0). Mindkét csapat játékosai sok hibával játszanak. Egyik csapat játékosai sem tudnak lövőhely-. zethez jutni. A játékosok egymás hibáiból élnek. A II. félidőben a helyi csapat nagy nehezen meg­szerzi a vezetést, de a vendégcsa­pat 2 perc múlva egyenlít. Mind­két csapat erőlteti á vezető gól megszerzését, de a tehetetlen csa­tárok képtelenek gólt lőni. Mind­két csapat játékosain meglátszik az edzés hiánya és így játékuk nem elégítette ki a sportkedvelő közönség igényeit, mert tanulás nélkül tudást nem lehet elérni. Kisdorog —Fadd 4:0 (1:0). Sáros pályán indul a mérkőzés. Iram csak a félidő közepén ala­kul ki. A vendégek főleg a bal­szárnyuk révén próbálkoznak, de Lauffer mindig biztos lábbal hárít. A félidő egyetlen gólja a 25. percben esik Somodi révén. A II. félidőben mindkét csapat nagy kedvvel játszik és Kisdorog a szokott formáját megtalálva egymásután vezeti szép támadá­sait. A 10. percben Szabó, majd később Forrai góljával 3:0-ra ve­zet a hazai csapát, a mérkőzés utolsó gólját Nagy rúgja. A hazai csapat szép játékkal megérdemel­ten győzött a lelkes és ötletesen játszó vendégcsapat ellen. Jók: Lukács. Lauffer és Bencze, illetve Pasinszki és a balszárny. Kajdacs —Bogyiszló 1:1 (1:1). A bogyiszlói csapat másfélórás késéssel érkezett. Kajdacs sze­Kőlesd—Nagydorog 2:0 (0:0) II. osztályú mérkőzés Kölesden. A mérkőzés első perceitől Kö­lesd van fölényben, azonban az I. félidő eredménytelen mezőnyjá­tékkal ér véget. A II. félidőben sem adja ki Kölesd a játék irá­nyítását kezéből és egyre támad. A 15. percben a büntetőterületen belül az egyik nagydorogi védő­játékos kézzel érinti a labdát. A a pályán.. Forró szépen ugratja ki Szabót, Szabó Németet, ő átját­szik a másik oldalra, Endrődi is a labdára fut, előbb éri el és ka­pásból hatalmas gólt lő, 3:1. A 70. percben Hóbor 6 méterről ha­talmas lövést ereszt meg, ami csak centiméterekkel kerüli el a kaput. Losonczi 3 méterről a kapusba fejeli a labdát, lövése után a tolnaiak sokat szabálytalan­kodnak, kézzel állítják meg a láb da útját. Németh 10 méterről fölé lő. A 31. percben újra Szabóé a labda, aki átjátsza magát a vé­dőkön, begurít a befutó Endrődi a hálóba továbbítja a labdát, 4:1. Továbbra is a Vasas marad fö­lényben, de több gól nem esik. Bírálat: Mind az első, mind a második félidőben a Vasas bizo­nyult jobbnak a lelkesen játszó tolnaiakkal szemben. Jók: Szabó (a mezőny legjobb­ja), Kovács. Sziklai, illetve Joósz Isgum, Innhoff. Kutasi Béla levelező. rezte meg a vezetést, de Bo­gyiszló hamar kiegyenlített. Az I. félidő játéka kiegyenlített volt. A csapatok szünet nélkül fordul­tak és a II. félidőben Kajdacs fö­lénybe került, de a sötétség miatt a IÍ. félidő 15. percében a játék­vezető a mérkőzést lefújta. Dombóvári Postás — Simontornya II. 3:1 (1:1). A széltől támogatott Simontor­nya megszerzi a vezetést. A Pos; tás 10 perc múlva egyenlít. A II. félidőben feljön a Postás és ha gólratörö csatárai vannak, még nagyobb arányban is győzhetett volna. Paár játékvezető jól ve­zette a mérkőzést. Pincehely—Tamási 3:1 (0:1). 350 néző előtt mérte össze ere­jét a két Traktor csapat. A szél­től támogatva az I. félidőben a vendégcsapat támadt többet és a 32. percben Berta egy kapufáról visszapattanó labdát a hálóba jut­tat, 0:1. A gól felrázza a hazaia­kat és a II. félidőben már Pince­hely irányítja a játékot, Tamási jól védekezik. A hazaiak egymás után érik el a szögleteket, az 55. percben Sebestyén hatalmas gól­jával egyenlít a hazai csanat. A 85. percben Papp góljával 2:l-es vezetésre tesz szert a hazai csa­pat és 5 perc múlva Nagy beál­lítja a végeredményt. A pince­helyi csapat kezd kikerülni a hul­lámvölgyből. Jók: Sebestyén, (a mezőny legjobbja). Takács, Hol- lósi, illetve Csuhaj, Berta. megítélt büntetőt Ka.jdi értékesíti, 1:0. Nem sokkal később nagy ka­varodás támad a nagydorogi ka­pu előtt, Honti kapura lő, a kapus tói visszapattan Kajdl elé, de ő már nem hibáz és megszületik a második gól, ami a végeredményt is jelenti. Komlódi József levelező. Sakkéieí a dombóvári járásban A dombóvári járás megyei viszonylatban is számottevő eredményeket felmutató sakk­élete az utóbbi években el­lanyhult. Ennek több oka volt. Eddig a sakkjáték sportszerű űzése kizáróan csak a járási székhelyre szorítkozott. A TSB figyelmét elkerülte, hogy a sakkélet lanyhulóban van, a Sakk Társadalmi Szövetség sem állt feladata magaslatán. A sportkörök nem tudták biz: .tosítanl a sakk szakosztály legelemibb szükségleteit (al­kalmas helyiség, minimális költségvetési fedezet, stb.), de maguk a sakkozók is nemtö­rődöm módon viselkedtek. örvendetes fordulatról szá­molhatunk be ezen a téren. A Dombóvári JTSB és a mel­lette működő Sakk Társadalmi Szövetség a járási sakkélet át­szervezése és fellendítése ér­dekében komoly kezdeménye­zést indított. Munkatervük alapvető célkitűzése a járás sakkozóinak seregszemléje és a versenyszerű sakkozás be­vezetése és megkedveltetése, elméleti előadások és szimul­tánok által. A kitűzött munka beindítása szeptember hónap folyamán Kocsola községben történt, majd kissé rövid elő­készítés után Szakos község­ben folytatódott. Kiss Elemér és Töllösi József sporttársak fáradhatatlan közreműködé­sével sikerült a szakcsi sport- kedvelők gárdájának összeto- borzása. A megjelentekkel Tóth Gyula I. osztályú sak­kozó, a Társadalmi Szövetség elnöke elbeszélgetett a sakk- játék alapelveiről, majd 12 játszmás folyamatos szimul­tánt tartott, amelyben ApUthy Gyula szakcsi sakkozó egy játszmát megnyert. Az izgal­mas küzdelem a • szakcsi sak­kozók megállapítása szerint, igen Tanulságos volt. Kérték, hogy a jövőben is tartsanak hasonló szimultánt. A JTSB munkaterve szerinti a legkö­zelebbi propaganda sakknap október 16-án Kurdon lesz. A versenynaptárban szerep lő 1956. évi iárási egyéni és csapatbajnokságok kiírásáról az érintett sportkörök a ki­írást kellő időben megkap­ták. Remélhető a versenyek agilis és eredményes lefolyá­sa annál is inkább, mert a sportkörök sakk szakosztá­lyuknak ismét megadják a szükséges segítséget. Például a OomDővári Törekvés sakk szakosztályának helyiség, stb. kérdése megelégedésre el van intézve Az OTSB is régi hiányt pó­tol azzal, hogy a november 6-án kezdődő Falusi Kupa sakkversenyekkel i kapcsolat­ban október 23-án a verse­nyek sikeres beindítása ér­dekében Lengyel Levente sakkmestert Dombóvárra kül­di szimultán tartására, illetve a különböző fennálló problé­mák megoldására. A fentiek mutatják, hogy a dombóvári járási sakkélet fej­lődése helyes útra terelődött. A sikeres eredmények elérése érdekében azonban a szerve­zők és a »sakk sportnak hódo­lói együttes, további munkája szükséges. I d őj fír ás Várható időjárás szombat es­tig: kisebb felhőátvonulások, legfeljebb egy-két helyen ki­sebb esővel, vagy ködszitálás- sal. Több helyen köd. Mérsé­kelt szél. Hűvös éjszaka, enyhe nappal. Várható legalacso­nyabb hőmérséklet keleten 3— 6, nyugaton 6—9, legmagasabb nappali hőmérséklet: szomba­ton 16—19, helyenkint 19 fok felett. MOZI Garay Filmszínház. Október 14-től 19-ig, péntektől szerdáig: Gróf Monte Christo II. rész. Du­mas regénye nyomán készült két­részes film. Olasz—francia kö­zös alkotás. Előadások kezdete: vasár- és ünnepnap fél 4, fél 6 és 8 órakor. Hétköznap: fél 6 és 8 órakor. Apróhirdetések A SZEKSZÁRDI Szabó KTSZ be­indította a női méretes részlegét. A legkényesebb igények kielégí­tésére felkészülve várja a meg­rendelőket. Mindennemű alakí­tást, fordítást, javítást vállal és rövid időn belül elkészít. — „MEGYEVILL” vállalja: Me­zőgazdaságok, Termelőszövetke­zetek, üzemek, fénycsöves vilá­gítások szakszerű szerelését, vil­lamos készülékek javítását, mo­torok tekercselését minőségi munka végzése mellett. — FŐVÁROSI Építő Vállalat Budapest, V. kér. Bástya utca 35. Kőműveseket és segédmunkáso­kat felvesz budapesti munkára. — Kőműves tanoncnak jelent­kezőket felvesz 16-évtől, Iskolai végzettség 6 elemitől, felvételi szerződést azonnal megkötjük. Je­lentkezés a személyzeti osztályon. Tolna megyei Magasépítő Vállalat Szekszárd, Arany János, u. 13. — TOLNAMEGYEI Terményfor­galmi Vállalat azonnali belépésre keres gabonaszakértőket, novem­ber 30-ig történő foglalkoztatás­ra. Kereseti lehetőség 1400—1500 Ft munkabér, plusz állandó kül- szolgálatl napldlj. Jelentkezni le­het a vállalat székhelyén Szek­szárd, Széchenyi u. 37—39. szám alatt minden reggel 8—9 óra kö­zött, a munkaügyi csoportnál. TOLNAI NAPLÓ Szerkeszti a szerkesztőbizottság Felelős kiadó: KIRÁLY LÁSZLÓ Kiadja a Tolnai Napló Lapkiadó V. Szerkesztőség telefonszáma: 20-10 Kiadóhivatal telefonszáma: 20-11. A szerkesztőség és kiadóhivatal elme: Szekszárd. Széchenyi u. 18. Terjeszti: a Megyei Postahivatal Hírlaposztálya és a hírlap kézbesítő postahivatalok Előfizetés postahivataloknál és kézbesítőknél Havi előfizetési díj: 11 Ft. Szekszárdi Nyomda Szekszárd, Széchenyi u. 46. Telefon: 21-21. Nyomdáért felel: OcTepka Rezső