Új Szó, 1969. április (22. évfolyam, 77-101. szám)

1969-04-11 / 85 szám, péntek

Csak Osiravfin volt meglepetés A csehszlovák labdarúgó-liga 18. fordulóját még tegnap sem fejezték be, mivel csak bárom mérkőzés került lebonyolításra. A sort a szombati Žilina — Pardubice kiesési rangadó zárja le. A csütörtöki mérkőzések közül az ostravai hozott váratlan ered­ményt. Az ősszel nagyszerűen szereplő bányász-csapat megérde­melten szenvedett 2:0 arányú vereséget, a lényegesen jobb csa­tárjátékol nyújtó VSS együttesétől. Trencsénben a Dukla ala­posan ráijesztett a hazaiakra, akiket viszont kétségtelenül di­csér az a tény, hogy a második félidő mindent elsöprő hajrá­jában még a maguk javára tudták fordítani a találkozó állá­sát. Pozsonyban a KK sorozatának két nagyszerűen helytállt csehszlovák csapata mérkőzöl egymással, de találkozójuk csu­pán mérsékelt színvonalú volt. Az Inter ezúttal nem remekelt, de jelentős arányú győzelme talán visszaadhatja játékosainak a elvesző félben levő önbizalmat. 3:0 (2:0) INTER TEPLICE Bratislava. 2000 néző. játékve­zető Záhoranský. Góllövők: Oblo­žinský (2), és Krnáč. Az Inter csapata, amely húsvét­hétfőn az osztrák fővárosban de­rekasan állt helyt, a KK mérkő­zésen nagy lendülettel kezdte a já­tékot. A kedélyeket, úgy hittük, megnyugtatta Krnáč fejesgólja, amely a 3. percben kissé Sedláček rovására írható, de játékosai to­vábbra is feltűnően idegesen ját­szottak. A 18. percen Levický nagy helyzetet hngyot ki, majd négy perccel később szögletrúgás ntán Obložinský lapos lövése kö tött ki a hálóban. A második félidőre a vendégek­nél Sedláček helyett Kamoník védett, s helyet kapott Bičovský Is. A vendégcsapat egyre több tá­madást vezetett és két kiváló Go­mola szabadrúgást Javorek meste­rien védett. A 65. percben Szt­korát Medviď váltotta fel, majd 10 perccel a találkozó vége előtt dr. Bínovský helyett Daöo jött be. Az Inter többet kezdeményezett, de csatáraiban nem volt megfe­lelő robbanékonyság. Már-már mindkét csapat belenyugodott az eredménybe, amikor két perccel a befejezés előtt Obložinský is­mét eredményes volt. Közepes színvonalú mérkőzésen az Inter csapata Ilyen arányban Is rászolgált a győzelemre. A tepliceiek jól védekeztek, de tá­madósorukban nem volt megfele­lő átütőerő. A játékvezető egy jo­gos tizenegyes meg nem ítélésé­vel hátrányba hozta a vendégcsa­patot. A vendéglátó együttes védelmé­ben Hrica és Bínovský játszotta a prímet, míg a középpálya ezút­tal is az Inter gyengéjének bizo­nyult. A csatársorban Krnáč igye­kezete dicsérhető, míg Szikora ez úttal az irányító szerepét töltötte be, közmegelégedésre. A vendégeknél a második fél­időben szerepelt Kamenlk ka­pus volt nagyon jó, mlg a csatár sorban Stratil és Gomola teljesít­ménye volt jobb az átlagnál. (Vélemények:) Kacsányi: Az Inter edzője: „já­tékosaink nem tudnak szabadulni attól a gondolattól, hogy csapa­tunk a tabellán elfoglalt helyze­te nem valami hízelgő. Még a gyors vezetés sem nyugtatta meg kedélyeiket. A csapat teljesítmé­nyével a győzelem ellenére sem lehetünk elégedettek, de nem sza­bad megteledkeznünk arról, hogy a hétfői KK mérkőzés, amelyről csak kedden délután érkeztünk vissza, sokat kivett a játékosok­ból." Rýgr, a Teplice edzője: „Nem panaszkodom amiatt, hogy a já­tékvezető egy jogos 11-est nem adott meg, de azért okolom, hogy feleslegesen szaggatottá tette a já­tékot. Az Inter rászolgált a győ­zelemre, jó képességű csapat, * • mi hiányos erőnlétű csatársorunk nem tudott megbirkózni az erőtel­jes Inter védelemmel." (za) TRENČÍN D. PRAHA 3:2 (0:2) Trenčín, 5000 néző. JátékvexetA: Klačanský. Góllövők: Albrecht, Hojsík és Nagy, illetve Strune és Nedorost. Nem a legszerencsésebben kez­dődött a mérkőzés a hazaiak szá­mára. Már az első másodpercek­ben ugyanis a hosszúlábú Strune kiugrott a hazai védők közül' és megszerezte a vezetést a prágaiak szániára. A jói védekező Dukía rendre visszaverte a trencsénl tá­madásokat. Sőt, egy Strune vezet­te gyors akciót Nedorost fejezett be góllal a 37. percben. Még a legvérmesebS hazai szur­kolók sem gondolták, hogy szü­net után a vendéglátó együttes behozza a kétgólos hátrányt, majd megszerzi mindkét Bajnoki pon­tot. Tíz perccel a második félidő kezdete után a fiatal Albrecht, majd egy szögletrúgás után a 81. percben Hojsik fejelte Studený há­lójába a labdát. Az egyenlítés után nagy küzdelmet vívott a Trenčín a győzelemért. Ez meg ls született a 78. percben, amikor Albrecht át­adását Nagy Juttatta a háíóBa, biztosította csapata számára mind­két bajnoki pontot. A Trenčín megérdemelten győ­zött, mert határozottabban játszott ellenfelénél. A Dukla a kétgólos vezetés után nem nagyon Iparko­dott, s ez megbosszulta magát. OSTRAVA VSS 0:2 (0:1) Góllövök: Strausz és Boros. Csak az első félóra után vált ér­dekessé a találkozó. Addig ugyan fölényben játszottak a vendéglá­tók, de a csatárok félénken, Bá­tortalanul támadtak, keveset vál­lalkoztak lövésekre. A kassaiak ä 20. percben lőttek először Schmok­ker kapujára. Ennek allenére még­is ők szerezték meg a vezetést a 35. percben Strausz révén. A ta­vasz folyamán nagyszerű formába A VÁRATLAN EREDMÉNYEK ELLENÉRE Ujabb, sorrendben 5-ös számú I ippszelvényünk telitaiálatosai kö­zül a sorshúzásnak kellett eldöntenie a nyertesek sorrendjét. Ex a következőt eredményezte: I. díj: 375 korona, KROKHELY )ÁNOS, Péder, §, kassai járás. II. díj 225 korona: TAMÁS ISTVÁN, Gemerská Ves, Újtelep, ri­maszombati járás. III. díj: 150 korona: MÖNOS1 SVA, Pouonypüspöki, Szúnyogdl «t­ca 18, Bratislava okolie. Í> KÉT RANGADÓ Mind a csehszlovák ligában, mind a magyar labdarúgó NB 1-ban várbeli rangadóra kerül sor. A csehszlovák ligában a két éllovas, a Slovan Bratislava és • Spartak Trnava méri össze az erejét. A bajnokcsapatra nagy kBz­dclem vár a Slovan pályán, s meglehet, hogy mindkét pontot át kell engednie a pozsonyiaknak. Egy esetleges Slovan győzelem még nyílttá teheti a liga-hajrát, a vendéglátó csapatnak is maradhat esélye az első hely megszerzésére. A magyar NB l-ben az Újpesti Dózsa —Vasas találkozó a sláger. Az újpesti csapat eddig nagyon jól szerepelt, mlg a Vasas éppen a legutóbb botlott meg. Akármelyikük győz is, az eredmény nagy­ban befolyásolhatja a tavaszi táblázat végső alakulását. Nem el­képzelhetetlen a döntetlen eredmény sem. tippszélvenYünk 1. SN BRATISLAVA-SP. TRNAVA 2. U. DÓZSA-VASAS BEKÜLDTE . . . LAKHELY: .... OTCA. HÁZSZÁM; JARAS lendült kassai csatár az ostravai védelem hibájából megszerzett egy labdát, s gyors, erőteljes vág­ta atán juttatta azt az ostravai há­lóba. A gól után is mezőnyfölény­ben játszott az Ostrava. A labda­rúgásban azonban a mezőnyfölény még nem jelent gólt . . . Szünet után sem változott a já­ték képe. A kassaiak a középpá lyát átengedték a vendéglátóknak, a r .sak gyors, korszerű ellentáma­dásokkal próbálkoztak. Az 53. percben egy ilyen akció után szü letett a kassaiak második gólja Ez a Boros által elért gól meg­pecsételte a hazaiak sorsát. Az Ostravának továbbra sem ment a játék. Hiába cserélt a hazai edző. nem sikerült korrigálni a mérkő­zés állását. A kassaiak az érettebb', tervsze­rűbben játszó csapat benyomását keltették. Főleg Strausz játszott kiváló formában. A kelet-szlová­kialak győzelméhez egy pillanatig sem fért kétség. AZ 1. LIGA ÁLLÁSA: 1. Trnava 18 13 2 3 35:12 28 2. Slovan 18 9 8 3 28:13 24 3. Trenčín 18 8 4 6 27:24 20 4. VSS 18 8 3 7 25:18 19 5. Sparta 18 8 3 7 19:16 19 6. Dukla 18 7 3 8 38:25 17 7. Ostrava 17 8 5 8 15:22 17 8. Lokomotíva 18 6 5 7 18:28 17 9. Inter 17 5 6 6 21:15 16 10. Teplice 18 6 4 8 23:28 16 11. Pardubice 17 5 5 7 15:28 15 12. B. Bystrica 18 7 2 9 26:24 14 13. Slávia 18 5 2 11 15:31 12 14. Žilina 17 3 6 8 11:30 12 A Dukla Banská Bystricának két Büntetőpontot levontak szabálysér­tés miatt. SPORTHÍRADÓ GLASGOW. Bobby Brown skót labdarúgó nienedszer az április 16-lki NSZK elleni világbajnoki selejtező mérkőzésre kijelölt 22­tagú keretet 17 re csökekentefle. Ezek között nem szerepel Stanton és Gray védő, valamint Hender­son, McLean és Wallace csatár. NSZK: A nyugatnémet labdarúgó válogatott oszlopa, a müncheni Beckenbauer a közelmúltban egy edzésen olyan szerencsétlenül esett, hogy csuklótörést szenve­dett. A németek nagyrészt az ő hiányának tulajdonítják, hogy a Wales elleni mérkőzésükön csak nagy keservesen értek el l:l-es döntetlent. Beckenbauer sérülésé­ből felépült és az NSZK április 16-1 Skócia elleni mérkőzésén már bizonyára szerepelhet. • Az Iskra Svit férfi kosárlaS­da csapata franciaországi portyá­ja során 72:70 arányú vereséget szenvedett Lyon csapatától. • A svéd férfi asztalitenisz-vá­logatott 5:0-ás győzelmet aratott Dél-Korea együttese felett. A női találkozó 3:2 arányban ugyancsak svéd győzelemmel végződött. _ # A Dél-afrikai Köztársaság te­niszbajnoksága negyeddöntőjének legutóbbi eredményei: Roche (ausztrál)—Moore (ausztrál) 6:3, 11:9, 6:3, Drysdale (dél afrikai)— Gonzales (amerikai) 3:6, 3:8, 10:8, 6:4, 7:5. Nők: King (amerikai) — MulTer (dél afrikai) 6:0, 6:0, Jones (angol)—DuPíooy (dél-afrikai) 8:4, 6:2, Richey (amerikai)—Harris (ausztrál) 6:1, 6:1, Wade (angol) —Kirk (dél-afrikai) 6:4, 6:1. GoMa az NSZK-ba szerződik Az NSZK legnépszerűbb jégko­rong együttese az SC Riesserze 180 ezer márka anyagi segítséget kapott a Garmisch-partenkircheni sportközpont tanácsától, hogy megtudja szerezni |ozef G o I o n kát, a csehszlovák jégkorongvá Ingatott kapitányát. A Slovan Bra­tislava és a nyugatnémet klub kö­zötti tárgyalások a jövő héten kezdődnek. A sportfogadás hírei A SAZKA Ifi játékhetének páro sitása a következő: 1. Lok. Kassa — Baník Ostrava, 2. Slávia Praha — Žilina, 3. Slo­van — Trnava, 4. Banská Bystri­ca — Trenčín, 5. Pardubice — In­ter, 6. Teplice — VSS Kassa (I. labdarúgó liga), 7. Chomútov — Plzeň, 8. Jablonec — Kladno, 9. Považská Bystrica — Brno, 10. Bardejov — Tŕinec, 11. Sp. Nová Ves — VŽKG, 12. Michalovce — Gottwaldov (II. labdarúgó liga). A Športka 14. játékhetének nye­reményelosztása: I. húzás: I. díj: nincs nyertes, II. díj: 88 nyertes, á 15 5000 koro na, III. díj: 3077 nyertes, á 450 korona, IV. díj: 50 804 nyertes, á 50 korona. II. húzás: I. díj: nincs nyertes. II. díj: 24 nyertes, á 31 535 koro na, III. díj: 1770 nyertes, á 565 korona. IV. díj: 40 128 nyertes, á 50 korona. Az Inter— Teplice labdarúgó-liga találknxón esak a számszerű ered mény elégíthette ki a szurkolókat meg a hazai játékosakat. A ven­dégek kapujában az első félidőben Sedláček állt, aki jelenetünkön kesztyűs kézzel nti el a labdát a fejelni készülő Szikora elöl. (Alexy felvétele) A külföld labdarúgása BUKAREST. Az újvidéki Vojvo­gylna labdarúgó együttese barát­ságos mérkőzésen 2:1 (Orf)) ará­nyú győzelmet aratott Románia válogatottja felett. BERLIN. A világbajnoki selejte­zőre készülő NDK labdarúgó vá­logatott 5:0 (1:0) arányban győ­zött a dán bajnokság III. helyén álló Frem Koppenhága csapata ellen. TEL AVIV. Izrael labdarúgó vá­logatottja 2:0 (l:0J-ra győzött Olaszország 23 éven aluliak válo­gatott csapata felett. RIO DE JANEIRO. Brazília lab­darúgó válogatottja a Porto Ale­gre-1 2:1 után 3:2 (2:2) arányban győzött Peru ellen. Rendkívül ke­mény volt a küzdelem, a 40. perc­ben félbe ls szakadt a játék. A brazil Gerson és a perui Gonzales összeverekedett, több játékos is verekedni kezdett. A perui Alber­to Tejada játékvezető csak nagy nehézségek után tudott rendet te­remteni, Gersont és Gonzalest ki­állította. KÖLN. Az FC Köln azzal a ké­réssel fordult a Barcelonához és az UEFA-hoz, hogy az április 16­Ikl glasgowi Skócia — NSZK mér­kőzés miatt — ahol Owerath és Weber is szerepel a Köln csapa­tából — halasszák el az április 19-re Barcelonába lekötött KEK visszavágót. Az UEFA nem járult hozzá a halasztáshoz, Overathnak és Webernek a glasgowi Játék után három nappal Barcelonában ls szerepelnie kell. GLASGOW. Április 18-án, szar­dán négy világbajnoki selejtező mérkőzést játszanak. Az I. cso­portban Portugália — Svájccal és Görögország — Romániával mér­kőzik. A harmadik csoportban az NDK — Wales, a II. csoportban a Skócia — NSZK találkozóra kö­rül sor. Magyar váloptott­fntaacionaie A MARTINI KÜPáERT 2: 0 < 1: 0> A hét végén rendezik New Yorkban a vívók hagyományos Martini Kupa versenyét, amelyen 11 ország sportolói lépnek pástra. A mexikói olimpia egyéni győzte­sei közül a román Drlmba, a len­gyel Pawlowski, és a magyar Kul­csár Győző ls ott lesz az indulók között. Kulcsáron kívül, Dr. Ka­mut! Jenő, Rejtő Ildikó, és Pézsa Tibor képviseli Magyarország szí­neit. A Porto Allegre I labdarúgó tornán szereplő magyar válogatott első mérkőzésén Dunai II. és Fa­zekas góljával győzte le a helyi Internaclonálét, azt a csapatot, mely előző mérkőzésén 2:l-ra verte a Benflca Lisszabont. A ma­gyar válogatott következő mérkő­zésére vasárnap kerül sor. A második mérkőzésen a Gre­mlo 2:1 (1:1) arányban győzött a Benflca Lisszabon ellen. Csehszlovák győzelemmel feje­ződött be a velencei nemzetközi sakktorna: V. Hort veretlenül, két pont előnnyel végzett az első he­lyen. Az erős mezőnyt tekintve — rajta kívül még hét nagymester Játszott — Velence egy újabb fon­tos állomása Hort egyre feljebS emelkedő sakkozói pályájának. A 2—7. helyen osztozott a szovjet Tajmanov, az amerikai Benkő és Saidy, a magyar Lengyel, az olasz Tatai és az osztrák Robatsch. Meg­lepően gyöngén szerepeltek a ju­goszlávok: Matulovics nyolcadik, Ivkov kilencedik lett. Bemutatjuk Hort egyik jellegzetes játszmáját. Igénytelen megnyitáskezelés, a fö­lösleges bonyodalmak kerülése, az apró pozíciós előnyök következe­tes fokozása, pontos lebonyolítás — ez jellemzi a Capablancáéra emlékeztető stílusát: Angol megnyílás Világos: Hort (Csehszlovákia) — Sötét: Unzlcker (NSZK) 1. Hf3 Hf6 2. g3 g6 3. Fg2 Fg7 13. Fe3 Ff5 14. Vd2 Kb7 15. Fd4 Fd4: 16. Vd4: Fd7 17. Hd5! (vilá­gos már jelentékeny térelőnyhöi Jutott) 17. ... Fc8 18. f4 f5 19. Badl a5 20. Bfel Bf7 (sötét r^z­szívan játszik, de a huszár cseré­je sem könnyített volna a helyze­tén) 21. e4! fe4: 22. Fe4: Vh8 23. Vd2 He4: 24. Be4: Be8 25. Bdel Vg7 26. b3 a4 27. b4 e5 (söWt nyilván elvesztette a türelmét, de ez a lépés csak rontja esélyei., mert a d6 pont végzetesen meg­gyöngült) 28. b5 Fd7 29. c5í (ki­tűnő pozíciós lépés, amely gyor­san nyert álláshoz vezet) 29. .. * Ff5 30. B4d3 dc5: 31. fe5: Be6 32. Vc3 b6 33. Vc4 (gyalogost nyer) 33. ... h5 (különben 34. g4) 34. Va4: Bd7 35. Vc4 Vf8 36. Hf6 + (sötét nem kerülhette el a minő­ségvesztést — a többi a technika dolga) 36. ... Bf6: 37. ef8: Vf6: 38. Be8 Fd3 39. Vg8+ Kh8 40. Vh8+ Vh8: 41. Bh8: Kg7 42. B68 Ba7 43. Bb6: Ba2: 44. Be7+ Kh« 45. h4 Fc4 48. Bbb7 és sötét felad­ta, 46. ... Fg8-ra 47. BB8 követ­kezik. 582. sx. fejtörő V. Öseplzsnyij (Moszkva) („64" 1969) Világos indul és 2 lépésben mattot ad (2 pont) ­Hf Si B mm Sf ÉHP§ m wi WŤM ifi /ír/M-/wí • • w/z/M í 11 B 1 SS <ám. WB. I WM mm, Ili 8 IP fílý/Ä # vMm. WW, w PP W&& H H H fflWt H WŠ i Wím 4. c4 c5 5. d4 cd4: 6. Hd4: 0—0 7. Hc3 Hc6 8. 0—0 Hd4: 9. Vd4: d6 10. Vd3 Hd7 11. Vc2 Hc5 12. Fg5l (kikényszeríti a királyszárnyat gyöngítő gyalog-lépést) 12. ... b8 Ellenőrző jelzés: Vilá­gos: Kg5, Vh6, Bfl és 1)5, Fb5 és c7, Hc8 és g7, gy: h4 és g6 (10 báb). Sötét: Ke4, gy b6 (2 báb). A megfejtés beküldésének határideje: április 21. A megfejtések az Oj Szó szerkesztőségének elmére küldendők „Sakk" megje­löléssel. A helyes megfej­tést beküldők köziil ket­ten minden héten könyv­jutalmat kapnak, továbbá állandó megfejtési létraversenyt vezetünk. Az 580. sz. fejtörő (V. Kamenszkij) helyes meg­fejtése: 1. Va3II (1. a3? — Hd4!) A színük felcseré­lődtek! Az e heti nyertesek: László, Ipolyság, Jesen­skéha 6. Ágh Márton Bratislava, Steinerova 1. 111. 8 — Brhíík ía­Wollent kás. DELMÁR GÁBOR